İçeriğe git

viewNX 2

Recommended Posts

TR Dil Desteği yok Henüz programın ancak olsa bile Türkçe dil kullanmanızı önermem bunun sebebi photoshop üzerindede fazlasıyla tartışılmıştır.. çoğu kelimenin Türkçe karşılıgı olmaması sebebi ile cok farklı ve gereksiz cevırmeler ortaya çıkıyor..

Ezberlemeniz gereken terimler olacaktır bunlar çogu platform'da aynıdır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kemal hocama katılıyorum.Yaklaşık bir 4 yıl Photoshop'u Türkçe olarak kullandım.Sürekli farklı bilgisayarlarda çalışmalar yaptığım için bir İngilizce'ye bir Türkçe'ye geçtiğim zaman menülerin yerini ezbere bilmeme rağmen bocaladığım zamanlar oldu.Bu programlarda standart İngilizce olduğu için o şekilde alışmak daha faydalı olacaktır.İlk başta zorlansanızda çok kısa sürede alışırsınız.Ve nasıl alışırsanız öyle gidiyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Merhabalar, viewNX2 programı ile ilgili bir sorum olacak.

ViewNX2 ile 12 Mpiksellik bir NEF biçimli fotoğrafı high kalite olarajk jpeg'e dönüştürdüğümüzde yaklaşık boyut 1.5 Mbyte oluyor. Halbuki makine üzerinden normal şekilde jpeg çekersek boyut yaklaşık 3 Mbyte oluyor. Yani makinenin fine kalitesi ile programın highest kalitesi aynı boyutlarda oluyor(yaklaşık 6 Mbyte). Sizce en yüksek kaliteyi istemezsek makineden normal kalitede jpeg mi alınmalı ya da viewNX2 programıyla high kaliteye dönüştürme mi yapılmalı? İkisi arasında kalite farkı var mı? Eğer var ise program bu seçeneği neden sunmuyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İmkansız, farklı kaydet seçeneklerini kontrol ediniz.

Mehmet Bey merhaba,

Farklı kaydet seçeneği sadece CaptureNX2'de var, ViewNX2'de yok maalesef. Bende zaten böyle bir durumu garipsedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

TR Dil Desteği yok Henüz programın ancak olsa bile Türkçe dil kullanmanızı Önermem bunun sebebi photoshop üzerindede fazlasıyla tartışılmıştır.. çoğu kelimenin Türkçe karşılıgı olmaması sebebi ile cok farklı ve gereksiz cevırmeler ortaya çıkıyor..

Ezberlemeniz gereken terimler olacaktır bunlar çogu platform'da aynıdır..

Nikon D7000 ile kameralara Türkçe dil desteği geldi ama o da ne? Yazılanı ve ne işe yaradığını anlamak neredeyse imkansız. Bazı Örnekleri çıkardım ve size tavsiyem mümkün mertebe İngilizce kullanmaya çalışın. Maalesef teknolojinin en çok tercih edilen dili İngilizce.

a1 AF-C Öncelik seçimi: Netle ve bırak diye tercüme edilmiş. Netle tamam ama BIRAK nedir? Demek istediği deklanşÖre bastığım anda netleme olsun olmasın çek

a5 NETLEME NOKTASI SARMALI: çok ilginç bir tercüme daha. Öncelikle ne demek, anlamak gerek. Sonraki tercüme saçmalığı ise seçeneklerde. SAR ve SARMA. Yaprak sarması herhalde. Demek istediği netlik noktaları arası geçiş ve seçenekler de KAYDIR ve KAYDIRMA olabilir.

d7 MAKSİMUM SüREKLİ BIRAKMA ???

RENKLİ ALAN ???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey merhaba,

Farklı kaydet seçeneği sadece CaptureNX2'de var, ViewNX2'de yok maalesef. Bende zaten böyle bir durumu garipsedim.

