İçeriğe git

Hayyam pasajı çakalları?

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün sitede dolanırken, bir çok postun altında hayyam pasajındaki bir takım dükkanların insanları nasıl kazıkladıkları ile ilgili yazılar gördüm ancak kimse isim vermemiş. Söylemek istemiyorum olabileceğinizi anlıyorum kötülememek için. Ancak ben okurken şunu düşündüm:

Bu site özellikle fotoğrafa yeni başlayan arkadaşlar için faydalı bilgiler içeren bir site. İleri düzeyde fotoğraf bilgisi olan insanlarla karşılaştırıldıkları zaman çok daha fazla fayda edinecekler buradaki bilgilerden. Demek istediğim şudur ki; yönlendirici bir site olarak, Hayyam pasajındaki dükkanlarla ilgili de bilgi yazabilirseniz eminim benim gibi yeni başlayan arkadaşlara çok faydası olur. Dediklerini çok doğru orası kurt kapanı gibi. O kadar fazla mağaza var ki insan içinde kaybolur kafa karışıklığı ile hata yapar çıkar. İlla "beni x mağazada şöyle kazıkladılar" gibi değil belki ama, "y mağazasındaki insanlar çok dürüsttür kazık yemezsin" gibi şeylerle de bizi yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

Hepimizin bildiği gibi fotoğrafçılık hiç de ucuz bir uğraş değil. Dolayısı ile herkes hem ucuz hem güvenilir ürün almak istiyor. Söylediklerim de bu yüzdendir. Ucuz aradıktan sonra bulması kolay. Maksat sağlam, güvenilir mal bulabilmek.

Teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hayyam da kazık yemedigim dükkan yoktur :) yani cogu dükkandan alış verişim oldu kim 3 kagıt kim kim 5 kagıt iyi bilirim

ama beni polat foto harici kimse bilmez tanımaz onlarda duha olarak bilmez şunu söyleyim garantili ürün alın 3 .5 kuruş ucuza alama derdine spot yada 2. el almayın 2. el alacak sanız bizzat sahibinden alın ama ilanlara iyi bakın hocapaşa ve fatih edreslerinden almayın

türkiyeye spot gelen malların yüzde 55 civarının saglam oldugunu diger yüzdenin illa bir arızası oldugunu unutmadan spot alın

şuda olabilir hayyamda dükkanı olan buraya ben dürüst esnafım ne yamugumu duydunuz diya buraya yazıp müşteri davet edebilir .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar arkadaşlar,

Bugün sitede dolanırken, bir çok postun altında hayyam pasajındaki bir takım dükkanların insanları nasıl kazıkladıkları ile ilgili yazılar gördüm ancak kimse isim vermemiş. Söylemek istemiyorum olabileceğinizi anlıyorum kötülememek için. Ancak ben okurken şunu düşündüm:

Bu site özellikle fotoğrafa yeni başlayan arkadaşlar için faydalı bilgiler içeren bir site. İleri düzeyde fotoğraf bilgisi olan insanlarla karşılaştırıldıkları zaman çok daha fazla fayda edinecekler buradaki bilgilerden. Demek istediğim şudur ki; yönlendirici bir site olarak, Hayyam pasajındaki dükkanlarla ilgili de bilgi yazabilirseniz eminim benim gibi yeni başlayan arkadaşlara çok faydası olur. Dediklerini çok doğru orası kurt kapanı gibi. O kadar fazla mağaza var ki insan içinde kaybolur kafa karışıklığı ile hata yapar çıkar. İlla "beni x mağazada şöyle kazıkladılar" gibi değil belki ama, "y mağazasındaki insanlar çok dürüsttür kazık yemezsin" gibi şeylerle de bizi yönlendirebilirseniz çok sevinirim.

Hepimizin bildiği gibi fotoğrafçılık hiç de ucuz bir uğraş değil. Dolayısı ile herkes hem ucuz hem güvenilir ürün almak istiyor. Söylediklerim de bu yüzdendir. Ucuz aradıktan sonra bulması kolay. Maksat sağlam, güvenilir mal bulabilmek.

