İçeriğe git

D7100 çıktığı anda alınmalımı?

Rodi Kurt

Recommended Posts

Herkese selamlar. Daha yeni aldığım D7000'i yaşadığım birkaç sorun için ve D7100 duyurulduğu için sattım. Yaklaşık bir ay sonra D7100 satılmaya başlanacak ve D7000'e baya iyi bir güncelleme modeli olduğunu düşünüyorum. Şuanda herkes(çoğu canon fanatiği) morie sorunu olacağından söz ediyor ama ben genelde doğa fotoğrafları çektiğim için moire sıkıntısı çekeceğimi düşünmüyorum. Detay benim için daha önemli. Son zamanlarda nikon markası karalanmaya mı çalışıyor yoksa gerçekten son çıkan nikon modellerinde sürekli sorunlar varmı merak ediyorum(D7000-D600-D800). Sattığım D7000de henüz 50. Çekimdeyken koyu lekeler belirdi sensörümde. Araştırmalarım yağ değil toz olduklarını gösterdi ama bukadar hassas bir makine bana göre değildi. Sonradan focusla ilgili sorunlarda yaşadım ama artık sattığım için bunların bir önemi yok (en azından benim için). Sormak istediğim sizce nikon son yaşadığı problemlerden sonra kesin-sorunsuz bir d7100 yapmışmıdır? Satışa çıkacağı ilk hafta almayı planlıyorum. Sizce gözü kapalı almalımıyım yoksa ilk 2-3 ay başka kullanıcıların zehirlenip zehirlenmeyeceklerini mi beklemeliyim? Şayet alırsam ve yine beni fotoğraf hobimden soğutacak sorunlarla karşılaşırsam 7D mark ii'yi beklemediğim için üzülürüm. Ağustosa kadar beklenilirmi demeyin öğrenci olunca zaman çabuk geçiyor:(

Forumda yeniyim ama kalıcıyım. Bende nikon severim ama fanatik değilim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her markanın bir çok odelinde sorun olabiliyor. çıktıktan 2-3 ay sonra hem fiyat hemde güvenirliği açısından daha güzel olur. Ama yerinizde olsam o paraya biraz daha ekler FX bir model düşünürdüm zira fiyatı DX makineye göre biraz yüksek bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şuandaki ff modellerinin fiyatları baya yüksek benim bütçeme göre. D600 1900$dan başlıyor (body), 6D'de 1800$. Sağlam bir objektifle fiyatları 2500$'ı bulur. Siz hangi fx modellerini düşünürdünüz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şuandaki ff modellerinin fiyatları baya yüksek benim bütçeme göre. D600 1900$dan başlıyor (body), 6D'de 1800$. Sağlam bir objektifle fiyatları 2500$'ı bulur. Siz hangi fx modellerini düşünürdünüz?

D7100 için ucuz kit lens ile birlikte 1579€ fiyat verilmiş. Bu doğru ve Euro hesabı olarak 1579 ise d600 ile fiyatları çok yaklaşıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben olsaydım beklerdim. malum d7000'in ilk serileri sorunluydu. kullanıcı yorumlarına ben çok önem veriyorum. bir makine tercih ederken kullanıcı yorumları kağıt üstü verilerinden daha fazla yardımcı oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Herkese selamlar. Daha yeni aldığım D7000'i yaşadığım birkaç sorun için ve D7100 duyurulduğu için sattım. Yaklaşık bir ay sonra D7100 satılmaya başlanacak ve D7000'e baya iyi bir güncelleme modeli olduğunu düşünüyorum. Şuanda herkes(çoğu canon fanatiği) morie sorunu olacağından söz ediyor ama ben genelde doğa fotoğrafları çektiğim için moire sıkıntısı çekeceğimi düşünmüyorum. Detay benim için daha önemli. Son zamanlarda nikon markası karalanmaya mı çalışıyor yoksa gerçekten son çıkan nikon modellerinde sürekli sorunlar varmı merak ediyorum(D7000-D600-D800). Sattığım D7000de henüz 50. çekimdeyken koyu lekeler belirdi sensörümde. Araştırmalarım yağ değil toz olduklarını gösterdi ama bukadar hassas bir makine bana göre değildi. Sonradan focusla ilgili sorunlarda yaşadım ama artık sattığım için bunların bir önemi yok (en azından benim için). Sormak istediğim sizce nikon son yaşadığı problemlerden sonra kesin-sorunsuz bir d7100 yapmışmıdır? Satışa çıkacağı ilk hafta almayı planlıyorum. Sizce gözü kapalı almalımıyım yoksa ilk 2-3 ay başka kullanıcıların zehirlenip zehirlenmeyeceklerini mi beklemeliyim? Şayet alırsam ve yine beni fotoğraf hobimden soğutacak sorunlarla karşılaşırsam 7D mark ii'yi beklemediğim için üzülürüm. Ağustosa kadar beklenilirmi demeyin öğrenci olunca zaman çabuk geçiyor:(

Forumda yeniyim ama kalıcıyım. Bende nikon severim ama fanatik değilim.

