İçeriğe git

Ölü Pixel mi?

Recommended Posts

Tahminimce D7000 makinemde bir ölü pixel ile karşı karşıya kaldım. Ekte verdiğim fotoğraflarda bakarsanız ölü piksel mi yoksa yazılımsal bir sorun mu olduğu hakkında yardımcı olursanız.

ölü pixel diye tabir ettiğim (Belkide değildir) sorunu nasıl fark ettim. Fotoğrafları bilgisayara atayım dedim hepsini karttan çekip bilgisayara kopyaladım hafıza kartlarını makine aracılığıyla formatladım. Sonra fotoğraflara bakınayım dedim biraz zoom yapıyım nasıl olmuş nettlik diye tavşanlara bakarken tavşanların altında serili olan gazetedeki Esat yazısının s harfinde fark ettim diğerlerine baktığımda da hepsinde de aynı olduğunu gördüm objektiftenmidir diye baktım 50 mm objektifte de sorun aynı teşkil ediyor aynı yerde aynı yıldız şeklinde mavimsi şekil. Media markete gitmiştim orda sigmanın 70-300 mm objektifini denemiştim o fotoğraflara baktım orda da aynı şekil.

Şimdi ilk aldığımdaki fotoğraflara bakacam ama onlarda eski leptpun hdd sinde kayıtlı leptop bozuldu söktüm tüm parçalarını sağlam olan rem, işlemci, hdd, hoperlör, monitör vb.. falan aldım geri kalan kısmını çöpe attım. Hdd çalıştırmak için kutu alacam bir sipariş verdim ama daha gelmedi.

Sanki forumda da birisinde de + şeklinde birşeyler çıkıyordu onda raw da çekince çıkmıyor demişti yanlış hatırlamıyorsam onuda denedim raw çekince de aynı yerde aynı şekil.

Makineyi yurt dışından aldım ABD den bir arkadaş aracılığı ile aldım. Garanti malesef yok. Yaptırmaya kalksak baya bir tuzlu olur mu?

Bu leke nedir. Yoksa pixelin birisinin hayatına son verdikte haberimiz mi yok.

Teşekkürler.

thumb-399321.jpg

thumb-399319.jpg

thumb-399323.jpg

thumb-399320.jpg

post-1937-0-15367000-1356630142_thumb.jp

post-1937-0-61983000-1356630143_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

foto tech diye bir yerle görüştüm yarın bir fiyat verecek ne kadar tutar bende bilmiyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey sormus fotoğraflarda farklı yerlerde görüyorum hep ölü pixel'de çıkmıyor makinayı kapak kapatarak 3 4 saniye bir çekim yap beyazlık veya başka birşey ara..

ölü pixel yeri yaşmaz ve gezemez..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hep aynı yerde farklı iso değerlerinde beyaz ayarınıda değiştiriyorun yine aynı yerde aynı renk bir program aracılığı ile düzeliyor dedi bugün 80 tl bir masarf çıkar dedi fototech güncelleme falan mı acaba d7000 en son güncellemsini sitesinden indiridm a 1,02 b 1-03 - L 1,04

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bir dene istersen tekrardan program kur bakalım nolcak

nasıl kuraağız

birde güncellemede L1.006

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitede bulunan en son firmware'yi yükleyiniz. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız kesinlikle tarifle bunu öğrenmeye çalışmayınız, sonuçları vahim olabilir. Bir bilene yaptırınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sitede bulunan en son firmware'yi yükleyiniz. Eğer nasıl yapılacağını bilmiyorsanız kesinlikle tarifle bunu öğrenmeye çalışmayınız, sonuçları vahim olabilir. Bir bilene yaptırınız.

Abi bazı şeyleri okumadan denemeden olmaz ama dimi :) lakin firmwire atmak zor birşey değil.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi bazı şeyleri okumadan denemeden olmaz ama dimi :) lakin firmwire atmak zor birşey değil.. :)

Bilgisayarı fare ile tanıyan yeni nesil maalesef bu ve bunun gibi konularda hata yapabiliyor. MS-DOS'dan bi habere firmware update yaptırmak bazen büyük kayıplara yol açabiliyor. Anakartlara yanlış firmware yüklenmesi sonucu hem de söketsiz bios entegrelerini yüzlerce kez söküp, başka anakart üzerinde klonlama yaparak tekrar yerine lehimlemek zorunda kaldım bundan 10 yıl önceki işimde. Teknik temel ingilizce terimlerini bilmeyen arkadaşların hiç denemedikleri bu önemli işi tek başına yapmalarını tavsiye edemem, yanlarında bir bilen olmasında fayda var. Kaldı ki yapılacak bir hata makinenin servise gönderilmek zorunda kalınmasına, bir kaç yüz lira masraf edilmesine yol açabilir. Her kullanıcı senin gibi teknik konularda yetenekli olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgisayarı fare ile tanıyan yeni nesil maalesef bu ve bunun gibi konularda hata yapabiliyor. MS-DOS'dan bi habere firmware update yaptırmak bazen büyük kayıplara yol açabiliyor. Anakartlara yanlış firmware yüklenmesi sonucu hem de söketsiz bios entegrelerini yüzlerce kez söküp, başka anakart üzerinde klonlama yaparak tekrar yerine lehimlemek zorunda kaldım bundan 10 yıl önceki işimde. Teknik temel ingilizce terimlerini bilmeyen arkadaşların hiç denemedikleri bu önemli işi tek başına yapmalarını tavsiye edemem, yanlarında bir bilen olmasında fayda var. Kaldı ki yapılacak bir hata makinenin servise gönderilmek zorunda kalınmasına, bir kaç yüz lira masraf edilmesine yol açabilir. Her kullanıcı senin gibi teknik konularda yetenekli olmayabilir.

Haklısın abi pilin dolu olması vs vs o anda pil biterse sonra makinenin açılamaması gibi problemler olur sonra ayıkla bakalım pc de de aynı şekilde ana kart indirmişliğimde vardır bu şekil :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O entegreler için hazır eprom yükleme kitleri olmuyormuydu abi normalde?

Bir kere bizim başımıza geldi. Bizim anakartın biosu göçünce başka anakartın üzerine lehimleyip ordan yükledikde bizim ki imkansızlık yüzünden ev ortamında yapabileceğim bir yöntemdi.

Normalde eski o entegre leri programlamak için hazır kitler olurdu servislerde, en azından ben öyle biliyordum.

Firmware update olayı sadece pil o bu değil ki, cihazda sizin farkında olmadığınız bir hatası yüzünden cihazınız kullanılamaz hale gelebilir.

Bana Japonya dan PS3 gelmişti, bluetooth/wifi kiti arızalıymış.

İlkkez kullandığımız için bizde uyanamadık tabiki. Sonra update yaptığımda cihaz kitlenip kaldı.

Garanti yok bişey yok, kullanamadığımız cihaz durduk yere elimizde patladı.

çok basit işler, özel yeteneklere vs ihtiyaç yok ancak en ufak pürüzde cihazının kullanılmaz hale gelmesi çok olağan bir durum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet abi güncellemeyi daha önce yaptımıştım hatta gene yaptım ve hala aynı bugün antepteki teknik servisle görüştüm sorun tozdan olabilir dedi sensör ölü olsa beyaz yada siyah bir nokta çıkar şekilli bir şey çıkmaz diyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.