Ben yanlış hatırladım, haklısınız. Jpeg convert seçeneğinde kaliteyi belirleyebiliyorsunuz. Bu noktayı bi kontrol edin bakalım istediğinizi alabilecek misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet Bey merhaba,

Windows üzerinden WievNX save as dediğiniz zaman zaten JPEG yapmıyor ki?

Yapıyormu?

Açtığınız NEF dosyasına sağ klick, output, convert file diyeceksiniz ordan JPEG yapıp kalite ayarlaması yapabilirsiniz.

2j2w8d1.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben yanlış hatırladım, haklısınız. Jpeg convert seçeneğinde kaliteyi belirleyebiliyorsunuz. Bu noktayı bi kontrol edin bakalım istediğinizi alabilecek misiniz?

Mehmet Bey zaten problemde burada.

12 Mpiksel boyutundaki NEF biçimli bir fotoğrafı ViewNX2 ile jpeg formatına convert yaptığımızda kalite seçenekleri, alt seçenekleri atlayarak yazıyorum, high ve highest olmak üzere iki adet. High kalite seçeneğinde dosya boyutu 1.5 MB , highest kalite seçeneğinde 6 MB oluyor. Makine üzerinde ise 3 adet seçenek var. Basic seçersek 1.5 MB, normal seçersek 3 MB ve fine seçersek 6 MB oluyor. Yani ViewNX2 programında, makinede olan normal seçeneği bulunmuyor. Gökhan beyin dediği gibi kalite ayarlamasını buradan ancak makinenin yaptığı normal seçeneği dışında yapabiliyoruz. Benim asıl merak ettiğim 1.5 mb'lık high kalite seçeneği yeterli midir? öyleyse makinede ekstra 3 MB'lık normal kalite seçeneği neden var? Sizler jpeg formatına dönüşümü nasıl yapıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben prensip olarak Nikon rawını her zaman Capture NX2 ile işliyor ve en yüksek kalitede kaydediyorum. Hatta büyük boyutta canvas baskı alacağım kareleri yine Capture NX2 ile boyutlandırıyorum. Böylece 6'ıncı yılına giren 12 mp'lik makinemle bile hiçbir sıkıntı yaşamadan 2 metrelik baskılar alabiliyorum. Gerçi 12 mp bu boyutlar için hala yeterli ama ben yine de kaliteyi en üst seviyede tutmaya çalışıyorum.

Eğer elimde Capture NX olmasayasdı bu kez View NX ile çalışmayı yeğlerdim. Bana göre Nikon rawını en optimal düzeyde işleyen yazılım yine Nikon'un kendi bu iki yazılımı. Tabii ki PS, Lightroom ve benzeri pek çok yazılım bu konuda oldukça popüler. Onların argeye yaptığı yatırımı maalesef Nikon yazılım argesine yapmıyor, bunun sebebi yıllardır bir soru işareti. Ancak benim elde ettiğim sonuçlar, belki de alışkanlıklarım beni bu şekilde çalışmaya devam etmeye sebep oldu.

Dosya boyutu bildiğiniz gibi çektiğiniz karenin içindeki objeler, renkler, ışık durumu vb pek çok noktayla ilişkilidir. Bazen bir manzarada 10 mb olan dosyanız bir başka manzarada 5 mb olabilir. Bu, tamamen dosya içindeki data miktarıdır ve bu datayı karedeki az önce saydığım etmenler belirler.

Bence en yüksek kalitede kaydedin, nasılsa daha sonra PS ile makyajlarken gerekli küçük boyutu bir kopya olarak hep kaydedersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Merhaba, viewNX 2 programındaki renklerle windows'un fotoğraf görüntüleyicisi ya da ACDSee programındaki renklerle uyuşmuyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf makinesinin içinde ayarlar vardır burada keskinlik, renk, doygunluk, kontrast vs ayarı çekebilirsin.

Bir fotoğraf çektiğinde JPEG e bu bilgiler işlenir.

ViewNX ile açtığında da o bilgilere göre fotoğraf açılır.

Oysaki windows un fotoğraf görüntüleyicisi veya diğer şeyler standart ayarlarına göre gösterir.

