İçeriğe git

dinazora ilk dslr tavsiyesi :))

Recommended Posts

Herkese selamlar..

Siteye yeni üye oldum..+30 senedir fotograf ile uğraşmaktayım.Yaşım elli ..Bir dinazorum..:))Altı ay önceye kadar kadar hiç digital kullanmadım.Bir arkadaşımın geçici süreyle kullanmama izin verdiği d80 ile ilk digital deneyimimi yaşadım..MF lenslerimlede kullanabileceğim bir body tavsiyenize ihtiyacım var..Bir çok sitede araştrma yaptım..Fakat digital tecrübem sınırlı.VİDEO özelliği benim için önemli değil...İso performansının beni üzmeyeceği bir body arayışındayım.İSO derken 1600 lerde gren oluştrmaması benim için yeterli..d80 de bu konudaçok zorlandım.. .Bütçem 1500-2000 tl arası..Sıfır veya ikinci el tavsiyelerinizi rica ediyorum..Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şenol abi 30+ senedir bu işi yaptığına göre bence madem bunca sene üstüne makine alacaksın, almışken makine al.

D7000 iyidir hoştur ama fotoğrafçıya ne katar? Bence hiç bişey.

D700 daha eskidir ama imaj kalitesi olarak D7000 nin ağzını burnunu kırar.

30+ senelik bir fotoğrafçı zaten güzel fotoğraf çekiyordur.

Sizin için D7000 olmuş, D24083103193183012 olmuş hiç bişey fark ettirmeyecektir ama madem dijitale geçeceksiniz, makine en azından fotoğraflarınıza tuz biber katsın.

3-5 bişey daha ekleyin D700 alın.

Sahibinden gibi sitelere bazen uygun fiyatlı düşebiliyor.

Bu arada D700 tam kare, D7000 x1.5 çarpanlı bir gövde.

Eski manuel gövdelerinizin de tam kare olduğunu düşünüyorum, o sebepten D7000 bence size "keyif" vermez düşüncesindeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şenol abi 30+ senedir bu işi yaptığına göre bence madem bunca sene üstüne makine alacaksın, almışken makine al.

D7000 iyidir hoştur ama fotoğrafçıya ne katar? Bence hiç bişey.

D700 daha eskidir ama imaj kalitesi olarak D7000 nin ağzını burnunu kırar.

30+ senelik bir fotoğrafçı zaten güzel fotoğraf çekiyordur.

Sizin için D7000 olmuş, D24083103193183012 olmuş hiç bişey fark ettirmeyecektir ama madem dijitale geçeceksiniz, makine en azından fotoğraflarınıza tuz biber katsın.

3-5 bişey daha ekleyin D700 alın.

Sahibinden gibi sitelere bazen uygun fiyatlı düşebiliyor.

Bu arada D700 tam kare, D7000 x1.5 çarpanlı bir gövde.

Eski manuel gövdelerinizin de tam kare olduğunu düşünüyorum, o sebepten D7000 bence size "keyif" vermez düşüncesindeyim.

d7000 nin ağzını burnunu kırar toprak koptum burda :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili Gökhan kardeşim; sizin nezdinizde tüm katkı yapan fotograf dostlarına teşekkür ediyorum..Sizinde belirttiğiniz gibi en doğru karar d700 olacaktır.Yerinde tespitlerinize katılmamak mümkün değil..Mehmet Beyin cevabından sonra mf lenslerimle kullanmak için en uygun seçkinin d700 olduğunu ufak çapta yaptığım bir araştırma doğruladı..En kısa zamanda bir adet edinmeye çalışacağım...

Tekrar teşekkürler..saygılar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunun başında çok kısa ama net ve keskin bir cevap vermeye çalıştım. Hiç ayrıntıya girmedim, çünkü soruyu soranın buna ihtiyacı yoktu.

çok açık ve seçik olarak neyi bildiğini, ama neyi bilmediğini de izah etmişti. Bana sadece parmağımla işaret etmek kalmıştı; O, bu modeli alınca mevcut birikimiyle zaten olayın farkına varacaktı. Hatta bütçe biraz daha yeterli olsa da D3 diyebilseydim. Burada D700'ler ortalama 800-1000 arası, D3'ler 1500-1800 arası alıcı buluyor ikinci elde çünkü, kilometreleri de 50-100k arası.