Teşekkür ederim.

o tarz pek bişey olmaz ama hepside aynı değildir bazıları 2 sene garantı verıp malın arkasında duruyorlar ılgılenıyorlar elınede garantı kagıdı verıyorlar kendı dukkanının o yuzden onlarla pek bir olay yaşamassın ha 2, elde ne olur orası mechul o adamda alıyor onu ama içini söküp inini cicini incelemiyor onlarda insan noldugu bılınmez gecen arkadasın aldıgı urun garantılı dıye ama garantı dısı kalmıs ustune kayısı suyu dökülmüş bir ürün satıcıda farkında olmadığını söylemiş he sonrasında yaptığı bazı terbiyesizlikler olmuş kendine göre haklı olduğunu sanıyor o ayrı.2, ellerde problemler çıkabilir ama 2,ellerede garantı veren yada ürünün arkasında dururum ben varım bısey olursa uygun yaptırırım dıyen satıcılarda var..sonuçda istanbuldasın herkesın sana bıseyler soylıyecegını tahmın ederım ama bunu özelden yazarlar..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhabalar arkadaşlar,

Teşekkür ederim.

Merhaba;

En son sitede sizin gibi bir kardeşimize yardımcı olayım ve dükkan tavsiye edeyim dedim ve 1996 yıllından bu yana tanıdığım bir arkadaşımın dükkanının ismini verdim ama verdiğime vereceğime iki bin bir (bin değil) pişman oldum. Artık kimseye dükkan falan tavsiye etmem. Eğer oradan alacaksanız; Gidin birçok yerden fiyat alın. Sonra size en güvenilir gelen satıcıya giderek sıkı bir pazarlık yapın ve alacağınız ürünün dükkan garantisi isteyin. Bu garanti kameranın seri numarasının dükkanın kartına yazılıp size verilmesinden ibarettir. Sıfır üründe hata pek olmaz ama çakalın birisi arızalı veya problemli bir kamerayı getirip ucuza vermiştir ve o da size denk gelir, dikkat edin.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

o tarz pek bişey olmaz ama hepside aynı değildir bazıları 2 sene garantı verıp malın arkasında duruyorlar ılgılenıyorlar elınede garantı kagıdı verıyorlar kendı dukkanının o yuzden onlarla pek bir olay yaşamassın ha 2, elde ne olur orası mechul o adamda alıyor onu ama içini söküp inini cicini incelemiyor onlarda insan noldugu bılınmez gecen arkadasın aldıgı urun garantılı dıye ama garantı dısı kalmıs ustune kayısı suyu dökülmüş bir ürün satıcıda farkında olmadığını söylemiş he sonrasında yaptığı bazı terbiyesizlikler olmuş kendine göre haklı olduğunu sanıyor o ayrı.2, ellerde problemler çıkabilir ama 2,ellerede garantı veren yada ürünün arkasında dururum ben varım bısey olursa uygun yaptırırım dıyen satıcılarda var..sonuçda istanbuldasın herkesın sana bıseyler soylıyecegını tahmın ederım ama bunu özelden yazarlar..

Gökhan Merhaba;

D7000' de hatası olduğunu söylediğiniz arkadaşıma geçen Salı günü uğradım. Bir genç kızımıza 2. el Canon EOS Mark II ve Sigma 24-70 mm f2.8 satmış. Kızda kamera 2. el olduğu için gitmiş nereden bulmuşsa eskiden Nikon servisi olup, yaptığı terbiyesizlikler yüzünden servisliği iptal edilmiş tam çakal bir tipin dükkanına ve demiş ki; Bunu 2.el aldım bir problemi var mı bakar mısınız? Adam o kadar çakal ki kızdan kamerayı sırf test edip para almak için bir fotoğraf çekip bilgisayarda inceleyip demiş ki; Bu gövdede netleme hatası var. Yani arızalı. Bende dükkanda oturuyorum. Sohbet ediyoruz. Kız babasıyla geldi ve durumu anlattı. Arkadaşım da hiç konuyu bilmeyene nasıl anlatsın? Al dedi paranı ver kameramı? üstelik de kamerayı satacağı başka bir müşterisinin elinden almış ve bu kıza bir tanıdığı gönderdiği için satmış. Fuat olayında bir 50 TL hatası olabilir ama arkadaşım iddia ediyorum Hayyamdaki en dürüst satıcılardan bir tanesidir. En azından çakal değildir. Fiyatları da Hayyam dükkanlarının çoğundan daha uygundur.

