İçeriğe git

bir amatörün d7000 alarak yaşadığı korku stress ve panik :)

F. OMER SAHIN

Recommended Posts

başlık için şaşırmayın,bu bir amatörün hikayesidir ve yaşadığım duygular bunlardı, uzun araştırmalar sonucu, nikonturk teki bilgileride dikkata alarak bugüne kadar ceptelefonu kamerası ile yaptığım fotoğraf çekme işine d7000 ile balıklama dalmaya karar verdim, 18-105 kitlens ile aldığım d7000 kutusunu açıp makinayı elime alınca ustundeki tuşları tekerlekleri ayarları görünce, bir anda ben ne yaptım diye düşünmeye başladım, 348 sayfalık kullanma klavuzunu okumaya başlayınca iyice stress e girdim ve ben bu makinaya sadece otomatık modda kullanabilirim diye düşünmeye başladım madem özelliklerini kullanamyıcam neden bu kadar para verdim diyede ufak ufak pişmanlık duymaya başladım, işim gereği gündüzleri vaktim olmadığı (neyazıkki tatilde yok) geceleri evde makinayı kurcalamaya başladım, televizyonun bardakların onun bunun fotoğraflarını çekmeye başladım, ama öyle aman aman foto. larda göremeyince tam bir panik havası başladı, aradan 10 gün geçti ben hala evde klavuzu okuyorum ama birşey anlamıyorum, baktım böyle olmayacak bu iş, butun cesaretimi topladım bir tanede tripod satın alarak gecenin bir saati kendimi sokağa attım yakın çevrede bulunan 3-4 ışıklı binanın her mod ve ayarda 200 kadar fotoğrafını çektim, ve eve dönüp bilgisayarda incelemey başladım yine pek memnun kalmadım taki ps ile foto lar ile oynamaya başlayıncaya kadar, herhangi bir bilgim olmadan, oynaya oynaya birkaç fotoğrafı beğeneceğim hale getirdiğimi düşünüyorum, ve bu fotolarıda sizinle paylaşıyorum,

butun korkum ve stresim gitti şimdi şimdi makinayı daha iyi kavramaya başladım, görünen durum deneye yanıla bu işi öğreneceğim ve büyük bir zevk alacağım,

fotoğrafların bilgileri ve buyuk boyutları flickr da bulunuyor görüşlerinizi ve eleştrilerinizi bildiriseniz sevinirim nerde hata yaptığımı öğrenmek açısından buyuk fayda sağlar bana

saygılar

link :

http://www.flickr.com/photos/amforatur/

post-2661-0-92108700-1354958054_thumb.jp

post-2661-0-79927700-1354958057_thumb.jp

post-2661-0-14113400-1354958059_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başlık için şaşırmayın,bu bir amatörün hikayesidir ve yaşadığım duygular bunlardı, uzun araştırmalar sonucu, nikonturk teki bilgileride dikkata alarak bugüne kadar ceptelefonu kamerası ile yaptığım fotoğraf çekme işine d7000 ile balıklama dalmaya karar verdim, 18-105 kitlens ile aldığım d7000 kutusunu açıp makinayı elime alınca ustundeki tuşları tekerlekleri ayarları görünce, bir anda ben ne yaptım diye düşünmeye başladım, 348 sayfalık kullanma klavuzunu okumaya başlayınca iyice stress e girdim ve ben bu makinaya sadece otomatık modda kullanabilirim diye düşünmeye başladım madem özelliklerini kullanamyıcam neden bu kadar para verdim diyede ufak ufak pişmanlık duymaya başladım, işim gereği gündüzleri vaktim olmadığı (neyazıkki tatilde yok) geceleri evde makinayı kurcalamaya başladım, televizyonun bardakların onun bunun fotoğraflarını çekmeye başladım, ama öyle aman aman foto. larda göremeyince tam bir panik havası başladı, aradan 10 gün geçti ben hala evde klavuzu okuyorum ama birşey anlamıyorum, baktım böyle olmayacak bu iş, butun cesaretimi topladım bir tanede tripod satın alarak gecenin bir saati kendimi sokağa attım yakın çevrede bulunan 3-4 ışıklı binanın her mod ve ayarda 200 kadar fotoğrafını çektim, ve eve dönüp bilgisayarda incelemey başladım yine pek memnun kalmadım taki ps ile foto lar ile oynamaya başlayıncaya kadar, herhangi bir bilgim olmadan, oynaya oynaya birkaç fotoğrafı beğeneceğim hale getirdiğimi düşünüyorum, ve bu fotolarıda sizinle paylaşıyorum,