Diğer arkadaşların da faydalanması için şu iki satırı yazmak istiyorum, biraz serbest yazacağım müsaadenizle:

Adam bunca yıldır bu işin içinde, gözü alışmış bir kere geniş vizöre, sizin DX gövdenizdeki vizör bu adamı dar bir odaya hapsetmeye benzer, gözünü yorar bunca yıldan sonra .

Elinde dünya kadar lens var, hepsi FX uyumlu, şimdi burda bir DX tarzı makinayı nasıl önereyim? Bırak adam geniş geniş rahat etsin, hiç bulaşmasın şu APS-C dünyasına. Kaldı ki lenslerin büyük bölümünde chip yok, yani şu D olayı, sonra uğraş obje/mesafe bilgisiyle, yok olmadı ışık ölçümü randımanlı çalışmadı gibi bir sürü muhabbet.

Ya dinamik aralık? Bu adam filmli zamandan geliyor, sizin Active D Light olayınız bu adama bi hayli "light" kalacak; semi-pro gövdelerle dinamik aralık noktasında bu adamın ihtiyaçlarına nasıl cevap vereceksiniz ki?

Adam 30 yıl diyor, tahminen de bir 15-20 yıl bunun üzerine ekleyin bu işe başlama yaşı olarak; etti mi sana 50 yıl? Kimbilir, belki de tahminimizden daha yaşlı bir usta. Şimdi bu saatten sonra ver D7000 modelini bu adama kendini kaybetsin menülerde! Bu saatten sonra işin ciciğini bücüğünü kurcalayarak öğrenecem diye cefa çeker. Buna karşılık D700 ve D3 modelleri daha sade bir menü yapısına sahiptir.

Usta, umarım temiz bir D700 kopyası nasibinize düşer ve iyi günlerde kullanırsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 vizörü ile D700 veya D600 veya D800 vizörleri arasında bir fark varmı?

Şimdi D7000 tamam çarpan sebebi ile aynı mm lik bir lensde daha dar bir görüş alanı sunacak ama ne bileyim FX e özel, daha büyük vizör, daha aydınlık vizör, daha net vizör gibi şeyler varmı?

D700 falan bir kaç kez kullandım, eski mekanik FF Pentax larıda kurcaladım ama tabiki bir elimde FX diğerinde DX hiç karşılaştırmadığımdan bir fark oluyormu emin değilim.

Normal şartlarda gözlerimde bir problem yok (yada ben olmadığını düşünüyorum ama yakını, uzağı çok rahat bir şekilde görüyorum, renkleri çok rahat bir şekilde ayrıt ediyorum) ama gel görki ne zaman fotoğraf çekmeye başlasam, bir vizör, bir normal görüş, bir vizör bir normal görüş, karanlık aydınlık, karanlık aydınlık gözlerim çok kısa sürede ağrıyor ve bu sefer vizör den gördüğümüde çok anlamıyorum.

O sebepten MF kullanma konusunda özürlüyüm zaten.

Merak ediyorum acaba FF vizörünün bana bir faydası olurmu acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FF'de vizör için kullanılan prizma büyük-geniş vizör olarak size geri döner, titiz mühendisliğin sonucu olarak ne görüyorsanız çektiğiniz tam olarak odur. Bir DX'te verileri iyi okumak gerekir, vizörde yüzde 96 gibi, yüzde 98 gibi rakamlar verilir, çektiğiniz karede bunun daha fazlasını görürsünüz.

Sözkonusu prizmanın cüssesinden dolayı örneğin bir D3'te dahili flaşı saklayacak yer kalmaz. Aynı şekilde D700 ile D3 arasında göze çarpan farklardan biri de prizma diye biliyorum, yanlışam varsa ikaz edin lütfen.

Gökhan, pentaprisma ve pentamirror olarak aratırsan konuyu çözersin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün D3x gördüm bir tane 2000 Avro'ya. 35.000 çekimdeydi ve temizdi. D800 almış olmasam düşünürdüm. Alet 7500 Avro civarına çıkmıştı şimdi nerelerde geziyor.

