İçeriğe git

Shutter Count

Recommended Posts

Salam Dostlar Men AZerbyacanda yasiyiram Benim makinemde gecen defa bakdim shutter count 14000 idi bunun cok olmasinin makine icin zarari varmi? bana diyorlarki shutter count 100 000 i kecdikde makine calishmiyor perde calishmiyor flan bana net bilgi verirseniz iyi olur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabi önemlidir önemi ikinci el bir makine aldığınızda ortaya çıkıyor ortalama değer 100 000 denilen ama 150 000 gören nikon makineler var. Shutterin yüksek olması makineye zararı var mı yok mu vardır ama bu normal birşey son çekeceği kareye bir adım yaklaşıyor demek

Aslında şöyle bir örnek versem daha iyi olur. Ortalama bir insanın ömrü kaç yıl diyelim 80 yıl (Tabi taktiri ilahi genç yaşta ölen çok insan var) Eğer bir işçi alacaksanız 25 yaşında sıfır kilometre birini mi alırsınız yoksa 78 yaşında son demine yaklaşmış birini mi E işçiyi aldınız kullandınız kullandınız yaşı oldu 50 bunun zararı var mıdır yani yaşamasının zararı şurda her geçen gün ömürden gidiyor. ölüme bir gün daha yaklaşıyor. Yani sizin çektiğiniz her fotoğraf makinenin de doğal bir sonuç olan ölüme bir kare daha yaklaşıyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tabi önemlidir önemi ikinci el bir makine aldığınızda ortaya çıkıyor ortalama değer 100 000 denilen ama 150 000 gören nikon makineler var. Shutterin yüksek olması makineye zararı var mı yok mu vardır ama bu normal birşey son çekeceği kareye bir adım yaklaşıyor demek

Aslında şöyle bir örnek versem daha iyi olur. Ortalama bir insanın ömrü kaç yıl diyelim 80 yıl (Tabi taktiri ilahi genç yaşta ölen çok insan var) Eğer bir işçi alacaksanız 25 yaşında sıfır kilometre birini mi alırsınız yoksa 78 yaşında son demine yaklaşmış birini mi E işçiyi aldınız kullandınız kullandınız yaşı oldu 50 bunun zararı var mıdır yani yaşamasının zararı şurda her geçen gün ömürden gidiyor. ölüme bir gün daha yaklaşıyor. Yani sizin çektiğiniz her fotoğraf makinenin de doğal bir sonuç olan ölüme bir kare daha yaklaşıyordur.

peki bu perdeyi deyishdirende diyorlarki shutter countda sifirlaniyor dogrumu?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bundan pek korkma shutter sayısının değeri bir kesin rakam'la biçilemez elimde 200000 gelen makinalar var ancak halen calısıyor 100000'de shutterBlog'unu degıstırdıgım makınada var..

Bunun cok yuksekte durması veya cogal'dıkca makınada bir aşırı kayıp olmıycaktır gözle görülüyor. Ancak bir mantık yürütürsek sayı yukseltıkce makına artık ihtiyarlamaya baslıyor ve ıllakı genel olan CCD'de bile kayıplar olacakatır..

Yani takma kafana düşünürsen fotoğraf cekemezsın kısaca göz ününde tutma fazla bu sayıyı devamlı bakma. Sadece cekımlerınde gereksiz seri cekımler yapmamaya dikkat et sonucta sonra pc'de hepsini silecegın fotoğraflar çekmemeye dikkat et..

Sordugun soru olarak shutterBlog degısımınde sayım sıfırlanmaz ancak bunu yetkili nikon servisinde degıstırırsen orda sıfırlama yetkısı ve bilgisi vardır. özel tamir ve fotoğraf tamiri yapan yerler sadece shutter perde degısımı yapar verir ama shuttercount kalır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bundan pek korkma shutter sayısının değeri bir kesin rakam'la biçilemez elimde 200000 gelen makinalar var ancak halen calısıyor 100000'de shutterBlog'unu degıstırdıgım makınada var..

