İçeriğe git

Ben, yusuf, yusuf ve D7000

Recommended Posts

Artık canım D40’ım bana ufak gelmeye başlamıştı, değiştirmek, teknolojisini yenilemek, D40’ın eksikliklerinden yaşadığım sıkıntılardan makinemi bir üst sınıfa taşımanın zamanı geldiğini uzun zamandır farkındaydım. Ama ne alacaktım? Kendimce yaptığım araştırmalardan sonra durumu bir de bilene sormanın zamanı gelmişti. Tartıştık konuştuk bilenler ile, sonuçta bulunduğum iklim ve koşullara uygun biraz da sağlam bir makine olmasına karar kılıp D300s veya D7000 konusunda bilenler ile anlaştık.

Teknoloji olarak daha yeni bir makine olmasından dolayı D7000 almaya niyetlendim. Para toparlama üzerine ekleme fasılları başlamıştı. Bu arada makinenin kullanma kılavuzunu indirip incelemeye, okumaya başladım. Bak bu konu önemliymiş diye notlar çıkarmaya, işaretlemeler yapıyordum. Anlayacağınız bildiğiniz ders çalışıyordum. Bir yandan da insanların D7000 hakkında neler yazdıklarını falan okuyordum. Yazılanlar, anlatılanlar pek iç açıcı değildi. Yok sensör yağlanması, yok fotoğraf kalitesinde hatalar ve daha bir sürü şey. Bunun yanında makine hakkında övgülerde göz ardı edilemeyecek kadar fazlaydı.

İki yakın arkadaşım ile durmadan bu konuları tartıyorduk kafamızda.

Ben – Aslında iyi makine kardeşim, arada fabrikasyon hatası olmuştur.

Arkadaş 1 – Ya olur mu, baksana adamlarda ölü piksel bulmuş.

Ben – Lan ne olacak hayvan kadar megapikselin içinde hap kadar pikselin lafı olmaz.

Arkadaş 2 – Peki bu yağlanma işi ne olacak, fritöz mü bu alet. Ya sensör yağlanırsa ne halt edecen?

Ben – Ya baksana adamlar fi tarihinde yazmış foruma bu konuyu, şimdiye kadar düzelmiştir ya…

Arkadaş 2 – Yok yağlanır bu…

Ben – Makine kendine gelene kadar çap çap çap fotoğraf çekme sen de kardeşim…

Arkadaş 1 – çap çap fotoğraf çekmeyeceksen neden alıyorsun bunu, eskisi ile idare et işte…

Ben – Eskisi ile maymunluklar yapıyorum istediğim kareyi yakalamak için, ama bu kardeş tam benlik ne amatör ne profesyonel.

Arkadaş 2 – Al işte bu senin tavrın, iki ara bir dere…

Arkadaş 1 – He ya, böyle bu…

Ben – Lan para var da almadık mı D4. Hem herkes çapını bilecek, ben kullanamam ki o kadarını.

Arkadaş 1 – yavaş yavaş geliştirirken kendini eriyip giden ekonomin ne olacak?

Ben – Profesyonel makine almam 5 yıl sürer aslanım.

Arkadaş 2 – Beter ol o zaman, Allah cezanı versin…

Ben – Vallaha insansın…

Bu muhabbetler arasında gözümü karartıp Amazon.com’dan body olarak siparişi verdim ve uzun sancılı bekleme süreci başladı. Arkadaşlar ile de muhabbet uzadıkça uzuyordu akşamları. Bu arada bütün diyalogların şahısları tahmin ettiğiniz gibi ben ve Yusuf Yusuf arasında geçiyor.

Sonunda makinem elime ulaştı. Paketi açıp bir süre sarıldık yeni makinem ile. üzerindeki D7000 ve NIKON yazısını okşadım bir süre. Lensi takıp elimde tartım, tutuluşunu ve verdiği hissi hazmetmeye çalıştım. Daha önce kullanım kılavuzundan edindiğim teorik bilgileri, pratik ile birleştirmek için baya bir kurcaladım.

CANON kullanan bir arkadaşım D40’ımı gördüğünde “neden bunun üzerinde bu kadar az tuş var?†diye sorduğunda, bu fotoğraf makinesi aslanım seninki gibi oyuncak değil demiştim. Ahanda bu ne düğme kalabalığıydı, her haltı menüler arasında gezerek ayarlamaya alışmış ben kişisi için bu kadar tuş yoğunluğu kontrol fazlalığı yaratmıştı. Göstermek gerekirse, şöyle ki;

back-1200.jpg

98048192.jpg

Hala kontrollerine alışma faslındayım, ama anlaşacak gibiyiz onunla. Ama hala fotoğrafı görüntülemek için MENU tuşuna, silmek için INFO tuşuna basıyorum. Alışacağız yavaş yavaş. Bir diğer husus da, geçenlerde yeniden alime aldım D40'ı toz temizliğini yapıp paketledim temiz kalsın diye. İşte o anda anladım ki benim eski makinem hap kadarmış ya, hatta eskisi yenizi bir karşılaştırma yapacak olrsak, D7000 ziyadesi ile eşek ölüsü kadar kalıyormuş ya D40'ımın yanında.