Bütçeyi arttırabiliyorsanız elbette D7000. Ama imaj kalitesi çok çok değişmeyecek benden söylemesi. Daha çok büyük optik bakaç ve sağlam yapı gibi fiziksel farkları var. Bir de manuel objektif kullanımı için D700 daha uygun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu uzatmak istemiyorum aslında.Zira yeni nesil sayılacağım için eski makinelerle aram pek iyi sayılmaz.Ama Mehmet Abi'nin açıklama yazısını okuduktan sonra yorum yapmadan duramadım açıkcası."Bana sadece parmağımla işaret etmek kalmıştı." Nasıl güzel bir cevaptır o diyorum akşamdan beri.Gereksiz açıklamalar yok.Kısa,net ve nokta atışı.çok kaliteli bir cevap.Ben Mehmet Abi'ye teşekkür etmek istedim kısaca :)D700 konusuna gelince de; bence de doğru tercih D700.Eski lenslerinizi kullanabilmeniz açısından.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FF'de vizör için kullanılan prizma büyük-geniş vizör olarak size geri döner, titiz mühendisliğin sonucu olarak ne görüyorsanız çektiğiniz tam olarak odur. Bir DX'te verileri iyi okumak gerekir, vizörde yüzde 96 gibi, yüzde 98 gibi rakamlar verilir, çektiğiniz karede bunun daha fazlasını görürsünüz.

Sözkonusu prizmanın cüssesinden dolayı örneğin bir D3'te dahili flaşı saklayacak yer kalmaz. Aynı şekilde D700 ile D3 arasında göze çarpan farklardan biri de prizma diye biliyorum, yanlışam varsa ikaz edin lütfen.

Gökhan, pentaprisma ve pentamirror olarak aratırsan konuyu çözersin.

Vizör deki o fotoğrafın görülebilir alanı olayını biliyorum abi. Prizmalar konusunda ucundan da olsa bilgi sahibiyim.

önceki kullandığım K20D K-x gibi makineler mesela %100 görüntüyü vermiyordu.

Elimden geçen K7 ve K5 gibi makineler hatırladığım kadarı ile ikiside %100 yani gördüğümüzü fotoğrafa aktarıyordu. öyle sanıyorum ki D7000 de %100 dü diye aklımda kalmış.

Bilmiyorum başkası yaşıyormu ama özellikle güneşli günlerde falan vizör den biraz bakınca, kafamı geri çekince dünya eskisi gibi görünmüyor bana :D

Aslında bir doktora uğrayıp kontrol yaptırmak lazım.

çoğu kişi benim gözlerim çok iyi desede doktora gittiklerinde ellerinde gözlük ile dışarı çıkıyor genelde :blink:

Ertan abi tamam D7000 son derece modern iyi cihaz ama D700 - D7000 kıyaslanamıyacak iki makine.

APS-c FF farkı var bir kere. Hani gerçi sende biliyorsun senle niye tartışıyorsam oda ayrı konu :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan hoca aldığı verime bakar, çünkü sahip olduğu mühendislik bilgisiyle eline hangi makineyi alsa kullanımında zorluk çekmez. Bu şartlarda Ertan hocanın bir D7000 'in teknolojisini tercih etmesi normaldir; lanse ediliş tarihlerinden dolayı aradaki teknoloji farkı bir semi-pro giriş gövdesinin D700'e yakın sonuçlar vermesini anlatmaya çalışıyor Ertan hoca. Haklıdır da, farklı segment gövdeleri oldukları halde. Bu soruyu soran ustaya bir 2011 VW Golf yerine 2008 Daimler Benz E300'ü tavsiye etmeyi daha uygun buldum.

Senin göz problemini anlıyorum Gökhan, küçük vizörlü gövdelerde ben de rahatsızım bundan. Bunun sebebi uzağı iyi görüyor olman. Doktorlar bana da frenleyici gözlük tavsiye etmişlerdi bundan dolayı. özellikle araç sollamalarında bu yetenek çok işe yarıyor. Ama dezavantajı da var, uzağa odakladığında sorun yok, hemen ardından yakına odaklamaya çalıştığında gerek kaslardan dolayı senkron sorunu, gerekse irisin hızından dolayı ışık sorunu yaşıyorsun. Kimbilir, belki de bir full frame vizörü senin için daha uygun olabilir, imkan bulduğunda D3 serisini denemi tavsiye ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan abi tamam D7000 son derece modern iyi cihaz ama D700 - D7000 kıyaslanamıyacak iki makine.

APS-c FF farkı var bir kere. Hani gerçi sende biliyorsun senle niye tartışıyorsam oda ayrı konu :D

Gökhancım tartış tabi bu yüzden buradayız zaten. Eski "ustalar" gençlerden gelen karşı fikirlere genelde ters tepki veriyor ama bu forumda olmaz öyle birşey.

D700'le D7000 kıyaslanabilir çünkü herşey senin kullanma şekline ve amacına bağlı. 16MP'lik Sony algılayıcı cidden çok iyi. Makroda D700'ün 12MP'sinden daha fazla detay verir, telefotoda da daha avantajlı.

