İçeriğe git

Tamron 17-50 F2.8 -VS- Tamron 28-75 F2.8

Recommended Posts

Merhabalar.

Hali hazırda Tamron 17-50 sahibiyim.

Açı itibari ile pek bana hitap eden bir lens değil. 28-75 olan versiyonu daha bir benlik.

Ancak ilkkez Tamron 17-50 kullanınca keskinliğine falan baya bir hayran kaldım.

Hem geniş, hem dar açıda keskinlik olarak fiyatları dahilinde çok iyi bir fiyat performans lensi.

Peki Tamron 28-75 de böyle mi?

Photozone.de gibi sitelerden baktığımda MTF değerlerinde 17-50 28-75 den iyi görünüyor ama MTF acaba herşey demek mi?

Muhtemelen aranızda 2 lensede sahip olan, yada mutlaka elinden geçiren vardır.

Sizce 28-75 den bu keskinliği, seriliği görebilirmiyim?

Yoksa, ikisinide boş ver Nikon 24-70 al diyeceksiniz ama malesef :unsure:

Veya Tokina 28-80mm f/2.8 AT-X -- 28-70 F2.8 gibi bir lens veya Sigma vs mi karar veremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17-50mm daha iyi keskinlik olarak. Ama herşey keskinlik değil. 75mm sana daha çok yarıyorsa 28-75mm de işini görecektir.

"Daha ucuza" temiz Tokina 28-70 f2.6-2.8 bulursan da öneririm. Ben D700'de kullanıyorum (kullanıyordum daha doğrusu). f2.8'de çok çok iyi olmasa da f4'te çok keskin oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

17-50mm daha iyi keskinlik olarak. Ama herşey keskinlik değil. 75mm sana daha çok yarıyorsa 28-75mm de işini görecektir.

"Daha ucuza" temiz Tokina 28-70 f2.6-2.8 bulursan da öneririm. Ben D700'de kullanıyorum (kullanıyordum daha doğrusu). f2.8'de çok çok iyi olmasa da f4'te çok keskin oluyor.

Onu eklemeyi unutmuşum bir çok kişi keskinlik herşey demek değil diyebilir ancak ben öyle sanatsal fotoğraf çekebilen, içinde mesaj içeren, bişey anlatan fotoğraf çekmeyi beceremem. Daha çok detay, manzara, an fotoğrafı çekerim o sebepten keskinlik en çok aradığım husus.

Şuan söylediğiniz Tokina 1 adet satılıyor 950TL

Değerlendirebilirim ama o lensde anlamadığım bir husus var F2.6-2.8 nasıl oluyor?

Sıgma 24-70 al derım 2,8 sabıt cunku.Anladıgım kadarıyla pek genıs çalısmaktan hoslanmıyorsun.

Geniş açı pek benlik değil 30mm altını pek kullanmayı sevmiyorum.

Sigma 24-70 de iyi diye biliyorum ama fiyatı konusunda fikrim yok. 700TL ye satan da var 1600TL ye satanda var bir tutarsızlık var o lensde.

Bu arada bahsi geçen 2 tamron 17-50 ve 28-75 de F2.8 lensdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O Tokina 950TL etmez. Satan ayip ediyor. 1 hafta once 500TL gormustum. Ben alali 2 seneyi biraz gecti, 400Tl bile vermemistim diye hatirliyorum.

Manzara cekiyorsan 17-50mm daha iyi degil mi? 28mm biraz dar kalir sanki. Ben 17-50'nin VC'lisini 7D uzerinde kullandim, bayagi da begenmistim.

Ek: Sigma 24-70mm'nin birden cok versiyonu var. DG olani (HSM olmayan) f2.8'de ancak bahsettigim Tokina kadar iyidir, hatta Tokina'nin kontrasti daha yuksek. DG olan 700TL olabilir belki. HSM olan pahali olabilir cunku cok daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O Tokina 950TL etmez. Satan ayip ediyor. 1 hafta once 500TL gormustum. Ben alali 2 seneyi biraz gecti, 400Tl bile vermemistim diye hatirliyorum.

Manzara cekiyorsan 17-50mm daha iyi degil mi? 28mm biraz dar kalir sanki. Ben 17-50'nin VC'lisini 7D uzerinde kullandim, bayagi da begenmistim.

Ek: Sigma 24-70mm'nin birden cok versiyonu var. DG olani (HSM olmayan) f2.8'de ancak bahsettigim Tokina kadar iyidir, hatta Tokina'nin kontrasti daha yuksek. DG olan 700TL olabilir belki. HSM olan pahali olabilir cunku cok daha iyi.

Herkesin malı kendine göre kıymetli.

Ben Pentax uyumlu sigma 105mm makro satıyorum 600TL ye. Aynı lensi bir başkası 750TL ye satıyor.

Ben 80-200 alıcam diye 2-3 günlük 500TL diye damping yaptım, terbiyesizin birisi hala son kaça bırakırsın diye soruyor!

