İçeriğe git

Ultra Geniş Açı

Recommended Posts

Herkese merhaba..

Nikon ailesine yeni girmiş bulunmaktayım. Bir set oluşturmak istiyorum. Değerleri fikir ve bilgilerinizden yararlanmak istiyorum. Bir cok arkadasa da faydali olmasi dilegiyle Şimdiden teşekkürler

Gövde olarak d7000 sectim. Şuan almak istediğim 3 lens var ultra geniş açı porte ve telephoto

Portre icin istedigim, bokehlerin tam yuvarlak çıkması ve keskinlik. 35 mm f1.8 işimi görür mü?

Telephoto olarak 55-200 vr. Acaba 55-300 le arasinda sadce 100 mm mi fark var yoksa optik olarak keskinlik olarak fark var midir?

Asıl sorun ultra geniş açıda. Nikon 12-14 tokina 12-24 tokina 11-16 sigma 10-20

Bu lenslerin arti ve eksileri nedir ya da başka önerebilceginiz lens var mi?. Bildigim kadaryla sigma 10-20 keskinlik olarak biraz sorunluymus. Nikon 12-24 nasildir. Tokina ile 250 tl lik fiyat farkina deger mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Portre için 35mm olur tabi neden olmasın ama o bir portre lensi değildir onu bil ona göre fotoğraf çek.

Portre lensi 85mm dir. 100mm dir, 125-135-150mm dir.

10mm ile portre fotoğrafı çekilmez mi? çekilir tabiki ama çekebildiği kadar.

Telephoto konusunda amacın ucuza kaçmak ise 1000TL+ harcamayacaksan 55-200 fazlası ile ideal bir lensdir.

Geniş açık çok kullanmayı becerebilen ve seven biri değilim.

Nikon 12-24 muhakkak iyidir, Tokina 11-16 nin methini duymuştum. Sigma 10-20 de fiyat/performans olarak tatminkar bir lensdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 ile 18-105mm VR ve 50mm f1.8G almani tavsiye ederim. APSC makinelerde 50mm'nin portrelerini seviyorum. Omuz+kafa portreleri icin cok uygun. Bokeh kalitesi de iyi.

Super genis aci icin biraz daha bekle bence. Bu iki objektifi bir sure kullanman ve gercekten super genis aciya ihtiyacin olup olmadigini tartman daha iyi. Bazen manzara cekimlerinde yanimda super genis aci olmadigi zaman iki kare cekip birlestiriyorum, cogu durumda yeterli oluyor. Bu objektifleri kullanmak biraz maharet istiyor cunku kadraja istemedigin birsuru obje giriyor.

"Yok kardesim kafaya taktim alacam" dersen Tokina 11-16mm f2.8 tavsiye ederim. Sigma 10-20mm f4-5.6 da fiyatina gore iyidir, f8-11 arasi kullanirsan sikinti olmaz. Nikon da cok iyi ama 12mm artik daralmaya basliyor (bu acilarda 1mm bile onemli) ve biraz pahali.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Portre için 35mm olur tabi neden olmasın ama o bir portre lensi değildir onu bil ona göre fotoğraf çek.

Portre lensi 85mm dir. 100mm dir, 125-135-150mm dir.

10mm ile portre fotoğrafı çekilmez mi? çekilir tabiki ama çekebildiği kadar.

Telephoto konusunda amacın ucuza kaçmak ise 1000TL+ harcamayacaksan 55-200 fazlası ile ideal bir lensdir.

Geniş açık çok kullanmayı becerebilen ve seven biri değilim.

Nikon 12-24 muhakkak iyidir, Tokina 11-16 nin methini duymuştum. Sigma 10-20 de fiyat/performans olarak tatminkar bir lensdir.

Teşekkürler..

D7000 ile 18-105mm VR ve 50mm f1.8G almani tavsiye ederim. APSC makinelerde 50mm'nin portrelerini seviyorum. Omuz+kafa portreleri icin cok uygun. Bokeh kalitesi de iyi.

Super genis aci icin biraz daha bekle bence. Bu iki objektifi bir sure kullanman ve gercekten super genis aciya ihtiyacin olup olmadigini tartman daha iyi. Bazen manzara cekimlerinde yanimda super genis aci olmadigi zaman iki kare cekip birlestiriyorum, cogu durumda yeterli oluyor. Bu objektifleri kullanmak biraz maharet istiyor cunku kadraja istemedigin birsuru obje giriyor.

