İçeriğe git

d300, d90, d5100

Fatih Aytekin

Recommended Posts

Selam arkadaşlar benim bu 3 model ile ilgili sorum olacaktı.

d300, d90, d5100

ben bildiklerimi söyliym siz yanlışım varsa düzeltir eksiklerimi de bi nebze kapatırsanız sevinirim

öncelikle bunlar farklı segmentteler. d5100 giriş seviye iken d300 ileri seviye. gövdesi,işlemcisi falan daha iyi diye biliyorum. d90 da iyi bi model ama o da d300 ile karşılaştırılamaz çünkü farklı kulvarlar.

yukardaki modellerden d300 her türlü tercih edilen model olmalıdır diye düşünüyorum. sanırım diğerlerine göre eski bi model ama yine de iyidir.

bu gün bana soruldu da tam tatmin edici cevaplar veremedim karşıdakine :D bi de sizin yorumlarınızı alayım dedim.

şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunların arasından bence 5100 u hemen elemelısın.Tabıkı d300 ile d90 farklı kulvarlar fakat d300 baya eskı tarıhlı bır model.Bununla bırlıkte d90 da oyle.D300 almalısın bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5100 bir kere gövdesinde af motoru yok. Yani af motorlu olmayan objektiflerde netlemeyi manuel yapmak zorundasın. Zaten giriş seviyesi ben öğrenmek için alıyorum diyorsan olabilir. D90 ile d300 arasında kaldıysanız bence d300 profesyonel bir fotoğraf makinesi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuya biraz çomak sokalım :)

Ben D300'ümü sattım ve bir D5100 satın aldım. Ne alaka di mi?

D300'ü ikinci gövde olarak kullanıyordum, tartışma götürmez bir makina, dinamik aralık olarak çok iyi, tabii 14 bit raw çekip işlemesini bilene.

Ama madem ikinci gövde, o halde D5100'ün avantajlarına değer dedim ve yanılmamışım, D300'ü hiç aramadım.

Yeni başlayan arkadaşların kafası karışacak, belki bazıları yanlış düşündüğümü söyleyecek ama Halep ordaysa arşın burda.

Tabii D5100'ün önüne standart lensleri takmıyorum, yanılmayın. D3'e ne takıyorsam aynı lensleri onda kullanıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5100'un algilayicisi D300'dekinden daha iyi. Uygun fiyatli AF-S (yani odakmotoru olan) objektiflerin sayisi da artti. Elimde AF-S olmayan objektifler oldugu icin ben almazdim ama sifirdan alan bir amatore D5100 cok yeterli. D300'un saglam govdesi, otomatik odak sistemi ve seri cekim ozelliklei disinda bir ustunlugu yok. Haftasonlari eglencelik cekim icin aliyorsaniz D5100 bence en iyi secim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

abi sende d3 var yani d300ün 14 bit rawına, çekim hızına ne ihtiyacın olacak :D

ama yeri gelir pratiklik istersin belki. ne bileyim 5100'ün avantajlı olduğu durumlar falan olur orda ikinci makine olarak kullanırsın. ama ilk makine olacağını düşünürsek d300 dersin bence. çomağı iyi soktun yalnız saygılar :D

bi de 5100'ün algılayıcısı iyi derken o kısmı da biraz açsak :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300 ü ikinci gövde olarak kullanma kısmını açalım biraz:

D3 + 24-70 mm Nano

D300 + 70-200 mm VRII Nano

şeklinde kullanıyordum.

Şimdi ise bu settte D300'ün yerine D5100 geldi. Yani çalışırken her iki makina da yanımda. Bundan başka sokağa çıkarken D5100 yanımda. Tamam, bir D300'ün çalışma anında sağladığı tuş erişimi gibi kolaylıkları sağlamaz ama ben sensörün performansının gerçekten çok iyi olduğunu belirtmek istedim. D7000' de de aynı sensör var. Eğer para kazanma amaçlı bu işi yapıyorsanız Ertan hocanın da dediği gibi seçiminiz D300 olmalı, yani atınız hızlı ve sağlam olmalı, güven verir. Ama bu işten para kazanmıyorsanız, hobi amaçlı ise o zaman daha yeni teknolojiye para vermek mantığın gereğidir.

