İçeriğe git

Nikon D7000 Hakkında Kararsızlık (Klasik bir konu)

Master of Jedi

Recommended Posts

Merhaba,

Hep SLR-Like savunucusu birisiyken bir anda nasıl olduysa NEX almaya karar verdim sonra lens azlığı,tutuş vs. nedenlerden birden dSLR almaya karar verdim. O inceleme senin bu inceleme benim baka dururken 650D 18-135mm STM'ye tam karar kılmışken bir tanıdığım kullanamadığı ve bana öğret dediği 60D 18-135mm IS'ı bana bırakana kadar. Gerçekten yarı-profesyonel bir kamera ilk kez elime geçmişti ve günlerdir elimde kurcalayıp duruyorum.

Bu arada sürekli olarak D3200 ve D5200 modellerini öteledim ve göz ardı ettim. Sonra dur şu D7000'i bir inceleyeyim dediğimde 60D'den bazı noktalarda çok üstün ve neredeyse aynısı olduğunu gördüm.

Şimdi ne için bir makine arıyorum onu izah edeyim. Sadece fotoğraf, video düşünmüyorum daha doğrusu sağolsun Nikon ve Canon bunu düşündürtemiyorlar. Video ön planda olsaydı zaten gidip SLT bir Sony alırdım. Şuan gördüğüm kadarı ile videoda üstüne yok. Hatta 60D ile denemelerim sonucu 1080p çeken bir kompak makine daha da beteri herkesin elinde olan bir akıllı telefon çok daha iyi (yeterli ışık şartlarında) video çekebiliyor.

Lafı çok uzattım ve konunun özüne döneyim;

1-D7000'de 39 adet AF noktası var 60D'de 9 adet. Bu 39 AF noktası gerçekten büyük bir avantaj mıdır? Yoksa Megapikseli büyük makine nasıl iyi sanılırdı yine öyle bir etiketleme tekniği midir bu?

2-D7000 alındığında makul olan lens 18-105mm VR mıdır?

3-D7000 için bahsedilen sensörün yağlanması durumu nedir? çözümü var mıdır? Varsa ne sıklıkla başımıza gelir?

4-Nikon alacaklara genelde spot,paralel ithalat ürünlerini asla tavsiye etmiyorlar bunun nedeni nedir?

5-D7100'ün çıkacağını duydum doğru mudur? Ne zaman bekleniyor?

Vizörün %100 oluşu,39 AF noktası,2 kart slotu haricinden geri kalan neredeyse her özellik 60D ile aynı gerçekten çok kararsız kaldım. Kullananlar deneyimlerini paylaşırlarsa sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1- 39AF noktası avantajdır. Ancak nerede? Ne zaman? Her zaman, her koşulda aranan bir özellik değildir.

2- 18-105 VR yeni başlayanlar için gayet ideal bir lensdir.

3- Sensördeki yağlanma mevzusuna girersek çıkamayız bu işin içinden. Garantili alacaksan hiç kafana takma problem değil. Spot alacaksan problem yaşadığında geri verebileceğin bir yer olduğundan emin ol.

4- Hiç bir fikrim yok.

5- D7100 duyuruldu. çıkışına mutakip 1-2 ay içinde "çakallar" tarafından Hayyam piyasasına düşer. ABD fiyatı 1000$ diyelim, 1$ = 3TL den yola çıkarsak 3000TL den ucuz olması pek mümkün değil. Garantili girdiği zaman zaten daha düne kadar D7000 3000-3500TL idi. Demekki D7100 3500-4000TL den garantili olarak piyasaya girecektir. Bende şuan D7100 ü inceliyorum henüz "oooo bak bu .... süper olmuş, acaba para ediyorken D7000i satıp D7100 mü alsam" diye düşünce beynimdeki hücrelerin en ücra noktasına bile ulaşmadı. Tam aksine D7000 in fiyatı düşeceği için tam D7000 alma zamanı diye düşündüm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3- Sensördeki yağlanma mevzusuna girersek çıkamayız bu işin içinden. Garantili alacaksan hiç kafana takma problem değil. Spot alacaksan problem yaşadığında geri verebileceğin bir yer olduğundan emin ol.

Bu geri dönüşü olmayan bir sorun mu? Geri verebileceğim yer iade mi tamir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Temizletirsin, yağlanır, temizletirsin yağlanır, temizletirsin yağlanır...

2-3-5-10 kaçkez tekrarlayacağını, ne zaman tekrarlayacağını kestirmek zor.

Garantili alırsan yağ bile çıksa birebir değiştirme şansın var problem değil.

Ancak özellikle Hayyam piyasasından alıpda sonradan sıkıntı yaşayan baya insan var. Sonuçta sıfır makine alıp sonra yok yağ çıktı, su çıktı can sıkıcı olaylar.

