İçeriğe git

Nikon D7000 Hakkında Kararsızlık (Klasik bir konu)

Master of Jedi

Recommended Posts

Nikon D7000 karşılığı Canonda 60D' dir. Canon 7D' nin Nikon karşılığı D300s diyebiliriz.

abi özelliklere bakarsan karşılığı 7D canonda d7000 nin 3100 tl 7d spot olarak 2300 tl nikon d7000 ama segment kasa olarak d300 le kıyaslanabilir 7d kasa olarak 60d yide d7000le ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilemiyorum sonuç olarak eğer D7000 Canon'da 60D ise ki 650D demişsiniz 60D yarı profesyonel geçiyor sonuç olarak ama 650D de D7000 rakibi ise aralarında resmi fiyatları ile çok büyük fark var. Canon her durumda Fiyat/Performans'ta Nikon'u ezer geçer.

Fiyat baz alarak gidersek zaten D7000 fiyatına yakın Canon'da ürün yok 7D kalıyor geriye.

Şimdi toparlarsak hem hobi için düşündüğüm bütçeyi aştığı ve lenslerin daha pahalı olduğunu baz alarak 35mm den vazgeçtim.

APS-C olarak da

Canon 60D

Nikon D7000/7100

Sony Alpha SLT-65K

üç modelden birisini seçmek için önce resmi D7100 fiyatını beklemek lazım sanırım daha sonrasında da 70D'nin neler getirdiğini.

Ben D7100'ün 2500$ gibi bir fiyat olacağını düşünmüyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilemiyorum sonuç olarak eğer D7000 Canon'da 60D ise ki 650D demişsiniz 60D yarı profesyonel geçiyor sonuç olarak ama 650D de D7000 rakibi ise aralarında resmi fiyatları ile çok büyük fark var. Canon her durumda Fiyat/Performans'ta Nikon'u ezer geçer.

Fiyat baz alarak gidersek zaten D7000 fiyatına yakın Canon'da ürün yok 7D kalıyor geriye.

Şimdi toparlarsak hem hobi için düşündüğüm bütçeyi aştığı ve lenslerin daha pahalı olduğunu baz alarak 35mm den vazgeçtim.

APS-C olarak da

Canon 60D

Nikon D7000/7100

Sony Alpha SLT-65K

üç modelden birisini seçmek için önce resmi D7100 fiyatını beklemek lazım sanırım daha sonrasında da 70D'nin neler getirdiğini.

d7100 resmi 3800-4250 tl arası olacağını düşünüyorum ben. Nikon iyi bir seçim olacakdır senin için d600 e çıkabilirsen onu al ff makine..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

APS-C olarak da

Canon 60D

Nikon D7000/7100

Sony Alpha SLT-65K

Bakın sizde ne güzel yukarıda sorduğunuz; Nikon özellikleri bakımından Canondan üstünken herkes neden Canon'u tercih ediyor sorunuzun da cevabını kendiniz vermiş oldunuz böylece... Demek ki birçok kişi sizinle aynı hesabı yapıyor ve Nikondan ucuz olduğu için Canon'u tercih ediyor... :)

Canon 70D'nin 22 Martta duyurusunun yapılacağı söyleniyor. Yani D7100'ün piyasaya verileceği günden 1 gün sonra. çok ilginç bir strateji. Acaba kararsız müşteri kitleleri için D7100 almadan önce bekleyin mi demek istiyorlar.... :)

D7100 Türkiye Garantili ürün fiyatını bende 2.400-2.500 dolar aralığında bekliyorum ama ben asla 800-900 dolar bir parayı sırf garantiye vermezdim. Bu paraya lens yatırımı yapardım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet kendi sorumun cevabını kendim vermiş oldum. D7100'ü bekleyeyim. :) Eğer çok uçuk bir fiyat olursa garantili D5200 alırım bence D7000'den daha iyi gibi gözüküyor. Ya da spot D7100.

spot 7100 al olmadı d7000 al 5200 giriş seviyesi bir makinadır ben direk d7000 ile başladım iyikide öyle yapmışım diğer makineler oyuncak gibi geliyor bana :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gönlüm D600'de ama body almakla olmuyor lensler de uçuk kaçık en iyisi dediğim gibi D7100 resmi fiyatını görelim ardından da spot fiyatını görelim. Arada 1000 TL gibi bir fark olursa gidip garanti için ben de vermem o parayı gider lens alırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D7100 2500 $'a gelirse 1, bilemedin 2 tane satar.