Arkadaşımın dürüstlüğüne bir örnek daha vermek istiyorum. Kamerayı yeni almış ve bu işi bilmeyen kişiler kameranın menüsüyle oynarken kameranın bazı özelliklerini yanlış ayarlayabiliyorlar. Sonra hayyamdaki dükkanlara girip şu hataya bir bakar mısınız dediklerinde çoğu çakal; Bırak 1 saat sonra gel al deyip, kamerayı servise göndermiş gibi yapıp, bu basit düzeltmeyi kendileri yaparak 20-30 TL ne varsa insanlardan alıyorlar. Arkadaşım ise böyle bir şeyi asla yapmaz. Yapabiliyorsa alır, yapar ve bu tür şeylerden para bile almaz. Ayrıca dükkanına gelip de kamera alacak kararsız bir kişiye kötü bir izlenim bırakır diye kamera satmaya bile çalışmaz. Dükkana gelen kişi sorar ve ilgilenirse cevaplar ama yok efendim şu kamera böyle şu kamera şöyle asla demez. Ayrıca kendisini 1996 yılından beri tanırım. 1996 Yılından bu yana o kadar çok dükkan kapandı ki Hayyamda. Eğer dürüst bir kişi olmasaydı ve her önüne geleni kazıklasaydı o da kapatır giderdi.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Merhaba;

D7000' de hatası olduğunu söylediğiniz arkadaşıma geçen Salı gÜnÜ uğradım. Bir genç kızımıza 2. el Canon EOS Mark II ve Sigma 24-70 mm f2.8 satmış. Kızda kamera 2. el olduğu için gitmiş nereden bulmuşsa eskiden Nikon servisi olup, yaptığı terbiyesizlikler yÜzÜnden servisliği iptal edilmiş tam çakal bir tipin dÜkkanına ve demiş ki; Bunu 2.el aldım bir problemi var mı bakar mısınız? Adam o kadar çakal ki kızdan kamerayı sırf test edip para almak için bir fotoğraf çekip bilgisayarda inceleyip demiş ki; Bu gövdede netleme hatası var. Yani arızalı. Bende dÜkkanda oturuyorum. Sohbet ediyoruz. Kız babasıyla geldi ve durumu anlattı. Arkadaşım da hiç konuyu bilmeyene nasıl anlatsın? Al dedi paranı ver kameramı? Üstelik de kamerayı satacağı başka bir mÜşterisinin elinden almış ve bu kıza bir tanıdığı gönderdiği için satmış. Fuat olayında bir 50 TL hatası olabilir ama arkadaşım iddia ediyorum Hayyamdaki en dÜrÜst satıcılardan bir tanesidir. En azından çakal değildir. Fiyatları da Hayyam dÜkkanlarının çoğundan daha uygundur.

Arkadaşımın dÜrÜstlÜğÜne bir örnek daha vermek istiyorum. Kamerayı yeni almış ve bu işi bilmeyen kişiler kameranın menÜsÜyle oynarken kameranın bazı özelliklerini yanlış ayarlayabiliyorlar. Sonra hayyamdaki dÜkkanlara girip şu hataya bir bakar mısınız dediklerinde çoğu çakal; Bırak 1 saat sonra gel al deyip, kamerayı servise göndermiş gibi yapıp, bu basit dÜzeltmeyi kendileri yaparak 20-30 TL ne varsa insanlardan alıyorlar. Arkadaşım ise böyle bir şeyi asla yapmaz. Yapabiliyorsa alır, yapar ve bu tÜr şeylerden para bile almaz. Ayrıca dÜkkanına gelip de kamera alacak kararsız bir kişiye kötÜ bir izlenim bırakır diye kamera satmaya bile çalışmaz. DÜkkana gelen kişi sorar ve ilgilenirse cevaplar ama yok efendim şu kamera böyle şu kamera şöyle asla demez. Ayrıca kendisini 1996 yılından beri tanırım. 1996 Yılından bu yana o kadar çok dÜkkan kapandı ki Hayyamda. Eğer dÜrÜst bir kişi olmasaydı ve her önÜne geleni kazıklasaydı o da kapatır giderdi.

Selamlar,

O hatayıda yapmasaydı iyi olurdu abi 50 tl ile ne zengın olunur ne fakir o fuat o dÜkkana girmez artık bırak gırmeyı adam spota töbe etti :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya ben ne yapayım :D Bizim burada hiç yok :D İstanbul'a gezme planım var planlarımdan biride şu meşhur Hayyam pasajı her tarafta fotoğraf makineleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her insan hata yapar, her insan ticaret yapmak durumundadır.

İnsan ticaret yaparken tananır :)

Orada burada konuşmak kolaydır. O kötü bu kötü demek kolay.