16.2 MP D7000 çok hassas bir kamera ve bana göre değil demişsiniz. 24.3 MP bir kamera daha hassas olacak. O zaman sorun olmayacak mı? D7100 konusuna gelince; Bence biraz bekleyin, uzmanlar detaylı incelesinler ve ortaya çıkacak duruma göre alırsınız veya diğer markalara yönelirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16.2 MP D7000 çok hassas bir kamera ve bana göre değil demişsiniz. 24.3 MP bir kamera daha hassas olacak. O zaman sorun olmayacak mı? D7100 konusuna gelince; Bence biraz bekleyin, uzmanlar detaylı incelesinler ve ortaya çıkacak duruma göre alırsınız veya diğer markalara yönelirsiniz.

Hocam hassaslıktan kastım sensörün çabuk tozlanmasıydı. Lensi ilk defa takıp 50 fotograf cekmeden lekeler çıkmıştı sensörde.

Gerçi bir sorun olup olmadığını anlamak zaman ister ama D7100 duyurulduğu için sattım. Başka bir konuda raw kalitesi d7000'den kotüymüş demişsiniz.. Gerçekten öyleyse makinemi sattığıma pişman olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öyle sanıyorum ki dünya üzerindeki tüm kameralar 50 pozdan fazlasını hak eder... Heleki D7000 gibi güncel, son teknoloji bir kamerayı 50 poz ile değerlendirip bir kÖşeye atmak...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öyle sanıyorum ki dünya üzerindeki tüm kameralar 50 pozdan fazlasını hak eder... Heleki D7000 gibi güncel, son teknoloji bir kamerayı 50 poz ile değerlendirip bir kÖşeye atmak...

Shutter 1600 civarında sattım:) 10 gün, gunde en az 3 saat kullandim makineyi. 50 civari resim cekmeden lekeler çıktı demiştim.

D7000i beğendim ben ama 3 yil önceki model. Yanlış zamanda aldığımı farkettim. 1 ay sonra fiyatlari baya düşecek ve ikinci el piyasasinda patlama yapacak. Ustelik D7000 sabikali bir makine gönül rahatlığıyla alınamıyor malesef. D7100 de yapilan guncellemeleri begendim ve D7000 degeri daha fazla duşmeden elimden çıkarmak istedim.

Saniyede 6 kare çekim sayesinde ayarlarinizi yapmaniz icin bile 50 kare yetmez zaten:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilmiyorum belkide sizin kullanım şeklinizde bir durum vardı.

Ben aşağı yukarı 10-11.000 çekimde aldım makinemi 1000 den fazla fotoğraf çektim, hala ne toz, ne yağ zerresi var sensörde

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olabilir tabiki. Sorun benden olabilir.. Eski kameram çok iyi yer edinmiş giriş seviyesi makinelerden 550D idi ve iki yıl kullandiktan sonra bile sensörü temizletme ihtiyacı hiç duymadım. D7000deki kadar koyu lekeler yoktu çünkü. Sakın canoncu filan sanmayın beni zira 550D nin deklansor sesi beni deli ediyordu:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000lerdeki sorun ilk birkaç 100 kullanım sırasında çıktı zaten, 1000-2000 çekimden sonra sorun olmadı.

doğru olabilir. Bendede bir sure sonra lekeler artmamaya baslamisti. D7000'i sattığım için pisman olmaya başlıyorum açıkçası çünkü elimde 35mm lensimle beraber makinesiz kaldim ortada en az 3-4 ay...

Konuyu hep D7000ine çektiniz pişman ettiniz sonunda beni makinemi sattığıma yahu:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü
Hocam hassaslıktan kastım sensörün çabuk tozlanmasıydı. Lensi ilk defa takıp 50 fotograf cekmeden lekeler çıkmıştı sensörde. Gerçi bir sorun olup olmadığını anlamak zaman ister ama D7100 duyurulduğu için sattım. Başka bir konuda raw kalitesi d7000'den kotüymüş demişsiniz.. Gerçekten öyleyse makinemi sattığıma pişman olurum.