Bizde ticaret falan yok, öyle bir kültür yok bizde malesef.

Manzara dan kastım İstanbul'da ne kadar geniş alan varki :)

Hani bi boğaza gidip ordan kız kulesi çeken birisi değilim 30-80 arası benim için daha ideal.

Tabiki gönül isterki çantamda 17-50 + 28-75 olsun ancak sadece tekini bulundurabileceğim ve 28-75 benim için daha ideal.

Ancak işte genelde söylenilen 28-75 in 17-50 kadar keskinlik vermediği. İyi olduğu ama onun kadarda olmadığı...

Birde bu Sigma lenslerde açılımlar nedir?

HSM motor olayı tamam.

OS titreşim engelleyici oda tamam.

EX sanırım exclusive gibi iyi lenslerine diyorlar.

DG - DC - Apo bunlar ne demek? DG for digital ile DC for digital arasında ne fark var anlayamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon AF-D (pompalı olan versiyonu değil yeni türü, artık hangisi tür deniyor tam adını öğrenemedim) versiyonunu aldım gayet güzel ürün.

Ancak Sigma halen duruyor.

Sigma için adaptör aldım, hazır makro lensim yok, satılana kadar kullanıcam.

Ama bu haftada gelmedi adaptörüm sanıım önümüzdeki salı yada perşembe günü ancak elime ulaşacak.

Bende şuan senin o yazını okumaya başlayacaktım ama çok uzun işte iken böyle şeyleri okumak zor. Yarım kalıyor, bölünüyor ne okuduğumu anlamıyorum.

Ancak geçen renkler ile ilgili yazını okudum muhteşem. O sebepten bu yazıyıda okumak için sabırsızlanıyorum.

Normalde bildiğim bilgiler oluyor bazen ama pek üşenmem okuma konusunda ücretsiz +bilgiye her zaman açığım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okudum o mevzuyu, zaten histogram konusunu okuyacakken, öncesinde "fotoğraf nasıl oluşur" u okumam gerektiğini öğrendim bende çıktısını alıp okumuştum.

Yazılarını çok uzun ama keyifli gerçekten. Fırsat oldukça okumaya çalışıyorum Mehmet abi siteyi önerdiğinden beri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Geçtik Full Frame makineye

Şimdi sıra lenste

Bütçe kısıtlı, yeni konu açmak istemedim, Tamton 28-75 idare eder mi? daha önce asp-c sensörlü makinelerimde 17-50 sigma os kullandım. aynı performansı verir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sesimi Duyan kimse yokmu ?

:)))

"Geçtik Full Frame makineye

Şimdi sıra lenste

Bütçe kısıtlı, yeni konu açmak istemedim, Tamton 28-75 idare eder mi? daha önce asp-c sensörlü makinelerimde 17-50 sigma os kullandım. aynı performansı verir mi? "

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sesimi Duyan kimse yokmu ?

:)))

"GeÇtik Full Frame makineye

Şimdi sıra lenste

BütÇe kısıtlı, yeni konu aÇmak istemedim, Tamton 28-75 idare eder mi? daha önce asp-c sensörlü makinelerimde 17-50 sigma os kullandım. aynı performansı verir mi? "

Söyleyeceğim varsayım ve tahminlerim üzerine kuruludur.

Tecrübelere dayanan bir cevap değildir.

Full frame makinede Tamron 28-75 Sigma 17-50 den iyi sonuÇ verir.

Ancak veremeyeceği, sıkıntıda kalacağınız noktalarda olacaktır. O sebepten zamanla bu sorunun cevabını kendiniz bulacaksınız.

Paranız başkasına yetmiyorsa yapabileceğiniz Çok bişey yok zaten. öyle sanıyorum ki bu fiyatlara alınabilecek en iyi lenslerden birisi.

Belki muadil Tokina ürüne bakabilirsiniz ama Türkiye de denk gelir mi? O da muamma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söyleyeceğim varsayım ve tahminlerim üzerine kuruludur.

Tecrübelere dayanan bir cevap değildir.

Full frame makinede Tamron 28-75 Sigma 17-50 den iyi sonuÇ verir.

Ancak veremeyeceği, sıkıntıda kalacağınız noktalarda olacaktır. O sebepten zamanla bu sorunun cevabını kendiniz bulacaksınız.

Paranız başkasına yetmiyorsa yapabileceğiniz Çok bişey yok zaten. öyle sanıyorum ki bu fiyatlara alınabilecek en iyi lenslerden birisi.

Belki muadil Tokina ürüne bakabilirsiniz ama Türkiye de denk gelir mi? O da muamma.

nikon d7000 ile tamron kullanıyorsunuz galiba

sizdeki durum nedir? memnun musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiyat konusunda yorum yapamıyacağım ancak performans konusunda Ertan abi vasat olur diyorsa kulak vermekte fayda var.

Açıkcası tam karede 24-70 e (nikon olmasada bir Tamron'a) muadil ne kullanılabilir bende merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.