İçeriğe git

50 mm

Recommended Posts

Selam arkadaşlar. benim 50 mm ile ilgili bi sorum olacaktı. internette gezdiğimizde 50 mm için portre lens diyenler çoğunlukta. fakat burda forumu gezdiğimde "50 mm portre değildir makro hiç değildir" diyen bi yazı gördüm. Bana da mantıklı geldi 1:1 büyütme yapamaması, 85-130 mm aralığında olmaması falan.

portre değil, makro hiç değil, geniş açı da değil bence :D

peki bu lensin üretim amacı tam olarak nedir?

"portreye parası yetmeyenler için günü kurtarsın, makro olarak da kullananlar çıkar biz en iyisi üretelim böyle bi lens" mi demiş nikon?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Henri Cartier-Bresson"

bu ismi bi Google edin. :) neler yapmış öğrenin.

50mm açısını 35mm film standardına göre (yani FF sensöre göre) düşünmek gerekir. bugünkü dslr makinalarla nasıl 18-55, 18-105 gibi kit lensler veriliyorsa, filmli makineler zamanında makinelerle beraber 50mm lensler "kit" olarak veriliyordu. FF sensörde 50mm, "normal" bir görüş açısı sağlar. iki gözümüzün odaklandığı (gördüğü değil) alanın genişliğine denk bir genişlikte olduğu için bu lenslere "normal açılı lens" denirmiş.

FF için bir portre lensi değil tabiki. portre lensleri 85mm ve üzeridir.

DX sensörde açısı normalden "kısa tele" 'ye döndüğü için kullanım alanı daralıyor. Artık normal açılı bir lens olmuyor çünkü.

Görüş açısı daraldığı için de FF'deki 85mm açısına yakın bir açıyı DX'de bize veriyor (50mm X 1.5 = 75mm) o yüzden DX'de portre lensi gibi kullanılabiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

diğer bir üstteki konuda açıklamalar mevcut benzer bir soru sorulmuş 50mm 1,4 al alacaksanda ımkan varsa tabi portre falan işini fazlasıyla görür 85mm çok pahalı aradaki 35mm lafımı olur nolcak :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Okumuyorsunuz arkadaşlar. Aynı soruyu mükerrer defa soruyorsunuz. Acaba forumun içinde aramayı daha da basitleştirecek bir sistem mi lazım bize?

http://www.nikonturk.com/konu/1004-18-55-vr-vs-50-mm/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında okuduğum için geldi bu soru aklıma.

mehmet abinin şu yazısından da alıntı yaptım zaten

http://www.nikonturk.com/konu/630-her-is-icin-ayri-lens-alinmasimi-gerekiyor-makale/

ben 50 mm'nin ne işe yaradığını veya diyafram değerinin önemli olup olmadığını sormadım. sadece literatürde 50 mm lensin kullanım alanını sordum. tek cümlelik bi cevap bekliyordum aslında :) neyse saolun yine de.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aslında okuduğum için geldi bu soru aklıma.

mehmet abinin şu yazısından da alıntı yaptım zaten

http://www.nikonturk...rekiyor-makale/

ben 50 mm'nin ne işe yaradığını veya diyafram değerinin önemli olup olmadığını sormadım. sadece literatürde 50 mm lensin kullanım alanını sordum. tek cümlelik bi cevap bekliyordum aslında :) neyse saolun yine de.

Söylim ben "çFUPMLKG" yani çok Fonksiyonlu Ucuz Portre Manzara Lensi Kafana Göre :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.