İçeriğe git

nıkon d90

saadet usta

Recommended Posts

arkadaşlar merhaba. ben fotografa yenı baslayan bırıyım. makınem d90 18 105 mm lens ve alalı 3 gün kadar oluyor. kursa gidiyorum fakat henüz daha çok başındayım. çektiğim fotografları bilgisayara attığım zaman dıgıtal kompakt makınemden bir farkı yokmuş gibi geliyor. bunun sebebi henüz daha başında olmamdan dolayı iyi çekememem midir yoksa makineyle alakalı bir durum var mıdır? makine almadan önce baya araştırdım ve d90 da karar kıldım. 2008 çıkışlı olmasının bir dezavantajı var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

keşke d7000 alsaydınız ondan daha üstün yada bekleseydiniz. Fark derken ne açıda fark her ikiside fotoğraf çeker. Arada ki fark şudur kompakta siz makineye mahkumsunuz ama slr makinede makine size mahkumdur. İstediğiniz pozlamada istediğiniz estantanede diyaframda iso da fotoğraf çekebilirsiniz. Yoksa kompaktan çok farklı üçuk kaçık hemen gözle görülür bir fark olacak diye bir kaide olmaz. Tabi vardır ama o kadar uçuk kaçık değil. slr fotoğraf makinesi kullanmak biraz zaman alacaktır. Daha sonra kompaktan farklı resimleri fark edeceksiniz zaten. Kursta biraz ilerleyince tekrar yazarsınız. çok güzel kareler yakalamanız dileğiyle. Aramıza hoş geldiniz. Fotoğraf makineniz de hayırlı olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.bascek.com/

http://blog.fotografium.com/

Şu iki sitede dolan. Daha doğrusu genel olarak internette dolan bol bol oku bol bol fotoğraf çek. bi süre sonra kompakt makine hesap makinesinden farksız olacak gözünde.

Makinen de lensin de güzel. Senin gibi 0dan başlayan birini fazlasıyla tatmin eder. Sana tavsiyem makine olayını hiç düşünme. kendi makineni diğerleriyle kıyaslama gibi olaylara girme. çekeceğin fotoğraflara odaklan teknik bilgini, kompozisyonunu geliştir. Raw işlemeyi falan öğren. Nasıl yol aldığına sen bile inanamayacaksın.

Aramıza hoşgeldin.

PS: Mehmet abinin yazılarını iki kere oku :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 3 bucuk yıllık egıtımımce fotograf makınenın çok onemlı olmadıgı,Teknık bilgi ve yaratıcılıgın on plana cıktıgı ayrıca yatırımın lense yapılacagına dair bilgi verilen bir egıtım aldım.

Bu nedenle ; Boyle şeylere takılmaktan ziyade ınteraktıf biigi toplayınız.Uyelerımız gereklı lınklerı vermıs kesınlıkle faydalı olucaktır.İçinizi serin tutun.

Başarılar,Saygılar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

arkadaşlar merhaba. ben fotografa yenı baslayan bırıyım. makınem d90 18 105 mm lens ve alalı 3 gün kadar oluyor. kursa gidiyorum fakat henüz daha çok başındayım. çektiğim fotografları bilgisayara attığım zaman dıgıtal kompakt makınemden bir farkı yokmuş gibi geliyor. bunun sebebi henüz daha başında olmamdan dolayı iyi çekememem midir yoksa makineyle alakalı bir durum var mıdır? makine almadan önce baya araştırdım ve d90 da karar kıldım. 2008 çıkışlı olmasının bir dezavantajı var mıdır?

Saadet Hanım, Merhaba;

öncelikle kameralar renkleri bizim gibi doğru göremezler ve bunun için kameranın çektiği tüm fotoğrafların görüntü işleme programlarında temel düzeltmelere ihtiyacı vardır. Bunları öğrenirseniz ve uygularsanız çektiğiniz fotoğraflardaki farkları göreceksiniz.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hepinize teşekkür ederim verdiğiniz cevaplardan ötürü. bahsettiğim gibi şu andaki mevcut durum benim yetersizliğimden kaynaklanıyor olsa gerek. kendi bütçem için fazlasıyla para verdiğim için takıyor olabilirim. fotoğrafı bilgisayara atıp hafif bir zoom yaptığımda ortaya çıkan netsizlikten ötürü fazlasıyla gergindim hatta öyle ki aldığımdan beri acaba geri götürüp değiştirmeli miyim diye düşünmekten kendimi alamadım. içime su serptiniz . saygılar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

DSLR makine alacak durumum olmayınca 100 liaralık bir Benq kompakt makine alıp kompozisyon, çekim kurallarını öğrenirim dedim. Hem bana artık kısıtlı gelmeye başlaması ve üstüne çantasına kopyarken yanlışlıkla power tuşuna basmam sonucu merceği açıldı ve dişleri attı. Böylece yeni bir makina almak zorunda kaldım. Kompakt makina beni kısıtlamaya başladığı için 2. el 10 taksit ile bir d90 aldım. Daha önce hiç dslr kullanmadım. Auto modda kullanmaya başladım. Bir yandan da 270 sayfalık D90 kullanma klavuzunu okumaya başladım. A-S tuşlarını keşfettim. Böylece hareketleri dondurma ve arkayı bulanıklaştırma, detaylı olarak çıkartma gibi özellikleri yapmaya başladım. Daha hala manuel modu kulllanamıyorum. Pozometre de yok. Makinenin kullanma klavuzuna ve çekim tekniklerine kafayı yorduğum için nerede ne kadar değerler kullanılır gibi değerlere giremedim daha. Android telefonda light meter, tiny light gibi programları yükledim ama A-S üzerine yoğunlaşıp iyice değerleri kapayım ondan sonra manuel moda yoğunlaşacam. Neyse konuyu uzatmayayım. A-S tuşunda takılırken ve kitapçığı okurken ardından set picture controlünü keşfettim ve fotoğraflardaki kaliteyi yavaştan yakalamaya başladım. Daha hala kitapçığı okumaya devam ediyorum. Arada geriye dönüp tekrar yapıyorum ve yeni bir şeyler daha keşfediyorum. Benim tavsiyem mutlaka "kitapçığı oku" fotoğraf makinasına hakim olamaz isen pek bir şey yapamazsın. Onun dışında makaleleri oku hep. Fotoğrafları incele ne kadar değerler kullanmış hangi açıdan çekmiş nasıl objektif kullanmış bunları tahmin et. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