Ancak gel birde dükkan sahibine sor senin giderin ne kadar diye?

Arızalı D7000 ile adı geçen dükkanın 50TL si herkese küçük bir miktar görünebilir ama o dükkanın giderlerini birde o adama sorun bakalım...

Ha ben dürüst birisi olduğuna inanıyormuyum?

Kesinlikle hayır, öyle biri olsa o makineyi bana satmaya çalışmazdı.

Ancak çakaldır, kötüdür, hırlıdır hırsızdırda demem.

Ortada bir mal var. A şahsı 5, B şahsı 10, C şahsı 3 e satar.

Bana bunu araştırmak düşer.

Ben şahsen oradan buradan duyduğum sözler ile başkaları hakkında düşünceye kapılmam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

O hatayıda yapmasaydı iyi olurdu abi 50 tl ile ne zengın olunur ne fakir o fuat o dÜkkana girmez artık bırak gırmeyı adam spota töbe etti :)

Yaptığı şeye onun açısından bakarsan bence hata değildi. Fuat'ın Canon 60D' sini 2.el olarak aldı ve 50 TL daha fark alarak 2. el olarak Nikon D7000'i sattı. Fuat sıvı dökÜlmÜş deyip geri getirdiğinde kameranın fonksiyonlarında bir problem yoktu. Problem olmayan bir kameranın iadesini talep edince sanırım aldığı o 50 TL'yi vermek istemedi. Bu olay avrupada bir Ülkede olsaydı. Polis çağırıp mÜşteriyi dÜkkanından bile attırabilirdi. Kamera ile ilgili olarak arkadaşıma sıvı teması olduğunu karacasulunun servis linkinden kameranın seri numarasını yazan herkesin bu sorunu görebileceğini ilettim. Arkadaşım da tamirci bir arkadaşına kamerayı açtırıp sıvı temasını kontrol ettirdi. Sadece flaş mekanizmasına meyve suyu dökÜlmÜş ve kameranın içine girmemiş. D7000' de bildiğiniz gibi neme ve toza karşı yalıtım mevcut. Aradan 2 gÜn geçti kamerayı almak istediğimi söylediğimde, arkadaşım sattığını söyledi. Satmasaydı ben alacaktım. Sizce 24 yıldır fotoğrafla uğraşan bir kişi sıvı teması olan bir kamerayı eğer ilerde sorun çıkaracaksa neden alsın?

Ayrıca 24 yıllık fotoğraf yolculuğumda sadece 1 kere (19 Şubat 2004) garantili Nikon F80 kamera aldım. Onun dışında tÜm kameralarımı ya 2. el yada yeni olarak SPOT aldım. Nikon F80 kamerayı da garantili almamın nedeni; Kamerayı Üretildiği firmadan paketleyerek dokunan son kişiden sonra ilk dokunan ben olayım diye aldım..:) ama aldığımda bir baktım ki Nikon TÜrkiye'den arkadaşın biri benden önce seri numarası vs için dokunmuştu bile kameraya...:)

Kullandığım Kameraları, alış şeklim hakkında fikir sahibi olmanız açısından listelemek isterim.

1986-1989 Cmeha Yeni SPOT

1989-1992 Zenith 12 XP Yeni SPOT

1992-1996 Canon A-1 Kullanılmış (2. el)

1996-2004 Nikon FA Kullanılmış (2. el)

2004-2007 Nikon F80 Yeni TÜrkiye Resmi Garantili

2007-2008 Nikon D50 Kullanılmış (2. el)

2008-2009 Nikon D80 Kullanılmış (2. el)

2009-2011 Nikon D90 YENİ SPOT

2011-2011 Nikon D7000 YENİ SPOT (BAĞDAT CADDESİNDE ARABADAN çALINDI)

2012- Nikon D90 Kullanılmış (2. el)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Her insan hata yapar, her insan ticaret yapmak durumundadır.

İnsan ticaret yaparken tananır :)

Orada burada konuşmak kolaydır. O kötü bu kötü demek kolay.

Ancak gel birde dükkan sahibine sor senin giderin ne kadar diye?

Arızalı D7000 ile adı geçen dükkanın 50TL si herkese küçük bir miktar görünebilir ama o dükkanın giderlerini birde o adama sorun bakalım...

Ha ben dürüst birisi olduğuna inanıyormuyum?

Kesinlikle hayır, öyle biri olsa o makineyi bana satmaya çalışmazdı.

