İçeriğe git

netleme sorunu

Özer Akyol

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar Nikon D90 Kullanıyorum ve şöyle bir sorunum var. 18-105 takılıyken 18 mm de yani zoomu hiç kullanmadığım vakit netleme yapmıyor ancak bi nesneye yakınlaşınca netlik kazanıyor. Af noktasınını soranlara otomatikteyken önceden böyle bir sorunu yoktu. fakat 50 mm 1.4 lensi takınca hiçbir sorun yaşamıyorum. o zaman sorun objektifte mi oluyor ? bilenler yardımcı olabilir mi sad.gif en son 10 gün önce yolculuga çıkmıştım makineye 50 mm takıp çantasına koymustum 18-105i de objektif bezi gibi bişi var ona koyup üzerinden zarar görmesin diye bi kaç çorap geçirip sırt çantasına atmıştım en son nemliydi çıkardığımda bu ne tür sorunlara yol açmış olabilir ? değerli cevaplarınızı bekliyorummodify_inline.gif

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

18-105 üzerinde A / M anahtarını A konumuna alınız.

( A. otomatik netleme - M : elle netleme )

Sadece 18 mm de yapıyor diğer aralıklarda ( 105 mm ) yapmıyorsa lenste arıza var demektir.

Tabiiki çekim mesafenizin en az 45 cm olduğunu düşünüyorum.

deneyip sonucu paylaşırsanız memnun olurum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Akif Gökyokuş 2 yıldan fazla süredir makineyi kullanıyorum. Evet 18 mm de netlik kazanmıyor hani bilirsiniz makine netleme de kararsız kalır gelip gider ya netlik noktası bulamaz sürekli öyle oluyor genel planda. ben elazığda okuyorum burada bu işleri yapan pek tamirci yok. hayyamda bi kaç tanıdığım var da benim yapabileceğim bir şey yoksa göndereyim dedim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın karartı bey,

Başlangıç mesajlarında yazılanlara bakarak değerlendirme veya bilgi paylaşımı yapmaya çalışıyoruz. Takdir edersinizki bu yazılanlarla kaç yılldır makine kullandığınızı tahmin etmem zor olur.

Görünen oki tüm yapılacakları bilinçli bir şekilde denemişsiniz. Lensiniz arızalı görünüyor. Açıp müdahale etmek daha büyük zararlara yol açar.

Adınızı profilinizden bilemedim ama isterseniz lensi gönderin Ankara da sizin adınıza tamir ettireyim.

Kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkür ederim. İstanbul hayyamda bi kaç tanıdığıma ilgili sorunu iletip bilgi paylaşımında bulunacağım kendim Elazığdayım Fırat üniversitesinde rtv 4. sınıf öğrencisiyim. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim olumlu olumsuz geribildirimi buradan tekrar aktarırım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada genelde forumlarda kişinin kendi adı kullanılmadığı için ''karartı'' takma ismini kullanıyorum uzun zamandır kendi bulup kullandığım bir isimdi. Fakat burada herkes kendi ismini kullandığı için bende isim değişikliğinden düzelttim belirtmiş olayım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Merhaba abiler kardeşler ben burda yeniyim Ben nikon d 7000 18 105 ile fotoğrafı çektim sonra lenste zoom yaparken sorun oluyor sertleşme oldu bende toz kaçmıştır dedim içine üfledim sonra taktım salladım ses geldi sonra hiç netleme yapmadı ne auto ne de manuel boşuna dönüyor manuelde fotoğraf çekmiyor otomatikte manuele alıncada bulanık gözüküyor acaba bunun sorunu nedir ve garanti kapsamından çıkmışmıdır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba abiler kardeşler ben burda yeniyim Ben nikon d 7000 18 105 ile fotoğrafı çektim sonra lenste zoom yaparken sorun oluyor sertleşme oldu bende toz kaçmıştır dedim içine üfledim sonra taktım salladım ses geldi sonra hiç netleme yapmadı ne auto ne de manuel boşuna dönüyor manuelde fotoğraf çekmiyor otomatikte manuele alıncada bulanık gözüküyor acaba bunun sorunu nedir ve garanti kapsamından çıkmışmıdır

Lensi yere düşürdünüz ya da bir yere vurdunuz mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.