İçeriğe git

internetteki yabancı puanlama sitelerindeki dsrl ve lenslere verilen puanları nekadar göz önüne almak doğru olur.

Recommended Posts

internetteki yabancı puanlama sitelerindeki dsrl ve lenslere verilen puanları nekadar göz önüne almak doğru olur.bu puanlamalar gerçekleri nekadar yansıtır.bu puanlamalara bakarak ürün almak doğrumu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hem dogrudur hem yanlistir. Puanlara bakarken iyi dusunmek gerek. Her sitenin puanlama sistemi farkli. Ornegin DPReview'da bazi APSC DSLRlar bazi tam karelerden yuksek puan aliyor. Ya da 3 yil once 90 puan almis bir DSLR bu sene 85 puan almis bir makineden daha kotu olabiliyor. Yani inceleme tarihine de bakmak lazim.

Ek olarak, bircok karsilastirma sitesi artik cok hatali bilgiler vermeye basladi. Ornegin Snapsort cok hatali bilgiler veriyor. Bir Turk sitesi de vardi simdi adini unuttum, obda ayni. Galiba bilgiler otomatik aliniyor, belki algoritmalarda hata vardir bilemem.

Puan yerine incelemeleri okumaya calisip kulllanicilarin yorumlarini okumak daha iyi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu duruma göre 18-105 her durumda 17-80 den daha iyi duruyor .acaba bunda vr nin katkısı sözkonusu mu?dediğiniz gibi kafa karıştırıyor.ya satiş politikası yada nikonun yeni çıkardığı lensler eskiye göre daha iyi ? benim bildiğim kısa aralıklı objektifler daha keskin sonuç verir biliyom ama belki yanlış biliyorumdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elindeki lens her zaman için rafda duran lensden daha iyi sonuç verecektir.

Uzun aralıklı lens başarısızdır diye bişey yoktur.

Lensin aralığı uzadıkça ona pararlel fiyatıda artıyorsa emin olabilrsin o lens çok kalitelidir. Misal Nikkor 70-200 serileri...

Lensin aralığı uzadıkça fiyatı aksi yönde düşüyorsa o lensden bir hayır gelmez. Misal Tamron 18-270 (eski seri olan)...

Tabi ki bu düşüncede ufaktan ufaktan ortadan kalkıyor. Teknoloji geliştikçe daha düşük fiyatlara kabul görebilir kalitede lensler çıkıyor piyasaya.

Elinizdeki lens kötü değildir, o kadar kafanıza takmayın.

Eğer 100mm üstü bir lens olmasa ve VR olmasa tamam bir dert, sıkıntı olarak düşünülebilir ancak 17-70 de VR ye ne luzüm var?

Zaten VR ihtiyacınız 40-50mm de başlar (geceleri oda) azıcık sıkar zorlarsanız 70mm de bile VR siz kullanabilirsiniz.

Kaldıki fotoğrafı RAW çekip titreşimi engellemek için biraz karanlık bile çekseniz PS ile fazla kayıp yaşamadan normal hale getirebilirsiniz çok zor durumda kalırsanız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elindeki lens her zaman için rafda duran lensden daha iyi sonuç verecektir.

Uzun aralıklı lens başarısızdır diye bişey yoktur.

Lensin aralığı uzadıkça ona pararlel fiyatıda artıyorsa emin olabilrsin o lens çok kalitelidir. Misal Nikkor 70-200 serileri...

Lensin aralığı uzadıkça fiyatı aksi yönde düşüyorsa o lensden bir hayır gelmez. Misal Tamron 18-270 (eski seri olan)...

Tabi ki bu düşüncede ufaktan ufaktan ortadan kalkıyor. Teknoloji geliştikçe daha düşük fiyatlara kabul görebilir kalitede lensler çıkıyor piyasaya.

Elinizdeki lens kötü değildir, o kadar kafanıza takmayın.

Eğer 100mm üstü bir lens olmasa ve VR olmasa tamam bir dert, sıkıntı olarak düşünülebilir ancak 17-70 de VR ye ne luzüm var?

Zaten VR ihtiyacınız 40-50mm de başlar (geceleri oda) azıcık sıkar zorlarsanız 70mm de bile VR siz kullanabilirsiniz.

Kaldıki fotoğrafı RAW çekip titreşimi engellemek için biraz karanlık bile çekseniz PS ile fazla kayıp yaşamadan normal hale getirebilirsiniz çok zor durumda kalırsanız.

Topram ne dicekdim sana bende birtane compact makine sony cyber shot makineyi söktüm ben lensde bir porblem vardı içeri kaçmıyordu olmadı yapamadım duruo öyle yaptırma ihtimalimiz varmı yada lensiyle neler yapabiliriz lens mercekleri iyi çünkü carl zeiss 2000 li yıllarda aldığım bir makine seviyorumda atamam tek problem lensde net göstermiyo focus falan içeri geçmiyor zoom yapmıyordu...Naparız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Topram ne dicekdim sana bende birtane compact makine sony cyber shot makineyi söktüm ben lensde bir porblem vardı içeri kaçmıyordu olmadı yapamadım duruo öyle yaptırma ihtimalimiz varmı yada lensiyle neler yapabiliriz lens mercekleri iyi çünkü carl zeiss 2000 li yıllarda aldığım bir makine seviyorumda atamam tek problem lensde net göstermiyo focus falan içeri geçmiyor zoom yapmıyordu...Naparız?

Böyle bir soruyu özel mesaj ile sorsan daha iyi olurdu da makine için yapabilecek pek bişey yok.

İstanbul Sirkeci Hayyam pasajı vs de dolaşmak lazım tamir yapan bir yer çıkar ama 100TL en az para isterler.

O cihaza da 100TL para vermek gereksiz olur.

Lenside tahminimce çok ufak olduğundan hiç bir işe yaramayacaktır düşüncesindeyim.

Belki ters düz olayında elle normal bir lensin önüne tutarsan netleme yaparsa ufacık bir alanda da olsa makro amaçlı kullanılabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle bir soruyu özel mesaj ile sorsan daha iyi olurdu da makine için yapabilecek pek bişey yok.

İstanbul Sirkeci Hayyam pasajı vs de dolaşmak lazım tamir yapan bir yer çıkar ama 100TL en az para isterler.

O cihaza da 100TL para vermek gereksiz olur.

Lenside tahminimce çok ufak olduğundan hiç bir işe yaramayacaktır düşüncesindeyim.

Belki ters düz olayında elle normal bir lensin önüne tutarsan netleme yaparsa ufacık bir alanda da olsa makro amaçlı kullanılabilir.

bende aynen öyle düşündüm 100 tl vermek çok gereksiz yapamadımda sinir etti beni neyse dursun bari öyle bir ara kurcalarım. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.