Ancak çakaldır, kötüdür, hırlıdır hırsızdırda demem.

Ortada bir mal var. A şahsı 5, B şahsı 10, C şahsı 3 e satar.

Bana bunu araştırmak düşer.

Ben şahsen oradan buradan duyduğum sözler ile başkaları hakkında düşünceye kapılmam.

Gökhan Merhaba;

Arkadaşımın dükkanında çok zaman gider yerine göre 3-5 saat oturur gelen müşterileri ile olan diyaloglarını incelerim. Satış fiyatlarını da dışarıdan kontrol ederim. Yaklaşık 6 ay önce şu anda kullandığım 2. el Nikon 18-200 mm lens alacaktım. 1.100 TL' ye anlaştık ama lens eski olduğu için öndeki merceğin altında çekime etki etmeyecek bir miktar toz vardı. Benim ne kadar titiz biri olduğumu bildiği için; Tamam dedi ön merceği söküp o tozları temizleyeceğim 2 gün sonra gel al. 2 Gün sonra bir gittim; Lensin merceğini sökerken ön merceğini kazara çizmiş ve o lens artık kimseye yaramaz dedi. Dedim ki vitrinde bir tane daha var. Onu dedi biraz pahalıya aldım ve 1.300 TL' den daha aşağı veremem. Dedim ki canın sağ olsun benim yüzümden diğer lensi mahvettin. 1.300 TL' lik lensi aldım ve diğer lensi servisten veya başka bir lensten çıkacak ön mercek için beklemeye aldı. Sıvı teması olan D7000 konusuna gelirsek; öncelikle olay üzerinde bu kadar yazıp çizeceğimizi bilseydi inanın bana Fuat'a 50 TL de fazladan verirdi. Sana da sanırım telefonda D7000 var dedi ve o sıvı teması olan kamerayı satacaktı ama arkadaşım o D7000' in ilerde sana veya kullanan kişiye problem yaratacağını görseydi. Kimseye satmazdı. Yapılması gerekeni yaptı. Gönderdi tamirciye ve tamirciden dökülen meyve suyu kameranın içine sızmamış raporunu alınca gönül rahatlığıyla sattı.

Neyse ben bundan böyle kimseye Hayyamda dükkan tavsiye etmiyorum. çünkü bende kamera ve lens satmaya başladım sayılır...:) Almanyadan kamera ve lens getiren bir arkadaşla tanıştık ve bana istersen sana da kamera lens ne istersen vereyim sat dedi. Bende olaya sıcak bakıyorum. Artık Hayyam dükkanı yok ben varım...:)

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada yazılanları okuyunca "Bizim gibi" yeni başlayanların ödeyeceği epey AKIL PARASI var diye düşünüyorum :wacko::)

Ben sensörün temizliği nasıl yapılır nedir püf noktası nedir öğrenmek için bir günde 3 kez sensör temizlettim para istememelerine rağmen her girdiğim yere 5 tl bırakdım bilgileri aldım sonuç şuan kendim temizliyorum. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaptığı şeye onun açısından bakarsan bence hata değildi. Fuat'ın Canon 60D' sini 2.el olarak aldı ve 50 TL daha fark alarak 2. el olarak Nikon D7000'i sattı. Fuat sıvı dökÜlmÜş deyip geri getirdiğinde kameranın fonksiyonlarında bir problem yoktu. Problem olmayan bir kameranın iadesini talep edince sanırım aldığı o 50 TL'yi vermek istemedi. Bu olay avrupada bir Ülkede olsaydı. Polis çağırıp mÜşteriyi dÜkkanından bile attırabilirdi. Kamera ile ilgili olarak arkadaşıma sıvı teması olduğunu karacasulunun servis linkinden kameranın seri numarasını yazan herkesin bu sorunu görebileceğini ilettim. Arkadaşım da tamirci bir arkadaşına kamerayı açtırıp sıvı temasını kontrol ettirdi. Sadece flaş mekanizmasına meyve suyu dökÜlmÜş ve kameranın içine girmemiş. D7000' de bildiğiniz gibi neme ve toza karşı yalıtım mevcut. Aradan 2 gÜn geçti kamerayı almak istediğimi söylediğimde, arkadaşım sattığını söyledi. Satmasaydı ben alacaktım. Sizce 24 yıldır fotoğrafla uğraşan bir kişi sıvı teması olan bir kamerayı eğer ilerde sorun çıkaracaksa neden alsın?