Uzun süre D700 kullandım şimdi D800'le devam ediyorum, gene de bazılarına D7000 öneririm. Buna rağmen Mehmet Hoca'nın yazdıkları aynen doğrudur. D700 taş gibi (D7000 gibi iyi bir gövde bile karşılaştırınca zayıf kalıyor), kocaman optik bakacı var (alışınca bırakması zor), odaklama performansı D7000'den çok daha iyi (D300s'ten de daha iyi), imaj kalitesi olarak da bir tık önde. Mesele son yazdığımda saklı: Herkese bu bir tık lazım mı :)

Benim de son önerim eğer çıkabiliyorsanız D700 almanız yönünde. Ben çok uygun fiyata sattım benimkini, daha 12000 çekim civarındaydı. 2600-3000TL arasına bulunabiliyor D700ler. D7000ler de 1600-2200 arası gördüğüm kadarıyla.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1000 Avro çok iyiymiş. D700'ü yeni sattım, biraz bekleyip daha ucuza Hollanda'dan gene alabilirim belki :) MDB-10 hala elimde yepyeni duruyor.

Ya sen buraya ya da ben oraya gelicem bu gidişle :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 in vizörü sanırım eski kullandığım K20D den büyük ve bariz şekilde daha aydınlık.

Eğer D700 ve Dxxx serisi ondan da iyi diyorsanız onlara doğru gönül kayması yaşamam an meselesi...

Zaten geçen bir amatörün Mark II ile çektiği fotoğrafları görünce (300mm F4 L serisi + x1.4 convertor ile 1.5km lık çekimler) APSc lerdeki çarpanın hiç de aslında bir avantaj olmadığının açık bir örneği olarak yüzüme vuruldu :)

Ben D7000 almadan önce D700 ile Mark II arasında da gittim geldim ama hem temiz az kullanılmış makine bulmak, hemde gövdeyi alınca lens almaya bütçem kalmayacağı için APSc ye devam etmiştim.

Hani gerçek bir fotoğrafçıya bi D700 bi 50mm bile yeter ama benim gibi fotoğrafçılığı beceremeyen, sadece olayın tekniği ile taktiği ile haşır neşir olmayı seven biri farklı şeyler arıyor.

Bu seferde mevcut bütçe için ekstra harcamalar çıkması gerekiyor, daha sonra ipin ucu kaçtı bu nasıl hobi diye iç çelişkiye girip loop a giriyorum :D

Ertan abi evet Sony nin 16MP sensörü gerçekten başarılı, hatta daha bir kaç hafta öncesine kadar en başarılı APSc sensörü idi (şu garip bir site vardı sensörleri değerlendiren).

Ancak FX vs DX kıyaslamak bana anlamsız geliyor.

çok arabalardan anlamam ama Mercedes in A sınıfı ile C sınıfını bir tutmak gibi bişey sınıf farkları var.

Ben D7000 almadan önce D300s daha üst bir segment kıyaslanmaz demişti herkes ama niye kıyaslanmasın ki?

3 aşağı 5 yukarı aynı fiyat, iki APSc gövde onlar kıyaslanmaacaksa ne kıyaslanacak...

D300s yerine D7000 tercihimde zaten senin mantığınla aynı, teknoloji.

Evde D300s daha üst ama D7000 daha yeni özellikler barındırıp D300s i geçeceğini düşündüm ve böyle okudum genelde hep sağda solda.

Ancak işte o 1 tık ileri imaj kalitesi gerekli mi? İhtiyaç varmı?

Benim için gerekli, belki usta bir fotoğrafçıya gerek olmayabilir. O zaten fotoğrafında birşey anlatırken ben anlatamıyorum o sebepten görüntüye daha çok önem veriyorum.

Başkası farklı düşünür, saygı duymak lazım ama teknoloji bu kadar gelişmişken, amaç fotoğraf çekmekse D60 ile de çekersin D800 ile de çekersin diyip D60 ile yırtınmayada anlam veremiyorum (tabi imkanları daha iyisini almaya yeten kişilerden bahsediyorum).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi hayırlı uğurlu olsun şimdiden hoşgeldiniz. Alacaksanız bence D3 daha iyi olacktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayırlı olsun. Merak ettiğiniz şeyleri burada sorabilirsiniz.

Teşekkür ederim Ertan kardeşim..İçinden çıkamadığım bir şey olursa sizi rahatsız ederim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.