Rodi Bey, Merhaba;

RAW kalitesi kötü demedim. Nikon D7000 16.2 MP olduğu için RAW işleme sayısı, 24.1 MP D7100' den daha fazla dedim. Bu ise aradaki 8 MP görüntü artışını düşündüğümüzde son derece normal bir durum.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Rodi Bey, Merhaba;

RAW kalitesi kötü demedim. Nikon D7000 16.2 MP olduğu için RAW işleme sayısı, 24.1 MP D7100' den daha fazla dedim. Bu ise aradaki 8 MP görüntü artışını düşündüğümüzde son derece normal bir durum.

Selamlar,

Merhaba. Açıklamanız için teşekkürler.. Teknik bilgim pek iyi olmadigi için yanliş anladigim kisimlar oluyor malesef.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bu d7000 in çektiği nedir anlamadımki. şuan kullanıyorum fakat diğer forumlarda yazılan şikayetlerin hiçbirini yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biz öylesine çamur atıyoruz D7000'e. Yoksa mükemmel sorunsuz bir makine canım... Elinizdekinin problemsiz olması, piyasaya sürulen butun d7000lerin sorunsuz oldugunumu gosterir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Anlamadımki 0-10 yaş arası bir tartışma nerde? Küfürleşme-Hakaret filanmı tespit ettiniz. Konunun adı "d7100 çıktığı anda alınırmı?" idi. Israrla D7000'in sorunsuz bir makine olduğunu söyleyen yorumlar geldi. Yani ben burda bütün d7000ler sorunlu allah nikonun belasını versin diye bağırmıyorum sonuçta. "Ben kullanıyorum sorunsuz, şukadar kullandım sorunsuz, bende leke yok yağ yok, sorun sende!" gibisinden yorumların bu başlıkla ilgisi yok hocam.. Sattım zaten makineyi yardımcı değil bu yorumlar.. Yine kimseye bir laf etmedim sonuçta.

Ben ihtiyacım olan yardımı arkadaşlardan ve sizden aldım zaten, 3-4 bekleme kararı aldım. Ama yorumumu 0-10 yaş arası olarak görmeniz olmadı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu forumda önümüzdeki 2-3 ay boyunca eli D7100 e değecek bir üye yok sanırım.

Elinin değmediği bir makinaya sadece internetten sağdan soldan edindiği bilgi bile yorum yapmak ne kadar sağlıklı olacak?

Burası tartışılır.

Bu forumda D7100 kullanıcısı yok, bir süre daha olmaz sanıyorum.

O sebepten size söylenen şeylerin hepsi belli bir mantık çerçevesinde yürütülen tahminden öteye gitmiyor.

Ben birşeyleri kıyaslama konusunda çok iyiyimdir. Makine, cep telefonu, televizyon... buzdolabı bile kıyaslarım kağıt üstünde.

3-4 ay sonra gelin sizin için D7100 hakkındaki görüşlerimi belirteyim (o sürezarfında nette çıkan incelemeleri okuyup bilgi sahibi olmam lazım) ancak yinede birşey incelerken sadece makine değil herhangi bir şeyi incelerken başka birşey ile kıyaslamak zorundasınız.

Ve şuan D7100 ü kıyaslayabileceğiniz benim bildiğim D7000 ve K5IIs var.

Herkes benle aynı fikir olduğundan siz D7100 dedikçe herkes D7000 diyecektir çünkü bir çok kişi o aradaki farkı görmüyor, hissetmiyor yada önemsemiyor (önemli bişey olmadığından).

Bilmiyorum anlatabildim mi sıkıntıyı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Artik burdayim zaten 3-4 ay sonra beraber tartisiriz. Kiyaslama karsilasma olsa bende katilirim. Ama benim makinemde sorun yok ilkdefa senden duyuyorum tarzi yorumlara tepki gosterdim ben. Tepkim fazla olduysa kusuruma bakmayin baska ne diyebilirimki..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

rodikurt senin elindekinin sorunlu olması diğerlerini sorunlumu gösterir? ilk defa sende duyuyorum diye kim yazmışsa bulamadım ayrıca bütün mesajları okudum. benim mesajımda sorun sende diyede bi kelime yok. evet tepkiniz biraz fazla olmuş. benim demek istediğim şuydu: bende o makinenin kullanıcısıyım fakat benimkinde sorun olmadı. olanı olmuştur illaki. olamaz diye bişey yok biraz da şans işi. hayırlısı d7100de bir sıkıntı çıkmaz umarım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.