Ayrıca 24 yıllık fotoğraf yolculuğumda sadece 1 kere (19 Şubat 2004) garantili Nikon F80 kamera aldım. Onun dışında tÜm kameralarımı ya 2. el yada yeni olarak SPOT aldım. Nikon F80 kamerayı da garantili almamın nedeni; Kamerayı Üretildiği firmadan paketleyerek dokunan son kişiden sonra ilk dokunan ben olayım diye aldım.. :) ama aldığımda bir baktım ki Nikon TÜrkiye'den arkadaşın biri benden önce seri numarası vs için dokunmuştu bile kameraya... :)

Kullandığım Kameraları, alış şeklim hakkında fikir sahibi olmanız açısından listelemek isterim.

1986-1989 Cmeha Yeni SPOT

1989-1992 Zenith 12 XP Yeni SPOT

1992-1996 Canon A-1 Kullanılmış (2. el)

1996-2004 Nikon FA Kullanılmış (2. el)

2004-2007 Nikon F80 Yeni TÜrkiye Resmi Garantili

2007-2008 Nikon D50 Kullanılmış (2. el)

2008-2009 Nikon D80 Kullanılmış (2. el)

2009-2011 Nikon D90 YENİ SPOT

2011-2011 Nikon D7000 YENİ SPOT (BAĞDAT CADDESİNDE ARABADAN çALINDI)

2012- Nikon D90 Kullanılmış (2. el)

iyide abi herkes sen değilki..Fuat ufak şeyden nem kapan bir arkadas para verıyorum neden boyle olsun mantıgı var bır bakıma haklıda aldıgı malın temız olmasını ıster senın bılgın ıyıdır bılıyorsundur alırsın fuatın daha ılk makınesıyde satıcı orda ınsan sarrafıda olmus artık lakin musterının ne oldunu parası olup olmadını gozunden hareketlerden anlıyorlar satıcı bılmıyormuyduda fuatın durumunu bılıyordu boyle durumdakı arkadaslara oyle yapılmaz bu arkadasın ılk makınesıydı herkes bir değildir.Ben olsam ÜstÜne para alır birde o makineyi temizletir alırdım. :D Dediğim gibi herkes bir değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

iyide abi herkes sen değilki..Fuat ufak şeyden nem kapan bir arkadas para verıyorum neden boyle olsun mantıgı var bır bakıma haklıda aldıgı malın temız olmasını ıster senın bılgın ıyıdır bılıyorsundur alırsın fuatın daha ılk makınesıyde satıcı orda ınsan sarrafıda olmus artık lakin musterının ne oldunu parası olup olmadını gozunden hareketlerden anlıyorlar satıcı bılmıyormuyduda fuatın durumunu bılıyordu boyle durumdakı arkadaslara oyle yapılmaz bu arkadasın ılk makınesıydı herkes bir değildir.Ben olsam ÜstÜne para alır birde o makineyi temizletir alırdım. :D Dediğim gibi herkes bir değildir.

Gökhancığım,

Elbette para veren her insanın iyi mal alma hakkı vardır ama bu olayda kasıt yoktu. ÇÜnkÜ kameranın geldiği gÜn bende oradaydım ve temiz bir 2. el D7000 kolluyordum. Vatandaş getirdi ve D600 alacağım deyip bıraktı ve sonra hesaplaşırız diyerek gitti. Arkadaşımın benim gibi bir tanıdığıydı. Daha sonra ben kamerayı aldım elime evirdim Çevirdim ve ilk yaptığım fotoğraf Çekip sensörde yağ var mı yok mu diye bakmak oldu. Baktım problem yok. Hemen pazarlığa giriştim ve para ayarlamak Üzere eve gittim. Flaşını aÇıp test etme gereği duymadım duysaydım meyve suyundan oluşan yapışkanlığı görecek ve belki o anda arkadaşıma şunu bir gönder servise bir baksınlar diyecektim ama ne arkadaşımın ne de benim aklıma bile gelmedi. Sonrasında Fuat Facebookta bana yazınca Fuat dedim kendime ayırdığım bir 2. el D7000 var. Onu sen al o zaman. Hepsi bu. Yani olay Fuat'a özellikle kasıtlı yapılmadı. Daha sonra Fuat iade edince sökÜldÜ bakıldı ve sıvının iÇeri girmediği tespit edildi ve ben kamerayı bana ayır demekte geÇ kalınca satılmış. Neyse..