butun korkum ve stresim gitti şimdi şimdi makinayı daha iyi kavramaya başladım, görünen durum deneye yanıla bu işi öğreneceğim ve büyük bir zevk alacağım,

fotoğrafların bilgileri ve buyuk boyutları flickr da bulunuyor görüşlerinizi ve eleştrilerinizi bildiriseniz sevinirim nerde hata yaptığımı öğrenmek açısından buyuk fayda sağlar bana

saygılar

link :

http://www.flickr.co...otos/amforatur/

Abi resımler iyi bunları makıne ustundende yapabılırsın oynamayuı raw olarak çek resımlerını daha rahat olacak youtubedaki foto çekim teknıklerını izle birde makınenın onemlı modlarını çözdunmu tamamdır ben o klavuzu komple okudum hemen hemen butun ayarları yapabılıorum ama yınede karısık bazen ne nerde dıye unutabılırsın her ozellıgı sureklı kullanmıcan nasıl olsa gunluk hayatta hangı modları kullanırsın nasıl cekersın onu bıl yeter cekım teknıklerını bıl yeter.Işığın bol olsun. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Altta vereceğim link'i incelemenizi tavsiye ediyorum.

http://blog.fotograf...asil-anlasilir/

Özellikle

1- ISO Nedir, Ne İşe Yarar?

2- Enstantane Nedir, Ne İşe Yarar?

3- Diyafram Nedir, Ne İşe Yarar?

Bu linklere tıklayarak temel bilgiyi kavrayınca Çekmek istediğiniz fotoğrafları ne kadar kolay Çekebileceğinizi anlayacaksınız..

Aramıza HoşGeldiniz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Yazıyı okurken sanki kendimden bir şeylerin bir başkasının kaleminden çıkmış olduğunu gördüm ;) Kompakt makineler ve cep telefonu kamerasından D7000 e geçince sudan çıkmış balığa döndüm. Bu makine ile bir çok şey yapabileceğimi bilipte hiç bir şey yapamamak kadar stresli bir şey yok sanırım ;) Şimdi fotoğraf sanatçıları derneğinin kursuna katıldım ve birazda olsun korkularımı yenmeye çalışıyorum. İnşallah bir gün bende iyi resimler çekeceğim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

d7000 ile ilgili makale ve video olan varsa bende yararlanmak isterim. Bugün yeni edindim d7000'i , sanırım çok iyi vakit geçiricez :)

size tavsiyem, D7000 manuelini okuyarak başlayın. Eğer elinizde Türkçesi yoksa internette kolaylıkla bulunabilmekte. Elinizdeki alete hakim olduktan sonra zaten başarılı kareler yakalayabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

evet kutudan türkçe kitapçık çıktı zaten. otomatik modlarıyla çekim yapmıyorum. gelişmek adına. ilk olarak p modunda birşeyler deniyorum. bazen de a ve s.

p yarı otomatikdir a,s,m modlarına hakim ol ben a ile başladım arada s şimdi hepsi zaten ne nedir kavrarsan makinenedi tanırsan hangi kadrajda nasıl kompozisyonda kullanacagın ayarı kafa artık otomatık yapacakdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Faruk bey, fotoğraflara bayıldım. Özellikle de Katedral, usta işi.. Paniğiniz geçince neler olacak merak ettim :)

Arkadaşlarımın sÖyledikleri elbette oldukça Önemli. Mutlaka kullandığınız makinenin size sunduklarından haberdar olmak, enstantane, diafram ve ISO değerlerine hakim olmak Önemli. Özellikle de hobinizin sizi tatmin etmesi bakımından.

Öte yandan D7000 gibi ekmeğini fotoğraftan kazanan arkadaşlarımızın gıpta ettikleri bir makinenin size sunduğu olanaklardan faydalanmamak, illa manuel modda ideal ayarları tutturmaya çalışmak size hem zaman hem de bir daha yakalayamayacağınız fotoğraflar kaybettirebilir. Sonuç olarak dünya kadar parayı makinelerimizin tam da bu yetenekleri için vermiyor muyuz?