Bunun cok yuksekte durması veya cogal'dıkca makınada bir aşırı kayıp olmıycaktır gÖzle gÖrülüyor. Ancak bir mantık yürütürsek sayı yukseltıkce makına artık ihtiyarlamaya baslıyor ve ıllakı genel olan CCD'de bile kayıplar olacakatır..

Yani takma kafana düşünürsen fotoğraf cekemezsın kısaca gÖz ününde tutma fazla bu sayıyı devamlı bakma. Sadece cekımlerınde gereksiz seri cekımler yapmamaya dikkat et sonucta sonra pc'de hepsini silecegın fotoğraflar çekmemeye dikkat et..

Sordugun soru olarak shutterBlog degısımınde sayım sıfırlanmaz ancak bunu yetkili nikon servisinde degıstırırsen orda sıfırlama yetkısı ve bilgisi vardır. Özel tamir ve fotoğraf tamiri yapan yerler sadece shutter perde degısımı yapar verir ama shuttercount kalır..

Azerbaycanda problem budur Nikon yetkili Servisi yox du :(
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...
  • 4 ay sonra...

O çekim sayısı yaklaşık perde ömrü için testler sonucu bulunmuş minimum değerdir. 100.000 olunca çekmez diye birşey yok belki 150 bin ya da 200.000 ne bile gider yine de çeker. Ama illaki makinanın nispeten eskidiğini gösteren bir değerdir, tıpkı arabanın km si gibi . Bu arada senede 10.000 adet fotoğraf çekilse bu en az 10 yıl ömür demektir ki kimse bir makinayı 10 yıl kullanmaz mutlaka yeni çıkanı alır. Ayrıca eskiden makinalar dijital değildi ve kaç fotoğraf çekildiğini bilmeden bu eski makinalar hiç düşünmeden alınıp satılırdı. Bunu fotoğrafa 1993 yılında filmli makinalarla başlamış biri olarak söylüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Arkadaşlar yeni bir makina alacağım ve d90 almayı düşünüyorum.Bütçeme göre 2.el alabiliyorum.Fakat bu alacağım makinanın shutterı değişmiş şuan shutter count 0 yani.Alınır mı alınmaz mı?Alırsam ileride sorun çıkarma ihtimali orjinal perdesi olana gore daha mı fazladıryardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hocam body fiyatı 800tl perdesi yeni değişmiş. 1yıl dükkan garantisi var.

Alınır mı alınmaz mı bilemiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

Başka önereceğiniz model var mıdır peki?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D5100, Nikon D90'dan daha iyidir ..

http://versus.com/tr...00-vs-nikon-d90

http://www.diffen.co...00_vs_Nikon_D90

Bu arada ben hoca değilim :) Hoca olan Erhan bey diyebiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani d5100 ü öneriyorsunuz.aslında aklımda hep olan bir soruydu d/ 3100-5000-5100-90 arasındaki kararsızlığım. D90 artık biraz eski mi kaldı o zaman? :) kusura bakmayın Recep bey sürç-i lisan ettiysek affola..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yani d5100 ü öneriyorsunuz.aslında aklımda hep olan bir soruydu d/ 3100-5000-5100-90 arasındaki kararsızlığım. D90 artık biraz eski mi kaldı o zaman? :) kusura bakmayın Recep bey sürç-i lisan ettiysek affola..

Estfğ rica ederim. D90 2008 , D5100 ise 2011 doğumlu olsa gerek.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki piyasa fiyatı olarak d90 ın daha pahalı ve orta seviye olarak geçen bir makina olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?d5100 ise giriş modeli olarak geçiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

peki piyasa fiyatı olarak d90 ın daha pahalı ve orta seviye olarak geçen bir makina olmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?d5100 ise giriş modeli olarak geçiyor.

Daha iyisi varken orta sınıf vs bir anlamı yok bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.