Gelelim satıcının Fuat'ın parasızlığına yardım etmeyişine; Ticaret yapıp da insanın gözÜnÜn iÇine bakarak yahu bu Çocuğun ilk alış verişi bu satışta para kazanmayayım ve ona iyilik yapayım diye hiÇbir satıcı dÜşÜnmez, dÜşÜnemez. Keşke dÜşÜnseydi ama bu ekonomik koşullarda maalesef bu mÜmkÜn değil. ÇÜnkÜ devlet babamız da satıcının mÜşterisine yaptığı muameleyi vergi topladığı satıcıya yahu bu adam bu ay para kazanmış mı ki vergi alayım demez. DÜkkanını borÇ ve kredi alarak aÇmışsan bile hemen ilk başta stopajdan başlayarak vergisini ister. Durum böyle olunca da hiÇbir esnaf kimsenin gözÜnÜn yaşına bakacak durumda olmaz. Ben isterdim ki Hayyam pasajındaki her esnaf ayda 1 kere parası olmayan insanlara bir kamera hediye etsinler ama ne mÜmkÜn.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhancığım,

Elbette para veren her insanın iyi mal alma hakkı vardır ama bu olayda kasıt yoktu. ÇÜnkÜ kameranın geldiği gÜn bende oradaydım ve temiz bir 2. el D7000 kolluyordum. Vatandaş getirdi ve D600 alacağım deyip bıraktı ve sonra hesaplaşırız diyerek gitti. Arkadaşımın benim gibi bir tanıdığıydı. Daha sonra ben kamerayı aldım elime evirdim Çevirdim ve ilk yaptığım fotoğraf Çekip sensörde yağ var mı yok mu diye bakmak oldu. Baktım problem yok. Hemen pazarlığa giriştim ve para ayarlamak Üzere eve gittim. Flaşını aÇıp test etme gereği duymadım duysaydım meyve suyundan oluşan yapışkanlığı görecek ve belki o anda arkadaşıma şunu bir gönder servise bir baksınlar diyecektim ama ne arkadaşımın ne de benim aklıma bile gelmedi. Sonrasında Fuat Facebookta bana yazınca Fuat dedim kendime ayırdığım bir 2. el D7000 var. Onu sen al o zaman. Hepsi bu. Yani olay Fuat'a özellikle kasıtlı yapılmadı. Daha sonra Fuat iade edince sökÜldÜ bakıldı ve sıvının iÇeri girmediği tespit edildi ve ben kamerayı bana ayır demekte geÇ kalınca satılmış. Neyse..

Gelelim satıcının Fuat'ın parasızlığına yardım etmeyişine; Ticaret yapıp da insanın gözÜnÜn iÇine bakarak yahu bu Çocuğun ilk alış verişi bu satışta para kazanmayayım ve ona iyilik yapayım diye hiÇbir satıcı dÜşÜnmez, dÜşÜnemez. Keşke dÜşÜnseydi ama bu ekonomik koşullarda maalesef bu mÜmkÜn değil. ÇÜnkÜ devlet babamız da satıcının mÜşterisine yaptığı muameleyi vergi topladığı satıcıya yahu bu adam bu ay para kazanmış mı ki vergi alayım demez. DÜkkanını borÇ ve kredi alarak aÇmışsan bile hemen ilk başta stopajdan başlayarak vergisini ister. Durum böyle olunca da hiÇbir esnaf kimsenin gözÜnÜn yaşına bakacak durumda olmaz. Ben isterdim ki Hayyam pasajındaki her esnaf ayda 1 kere parası olmayan insanlara bir kamera hediye etsinler ama ne mÜmkÜn.

Selamlar,

Abi iyi gÜzel dedinde ama mÜşteri veli niğmettir onu sevecenki sÜrekli gelecek. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Abi iyi gÜzel dedinde ama mÜşteri veli niğmettir onu sevecenki sÜrekli gelecek. :)

Uzun yılllardır bu işi yaptığına göre demek ki sÜrekli yeni mÜşteri kazanıyor...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben sensörün temizliği nasıl yapılır nedir püf noktası nedir öğrenmek için bir günde 3 kez sensör temizlettim para istememelerine rağmen her girdiğim yere 5 tl bırakdım bilgileri aldım sonuç şuan kendim temizliyorum. :D

Hımmmm... Bu durumda sensöz temizliği eğitim tarifesi 15 TL diyebilir miyiz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birisi bana makinesini getirip 15TL verse pompa ile iki püf püf yapıp al bilader derim :)

Bu aynı şeye benziyor "Format 10TL" yazılı bilgisayarcılara benziyor.