"Yok kardesim kafaya taktim alacam" dersen Tokina 11-16mm f2.8 tavsiye ederim. Sigma 10-20mm f4-5.6 da fiyatina gore iyidir, f8-11 arasi kullanirsan sikinti olmaz. Nikon da cok iyi ama 12mm artik daralmaya basliyor (bu acilarda 1mm bile onemli) ve biraz pahali.

Teşekkürler.. Hala karar verebilmiş değilim 50 ve 35 mm arasında ama 35mm ye daha yakınım (bokeh açısından)..

Daha önce 18 mm kullandım yetersiz geldi. Mimari çekimler için kullanacağım.. Tokina 11-16 yı aslında çok beğendim fakat sesli AF si olduğunu söylüyorlar. Pentax tan yeni çıkan biri için sessiz AF daha iyi bir seçim gibi :) Şuan için tek sorun sesli olması. Acaba ses varda ne kadar var kullanan arkadaşlar varsa yardımcı olurlarsa sevinirim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tokina 11-16 ile bir kaç kare çekmişliğim vardır.. Ama sesini ben mi duymadım.. Yoksa çekim heyecanından mı duymadım bilmiyorum.. Ama rahatsız edecek bir ses kesinlikle yoktu..

Tele konusunda Gökhan ile aynı fikirdeyim..

Tak gez lens olarak 18-105 gayet yeterli bir lens..

Portre için yine gökhan'a katılıyorum.. 85 mm f1.8 bu işin adına uygun olan modeli. ( ha 50mm iş yapmaz mı? Tabi ki yapar )

hayırlı olsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşın makinesı DX formatında olduğundan dolayı, portre için kendisine önerilecek en ideal len kesinlikle 50mm f/1.4'dür.

Herkese kolay gelsin.

crop carpanla 75 mm diyorsunuz herhalde ertan abi.Kursda hoca portre için 105 mm makro çok iyi dedi acaba hangi sebeplerden dolayı dedi bunu benim d7000 e 105mm makromu iyidir yoksa 50mm 1.4 iyimidir abi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl portre çektiğine bağlı. Omuzları da içine alan portreler için DX'te 50-60mm objektifler çok iyi. DX'te 105mm artık tamamen kafa portresine kayıyor, ya da omuz+kafa için biraz uzaklaşman gerekiyor.

Üreticiler ne yazık ki DX için adam gibi bir 60-70mm portre objektifi çıkarmadılar. Pentax'ta bir 70mm f2.4 var ama ben 65mm f1.4 gibi bir objektif isterdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl portre çektiğine bağlı. Omuzları da içine alan portreler için DX'te 50-60mm objektifler çok iyi. DX'te 105mm artık tamamen kafa portresine kayıyor, ya da omuz+kafa için biraz uzaklaşman gerekiyor.

Üreticiler ne yazık ki DX için adam gibi bir 60-70mm portre objektifi çıkarmadılar. Pentax'ta bir 70mm f2.4 var ama ben 65mm f1.4 gibi bir objektif isterdim.

yeri geldiğinde komple yeri geldiğinde yarım omuzlarıda içe daha çok bu tarz olacak tabikide 1.4 sebebi bokeh için fazla uğraşmamak ve keskinlik çok fazla aşırı pahalı olmayacak tabikide 50mm ise tavsiyeniz bu lensi yakın çekimlerde kullanırsam bozulma yaşarmıyım yoksa çok yakın çekimlerde elimdeki 18x105 mi iyidir..?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pentax 70mm F2.4 Limited Edition + 77mm F1.9 Limited edition var.

70mm daha renkli, canlı, contraslı bir lens. 77 ise mÜthiş keskinlik ve retro denilen zımbırtı keyfi sunuyor.

çok portre çekmeyi beceremem ancak ne zaman 85mm lens taksam o açıda bir keramet var.

FF de durumu nedir bilmem ama DX gövdelerde 85mm gerçekten keyifli.