O sebepten temizlikten ziyade ben olsam yenisini talep ederdim aldığım yerden.

Ondan dedim geri verebileceğin bir yer olsun diye.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok alırsam zaten spot almam Nikon'u bilmiyorum ama Canon 6 ayda bir ücretsiz temizlik yapıyor garanti boyunca Erkayalar öyle demişti en azından. Neyse D7100 gelsin de bir bakayım fiyat ne olacak. En sonunda Canon mu Nikon mu diye diye alacam bir Sony SLT :) ya da Beyaz Pentax :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sensördeki yağlanma sorunu sadece ilk üretilen bazı serilerde vardı. Yağ sorunlu bir gövdeyi iyi bir tamirci temizleyebilir. Ayrıca bu yağ sorunu ömür boyu devam etmez. Fazla konan yağ bitince; Sorun da biter.

BU NEDENLE öZELLİKLE D7000 İçİN HERKES GARANTİLİ üRüN TAVSİYE EDER Kİ YAĞ SORUNU çIKARSA SERVİS çARESİNE BAKAR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensördeki yağlanma sorunu sadece ilk Üretilen bazı serilerde vardı. Yağ sorunlu bir gövdeyi iyi bir tamirci temizleyebilir. Ayrıca bu yağ sorunu ömÜr boyu devam etmez. Fazla konan yağ bitince sorun da yağın sensöre sıçraması da biter.

BU NEDENLE öZELLİKLE D7000 İçİN HERKES GARANTİLİ ÜRÜN TAVSİYE EDER Kİ YAĞ SORUNU çIKARSA SERVİS çARESİNE BAKAR.

Valla ben pimpirikli birisiyimdir az daha makinadan soğuyordum. :) Canon'la kıyaslayınca D3000 serisi ve D5000 serisi Canonun 1100D ve 650D aralığındaki modellere nazaran zayıf kalıyor gibi ama Nikon tÜm kozunu yarı-profesyonel D7000 serisine saklamış gibi gözÜkÜyor. 60D'ye oranla daha makul bir model ama yine 7D vs. ile de kafa kafaya kalıyor bu durumda da fiyat avantajı devreye girmekte.

Başlangıç adına Full Frame kullanmam doğru değil çok da amatör birisi değilim bu nedenle de D3x00 ve D5x00 sanki bir sÜre sonra yetersiz kalırmış gibi geliyor. Peki son bir soru yanında da 50mm f1.8 dÜşÜnÜyorum Nikon mu almalıyım ya da diğer markalarda daha uygun alternatifleri var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 iyidir güzeldir hoştur. Yeterki problemsiz olanını bulun.

50mm F1.8 konusunda D veya G serisi düşündüğünü düşünüyorum.

G serisinin daha iyi olduğu herkesçe bilinen bir gerçek ama benim pek içime sinmiyor açıkcası.

50mm de Sigma 50mm F1.4 var, gerçi hiç kıyaslamadım Nikon'lar ile ama aşağı kalacağını sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensördeki yağlanma sorunu sadece ilk üretilen bazı serilerde vardı. Yağ sorunlu bir gövdeyi iyi bir tamirci temizleyebilir. Ayrıca bu yağ sorunu ömür boyu devam etmez. Fazla konan yağ bitince; Sorun da biter.

BU NEDENLE öZELLİKLE D7000 İçİN HERKES GARANTİLİ üRüN TAVSİYE EDER Kİ YAĞ SORUNU çIKARSA SERVİS çARESİNE BAKAR.

Slm bende d7000 alacağım ki yurtdışından arkadaşım getirecek japonya dan,ama bu yağlama sorunu kafamı karıştırdı hangi serisini almalıyım veya netine dikkat etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim slmlr

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Slm bende d7000 alacağım ki yurtdışından arkadaşım getirecek japonya dan,ama bu yağlama sorunu kafamı karıştırdı hangi serisini almalıyım veya netine dikkat etmeliyim yardımcı olursanız sevinirim slmlr

Ercan Bey,

Bildiğim kadarıyla Japonyada yeni üretilen seriler vardır ve onlarda da yağ sorunu yoktur. Yağ sorunu; Kameranın üretilmeye başlandığı 2010 sonunda üretilen ilk partilerde vardı ve bildiğim kadarıyla bazı yağ sorunlu kameralar 8 ile başlıyordu. Gökhan adlı arkadaşımızda bu sorun vardı. Kendisi acaba bize kendi kamerasındaki seri numarasını verebilir mi?

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben Bugün hayyam'dan bir d7000 aldım, fiyatı da makbul, güvenilir bir yer, ilk izlenimde hot pixel sorunu yok gibi. Çok tatmin edici bir makineye benziyor.