Bu aralar boyuna makineyi alıp sahada fotoğraf çekiyorum. Abi ne yapıyorsun diye soranlara, yok bişiy alıştırma yapıyorum aslanım diyorum. Tuhaf bakıyorlar. Nasıl anlatabilirim ki adamlara manda kasa Mercesedes'ten inip MAC tır kullanıyormuş hissiyatını. Şimdilik hala flört halindeyiz D7000 ile, düzeyli bir ilişkimiz var, ciddi düşünüyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel bir anlatım olmuş sabah sabah güldüm fritöz olayına :D madem amazondan verdin birde sensör temizleme kiti alsaydın kendine ihtiyacın olabilir. :) Bu makineyi batery grible kullanıyorum ben arkadaşın 60 d yi elime aldığımda dedim bune oyuncak gibi ellerim ufak ama makine sanki elimde kayboldu :D üzerindeki yoğun tuşlara bakma sen sürekli kullanmıcaksın nasıl olsa raw çek hiç uğraşmassın çoğu tuşla takıldığın yer olursa sor baya kapsamlı bir makinedir elindeki sensörde yağ olmaz ama 500 shutterda toz yapışma ihtimali yüksekdir f22 de açık bir yeri çek belli olur ne olduğu temziliğinide ancak kendin yaparsın iyi bir usta yoksa bulunduğun bölgede.Işığın bol olsun. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hayırlı olsun.

Bahsettiğiniz bir çok şey sizin alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor aslında zamanla değişecektir.

Tuşu az olması çok birşey ifade etmiyor.

Eski D40 ınıza nazaran bir işlem yaparken 2 tık daha az düğmeye basacaksınız.

Ancak her nasıl oluyorsa benim Pentax K20D de daha az tuş olmasına rağmen D7000 den daha az düğmeye basıyordum :D

Makinenin sensÖründe yağlanma olmazsa (ki bu saatten sonra yurtdışından gelen üründe olacağını sanmıyorum) güle güle kullanırsınız tahminimce.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle hayırlı olsun. Bende kendi D7000 imi Avusturyadan direk elden aldım Temmuz ayında ve forumlarda tartışılan hiç bir sorunla karşılaşmadım. ( Ölü pixel, yağlanma, back focus) Kısa zamanda alışıcağınızı düşünüyorum. Benimde kendimin olmasada ilk kullandığım makine D40 dı. Kız arkadaşımın makinesine el koymuştum resmen :). D40 dan sonra çok daha rahat edeceğiniz ve seveceğiniz bir makina olacaktır diye düşünüyorum. Tekrar hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

madem amazondan verdin birde sensör temizleme kiti alsaydın kendine ihtiyacın olabilir. üzerindeki yoğun tuşlara bakma sen sürekli kullanmıcaksın nasıl olsa raw çek hiç uğraşmassın çoğu tuşla takıldığın yer olursa sor baya kapsamlı bir makinedir elindeki sensörde yağ olmaz ama 500 shutterda toz yapışma ihtimali yüksekdir f22 de açık bir yeri çek belli olur ne olduğu temziliğinide ancak kendin yaparsın iyi bir usta yoksa bulunduğun bölgede.Işığın bol olsun. :)

Aslına bakarsan sensör üzerinden toz temizliği falan hallediyorum ama ona her ne koşulda olursa olsun bilen biri tarafından dokunulmasında fayda var. Bu benim düşüncem. Afganistan'da da bulacağım ustaların sensöre direk olarak kirli çorapları ile girişeceğinden korktuğumdan, artık her izine gelişimde Türkiye'de bir baktırırım. Bir de ben fotoğrafa RAW üzerinden olsa dahi müdahale edilmesinden yana değilim. :rolleyes:

Bahsettiğiniz bir çok şey sizin alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyor aslında zamanla değişecektir. Tuşu az olması çok birşey ifade etmiyor. Eski D40 ınıza nazaran bir işlem yaparken 2 tık daha az düğmeye basacaksınız. Ancak her nasıl oluyorsa benim Pentax K20D de daha az tuş olmasına rağmen D7000 den daha az düğmeye basıyordum :D

aslında biliyorum tuhaflık bende, 2009 yılında D40 üretimden kalkmaya başladığında almıştım makinemi. acayip severek kullandım. Tuşların kullanımı ile fazlaca bir sıkıntım yok aslında, sorun tamamiyle benim el alışkanlığım ile alakalı. dedim ya resmi sileceğim diye durmadan INFO tuşuna basıyorum... :)

öncelikle hayırlı olsun. Bende kendi D7000 imi Avusturyadan direk elden aldım Temmuz ayında ve forumlarda tartışılan hiç bir sorunla karşılaşmadım. ( ölü pixel, yağlanma, back focus) Kısa zamanda alışıcağınızı düşünüyorum. Benimde kendimin olmasada ilk kullandığım makine D40 dı. Kız arkadaşımın makinesine el koymuştum resmen :). D40 dan sonra çok daha rahat edeceğiniz ve seveceğiniz bir makina olacaktır diye düşünüyorum. Tekrar hayırlı olsun.

