İçeriğe git

Plastik gövdeli lens

Recommended Posts

Geçen gün Vatanbilgisayarda nikon lenslere bakarken metal değilde plastik gövdeli lens olduğunu farkettim. Metallarinden olup olmadığını sorduğumda cevap olarak metallerin eski ürün olduğunu ve artık lenslerin metallerin yapılmadığını, plastik olarak üretildiğini söyledi.

Bana inandırıcı gelmedi. Gerçekten böyle bir şey var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Geçen gün Vatanbilgisayarda nikon lenslere bakarken metal değilde plastik gövdeli lens olduğunu farkettim. Metallarinden olup olmadığını sorduğumda cevap olarak metallerin eski ürün olduğunu ve artık lenslerin metallerin yapılmadığını, plastik olarak üretildiğini söyledi.

Bana inandırıcı gelmedi. Gerçekten böyle bir şey var mı?

Turan Bey;

Sorunuzu pek anlamadım aslında. Lensin dış kısmından mı yoksa gövdeye takılan bayonet kısmından mı bahsediyorsunuz. Eğer bahsettiğiniz kısım gövdeye takılan bayonet kısmı ise o zaman Vatan bilgisayardaki Vatandaşın söylediği tamamen kulaktan dolma saçma bir bilgi. çünkü tam tersine plastik bayonetli lensler ucuz kit lenslerde kullanılır. Metal bayonetli lensler ise kit lensler hariç diğer lenslerde kullanılır. Eskilik veya yenilikle bir ilgisi yok.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gövde yapısı itibari ile bu soruyu sorduğunuzu düşünüyorum..

Ve vatan bilgisayardaki arkadaş haklı.. Eski seri lensler Metal gövdeydi, ağırdı ve maliyetli idi..

Gövde biçimini plastik malzemeye çevirerek estetik açıdan, ağırlıktan ve maliyetten kazanım sağlandı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Gövdeye takılan metal kısmı.

https://encrypted-tb...rDVQgZEiWbcjupQ

Turan Bey;

Vatan bilgisayardaki o vatandaşa; Müşteriye yanlış bilgi vermemesini söyleyin ve doğrusunu siz anlatın. Metal aksam daha sağlamdır. Plastik ise adı üstünde plastiktir.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskiden arabaların metal olarak üretilen bazı kısımları artık polimer olarak üretiliyor. Objektiflerdeki polimerlerin de kaliteleri var. Ucuz objektiflerde hafif polimer kullanılırken fiyat arttıkça kalite artıyor. Objektifi yerden yere atmiyorsaniz polimer çok yeterli ve hafif. Örneğin 24-70 ve 70-200ler tamamen metal olsa gülle gibi olurlardi :)

Metalin verdiği his ayri tabi.

Bir de hatırlatma: Modern arabalarda parçaların büyük kısmı birbirine yapıştırıliyor. Yapıştırıcı deyince aklımıza UHU geliyor ama bunlar kaynaktan bile sağlam bağlıyor malzemeleri. Bir de böyle düşünün :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.