Hatta işten gelirken güzergahımda bir ototamircisi var, yemin ediyorum camında format atılır, PC tamiri yapılır yazıyor :)

İşte o tamirici nasıl bilgisayara format atacaksa, 15TL ye de o kadar temizlik yapılacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Birisi bana makinesini getirip 15TL verse pompa ile iki püf püf yapıp al bilader derim :)

Bu aynı şeye benziyor "Format 10TL" yazılı bilgisayarcılara benziyor.

Hatta işten gelirken güzergahımda bir ototamircisi var, yemin ediyorum camında format atılır, PC tamiri yapılır yazıyor :)

İşte o tamirici nasıl bilgisayara format atacaksa, 15TL ye de o kadar temizlik yapılacaktır.

Kesinlikle haklısın işde o yüzden kendim yapıyorum. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de geçtiğimiz günlerde Hayyam Pasajı'ndaydım makinamı oradan aldım. Gitmeden önce birçok araştırma yapıp sorup soruşturdum ve insanlardan, artı sanal alemden edindiğim bilgiler beni %90 Odak fotoğrafa yöneltti. Dayımın da Odak'ta Mustafa abiyi bul o iyidir demesiyle orayı tercih ettim. Girdiğim birkaç dükkanda fiyat sorarken bile yeterince kaale alınmazken Mustafa abi sağolsun sorduğum her türlü soruya bıkmadan usanmadan cevap verdi, yardımcı oldu. ürün için de 1 sene dükkan garantisi verdi ve eğer bir sorun çıkarsa 15 gün içinde gel değiştirelim dedi. Kısacası tavsiye edebileceğim bir yer varsa Odak fotografcılıktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 yıl sonra...

Merhabalar;

sanırım unutulmuş bir konuyu hortlatıyor gibi olacağım ama, Google Hayyam pasajı yazınca çıkan sonuç sıralamasında 3. Sırada bu konu çıkıyor ve dikkatimi çekti ve konuya göz atınca bir kaç şey söylemek istedim.

Amatör olarak fotoğrafla ilgilenen biriyim ve yıllar önce 70s ve D90 kullanıcısı biri olarak, 7 yıl aradan sonra, yeniden fotoğraf arzusuna yenik düşerek, Hayyam pasajının yolunu 6 ay önce tuttum ve bir kaç dükkan gezdikten sonra, Yıldız Fotoğrafçılığa girdim ve yeniden makine almak istediğimi ve bilgimin az olduğunu eski bir kullanıcı olduğumu söyledim, önerilerini istedim. Makinelerdeki bu süreçte yaşanan değişikliklerden, makine modeline kadar anlatıp ilgilendiler ve Maddi imkanlar dahilinde Nikon7000 ve KİT lensle birlikte makineyi aldım. Ve akşam evde çekim esnasında denklanşör düğmesinde ufak bir sorun olduğunu fark ettim ve ertesi gün tekrar gittim ve makineyi kontrol edip haklı olduğumu söyledi ve daha önce vitrinde bakıp fiyatı nedeni almadığım 7100 serisi makineyi , arıza nedeni ile tekrar oraya kadar gitmem nedeni ile ufak bir farkla verdiler. 
fiyat internet araştırmalarımda, Sahibinden ve Letgo gibi sitelerdeki en alt fiyatlarda ve bir yıl dükkan garantisi ile aldım. 
Dün çekimlerimde artık elimdeki lenslerden daha geniş açı bir lens almak için Hayyam’a tekrar gittim ve hiç tereddüt etmeden aynı dükkana girdim ve Sigma 10-20 lens aldım ve söylenen rakam karşısında pazarlık bile etmedim. az çok biraz araştırma yapmıştım lens fiyatı ile alakalı ve ortalama 1000 tl ve üzeri rakamlar vardı aklımda, ve bin TL vererek lensi aldım. 
Dükkana girerken insanların duruşları, konuşmaları ve tavırları bende oldukça etkilidir ve Yıldız Fotoğrafçılık Hüseyin beyi tavsiye edebilirim. 
En azından benim gibi kimseyi tanımadan girip bir şeyler hakkında bilgi edinip alış veriş yapmak isteyenler için bir tavsiye olur diye düşündüm. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.