Işığa,ışığın sensÖre düşen haline hakim olmak elbette çok iyidir, ama fotoğrafın gÖrsel başarısı bununla bitmiyor. Güzel sanatların, estetiğin tüm kuralları, sizin bu konudaki birikminiz de en az teknik konular kadar Önemli.

Bırakın D7000 sizin için elinden geleni yapsın, hiç paniğe kapılmadan zaman içinde hemen her şeye vakıf olursunuz. yeter ki çekecek gÖzünüz olsun.

Fotoğraflar şahane, umarım daha da iyilerini gÖsterirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese merhaba,

birşey sormak istiyorum, çektiğim bir fotoğrafı daha sonra kadrajı gereksiz dolduran şeylerden arındırmak adına crop'lamanın artı ve eksileri hakkında bir fikri olan var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

herkese merhaba,

birşey sormak istiyorum, çektiğim bir fotoğrafı daha sonra kadrajı gereksiz dolduran şeylerden arındırmak adına crop'lamanın artı ve eksileri hakkında bir fikri olan var mı ?

Makinenizin megapixel değeri yüksekse pek sıkıntı olmaz, ama 8 Mp altında olunca Fotoğrafta bozulmalara neden olabiliyor.

Haricinde kesim yaparken orjinal değerlere sadık olarak keserseniz pek belli olduğu söylenemez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D5100 le geçirdiğim 4. günüm ve bahsedilen konuyu ( panik hali ) hala yaşamaktayım.

Diyafram, enstantane, ISO üçlüsü için sahada zaman harcamadan sadece okuyarak öğrenmek gerçekten güç olacak.

Keşke tek işimiz bu olsaydı.

Neyse ki aranızda bulunmak çok güzel.

Nasıl diyorsunuz, Işığınız bol olsun...

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D5100 le geçirdiğim 4. günüm ve bahsedilen konuyu ( panik hali ) hala yaşamaktayım.

Diyafram, enstantane, ISO üçlüsü için sahada zaman harcamadan sadece okuyarak öğrenmek gerçekten güç olacak.

Keşke tek işimiz bu olsaydı.

Neyse ki aranızda bulunmak çok güzel.

Nasıl diyorsunuz, Işığınız bol olsun...

:)

öyle dıyoruzda abartılcak birşey yok bu 3 lü için yutubdan videoları izlesen zaten kendinde kendine inanamıcan çektiklerinle. :D;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de şu d5100 ü alalı bir seneden fazla oluyor..Aslında çok fazla çekim yapma şansım olmadı, olamadı, işten güçten diyelim.

Ama okudum, hem de şimdiye kadar ki hiçbir hobim için okumadığım kadar okudum ve izledim..Makinenin neredeyse tüm ayarlarına da hakimim, ancak şimdi bile elime makineyi alıp herhangi bir şeyi çekmeye çalıştığımda, sanki o an, okuduğum, bildiğim herşeyi unuttuğum hissine kapılıyorum ve soruyorum : ŞİMDİ NE YAPILACAKTI.. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Beysan bey, fotoğraf üzerine kitap yazacak kadar bilgiye, deneyime sahip olanlar da emin olun parmaklarını deklanşöre basmadan önce o soruyu soruyorlar. Sadece, daha hızlı yanıt buluyorlar. Elleri adeta makineyle bütünleşiyor. Kumanda düğmelerini aramadan, on parmak daktilo yazar gibi buluyorlar. öğrenilen bilgilerin düşünmeye gerek kalmadan yerine getirilmesine "meleke" diyoruz. Meleke edinmek en başta antremanla oluyor.

Bunu da başarmak, bir başkası gibi yapmış olmayı gerektirmiyor. Kimi arkadaşlarım için hazır çekim modları onları kısıtlayan, kendilerini dar bir çerçeveye sıkışmış hissi veren yöntemler oluyorlar. Kimi makinenin bütün kolaylıklarını kullanmayı yeğliyor.

Eğer ekmeğinizi fotoğraftan kazanmak gibi bir derdiniz yoksa ne mutlu size. üç beş duvara asılacak cinsten fotoğraf elde edip özgüveniniz oluştuktan sonra kimse sizi tutamaz, serginizi izlemeye geliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.