KullandıkÇa izlenimlerimi paylaşırım. bende almadan önce Çok araştırdım. eğer full frame almayacaksan, piyasadaki en akla yatan crop makine d7000, bence tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000'imi alalı 5-6 ay oldu sanırım..

Her konuda beni tatmin eden bir makine..

Shutter 4000'e geliyor. Ne yağ ne toz.. ÜstÜne ÜstlÜk manuel lenslerim var onlarla kullanıyorum bazen..

Makinemin serisi 6 ile başlıyor, yağlanmaydı vs hiç kafanıza takmayın en fazla 20-30 liraya temizleniyor. Ben Spot aldım ve hiçbir sorun yaşamadım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dediklerine göre 8 li seri olması lazım bende ona bakarak aldım ama seriyle alakası yok bunu ilk 500 shutterda çıkarsa çıkar zaten ondan sonra çıkması zor toz hafif leke olur bende ilk 500 de çıktı f22 de görünüyordu temizlettim yine oldu temizlettim yine oldu en son kendim temizledim :D şuan tek bir nokta var kısık f de çıkan onada üşeniyorum silmeye en son sildiğimden beri yalnız bir iki bin çekim yaptım sonrasında 1 siyah leke oda f22 problem değil dursun uğraşamam şimdi :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
  • Forum Editörü

D7100 hala gelmedi fakat Canon'da pek sorun yok gibi ama Nikon'da spot alım çok problem olabilir mi? D7000'de 18-105 VR ile yerine göre 1.000 TL bir fark var.

Nikon D7100 21 Marttan itibaren satışa sunulacak diye biliyorum. Hiç problem yaşamak istemiyorsanız GARANTİLİ ALIN ama benim size naçizane tavsiyem. Biraz bekleyin herhangi bir problem çıkacak mı diye? (D7000' deki yağ sorununa herhalde üst seviye dikkat etmişlerdir diye düşünüyorum). Daha sonra da 1000 TL fazladan ödemeyip spot alın. 1000 TL' yide iyi lensler almak için kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D7100 21 Marttan itibaren satışa sunulacak diye biliyorum. Hiç problem yaşamak istemiyorsanız GARANTİLİ ALIN ama benim size naçizane tavsiyem. Biraz bekleyin herhangi bir problem çıkacak mı diye? (D7000' deki yağ sorununa herhalde Üst seviye dikkat etmişlerdir diye dÜşÜnÜyorum). Daha sonra da 1000 TL fazladan ödemeyip spot alın. 1000 TL' yide iyi lensler almak için kullanın.

Sizin de karşınıza her yerde çıkar oldum :) İyice de kafanızı şişirdim.

1. D7100 sizde D7000'den çok pahalı olur mu?
  2. 18-105 VR ile almayı dÜşÜnÜyorum. yanına 50mm mi 85mm daha mantıklı olur?
  3. D ve G olayı Nikon'da çok karmaşık AF motoru olduğu için D alsam işimi görÜr mÜ?

Giderek kararsızlaşmaya devam ettiğim gibi elimde mevcut kameram olmadığı içinde bÜyÜk heves içindeyim. Aslında tek isteğim 35mm ama maalesef o kadar para veresim gelmiyor hobi için. Para kazanacak olsam bu işe o kadar para bağlanır ama gerçekten bÜyÜk meblağlara ulaşıyor FF olunca. Nikon D600 ya da Canon 6D kafamı kurcalamıyor da değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3. D ve G olayı Nikon'da çok karmaşık AF motoru olduğu için D alsam işimi görÜr mÜ?

Giderek kararsızlaşmaya devam ettiğim gibi elimde mevcut kameram olmadığı içinde bÜyÜk heves içindeyim. Aslında tek isteğim 35mm ama maalesef o kadar para veresim gelmiyor hobi için. Para kazanacak olsam bu işe o kadar para bağlanır ama gerçekten bÜyÜk meblağlara ulaşıyor FF olunca. Nikon D600 ya da Canon 6D kafamı kurcalamıyor da değil.

d600 alabiliyorsan al onu d7100 pahalı olur ona vereceğine d600 al alamıyorsanda d7000 al o zaman ff in lensler daha pahalı olacakdır unutma..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d600 alabiliyorsan al onu d7100 pahalı olur ona vereceğine d600 al alamıyorsanda d7000 al o zaman ff in lensler daha pahalı olacakdır unutma..

D7100'ün fiyatını görmeden almak doğru olmaz sanırım. Hem madem 21 Mart'ta piyasaya çıkacak 22 Mart'ta da Canon 7D Mark II ve 70D den birini tanıyacak onları da görmüş olurum. Anlayamadığım bir nokta daha var Nikon bu kadar üstün özelliklere sahip olmasına rağmen neden herkesin elinde Canon var. Side by side inceleme yaptığımda Nikon almış başını gidiyor. Sırf AF noktasında bile çok büyük farklar var Canon'a göre ama Canon kullanıcısı buna rağmen daha çok.

