İçeriğe git

Uçan bir arıyı çekebilmek için focus ayarları ne olmalı ??

bari

Recommended Posts

Arkadaşlar selam ..

Bende D800 var sanırım bu olayın çözümü ile ilgili cevaplar , diğer d700 ve diğer nikonlar içinde geçerli olabilecektir .

ben havada uçan bir arıyı çiçek üzerinden uçtuğu anda birtürlü focusta tutamıyorum .. hatam nerede , fotograf olarak iso ( max800 ) s ( 1/1250-2000 ) f 5.6 ( 300 mm de en düşük ) ışık ise güneşli bir ortam ..

arı çiçek üzerinde iken focusluyorum ( af -on tuşu ile ) bu arada AF-C modunda 9-21-51- 3d ne varsa denedim ama bir türlü istediğim gibi olmadı .. hata nerede sizce , ayarlar ne olabilir .. eğer siz focusladıgınız arıyı yada o boyuttaki hareketli objeyi net bir şekilde çekebiliyorsanız beni bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Teşekkürler ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Otofokus sistemi, 3D tracking sistemi bu konuda yardımcı olur mu bilmiyorum; maçlarda, araba yarışlarında, diğer hareketli durumlarda 51 noktalı 3D tracking sistemini rahatça kullanıyorum, tahminime göre arının kanat hareketlerinden dolayı bu sistem şaşırır, doğru sonuca ulaşamaz. çünük arı uçabilmek için saniyede en az 60 kez kanat çırpması yapmaktadır. Webde gördüğüm karelerde dikkatimi çeken şey genelde çiçeklerin doğru netlendiği, buna karşılık arının ise genelde bu net alanın dışında kaldığı. Tabii ki çok dar bir aralık ve arı sürekil hareket ediyor. Yani fotoğrafçı sanki çiçeğe netlemiş, arı o bölgeye gelince deklanşöre basmış. Sanırım seri çekim bu noktada önemli, D800 bu konuda biraz ağır kalır, sahip olduğu sensörden dolayı yeterince hızıl yazamaz. Buna karşıılk çok iyi bir detay sunar, rahatlıka kırpabilirsiniz. Gerekirse sensör boyutunda daha düşük seviyelere inip hızınızı artırın. Diyframınızı daha yüksek tutup net alan derinliğini artırın. Böylece arı daha az flu çıkar.

Evet aynen dediğin gibi oluyor herhalde arı küçük kaldığından hep falsoluyor .. :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3D tracking olacak, düzgün kadraj olacak, iyi refleksler olacak hepsinden önemlisi şans olacak.

6158889631_f1f51261e0_b.jpg

Yanlış hatırlamıyorsam bunu K20D yi ilk aldığım dönemlerde Sigma 105mm ile çekmiştim.

Şuan çok daha iyisini çekerim o ayrı yeterki ortam oluşsun :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Durağan çekimlerde problem yok zaten .. 3d tracking yapıyorum ama ne bileyim .. birde daha büyük nesnelerde deneyeyim şu 3d tracking i .. arıda pek bende işe yaramıyor .. ..

8491121953_593108f6ce_b.jpg

D7000 ve gene aynı lensim ile ( nikon 28-300 ) daha önce bunu çekmiştim .. ama belkide dediğiniz gibi şansta lazım ..

7070446111_13e114cf3a_b.jpg

buda d7000

7067598281_85408afe31_b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3D tracking sistemini bir 28-200 lens ile mi kullanıyorsunuz? Bence bu tür lenslerle tam istenen verimi alamazsınız. Sahip olduğu geniş aralık ve bu aralığın gerektirdiği geniş fokus skalası hıza negatif etki eder diye düşnüyorum. Ayrıca bu lensin 300 mm'deki 5.6 lık diyafram değeri hızlı ölçüme negatif etki edebilir. Biliyorsunuz, hızlı netleme hızlı lens ile olur. Yani gövdeye yeterince ışık verebilecek bir diyaframa (F2.8) sahip lensler ve üzerinde fokus motoru bulunduran (AF-S türü) lenslerle bu sistemden tam verim alınır.

Bence 105 mm lik AF-S makro lens ile bunu denemek gerekir.

Ayırca ek bir bilgi olarak bazı makro lenslerde fokus gecikmesini önlemek için belli aralıklarda limitleme imkanı vardır. örneğin bir Sigma 150 mm F2.8 makroda bu seçenek vardır. Böylece gereksiz fokus aramasına ihtiyaç kalmadan belli bir aralıkta fokusu limitleyip zamandan kazanabiliyorsunuz. Yine de bu model Sigma'nın bir Nikon AF-S kadar hızlı olduğunu sanmıyorum. Sizin bu sorunuzdan sonra fırsat-imkan bulduğum ilk anda bunu Sigma 150 mm ile deneyeceğim.

Elimde 105mm nikon f2.8 lensim var .. olmadı birde onla deneyeyim bakalım .. teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3D traking de hızlı bir nesneyi yakalamak için AF-s lens lazım. 105mm makro fazlası ile işinizi görecektir.