Birde şimdi yeni nesil Tamron 60mm F2 çıktı makro ama portre içinde iyi gider dÜşÜncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elinde 18-105 varsa dene işte :) İyi ya da kötü olduğuna sen karar ver. Nikon'un 50mm G objektifler (f1.4 ve f1.8) bayağı iyiler, seni üzmezler.

18 105 deniyorum zaten abi yakınlarda sonuç güzel ama az geriden daha keskin ve bokeh istiyorum 50mm alacam ama yakında bozulma yaşarmıyım 50mm de yoksa çıkartıp 105 mi takayım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

crop carpanla 75 mm diyorsunuz herhalde ertan abi.Kursda hoca portre için 105 mm makro çok iyi dedi acaba hangi sebeplerden dolayı dedi bunu benim d7000 e 105mm makromu iyidir yoksa 50mm 1.4 iyimidir abi..

Gökhan bey croplu body'de portre için ayrı lens kullanmak istiyorsan kesinlikle önerilecek tek lens 50mm'dir. 1.4 veya 1.8 olacağına ise bütçeniz cevap verecektir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan bey croplu body'de portre için ayrı lens kullanmak istiyorsan kesinlikle önerilecek tek lens 50mm'dir. 1.4 veya 1.8 olacağına ise bütçeniz cevap verecektir...

Peki abi yakın çekimlerde kadrajda bozulma olurmu ne kadar mesafeden çekmem gerekir olursa? yoksa çok yakınlarda 105mm mi kullanayım ona göre hareket edecem..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki abi yakın çekimlerde kadrajda bozulma olurmu ne kadar mesafeden çekmem gerekir olursa? yoksa çok yakınlarda 105mm mi kullanayım ona göre hareket edecem..

Hayır yakın çekimde herhangi bir bozulma olmuyor (ben FX de lullanıyorum, bunu gözardı etmemelisin) 105 den ziyade 50mm haricinde 85mm f/1.8 öneririm 105mm olmazmıi tabiki olur, hemde çok güzel makroda çekersin 105mm ile :) bir taşla iki kuş vurmuş olursun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır yakın çekimde herhangi bir bozulma olmuyor (ben FX de lullanıyorum, bunu gözardı etmemelisin) 105 den ziyade 50mm haricinde 85mm f/1.8 öneririm 105mm olmazmıi tabiki olur, hemde çok güzel makroda çekersin 105mm ile :) bir taşla iki kuş vurmuş olursun.

işde ben cropda kullanacam malesef örnek resimler var nette yakın çekim yüz portrelerinde 50mm de bombelenme var hatlar düz değil 85 ile 100 yada 130 arasında güzel görüntüler netteki şablona göre söylüyorum o zaman yakın olmamakla beraber 50mm portre kullanacam yakın çekimlerde ise elimdeki 18x105 i kullanacam makroya kadar çıkamam çünkü 50mm 1.4 ile normal portre çıkarmaya çalışacaz artık sağol ertan abi.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

merhaba;

nikon 7000 kullanıyorum yaklasık 9 aydır..... sokakta, insanları yaşanmışlık çekmeyi seviyorum sanırsam insanlarla diyolok kurmayı bu yüzden hangi lensi önerirsiniz....18-105 ve 500mm 1,8 lensim var.....

yukardada konuşulduğu gibi geniş acı düşünüyorum doğrumudur. aslında yukarıda konu çok dallandırıldığından pek anlamadım.

bütcem 1,600

Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC HSMbu lensin fiyatı uygun aba f8 gibi kullanım öneriliyor ışıkta istiyor sanırsam

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DXfiyat birazdaha yüksek f daha iyi ...

Tokina 11-16mm f/2.8 AT-X Pro DX I bunu da hiç anlamadım aralarında 100 fark var. )))

titreme sorunu yaşanır mı yada farklı bir lens öneriniz varmı. bu hafta çözmek istiyorum çünkü bilgi bunalıklığı omu bumunun sonu yok.teşekkkürler...... şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Tokina 11-16 geniş açıda o kadar kaliteli sonuçlar verdi ki ff makinaya geçişimi en az 1 yıl erteledi diyebilirim. Fx olmadığı için kıyamadım bırakmaya. Eğer hala lens almadıysanız kesinlikle gözü kapalı alın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.