Sony'nin lensleri biraz daha uygun olsaydı aslında Sony SLT-65 ya da 77 almak da vardı ama öyle kararsızım ki dostum anlatamam. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7100'ün fiyatını görmeden almak doğru olmaz sanırım. Hem madem 21 Mart'ta piyasaya çıkacak 22 Mart'ta da Canon 7D Mark II ve 70D den birini tanıyacak onları da görmüş olurum. Anlayamadığım bir nokta daha var Nikon bu kadar üstün özelliklere sahip olmasına rağmen neden herkesin elinde Canon var. Side by side inceleme yaptığımda Nikon almış başını gidiyor. Sırf AF noktasında bile çok büyük farklar var Canon'a göre ama Canon kullanıcısı buna rağmen daha çok.

Sony'nin lensleri biraz daha uygun olsaydı aslında Sony SLT-65 ya da 77 almak da vardı ama öyle kararsızım ki dostum anlatamam. :)

hahahahah :D şöyle düşün iki x firma var biri otomobil yapıyor klasik kaba hatlı ama kullanana zevk veren diğeri ise hem fırın yapıyor hemde otomobil yapıyor ama yaptıkları otomobilleri hem kullanması kolay hemde üzerinde bir yığın buttton eğlence kaynağı herkesin gözünü boyayan albenisi fazla bir ürün. ;) Anladın?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sizinde belirttiğiniz gibi Nikon bu kadar üstün özelliklere sahipken herkeste Canon var. Sebebi çok basit Canon UCUZ da ondan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizinde belirttiğiniz gibi Nikon bu kadar ÜstÜn özelliklere sahipken herkeste Canon var. Sebebi çok basit Canon UCUZ da ondan.

Neresi ucuz Üstadım? D7000 karşılığı Canon'da nedir 7D değil mi? 60D olamaz sanırım. D7000 Body resmi fotografium fiyatı 2.800 TL iken Canon 7D Body fiyatı 3.800 TL. 60D tamam ucuz ama dediğim gibi D7000 60D'den çok ÜstÜn bir body.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba;

Hayır kafamı şişirmediniz. Tam tersi memnuniyetle sizlere yardımcı olmaya çalışıyoruz diğer forum editörÜ arkadaşlarımla. Şu anda D7000 kit Amerika fiyatı sanırım 1100 dolar ve D7100 ise kit lensle şimdilik 1.600 dolar. Zaman içinde bu fiyat dÜşecektir. TÜrkiye garantili fiyatı sanırım 2500 dolar karşılığı TL civarında olacaktır.

1-) D7100 TÜrkiyeye spot olarak ilk başlarda kamera olmadığı için 1800-1900 dolar civarında getirilecektir. Zaman içinde 1.600-1700 dolar seviyesinden spot olarak alınabilecektir. D7000 fiyatı ise D7100 piyasaya çıktığı için biraz daha dÜşebilir ve benim tahminime göre çıktığı zaman yapamadığı satışı yapacaktır.

2-) Yeni başlayacağınız için 18-105 mm size bir sÜre yetecektir. 50 mm veya 85 mm 'yi zamanla oluşacak ihtiyacınıza göre belirleyin bence acele etmeyin.

3-) D lenslerde AF motoru yok. G lenslerinde bildiğim kadarıyla bir çoğunda AF motoru var ama alacağınız D7000 veya D7100' de AF motoru olduğu için içinde AF motoru olmayan lenslerle sorun çıkarmadan netlik yapar. Hatta bu 2 gövde 1977 yılındaki manuel bir lensi bile netliği elle yapmak şartıyla A ve M modunda kullanmanıza olanak sunar. Bunu Canon ile belki özel konvertörlerle yapabilirsiniz.

Kısaca tavsiyem ACELE ETMEYİN, SABREDİN. FF Kameralar DX gövdelere göre pahalı. En ucuzu D600 gövde 2.000 dolar. Sizin alacağınız D7100 kit lensle 1.600 dolar D7000 ise 1.100 belki daha ucuz olacak.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Neresi ucuz Üstadım? D7000 karşılığı Canon'da nedir 7D değil mi? 60D olamaz sanırım. D7000 Body resmi fotografium fiyatı 2.800 TL iken Canon 7D Body fiyatı 3.800 TL. 60D tamam ucuz ama dediğim gibi D7000 60D'den çok ÜstÜn bir body.

Nikon D7000 karşılığı Canonda 60D veya 650D dir. LÜtfen bir hatam varsa arkadaşlarım dÜzeltsinler. Canon 7D' nin Nikon karşılığı D300s diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.