Ne ayarlarda ne çektiğini en iyi viewNX ile görebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotoğraf makinesinin içinde ayarlar vardır burada keskinlik, renk, doygunluk, kontrast vs ayarı çekebilirsin.

Bir fotoğraf çektiğinde JPEG e bu bilgiler işlenir.

ViewNX ile açtığında da o bilgilere göre fotoğraf açılır.

Oysaki windows un fotoğraf görüntüleyicisi veya diğer şeyler standart ayarlarına göre gösterir.

Ne ayarlarda ne çektiğini en iyi viewNX ile görebilirsin.

Tamamdır. Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Bu software'i ipad'da kullanmaya olanak var mı? Ya da tatilde ipad + Nikon DSLR için çekilen fotoğrafları transfer etmek için ve mümkünse düzenlemek için önerebileceğiniz free bir software var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Murat Bey olabildiğince Türkçe kullanmaya gayret ederseniz memnun oluruz. "Yazılım", "bedava" gibi sözcükler örneğin...

IPad için satılan SD kart okuyucu var, onu alabilirsiniz.

IPad için Lightroom vardı galiba.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Murat Bey olabildiğince Türkçe kullanmaya gayret ederseniz memnun oluruz. "Yazılım", "bedava" gibi sözcükler örneğin...

IPad için satılan SD kart okuyucu var, onu alabilirsiniz.

IPad için Lightroom vardı galiba.

İlginiz için teşekkürler :) Hem SD kartlar için okuyucu, hem de kamerayı doğrudan bağlamak için kitler varmış. Ayrıca ücretsiz program olarak "snapseed" ve "photoshop express" öneriliyor. özellikle "Snapseed" için çok fazla olumlu eleştiri okudum.

Kullandığım kelimeleri yazınızdan sonra farkettim. Haklı olup olmadığınız konusunu da uzunca düşündüm. Ancak sonra bir şey daha farkettim. "Free" kelimesi yerine önerilen "bedava" kelimesi de Türkçe değil. Keza, "gayret", "kart", "galiba" kelimeleri de öyle. Hatta son cümlemin başında kullandığım "keza" kelimesi de. :) Kimi Farsça, kimi Arapça, kimi de Fransızca.

İşin aslı sanırım şöyle; güçlü ülkenin kültürü, diğer diller üzerinde baskın etki gösteriyor. Dilin dönemsel olarak şekillenmesi, o dönemdeki baskın kültür ile oluyor. Osmanlı dönemi Farsça-Arapça etkisi, daha sonra Fransızca, daha sonra Almanca ve şu ara da ingilizce etkisi ile devam ediyor. Eğer "yazılım"ı biz bulsaydık, Behçet hastalığı, Arf teoremi, Uluğ aleti, vs, vs gibi, bu ürünün de dünyadaki genel adı "yazılım" olacaktı.

Ama bir yandan da çok önemli bir nokta da şu ki, bilim ve sanat özgür düşünce olmadan gelişmiyor. :( O yüzden belki de en azından sanat temelli bir forumda, insanlar istediği gibi dertlerini anlatmalılar. Eğer sanat, bilim ve teknolojide gelişip de dünyada söz sahibi olursak, öncü olmaya başlarsak, merak etmeyin, işte o zaman böyle bir uyarıda bulunmak hiç aklınıza gelmeyecek, ihtiyacımız olmayacak. İsimleri daha çok biz koymaya başlayacağız :)

Selamlar, saygılar, yeniden teşekkürler. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Konu kapanmış mı bilmiyorum ama nikonla çektiğimiz fotoğraflar nef dosyası olarak geliyor ve büyük yer kaplıyor en önemli sorun pcde açılmıyor? bu programı indirdim ve fotoğrafları görebildim. Şimdi sorum bu fotoğrafları bu programla her pcde telefonda açılabilir dosyaya çevirebilir miyim? yada çevirmem gerekiyor mu? kısaca fotoğramlarımı rahatlıkla görmek paylaşmak istiyorum bi yardım ederseniz çok makbule geçecek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
34 dakika önce, duman yazdı:

Konu kapanmış mı bilmiyorum ama nikonla çektiğimiz fotoğraflar nef dosyası olarak geliyor ve büyük yer kaplıyor en önemli sorun pcde açılmıyor? bu programı indirdim ve fotoğrafları görebildim. Şimdi sorum bu fotoğrafları bu programla her pcde telefonda açılabilir dosyaya çevirebilir miyim? yada çevirmem gerekiyor mu? kısaca fotoğramlarımı rahatlıkla görmek paylaşmak istiyorum bi yardım ederseniz çok makbule geçecek.

@duman bey,

Çektiğiniz fotoğrafları bir işlemeden geçirmeyecekseniz JPEG formatında çekin, NEF değil.

JPEG ile çekseniz bile photoshop ve benzeri uygulamalar ile işlem yapabilirsiniz üzerlerinde.

NEF ile çekerseniz, çektiğiniz fotoğrafları cep telefonunuzda açmak veya PC'nizde özel bir uygulama kurmadan açmak istiyorsanız, bu fotoğrafları JPEG gibi bir formata çevirmeden bunu yapamazsınız.

Photoshop, Lightroom gibi uygulamalar PC'nizde NEF dosyayı sorunsuz açarlar.

ViewNX gibi bir uygulamaya bağlı kalmazsınız.

Ancak Nikon RAW dosyaları yani NEF dosyaları en iyi ViewNX ve CaptureNX uygulamaları anlar ve işler.

Bunların Photoshop gibi uygulamalardan farklarını fotoğraf üzerinde profesyonel işlemler yapanlar anlar ve isterler. 

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nef den JPG çevirince doysa boyutu 7.6 mb oldu. Nef dosyaları telefonda açmak isterseniz bir uygulaması varsa açabilirsiniz telefonda yoksa dosyaları telefonda açmanız biraz zor. 

boyut.png

kalite.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bir de neden akıllı telefonumuzda NEF dosya açmak isteyelim ki, öyle değil mi?

Örneğin benim D810 makinemle çektiğim bir tek fotoğrafın RAW (NEF) halinin dosya boyutu 45MB civarında.

Bunu telefona aktarması bir dert, sonrasında açacak uygulama bulsak bile zavallı telefonda açması başka dert. 

@duman bey,

RAW dosya ve tercih edilme nedenleri konusunda biraz araştırma ve okumayla size en uygun yöntemi (RAW veya JPEG) bulacağınızı düşünüyorum.

Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

@Sebahattin Demir @Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ arkadaşlar cevap verdiğiniz için teşekkür ederim fakat ben bunları nasıl uygun boyuta ve formata çekebilirim onun cevabını yazdıklarınızda göremedim. Zaten ben nef dosyasını,jpeg dosyasını bilen biri değilim.Tatile gittik ve arkadaş kamerasından fotoğraflarımızı çekti o da bilmeden nef formatına alıp çekmiş.Yani kimse bilinçli değil bu konuda ve şimdi ben yöntem veya program önerisi bekliyorum sorunu çözebilmek için herkese Hayır'lı günler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

@duman bey,

ViewNX-i uygulamasını indirin (galiba indirmişsiniz) ve uygulamayı açın.

NEF uzantılı dosyaların bulunduğu dizini (folder) burada açın.

Uygulamanın sağ üst tarafında "Export" linki göreceksiniz, tıklayın.

Ardından "Convert Files" seçin.

Gelen ekranda "Original Image" kısmında "Selected Folder" seçin.

Yine aynı ekranda "File Format" "JPEG" seçin.

"Save in" kısmında JPEG'leri saklayacağınız dizini belirtin.

"Convert" butonuna basın.

İşlem tamamdır. Artık NEF dosyaları belirtmiş olduğunuz dizinde JPEG olarak dönüşmüş olacaktır.

Kolay gelsin. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.