Ertan Bey;

D7100 İçin 2.500 dolar dediğimiz fiyat Türkiye Garantili fiyattır ve ilk başlarda aynen bu fiyatlara geleceğini düşünüyorum maalesef. Nikon D7000 kit lensle şu anda Türkiye resmi garantili fiyatı 3.350 TL. http://www.fotografium.com/Nikon-D7000-18-105-VR-Lens-Kit-DSLR-Fotograf-Makinesi_3271.html bu rakamı dolara 1.78 den çevirirsek; Nikon D7000 18-105 mm kit lensle 1.882 dolar. 8 GB kart ve yedek batarya fiyatını düşün 1.800 dolar.

Amerikada sanırım kit lensiyle 1100-1200 dolar civarında. Aradaki 600-700 dolar. Nikon D70002 de yaşanan yağ sorunundan sonra aradaki bu farkı veren bir sürü insan var.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

Çok kararsızım, yardım edebilir misiniz? İlk DSLR makinemi almak istiyorum. D7000 ve D5200 arasında Çok kararsızım, okudukÇa daha da kararsızlaşıyorum.

D7000'in kullanım rahatlığı, hız, dayanıklılık ve vizör konularında üstünlüğünü biliyorum. Otofokus motoru da AF 50mm lenslerde avantaj sağlıyor, toplam maliyeti D5200+50mmAF S ile yakın Çıkıyor.

Fakat aşağıdaki konular beni düşündürüyor. Sizce bu konuları kafaya takmaya değmez ve 7000 mi almalıyım, yoksa bunlar tercihi 5200'e kaydırmaya sebep olabilir mi?

-D7000'in ağırlığı. Çok seyahat ediyorum, daha hafif olan D5200 acaba daha mı kullanışlı olur? D7000 Çok mu zorlar? öte yandan 18-105 lens düşünüyorum, denedim D5200'de lens öne doğru ağırlık yapıyor, D7000 ele daha stabil oturuyor sanki. Kafam karışık. Tecrübesi olan var mı?

- SonuÇta D7000 daha eski bir makine ve Expand2 kullanıyor. Teknolojik olarak yeni olması D5200'ü ne kadar öne Çıkartır. Düşünmeye değer bir fark mı?

- D7000 Sensör yağlanma problemleri

- D7000 Backfocus problemleri (Serviste kolalıkla Çözülebilir mi ve hatalı ürün alma ihtimalim ne kadar?)

D5200'ün diğer hareketli ekran ve 24 MP özellikleri bence Çok önemli değil. Ama yukarıdaki durumlar beni kararsızlığa itiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Can Bey,

Öncelikle D5200 ve D7000 aynı kategoride değerlendirilecek makineler değildirler. D5200 daha çok giriş seviyesi kullanıcılara yÖnelik, onların canını fazlaca sıkmayacak sınıfa aittir. D7000 ise artık DSLR makinelere alışmış, kendi sınırlarını bilen orta seviye kullanıcılara yÖneliktir. Buradaki arkadaşlar konu ile alakalı olarak teknik bilgiyi mutlaka yazacaklardır. Ama D7000 ile başlayacağım ben fotoğraf çekmeye derseniz bunda bir engel yok.

Ben bir D7000 kullanıcısıyım. Hatta gÖzümü karartıp internet üzerinden, amerika'dan makinesini satın alanlardanım. Ben de satın alma sürecinde çok fazla düşünmüştüm sizin düşündüklerinizi. SensÖr yağlanması, backfocus gibi problemler ile karşılaşmadım. ama benim karşılaşmamam bu sorunların yaşanmayacağı anlamına gelmez. Risk bulaşık makinesi aldığınızda aletin fabrika arızalı olması kadardır. Ama bu bir risktir sadece D7000 için değil aynı zamanda D5200 için de geçerlidir. Sonuçta hiç bir alet kusursuz değildir, ama fabrika çıkışında kusursuza en yakın olması beklenir.

D7000 nispeten ağır bir makinedir. İç gÖvdesi magnezyum alaşımlı metalden üretilmiştir. Seyahatlerde ağırlık yapmasından Öte daha dayanıklı olmasından dolayı tercih etmiştim. Bulunduğum ortam gereği toza, darbeye, rutubete nispeten dayanıklı bir makine aradığımdan tercih ettim D7000'i. Daha dayanıklı makineler var mıydı, elbette vardı. Mesela burada bir Pentax sever arkadaşlar var, onlar hem dayanıklılıktan hem de ağırlıktan Pentax'ın Nikon'a 5 basacağını sÖyleyeceklerdir ki haklılardır da. Pentax makinelerin objektif üzerindeyken hortumla yıkayan adamların videosunu gÖrdüm. ağırlık deseniz kaldır indir kas yaptırır adama.

