İçeriğe git

D7000 Hakkında - Bu nedir, ne işe yarar

Orçun Edipoğlu

Recommended Posts

Merhaba,

D7000 Kullanacısıyım. Makine üzerinde bir fonksiyon var, pek kafam almadı. kullanıcı klavuzunda okudum ama uygulamada ne işe yarar, pratikliği nedir, nerelerde kullanılır bir bilene sorayım dedim.

photoideaspicturesofrai.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Odak noktasını kilitlemek bana ne fayda sağlar? ya da kullanan arkadaşlar, ben bunu bu tip durumlarda kullanıyorum diye bir açıklama yapabilir mi? yoksa "takma kafana, yaşamaya devam et" durumu mudur olay? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

odak noktasi makinanin birinci öncelikli netlik yapacağı yer vizordan bakildiği zaman kırmızı kutuların yerleni değiştirmeye yarıyor kontrol panelindeki oklarla değiştirebilitosun ama "L" konumunda kutuların yerini değişteremiyorsun

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

netleme noktasını kitliyor. L de olursa netleme alanını değiştiremezsiniz. Ama açık olursa istediğiniz yere götürebilirsiniz netleme noktasını..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Odak noktasını kilitlemek bana ne fayda sağlar? ya da kullanan arkadaşlar, ben bunu bu tip durumlarda kullanıyorum diye bir açıklama yapabilir mi? yoksa "takma kafana, yaşamaya devam et" durumu mudur olay? :)

Takma salla gitsindir olay :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Orçun Bey, Merhaba;

Bu tuşun sağlayacağı bir fayda olduğunu pek düşünmüyorum. Sadece netlik noktası seçecek butonları kilitliyor. Belki kullanıcıya bir seçenek sunmak adına yapmış olabilirler..

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

salla gitsin olayi degil kullanışlı bir özellik nesneyi cercevenin en sağına aldın ve geri kalanini manzara olduğunu düşün netlik yapmak için odak noktasini nesneye cekmene yarayan bi özellikdir

O tuşu kullanmadanda o netlemeyi yapabilirsin. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O tuşu kullanmadanda o netlemeyi yapabilirsin. ;)

Netleme ile bir sorun yok. sadece işlevselliği ile kafama takılan şeyler var. yani ne işe yarıyordan çok, şuralarda kullanılır gibi çekim tekniği ile alakalı takılmalar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Bu konu benim de kafamı karıştırdı biraz.

Kullanım kılavuzunda şöyle yazıyor:

Netleme Noktası Seçimi

Fotoğraf makinesi, ana konu çerçevenin herhangi bir yerindeyken fotoğraf oluşturmak için 39 netleme noktası seçeneği sunar.

1 Netleme seçici kilidini â— işaretine çevirin.

Bu şekilde netleme noktasını seçmek için çoklu seçicinin kullanılması sağlanır.

2 Netleme noktasını seçin.

Pozometreler açıkken vizörde netleme noktasını seçmek için çoklu seçiciyi kullanın. Merkezi netleme noktasını seçmek için "ok" düğmesine basın. çoklu seçiciye basıldığında seçilen netleme noktasının değişmesini engellemek için seçim sonrasında netleme seçici kilidi (L) kilitli konumuna çevrilebilir.

burda çoklu seçici derken neyi kastetmiş?

Bu tuş için netleme olayını biraz kurcaladım. Netleme noktaları Auto'dayken hiç bi işe yaramıyor. autodan aldığımızda ise yön tuşlarıyla odaklamak istediğimiz noktayı seçebiliyoruz. Deklanşöre yarım basıyoruz seçtiğimiz noktayı odaklıyor. Bu tuşu L konumuna getirdiğimizde yön tuşlarıyla veya ok tuşuna basdığımızda netleme noktasını değiştiremiyoruz. Acaba görevi sadece bu mu? yani biz yön tuşlarıyla değiştirmesek ya da ok'a tıklamasak odaklayacağımız yer zaten sabit kalıyor. Tuş olmasaydı da eksikliğini hissetmez miydik?

http://www.nikonturk..._4825#entry4825

şu yazıda 25. maddede

25. DSLR'lerde en basit sanılan fakat en kompleks konulardan biri otofokus alan seçenekleri ve otofokus çekim modlarıdır .

yazıyor.

Bi yandan da "nikon bu makineyi yaparken menüye o kadar özellik eklemişken bu kadar özelliksiz bi tuş eklemiş olamaz" diyor insan içinden.

Kısacası bu tuşu ben de anlayamadım :D varsa bilen, tecrübe eden paylaşırsa sevinirim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.