D5100'ün sensörü 16 mp ve teknoloji olarak D300'ün üretildiği yıllardan çok sonra üretildiği için daha üstün. Yani bu sensörü bir D300 gibi o segmentteki bir kasaya oturtmuş olsalardı çok daha farklı olurdu. Hatta D7000 modeli bile D300'den pek çok noktada daha üstün olarak değerlendiriliyor. Gerçek bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki abi d300'ün hız ve sağlamlık dışında yok mu bi avantajı? ne biliyim iso performansı falan. Yani amaç para kazanmak değilse ama yine de bu işte bayağı bi yol almak istiyorsak d300'e mi yönelmeliyiz 5100'e mi?

bunun dışında d300 ile aynı segmentte yeni teknoloji olarak d300s mi var bi tek. yani başka düşünebileceğimiz bi model var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300'ün farkını farkedebilmek için önce belli bir seviyeyi aşmak gerek diye düşünüyorum. (lütfen yanlış anlamayın)

üstte gerekli açıklamalar yapılmış ama biraz da ben karıştırayım ortalığı :P

D300 ne D90 ile nede D5100 ile kıyaslanmayı hakedecek bir model değildir. (benim gözüm de) Diğer modellerden eksikleri olabilir ama bu onu kötü yapmaz..

D300s Nikon'un Amiral gemilerinden birisidir. Profesyonel gövdesi ile Yüksek seri çekim hızı ile 14 bit raw'ı ve Kullanım kolaylığı ile zaten bir çok konuda üstün geliyor..

Diyorsunuz ki gelecek vaad etmek için hangisi..

Bu soru 2'ye ayrılabilir aslında..

Gelecekte fotoğraf üzerinden para kazanmak istiyor musunuz?

Gelecekte iyi bir Amatör mü olmak istiyorsunuz?

Bana kalsa her iki sorunun cevabı bu makineler arasında D300S modelidir..

D5100 de 1080P video kaydı var D300s de 720P

D90 da Gövde de AF var Ve 720P video çekiyor. D300s Gövdede AF motoru var 720P video çekiyor..

D5100 Expeed 2 işlemcisi var D300s Expeed işlemci.

D5100 İso başarımı ile 1600-2000 iso seviyelerinde Gren bırakır D300s 1000-1600 seviyelerinde Gren bırakır..

Bence Cevap D300S tir bu nokta da.

Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Söz konusu D300s midir? D300 müdür benim kafam karıştı.

D300s den bahsediyorsak düşünmeye gerek yok alın gitsin.

D300 den bahsediliyorsa D300s veya D7000 çok çok daha iyi bir tercihtir.

D5100 ü bende beğniyorum APSc de en iyi gövde olduğu varsayılan D7000 K5 gibi makinelerle aynı sensöre sahip olması en büyük avantajı.

Benim gözümde 2 dezavantajı ise ebat olarak çok ufak + AF motoru yok.

Tabi bunlar benim ihtiyaçlarıma göre düşüncelerim sizinde kendi ihtiyaçlarınza göre karar vermeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

300s olsa zaten o tercih edilir de pahalı kaçıyor o biraz :D

Yalnız iyi fotoğrafçının özelliklerinden biri de ortalığı iyi karıştırmak sanrm :D

yazarken kafamda 3-5 soru vardı cevaplara göre kafam netleşsin diye yazdım. cevaplar kafamda daha çok soruya yol açtı :D

ben biraz daha açayım en iyisi

(burda bi not düşeyim canon 550d kullanıyordum. o kayboldu çalındı vs :D şimdi nikona yöneldim. herşey böyle başladı :D bu işten para kazanmak gibi bi amacım yok ama önemsemediğimden değil. yani para kazanan adamın yaptığını yine yaparım arkadaşlarımla falan ama para almam :D)

doğada fotoğraf çekerim, yağmur olur toz olur toprak olur. Portre çekerim bi de. kısaca "doğada insan" konulu fotolar diyelim biz onlara :D

bi de sırf fotoğraf için çıkarım. hani boş zamanlarımda yaptığım bi aktiviteden çok planlı bi akivite olur benim için.

