İçeriğe git

D80 ile D200 Takas yapmalımıyım...!

Oğuz Ateş

Recommended Posts

Merhaba arkdaşlar öncelikle hepiniz kolay gelsin.Genelde manzara tarihi yerler ve potre resimleri çekiyorum.Elimde şuan kullanmakta oldugum Nikon D80 + 18-105 VR lensim var.Body değiştirmek istiyorum ancak üzerine yüklü miktarda para koyamam Nikon D200 lere bakıyorum genelde onlar biraz daha uygun ve sağlam diye sizce sadece body olarak D200 ile takas yapmalımıyım.Teşekkülrler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhabalar

D200 kullanıcısı olarak cok memnunum makinamdan oda neden CCD sensör olması sanki benim için tasarlanmış gibi :)

renk tonları canlılığı keskinliği netliği CCD sensörlü makina bulabiliyorum

3 farklı Cmos sensörlü makina kullandım (Canon) fotoğraftan soğuma noktasına geldim...

tabiki tercih meselesi

ve artık marka değiştirmeye son verdim ve Nikon da ömrü billah kalmayı düşünüyorum...

D200 ün benim için sıkıntılı yanı AF nin yavaş olması diğer kullandığım 40D ve 7D ye göre

Canonda kuş fotoğrafçılığı yapıyordum AF hızı ve AF kararlılığı benim ve kuş fotoğrafçıları için çok ! önemlidir...

uçarı kaçarı yakalamak adına...

D200 ü farklı bir alanda kullanacağım Af hızına ihtiyacım cok fazla yok yapacağım iş için yeterli...

fakat 300mm f4 + 1,4 tc yada sigma 50-500 os hsm alma durumum var sanki problem yaşarım gibime geliyor AF hızı konusunda :/

D90 kullandım kısa bir süre AF hızı d200 den hızlı geldi yeni teknoloji makinalar çıktıkça Af leride hızlanıyor tabi

D200 ile kuş ta ne yapacağız zamanla göreceğim..

sizde bahsetmişsiniz manzara ağırlıklı fotoğraf çekeceğim diye neden D200?

sadece fiyatı uygun olduğu içinmi?

sizin için hız gibi bir etkene ihtiyacınız yok

sensörlerinizde aynı

D200 Nikon un amiral gemilerinden olsa da

zamanı gecti aslında ( fotoğraf makineleri için bu söze katılmasam! da)

satma durumunda sıkıntı olabilir güncel bir body dğil diye tercih edilmeye bilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D80 iel D200 aynı sensöre sahip farklı segement gövdeleridir. Dolayısıyla D80'den D200'e terfi etmek size sadece kullanım anında biraz daha fazla konfor ve profesyonel kolaylık sağlar. Elde edeceğiniz fotoğraf kalitesi (raw işlemeyi bildiğinizi varsayıyorum!) çok farklı olmayacaktır. Bütçenize göre hareket etmek istemenizi anlıyorum; biraz daha şartları zorlayıp en azından D90 gibi CMOS sensörlü bir gövdeye geçiş yapmak daha mantıklı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D80 iel D200 aynı sensöre sahip farklı segement gövdeleridir. Dolayısıyla D80'den D200'e terfi etmek size sadece kullanım anında biraz daha fazla konfor ve profesyonel kolaylık sağlar. Elde edeceğiniz fotoğraf kalitesi (raw işlemeyi bildiğinizi varsayıyorum!) çok farklı olmayacaktır. Bütçenize göre hareket etmek istemenizi anlıyorum; biraz daha şartları zorlayıp en azından D90 gibi CMOS sensörlü bir gövdeye geçiş yapmak daha mantıklı olacaktır.

Hm anladım hocam biraz daha bekleyim D90 almak daha mantıklı o zaman.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

ben d90 ile d80 arasın da da tercih edilecek bir fark göremiyorum açıkçası

Merhaba;

D80, D90 ile arasındaki farkı düşük ışık koşullarında insanın yüzüne vuran bir gövde maalesef. D80 ile çektiğim ve bazı düşük ışık koşullarında çekemediğim yüzlerce kareye halen üzülürüm. Ayrıca D80'in AF performansı da insana saç baş yolduracak cinsten. Işığın insan kontrolünde olduğu stüdyo fotoğrafçılığında rahatlıkla kullanılabilir ama ışığın her saniye değiştiği dışarıda ise size ızdırap vereceği bir gerçektir. Düşük ışık şartlarında 400 ISO' da bile öyle bir gren veriyordu ki; Aynı şartlarda D90 bunu 1600 ISO civarında vermeye başlıyor.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben d90 ile d80 arasın da da tercih edilecek bir fark göremiyorum açıkçası

Sayın beratze, siz D90 ile D200'ü aynı şartlarda deneme imkanı buldunuz mu? Değil D80, D200 ile "aynı şartlarda" "aynı lensi" kullanarakD90'ı bir deneyin derim.

