İçeriğe git

AE-L/AF-L Tuşu Hakkında Bir Soru?

Recommended Posts

Arkadaşlar Custom Settings/Autofocus ayarları altında AE-L/AF-L tuş fonksiyonu ayarlarında AE Lock(hold) diye bir ayar var.Benim bildiğim bu ayarda bu tuşa ilk basışımızda pozlama kilitleniyor taki ikinci kez basana kadar.Ancak denemelerimde bir türlü pozlamayı kilitlemiyor.İlla ki basılı tutmam gerekiyor.Acaba ben mi bu ayarı yanlış biliyorum ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şu ana kadar hiç kullanmadım fakat bildiğim kadarı ile tuşu özelleştirmen gerekebilir, menüden f4:Assign AE-L/AF-L seçeneğinden değişiklik yapman işe yarayabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi burda yapmak istediğin nedir ben pek anlamadım ancak AE-L/AF-L iki ayrı görevdir makinada bunları istediğin yerlerde ikisini bir veya tek tek kullanma gibi imkanlar verir makina sana...

AE-L : Atadığınız tuş'a bastıgınız anda makinan ölçüm yaptığı değeri sabitler ve kitler lens'i siz değişik ışık kaynaknığa çevirseniz bile kitlediğiniz noktayı tutar.

AF-L : Aynı mantıkla çalışır üstte anlattığım gibi ancak bu ışık değeri değilde makinın Focus(netleme)'unu kitler netleme yaptığınız yerleri kitlersiniz ve bırakmadığınız sürece focus o bölgede kalır..

Makinalarda default olarak genellikle bu ayalarlar makinanın üzerinde bulnan AE-L ve AF-L yazılı olduğu tuşlar vardır bu bu tuş üstte anlattığım gibi görevlerin ikisinide uygular iki değeride kitler.

AF-L - Focus kilit görevi genellikle çekim yaparken deklanşör tuşunun birince kademesine atanmıiş durumdadır. Ancak tüm modellerde olmasada cogu modelde bu deklanşör tuşuna iki görevide atayabilirsiniz..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kemal hocam AE-L/AF-L tuşuna AE-L fonksiyonunu ekliyorum.Yani pozlamayı kilitliyorum.Bunun için ayarlardan AE-L Lock Only yapıyorum.Bu ayarda AE-L/AF-L tuşuna basılı tutarak pozlamayı kilitleyebiliyorum.Ama tuşdan elimi çektiğim anda kilit kalkıyor.Bir de AE-L (hold) ayarı var.Bu ayarda benim bildiğim ,AE-L/AF-L tuşuna ilk basışta pozlama kilitleniyor ta ki ikinci kez bu tuşa basana kadar.Ama ne kadar denediysem olmadı.Diyorum ki acaba ben mi bu işlevi yanlış biliyorum.Bilmem anlatabildim mi ? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Kemal hocam AE-L/AF-L tuşuna AE-L fonksiyonunu ekliyorum.Yani pozlamayı kilitliyorum.Bunun için ayarlardan AE-L Lock Only yapıyorum.Bu ayarda AE-L/AF-L tuşuna basılı tutarak pozlamayı kilitleyebiliyorum.Ama tuşdan elimi çektiğim anda kilit kalkıyor.Bir de AE-L (hold) ayarı var.Bu ayarda benim bildiğim ,AE-L/AF-L tuşuna ilk basışta pozlama kilitleniyor ta ki ikinci kez bu tuşa basana kadar.Ama ne kadar denediysem olmadı.Diyorum ki acaba ben mi bu işlevi yanlış biliyorum.Bilmem anlatabildim mi ? :)

HOLD Kelime anlamı tutmaktır. Yani o tuşa bastığınız sürece AF kilitli olacak bıraktığınızda ise AF tekrar çalışmaya başlayacaktır. Yani bir problem yok...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hold kelimesinin aynı zamanda kilitlemek anlamı da var Ümit Bey.Şu an ayarı yapabildim. Yine benim dediğim şekilde işlevi var bu ayarın. Fakat iki yerde yer alıyor bu ayar. Ben autofocustaki ayarı hold seçeneğine getiriyordum olmuyordu. Aynı ayar birde controls ayarlarında var oradan yapınca oluyor.Cevaplar için herkese teşekkürler :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yine şu an farkettim :) Autofocus kısmındaki ayar batery grip üzerinde bulunan AE-L/AF-L tuşu içinmiş :) Kusura bakmayın arkadaşlar biraz dalgınlığıma geldi sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar..

Video yu gÖremiyorum ? Bende mi sorun var acaba..

Video gÖrünüyor.Sizin tarayıcınızdan kaynaklı bir sorun olabilir.Flash player eklentinizle alakalı olabilir.Farklı tarayıcılarla deneyin isterseniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.