İçeriğe git

Lens Bıçakları

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Objektiflerdeki şu bıçak olayına biraz değinmek istiyorum. yanlışlarımı düzeltir eksiklerimi giderirseniz sevinirim.

Objektiflerdeki bıçaklar diyafram aralığını belirlemeye yarıyor. bu da içeriye giren ışık, net alan derinliği gibi şeyleri kontrol etmemizi sağlıyor.

Bıçak sayısı da ne kadar fazla olursa ışığın geçtiği yer o kadar daireselleşiyor.

Kafada netleşmesi açısından şu resimler yardımcı olur diye düşünüyorum

tumblr_lm0xf0J4i41qj3odt.jpg

diyafram1.jpg

urun30_cekimmodlari_diyafram.jpg

Diyaframın net alan derinliğini artırmasının (fotoğraftaki bulanıklığı azaltmasın) basit bi anlatımı

Bıçak sayılarına bi kaç örnek (bu lenslerin adını da ilk kez duydum)

Heilos 40-2(10 bıçaklı)

Jupiter 9(15 bıçaklı)

Tair 11-A(20 bıçaklı)

Bıçak sayısı arttıkça kalite ve maliyet de artar diye biliyorum. Nette dolaşırken bazı eski Objektiflerin bu konuda Bayağı iyi olduğunu okumuştum. Bu konuda Söyleyebileceğiniz lensler var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Jupiter J9 kullandım çok keyifli lens.

Bıçak sayısı arttıkça bokehler daha bir hoşlaşıyor ve jupiter J9 kullandığım en iyi lenslerden biriydi o konuda...

Tair 11 kullanmak nasip olmadı zira sırf bıçak sayısı fazla diya astronomik (basit bir manuel lens için) fiyatı olmasından dolayı hiç alamadım.

Ancak bu lenslerin öyle sanıyorum ki hepsi M42 bağlantı aparatlı yanı direk Nikon DSLR lere takılacak türden değiller.

10-20TL lik adaptörlerden alıp kullanmanız lazım. En azından Pentax uyumluları yoktu hep M42 olarak gördüm bu lensleri piyasada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

m42 Lenslerde Otomatik hiçbir özellik bulunmamaktadır.

Sadece manuel modda kullanabilirken.

Flaş senkronizasyonunuzu da kendiniz yapmanız gerekmekte, aksi taktirde patlamaz zaten :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunlar hep manueldir.

J9 un sıfırını TR de bulman çok düşük bir ihtimal ama bir rus sitesinde sıfır satılıyor"muş"

Ben görmedim duymadım, bir arkadaşım söylemişti 200-250$ falan fiyatları var demişti.

Manuel lens kullanımı çok kolay olsada pratik değildir. İyi alışıp pratik yapmak lazım lens ile.

Ben DSLR dünyasında ilk Pentax SMC 50mm F1.7 lens aldım (manuel) halen bugün manuel lens kullansam focus yaparken mutlaka terse çeviririm halkayı, alışkanlık meselesi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Son videoda dairesel optik bozulmayı gösteriyor galiba. Tam dairesel lensler her ışığı aynı noktaya toplayamadığından birçok objektifte dairesel olmayan (aspherical - ASPH) lensler kullanılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan hocam, bu TAIR 11 A konusundaki fikirlerinizi öğrenmek isterim. Ben kendim hiç görmedim, kullanmadım; webde okuduklarıma göre bulunmaz hint kumaşı mübarek. Bundan dolayı çok merak ediyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanki Tair abartılıyor gibi geliyor bana. Eskiden objektiflerde çok diyafram bıçağı vardı ama artık Zeiss bile bazı objektiflerde 8 bıçak kullanıyor. Bokehi meşhur birçok objektifin 7-11 arası bıçak sayısı var. Tair'i birebir bir kere kullandım, onda da arka planı biraz karmaşık yapıyor gibime geldi. Belki farklı koşullarda denemek lazım.

Eski manuel objektifler 3-4 yıldır olması gerekenden fazla değerlendi. Tair de bunlardan biri sanki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizce bunun sebebi nedir? Yani millet o lenslerin güzel özelliklerini yeni keşfetti de ondan mı yükseldi fiyatlar yoksa eskidikleri için nostalji amaçlı kullanan koleksiyoncular mı sebep oldu bu fiyat yükselmesine :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

"Bazı" eski lensler manyak derecede kaliteli misal Pentax SMC-M (veya A)F1.7

Dehşet kaliteli bir lens, kullanmayan pek ciddiye almaz ama kullanan kişi çok memnunudur.

Bugün bu lensin kalitesini Nikkor 50mm ler (yeniler eskileri bilmiyorum henüz) mümkün değil veremez.

Ancak kimisi de eski lenslerinde garip görüntülerine vurgun.

Bu retro çılgınlığımı denir ne dir böyle instagramda fotoğraflara böyle renk verip eski havası vermek varya moda oldu o olay.

Bu lenslerde de bunlaro yapmak gayet güzel oluyor.

Mesela Takumar 55mm F1.4 vardı radrasyonlu lens. Ancak dehşet güzel bir lens.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rivayet;

Eski Sovyet ajanları falan bu lensleri kullanırken daha keskin, daha net görüntü elde edebilmek için lensin yüzeyi bilmem ne maddesi kaplanırmış.

Bu madde de hayli yüksek radyoaktif bir madde ve hali ile lensde de normalde olması gerekenden çok radrasyon var.

Bu arada düzeltiyorum 50mm f1.4 idi lens.

Ben ebay da açık arttırmadan 10-15$ gibi bir fiyata kazanmıştım bu lensten bir adet sonra radrasyon olayını görünce adama mesaj atıp iptal ettirmiştim.

Tamam meraklıyız da alfa beta gama ışınları ile uğraşacak kadar da deli değiliz :D

Ha lensin insana zararı olurmu? Yok bunca insan kullanıyor bişey olmamış ama gerek de yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.