Buradaki D90 seçimim bütçenin yetersiz geldiği içindir. Tabii ki daha üst modeller tercih edilir. Ancak; bir CCD sensör ile bir CMOS sensörün "zor şartlarda" ne kadar farklı sonuçlar verdiği bilimsel olarak ispatlanmış gerçeklerdendir, bundan dolayı bir D80 ile bir D90'nın kıyas edilirken aralarında pek fark olmadığının söylenmesi bilimsel gerçeklerden uzak bir görüştür.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Mehmet Bey

D90 ve D200 ü

sigma 105mm ile denedim aynı şartlar aynı ortam

ilk msesajımda bahsettiğim gibi AF olarak D200den hızlı ve renk olarak D200, ccd nin etkisi ile daha canlı renkler verdi

konuyu açan arkadaşımızın maddi olarak bütçesi fazla yok

elindeki 18-105 lensi ile tarihi yerler manzara ve port re çektiğini söyledi

Oğuz Bey, D90 yada D200 e gecse dahi fotoğraflarında bir değişiklik olacağına inanmıyorum

çok özel bir alanı olsa örneğin kuş - ornito gibi daha hızlı hada seri bir body önerebiliriz

yada sadece portre moda tarzı fotoğraflara yönelse daha prof. bir body önerebilirdik

şahsi fikrim elinde güzel bir ikili var çekmek istediği fotoğraf alanların da fazlasıyla teyecektir kendisine

bunlar benim şahsi fikirlerim

Oğuz Bey, hangi makina ve lenste mutlu olacak ise tericihi ondan yana kullanmalıdır tabiki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın beratze,

Sizin bu iddianıza göre CCD sensör CMOS sensörden daha güzel renkler veriyor. Ben bu görüşe pek katılmıyorum. Çünkü:

Makinesinden jpg almaya alışmış kullanıcılar aynı CCD sensörden raw dosya alıp Capture NX2'nin picture control menüsündeki imkanları görünce CCD sensörden bu kalitede görüntü alınabiliyormuymuş diye hayret ediyorlar. Ancak aynı şartlardaki bir CMOS rawının aynı işlemlerden sonra ne kadar daha geniş dinamik aralığa sahip olduğu bilimsel veriler zaten ispatlamıştır. Dolayısıyla bir şehir efsanesi olarak yorumladığım CCD sensörün canlı renkleri sözünün sadece birkaÇ istisnai durum dışında doğruluğu olduğuna ben şahsen inanmıyorum.

Bu noktada photoshop yazılımı üzerinde eklenti halinde Çalışan bir takım efekt yazılımlarıyla elde edilen, bana göre Çamur gibi bir görüntü ortaya Çıkaran, bazılarına göre "waauuww ne güzel oldu be" dedirten, fotoğraf sanatından uzaklaşıp kurgu halini almış renk cümbüşünü tercih edenlerin, CCD sensör üzerindeki ten renginin doğruluğu, dengesiz kırmızı fazlalığı gibi kurallarını bilemeyenlerin, bunları doğru olarak değerlendirebilecek kalibreli monitöre haiz olmayan kullanıcıların CCD sensörün daha iyi renk verdiğini söylemesini anlayabiliyorum. Kaldı ki gerek iso performansı gerekse diğer konulardan dolayı bütün dünya CMOS üzerine yoğunlaşmışken bu hobide ileri teknik seviyede bilgisi olmayan insanları yanlış seÇime yönlendirmek şahsıma yakışmayacak bir davranıştır.

Siz bazı özel projeleriniz iÇin CCD sensörü tercih edebilirsiniz, bu sizin projenizle ilgili bir durumdur ve tekniken de doğru seÇimdir; ancak günlük kullanımda 2012 yılında bir insana CCD sensörlü makine tavsiye etmek bit pazarına nur yağdırmak gibidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.