Mehmet Abiye katılıyorum 28-200 gibi bir lensden AF performansı beklemek biraz fazla olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arıyı uçar halde d800 ile focus layamassın eger arı kadar hızlı hareket edersen olur

bol pratik le hızlı bir lensle başarabilirsin ben kuş cekiyorum ve uçan kuşu havada focus lamakta 100 de 10 başarıyorum .

tam emin edegilim ama bu nikonun objeleri renkli görmesinden kaynaklanabilir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3D traking de hızlı bir nesneyi yakalamak için AF-s lens lazım. 105mm makro fazlası ile işinizi görecektir.

Mehmet Abiye katılıyorum 28-200 gibi bir lensden AF performansı beklemek biraz fazla olur.

iyide benim lensin 28-200 değilki 28-300 vr ve sanırım ( değil var ) AF-S var ..

D3S_7255-0600.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arıyı uçar halde d800 ile focus layamassın eger arı kadar hızlı hareket edersen olur

bol pratik le hızlı bir lensle başarabilirsin ben kuş cekiyorum ve uçan kuşu havada focus lamakta 100 de 10 başarıyorum .

tam emin edegilim ama bu nikonun objeleri renkli görmesinden kaynaklanabilir

d800 focus problemi ile ilgili konuda sineği çektiğin ile ilgili mesajını görmüştüm .. hangi ayarları kullanmalıyım bana custom settings menudeki a kısmındaki ( autofocus ) degerlerini döyleyebilirmisiniz , birde AF-C ile nokta ( 9-21-51 gibimi )yoksa 3d focus tracking ile mi çekim yapıyorsunuz .. yada sinek nasıl çekildi ??

çok teşekkürler ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iyide benim lensin 28-200 değilki 28-300 vr ve sanırım ( değil var ) AF-S var ..

a>

Ben dikkatli okumadım ondan 200mm yazmışım.

35mm AF-s lens kullan veya 50mm veya 85mm o zaman fark edeceksin AF hız farkını.

Senin lensi kullanmadım, bilgi sahibi değilim eminim hızlıdır ama bir prime lens kadar hızlı olması teorik olarak mümkün değil.

Sendeki 105mm de hızlıdır ama onun problemi makro lens olduğundan focus skalası büyük hali ile yine 35-50-85 gibi lensler kadar hızlı değil.

Onu hızlı yapmak için üzerindeki limit butonunu kullanmak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

halkboyleistiyor.blogspot.com/2012/04/nikonda-ozellestirilebilir-fonksiyonlar.html

Burada A4 fonksiyonunu oku. Ayarı "Off" yapman lazım. Bir de ariyla çiçekler benzer renkliyse 3D Tracking iyi çalışmaz 21 noktayı dene.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.nikonturk.com/galeri/fotograf/1414-ari-viz-viz-vizzz/

bu fotoyu ben vivitar 70-210 manuel lens ile çektim pek net değil

oto focus ile değilde manuel netlemeyi deneyin en azından sabit tutarsınız makinanızı

ar kadraja girince basarsınız deklanşöre belki iyi bi foto denk gelir

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

halkboyleistiyor.blogspot.com/2012/04/nikonda-ozellestirilebilir-fonksiyonlar.html

Burada A4 fonksiyonunu oku. Ayarı "Off" yapman lazım. Bir de ariyla çiçekler benzer renkliyse 3D Tracking iyi çalışmaz 21 noktayı dene.

Teşekkürler .. zaten o ayarım off.. ama anladığım bu iş biraz şans işi gibi .. kaldıkı benim yukarıdaki d7000 ile çektiğim fotoğraflarda neredeyse 30 fotodan 1 tanesi anca düzgün çıktı ...

Arıda değilde kuşta falan deneyeyim ben bu olayı ..

Herkese teşekkürler .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler .. zaten o ayarım off.. ama anladığım bu iş biraz şans işi gibi .. kaldıkı benim yukarıdaki d7000 ile çektiğim fotoğraflarda neredeyse 30 fotodan 1 tanesi anca düzgün çıktı ...

Arıda değilde kuşta falan deneyeyim ben bu olayı ..

Herkese teşekkürler .

kuş daha kolay arıda dene zoru başarırsan kolayı çok kolay olur zor kolay olur. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kuş daha kolay arıda dene zoru başarırsan kolayı çok kolay olur zor kolay olur. :D

:D :D ya ben zaten d7000 ile arı çektim geçmişte yukarıda fotolar var .. benim derdim acaba d800 ile daha mı süper olur diye idi . focus noktası falan çok hızı daha iyi deniliyorya ondan .. neyse .. çok sağolsın ..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Böyle fotoğraflarda seri çekim yapman lazım zaten. Böyle arı fotoğrafı çekmek göründüğü kadar kolay olmuyor. 100 tane çekersin 2 tanesi adam gibi olur :) O yüzden odağı yakaladığın anda asılacaksın. D800 çok da seri değil, belki DX moduna alsan saniyede 5 kare daha iyi olur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün yaptığım denemelerde elde ettiğim sonuç ..

Camera Nikon D800

Exposure 0.001 sec (1/2000)

Aperture f/5.6

Focal Length 300 mm

ISO Speed 560

Exposure Bias 0 EV

8518584146_a6454caecc_b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.