İçeriğe git

50-200mm Arasında Lens Önerisi

Recommended Posts

Merhabalar.

Kendi çapımda amatör olarak spor çekimleri yapmaktan zevk alıyorum.

Daha önce Pentax makine kullanıyordum ve 55-300 daha sonrasında ise Tamron 70-200 kullandım.

Bunlar gibi Nikon da kullanabileceğim;

*fiyatı çok yüksek olmayan (tercihen tavan 1500TL),

*Kesinlikle sabit diyafram (F2.8 - F4 gibi),

*Türkiye ortamında bulunabilir,

*AF hız ve kararlığı iyi ve keskin sonuçlar verebilen bir lens arıyorum.

*Son olarak VR li olursa iyi olur malul 150-200mm de VR siz kullanmak sıkıntı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 70-200 2.8 Nikon uyumlu modelleri mevcut şuan 2.el Piyasasında 1500e filan rahatlıkla bulunabiliyor.

1350TL ye mi ne gördüm sahibinden de ama oda çok büyük arkadaş, taşımak zor geliyor.

Birde kullandığım lensi tekrar kullanmayı seven birisi değilim. Farklılık olsun istiyorum.

70-200 alırsam sigma ya bakacağım.

Ancak asıl merak ettiğim Sigma 50-150 gibi lensler hakkında kimsenin fikri görüşü varmı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anladığım kadarıyla hızlı bir lens istiyorsun. O halde mecburen Nikkor AF-S serisi almalısın. Ama hızı ikinci plana itersen bu kez Sigma HSM motorlular Nikkor'dan daha yavaş olmakla birlikte kabul edilebilir bir kaliteleriyle fena seçenek sayılmaz. Eski Pentax'çılara pek tavsiye bulunulmaz ama Tokina 50-135 mm F2.8 'i ben çok beğenirim, denk gelirse çekinmeden alınabilecek bir lenstir. Bunun Sigma versiyonu 50-150 mm hakkında kendi tecrübem yok, kullananlar hafifliğinden dolayı çok beğeniyorlar, performansını netten incelemeni tavsiye ederim. Bir de Tokina 80-200 F2.8 ler var, eski lenstir ama benim gözümde bazen Sigma'dan daha iyi bir lenstir. Gerçi bu sensöre göre farkediyor biraz: örneğin bir Fuji S5 kullanıcısı ısrarla Sigma 70-200 mm yi Tokina 80-200 mm ye tercih ediyor; biliyorsun S5 te super CCD var, özellikle portre fotoğrafçılğında harika bir ten rengi verdiği için halen düğün dış çekim fotoğrafçılarının tercih ettiği bir gövdedir. Belki de Tokina bu sensörde bundan dolayı tercih edilmemektedir, ama benim kişisel tercihim Tokina, tabii ki her modeli değil, yanlış anlaşılmasın.

Nikkor 80-200 mm lerin birden fazla versiyonu var: İtmeli zoom dan D chiplisine, AF den AF-S ine kadar hepsi güzel lensler. Bu eski modeller belik AFS ve HSM motorlular gibi hızlı netlemeyebilirler ama keskinlik, kontrast, renk doğruluğu gibi konularda Nikkor teknolojisi Sigma'dan daha iyi olarak değerlendiriyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet hızlı bir lens istiyorum.

Ancak bahsettiğim gibi amatörüm, canım sıkıldıkça SLR kamerayı dert etmeyen maçlara gidiyorum.

Misal eurolig basket maçlarına SLR almıyorlar yada derbi basketbol maçlarına bende daha az yoğun olan sıradan maçlara gitmeye çalışıyorum fırsat buldukça ve öyle süper beklentilerim yok.

Pentax dan gelme olduğum için zaten AF konusunda 1 adım atmış olacağımdan Tamron 70-200 hızı bile bana yetecektir.

En nihayetinde hobi amaçlı zaman geçirmek için yapıyorum. Bu işten para kazanacak olsam muhtemelen bir çok spor muhabiri gibi Canon tercih ederdim.

Ama tek çektiğim fotoğraf spor etkinlikleri olmadığından Nikoncu olacağım yarın inşallah.

Gövde D7000 bu arada.

Tokina 50-135 şuan satılıkda 1 adet var.

Adam durumu temiz vs diyor ama bilemiyorum tabiki.

Pentax ın şehir efsanesi tadında bir lensi vardır Pentax DA* 50-135 böyle bir lens vardır, ancak piyasada yoktur :)

Tokinanın birebir aynısı. Yada Tokina birebir aynısı artık bilemiyorum.

50-135 biraz kısa kalsada Pentax versiyonun çok iyi olduğunu bildiğim için Tokina da aynısı ise almak isterim.

Zaten 50-135 aralık itibari ile çok güzel bir aralık.

Yalnız sıkıntı şu ki bu lensde sanırım VR yok. Bu beni zorlarmı acaba?

Gündüz günlük güneşlik hiç sıkıntı değilde, özellikle kapalı spor salonlarında halim ne olur? Denemeden anlamam güç.

Gerçi K20D ile iso 400 üstüne çıkamazdım. D7000 ile 1600 leri bulacağım oradan bir + puanım daha olacak.

Sigma 50-150 de ebatları yüzünden gözüme takıldı.

Güzel lense benziyor ve 70-200 ler kadar kaba değiller.

Keskinlik olarak falanda gayet başarılıymış anladığım kadarı ile.

80-200 serilerini sadece sizlerden, diğer Nikon cu arkadaşlardan duydum öğrendim.

Araştırmalarım olumlu yönde ama tam karar vermiş değilim.

En çok aklıma yatan sigma 50-150 ama piyasada 2.el yok.

Tokina 50-135 şuan alabileceğim en iyi durumda. Hatta satıcı tamron 17-50 ile takas bile yaparım demiş, gel beni al diyor resmen :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.