Sonuç olarak D5200 iyi makinedir. D7000 de iyi makinedir. Bu noktada yeni başlayan biri her iki makineyi de alabilirsiniz, hatta eğer ekonomik imkanınız varsa Dx gibi tek rakkamlı modellere de yÖnelebilirsiniz. Bence burada asıl düşünmeniz gereken ihtiyaçlarınızdan bir veye iki kademe büyük bir makine seçmeniz (Öbür bayram da giyer mantığı), ihtiyaçlarınızı tam olarak belirleyerek ileride uzunca bir süre değişim yapmayacak gibi düşünmenizde fayda var.

Şimdiden kolay gelsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5200 ün sensörü "sanırım" D7000 den iyi. Daha iyi imaj kalitesi vere"bilir".

Ertan abi bu konuda bize aydınlatır düşüncesindeyim.

Onun dışındaki her fark sınıf farkı.

D5200 küçük, daha hafif, taşınabilir, oynar başlıklı vs vs...

D7000 daha ele oturan, ağır başlı, seri bir makine.

Sınıfının getirdiği kullanım rahatlıkları var. Bir kere üst LCD var. O bile başlı başına çok büyük +

Ben arka LCD yi hemen hemen hiç kullanmıyorum, Vizör zaten ufacık vizörden iso neymiş, diyafram neymiş die bakmak uzun iş... üst LCD. Müthiş bir +

AF motoru yine bir + olarak ele alınabilir. Ancak benim gibi çok lens alıp/satan/deneyen/kullanan için.

2-3 lens alıp/alacak için bir + değildir. çünkü kendinden motorlu lensler daha hızlı lenslerdir.

D7000 problemleri artık sadece Türkiye de var gibi bişey. Nedense yabancı ülkelerde hiç bir problem yok.

Back/Front fokus olayınıda sadece bizim forumlarda okuyorum.

Fokus problemi olan gövde mi? Lens mi?

Benim X bir lensim 1mm öne netlerken, Y lensim 2mm geri netliyorsa benim D7000 imde back/front fokus arızası vardır, hadi forumları ortalığa katayım.

Zihniyet bu!

Ayrıca D7000 gelişmiş bir cihaz AF fine Tuning diye bir özellik ile "lense özel" ince ayar çekilebiliyor.

Seyahattan kasıt nedir?

İş icabı bavulu toplayıp bir o şahire, bir bu şehire gitmek mi? Eğer öyleyse aradaki 220gr lık farkı hissedeceğinizi sanmıyorum.

Ha makineyi atıyorum boynuma dere, tepe, dağ, bayır dolaşıyorum diyorsanız o zaman ağırlık önemli.

Einstein ın dediği gibi; Ağır bir kayanın altında geçirdiğiniz bir kaç saniye size çok uzun gelirken, güzel bir kadın ile birlikte geçirdiğiniz bir gece size çok kısa gelebilir.

O 200gr lık fark atılan adım x dakika3 + pi = X2 ile hesaplanabilir :D :D

Sonuç olarak D5200 den + ları var, D7000 ininde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tavsiyeleriniz için teşekkürler, güzel bir özet olmuş. Pekiyi, makinenin 2010 yapımı daha eski bir teknoloji olması ne kadar önemli bir ayrıntıdır?

Aslına bakarsanız Teknoloji önemli bir konu. D5200 teknoloji olarak daha yenidir D7000'e oranla. Ama D7000 becerikli bir makine D5200'e nazaran. (Bu arada D5200 kullanmışlığım yoktur, sadece okuduklarım ve kişisel fikrimdir) D7000 kullanmazdan evvel D40 kullanıyordum. Bana yeterli geliyordu yada benim çapım ona yetiyordu. Bir süre sonra -ki bu süre oldukça uzun bir süre- D40 artık bana yetmemeye başladı. öncelikle sıkıntım 3 noktadan netleme yapması ve sensörü dolayı yüksek ISO değerlerinde çılgınlaşmasıydı. :) Bu sebeplerden dolayı D7000 şimdilerde bana tam geliyor, makinenin becerileri benim sınırlarımı zorlamıyor. Mutlu mesut geçiniyoruz şimdilik. Ha arada fettan FX formatlı Full Frame makineler göz kırpmıyor mu bana, kırpıyor. ama ben onlara pek pabuç bırakmıyorum. Daha düzgün bir ülkeye geçersem belki...

Seyahat konusunu da hakikaten fazla kafaya takılacak bir konu değil. Gökhan kardeş eski Pentaxcı olduğundan onun kolu kuvvetlidir, ondan rahat konuşur. gene de siz kafaya takmayın derim ağırlık konusunu...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D7100 21 Marttan itibaren satışa sunulacak diye biliyorum. Hiç problem yaşamak istemiyorsanız GARANTİLİ ALIN ama benim size naçizane tavsiyem. Biraz bekleyin herhangi bir problem çıkacak mı diye? (D7000' deki yağ sorununa herhalde üst seviye dikkat etmişlerdir diye düşünüyorum). Daha sonra da 1000 TL fazladan ödemeyip spot alın. 1000 TL' yide iyi lensler almak için kullanın.