bu yüzden makinem sağlam olsun isterim. tabi fotoları da kaliteli olsun istiyor insan. düşük ışıkta verimli olsun ne biliyim renkler falan, kalite işte anlayın :D 5100 işlemcisiyle gerçekten fark yaratıyor mu bilmiyorum ama giriş seviye bi makine diye biliyorum. kafam karışık yani. kafadaki karışıklığın sebebi ise şu: kuzenim bana d300 alacaktı, mağazada adam 5100'ü göstermiş bu daha iyi falan demiş. ben de olur mu canım d300 daha ileri bi seviye falan dedim de yine de sorayım dedim.

şimdi rica etsem kafa karıştırmadan bana bi yardım eder misiniz :D

en son "d90 al ya kendini ispatlamış bi makine işte" diyecem o olacak :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300 ise olay değişir.

Aldığın makine de Video olmaması senin için bir eksiklik değilse. D300 yine tercih sebebidir..

D5100'ün bu noktada bir + sı daha vardır o da yana açılır ekran'ı :D

Kafanı çok karıştırma sen kardeşim.. Ben seni anladım,

Sen istiyorsun ki beni her hava şartında mutlu etsin ve üzmesin.

Ucuz olsun ama kaliteli olsun.

Gövdede Af motoru olsun ki eski ama kaliteli olan lensleri kullanabileyim.. ( ucuzdur ama kesinlikle tercih sebebidir bence)

Ve Ele gelsin beni mutlu etsin..

Tebrikler D300 sizin için biçilmiş kaftan :)

Otomatik cevap veren makine gibi hissettim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla kafa karıştırmayan, aşırı net, temiz bi cevap oldu. çok teşekkür ederim.

ben biraz daha biligi vereyim en iyisi. Benim asıl derdime gelelim :D

bunu aslında ben de şu sıralar farkettim. ben şimdi üniversite öğrencisiyim. Maddi sıkıntı tabi ki var. Ama ilerde mesleğe başladığımda fotoğrafçılık öncelikli hobilerimden olacağından para sıkıntı olmayacak benim için. Okulu bitirmeme var daha :D bitmiyor bizim okul anasını sataym :D ben istiyorum ki bi 3-4 sene kullanayım, sonrasında en kral makineye geçerim ama bu 4-5 sene zarfında kullandığım makine beni iyi bi pişirsin. Dediler ki d300 zor, menüsü karışık, öğrenecek çok şeyi var falan filan. o yüzden meraklandım ben d300'e dedim sen bunu alır çözersen ilerde daha güzel bişey aldığında zorluk çekmezsin. ama şimdi diyorum ki 5100 giriş seviye alırsan ilerde makine değiştirdiğinde zorlanabilirsin. Yani bu açıdan düşündüğümüzde d300 mantıklı geliyor da bilmiyorum. tabi pişerken güzel resimler çekmek de ister insan. kafalar karıştı ustaların fikrini alayım dedim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben kendimi ormana veririm, tozun toprağın içinde atlar, zıplar, tepinir, fotoğraf çekerim diyorsan sen boşuna Canon ile Nikon ile kendini harcıyorsun.

Al bir Pentax K5 keyfine bak :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında doğru söyledin K5 bu cihazlardan biraz pahalı kaçabilir.

2.el piyasası 1750-2000TL arasında.

Pentax K-7 yi değerlendirebilirsin, muazzam imaj kalitesi vardır, body kalitesi olayına hiç girmiyorum zaten.

iso su çok iyi değildir genelde iso800 ü geçtinmi kumlanmalar görülmeye başlar.

Bedava sayılacak fiyatlara (600-800TL) Pentax K10D ve K20D keza müthiş imaj kaliteleri vardır ama eski gövdelerdir, gerek iso, gerek AF konusunda kullanıcısını üzsede genel olarak süper cihazlardır. Yine toza, suya dayanıklı çok sağlam gövdeleri vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.