Dedim ya flört halindeyiz D7000 ile. Düzeyli bir ilişkimiz var ve ciddi düşünüyoruz... :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun bende ilk senin gibi teredütteydim ama makineyi herşeye rağmen almaya karar verdim bende çünkü çok cezbedici görüntüsü var. Eline aldığında makineyi gerçekten elinde bir makine olduğu hissiyatına varıyorsun. Benim herhangi bir sorunum yok sensörde toz var oda yüksek diyaframda görünüyor zaten. Yıl başında servise gönderip temizletecem. Konuyuda çok güzel anlatmışsınız. Gerçekten severek ve sonu nereye gidecek diye okudum kısaca roman okur gibi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun bende ilk senin gibi teredütteydim ama makineyi herşeye rağmen almaya karar verdim bende çünkü çok cezbedici görüntüsü var. Eline aldığında makineyi gerçekten elinde bir makine olduğu hissiyatına varıyorsun. Benim herhangi bir sorunum yok sensörde toz var oda yüksek diyaframda görünüyor zaten. Yıl başında servise gönderip temizletecem. Konuyuda çok güzel anlatmışsınız. Gerçekten severek ve sonu nereye gidecek diye okudum kısaca roman okur gibi

adlında sensörde toz olmasından pek de korkmuyorum. alıştım artık toz temizliğine. Bulunduğum yerde DUST-OFF diye bir markanın ürününü alıyorum. Tüp içinde sıkıştırılmış hava var içinde. Yani merkez üssü sensör olan fırtınalar yaratabiliyorsunuz makine içinde... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

adlında sensörde toz olmasından pek de korkmuyorum. alıştım artık toz temizliğine. Bulunduğum yerde DUST-OFF diye bir markanın ürününü alıyorum. Tüp içinde sıkıştırılmış hava var içinde. Yani merkez üssü sensör olan fırtınalar yaratabiliyorsunuz makine içinde... :D

Bazıları yapışıyor fırtınayla çıkmıyor lanet tozlar solusyon ile silmek gerekebiliyor. :) raw da oynasan birşey farketmiyorki aslında çekceğin anı yakaladığında aman renk şu iso bu bu diye düşünmeye vaktin olmayabilir sonradan çektiğin anı düzenlersin önemli çekeceğin andır. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan sen toz olayına çok takıyorsun.

Açık havada lens değiştiriyorsan o cihaza toz girer.

çok tozlu ortamlarda takılıyorsan o cihaza toz girer. Ve bazı tozlar yüzeyseldir püf yaparsın gider, bazısıda yapışkandır temas etmeden gitmez.

Bu tüm makineler için böyledir.

Sensörü solüsyon ile falan silmek temizlemek riskli şeyler. Normal bir ev kulanıcısının 1 tave hava pompası olsun birde ucunu sürekli temiz, tozzus tuttuğu biraz büyük bir sulu boya fırçası olsun yeterli.

Aslında birde bunlar için özel bir tarafı yapışkanlı, tozu çekebilen tornavida gibi şeyler var.

En temizi o ama bulmak sıkıntı. çocuk hamurlarının daha kalitelileri var toz çekmek için birebirdir ama sensör çok hassas bastırmak sonunu getirebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan sen toz olayına çok takıyorsun.

Açık havada lens değiştiriyorsan o cihaza toz girer.

çok tozlu ortamlarda takılıyorsan o cihaza toz girer. Ve bazı tozlar yüzeyseldir püf yaparsın gider, bazısıda yapışkandır temas etmeden gitmez.

Bu tüm makineler için böyledir.

Sensörü solüsyon ile falan silmek temizlemek riskli şeyler. Normal bir ev kulanıcısının 1 tave hava pompası olsun birde ucunu sürekli temiz, tozzus tuttuğu biraz büyük bir sulu boya fırçası olsun yeterli.

Aslında birde bunlar için özel bir tarafı yapışkanlı, tozu çekebilen tornavida gibi şeyler var.

En temizi o ama bulmak sıkıntı. çocuk hamurlarının daha kalitelileri var toz çekmek için birebirdir ama sensör çok hassas bastırmak sonunu getirebilir.

Ne kaldıki zaten :D :D var var toz çeken kalem diyorsun sen 40 dolarmı ne ama oda yeterli kalmıyabilir bazı zamanlarda normal tozda püf yapınca gidiyor evet zorunlu olmadıkça açık havada lens değişmemki ben. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.