Merhaba,

Ümit hocam hayyam'dan ikinci el nikon d7000 almayı düşünüyorum acaba nikon d7100 satisa sunulduktan sonrayi mi beklemeliyim daha uygun fiyata almak icin sizin fikriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslına bakarsanız Teknoloji önemli bir konu. D5200 teknoloji olarak daha yenidir D7000'e oranla. Ama D7000 becerikli bir makine D5200'e nazaran. (Bu arada D5200 kullanmışlığım yoktur, sadece okuduklarım ve kişisel fikrimdir) D7000 kullanmazdan evvel D40 kullanıyordum. Bana yeterli geliyordu yada benim çapım ona yetiyordu. Bir süre sonra -ki bu süre oldukça uzun bir süre- D40 artık bana yetmemeye başladı. öncelikle sıkıntım 3 noktadan netleme yapması ve sensörü dolayı yüksek ISO değerlerinde çılgınlaşmasıydı. :) Bu sebeplerden dolayı D7000 şimdilerde bana tam geliyor, makinenin becerileri benim sınırlarımı zorlamıyor. Mutlu mesut geçiniyoruz şimdilik. Ha arada fettan FX formatlı Full Frame makineler göz kırpmıyor mu bana, kırpıyor. ama ben onlara pek pabuç bırakmıyorum. Daha düzgün bir ülkeye geçersem belki...

Seyahat konusunu da hakikaten fazla kafaya takılacak bir konu değil. Gökhan kardeş eski Pentaxcı olduğundan onun kolu kuvvetlidir, ondan rahat konuşur. gene de siz kafaya takmayın derim ağırlık konusunu...

Abi Pentax ın ağırlığından, sağlamlığından bahsediyorsunda yani Pentax ağır değil ki.

D7000 muadili K5.

Aynı sensöre sahip, D7000 gibi kısmen değil full megnezyum gövde var. Ayrıca hava şartlarına karşı dirençli bir gövde.

740gr D7000 ise 780gr :)

K5 IIs 750gr.

En son çıkarttığı K3 800gr.

Aslına bakarsak yarı magnezyum gövdesi ile D7000 ağır.

D7000

00ZWiV-410213584.jpg

Pentax K5

Pentax-K5-body-design.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Abi Pentax ın ağırlığından, sağlamlığından bahsediyorsunda yani Pentax ağır değil ki.

D7000 muadili K5.

Aynı sensöre sahip, D7000 gibi kısmen değil full megnezyum gövde var. Ayrıca hava şartlarına karşı dirençli bir gövde.

740gr D7000 ise 780gr :)

K5 IIs 750gr.

En son çıkarttığı K3 800gr.

allah allah, ben seninle böyle bir muhabbet yaptığımızı hatırlıyorum yarı yollu geyik soslu.

Demek yanılmışım.

Ben Pentax'dan anlamam, sen ne dersen o...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

allah allah, ben seninle böyle bir muhabbet yaptığımızı hatırlıyorum yarı yollu geyik soslu.

Demek yanılmışım.

Ben Pentax'dan anlamam, sen ne dersen o...

Ben eskiden K20D kullanıyordum eski makine o 800gr.

Nikon a geçerken hafif diye D7000 den ziyade D300s e yöneliyordum.

çünkü taşıma kolaylığından ziyade elde durması, dengesi falan benim için daha önemli bir hususdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba,

Ümit hocam hayyam'dan ikinci el nikon d7000 almayı dÜşÜnÜyorum acaba nikon d7100 satisa sunulduktan sonrayi mi beklemeliyim daha uygun fiyata almak icin sizin fikriniz nedir?

Merhaba, Fatih Bey;

Hayyamda Nikon D7000 kit lensle yenisi 2.200 TL 2. eli temizliğine göre 1.550-1.650 TL arasında. Nikon D7100 ise kit lensle 2.800 TL.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba, Fatih Bey;

Hayyamda Nikon D7000 kit lensle yenisi 2.200 TL 2. eli temizliğine göre 1.550-1.650 TL arasında. Nikon D7100 ise kit lensle 2.800 TL.

Selamlar,

Çok tesekkur ederim hocam kredi kartiyla alacagim için 2.200 tl yüzde 8 vade farkıyla internetteki sitelerin satis fiyatıyla ayni oluyor o yüzden ikinci el almak istiyorum.

Saygilar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.