hepinize teşekkür ederim verdiğiniz cevaplardan ötürü. bahsettiğim gibi şu andaki mevcut durum benim yetersizliğimden kaynaklanıyor olsa gerek. kendi bütçem için fazlasıyla para verdiğim için takıyor olabilirim. fotoğrafı bilgisayara atıp hafif bir zoom yaptığımda ortaya çıkan netsizlikten ötürü fazlasıyla gergindim hatta öyle ki aldığımdan beri acaba geri götürüp değiştirmeli miyim diye düşünmekten kendimi alamadım. içime su serptiniz . saygılar

Makinenin mp ayarına bak best en iyi ayarlara getir zoom yapınca netlik pek bozulmayacakdır kursa götür orda hoca ayarlar onu..

Not:Mehmet abinin yazılarını 2 kere oku demiş yukarda arkadaş sen onu 3 yap :D:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

DSLR makine alacak durumum olmayınca 100 liaralık bir Benq kompakt makine alıp kompozisyon, çekim kurallarını öğrenirim dedim. Hem bana artık kısıtlı gelmeye başlaması ve üstüne çantasına kopyarken yanlışlıkla power tuşuna basmam sonucu merceği açıldı ve dişleri attı. Böylece yeni bir makina almak zorunda kaldım. Kompakt makina beni kısıtlamaya başladığı için 2. el 10 taksit ile bir d90 aldım. Daha önce hiç dslr kullanmadım. Auto modda kullanmaya başladım. Bir yandan da 270 sayfalık D90 kullanma klavuzunu okumaya başladım. A-S (A: Aperture: Diyafram öncelikli mod ve S:Shutter veya Speed yani Perde hızını gösyeren modları mı kastediyorsunuz?) tuşlarını keşfettim. Böylece hareketleri dondurma ve arkayı bulanıklaştırma, detaylı olarak çıkartma gibi özellikleri yapmaya başladım. Daha hala manuel modu kulllanamıyorum. Manuel modda çekeceğiniz konuya göre perde hızını ve diyafram değerini kameraya siz verirsiniz. Vizörün altında sağ tarafta pozometrenin sizi; IŞIK AZ YADA FAZLA DİYE yönlendirdiği ortasında 0 (sıfır) olan sol tarafta ışık az olunca kademeli olarak çizgi sayısı artan EKSİ (-) İŞARETİ ve sağ tarafta ise ışık fazla olunca yine kademeli artan ARTI (+) İŞARETLERİ vardır. Diyelim ki Perde hızını 1/250 ve diyaframı da f16 seçtiniz ve konuya netlik yaptınız. Sonra sol taraftaki pozometreye bakıyorunuz ki - yönde ve III (3 tane çizgi) yanıyor. Bunun anlamı çekeceğiniz konu için 3 stop ışık yetersiz. Ne yapmanız gerekir? BURASI çOK öNEMLİ; KONUDAN İSTEDİĞİMİZ SONUCA GöRE SADECE DİYAFRAM YADA PERDE HIZINDAN BİRİNİN DEĞERİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ. Diyelim ki hareketli bir konu çekiyorsanız perde hızı yerine diyaframı 3 stop azaltarak (f14 bu bir, f13 bu iki ve f11 bu üç f11 değerini kullanıyoruz, perde hızı 1/250) müdahale edebilirsiniz yada tam tersi netliğin önemli olduğu bir konuysa o zaman perde hızını 3 stop düşürerek (1/200 bu bir, 1/160 bu iki ve 1/125 bu üç 1/125 perde hızını kullanıyoruz ve diyafram f16) müdahale etmeniz gerekir. Bu seçenekten birini yaptığınız zaman vizörün sağındaki pozometrede ne - nede + yöne kaymaz ortadaki 0 değeri görünür. Bunun anlamı; O anda çekeceğiniz kadraj ve konu için ışık ölçümünüz tamam demektir. Pozometre de yok. Derken kamerada mı pozometre yok demek istediniz? Makinenin kullanma klavuzuna ve çekim tekniklerine kafayı yorduğum için nerede ne kadar değerler kullanılır gibi değerlere giremedim daha. Android telefonda light meter, tiny light gibi programları yükledim ama A-S üzerine yoğunlaşıp iyice değerleri kapayım ondan sonra manuel moda yoğunlaşacam. Neyse konuyu uzatmayayım. A-S tuşunda takılırken ve kitapçığı okurken ardından set picture controlünü keşfettim ve fotoğraflardaki kaliteyi yavaştan yakalamaya başladım. Daha hala kitapçığı okumaya devam ediyorum. Arada geriye dönüp tekrar yapıyorum ve yeni bir şeyler daha keşfediyorum. Benim tavsiyem mutlaka "kitapçığı oku" fotoğraf makinasına hakim olamaz isen pek bir şey yapamazsın. Onun dışında makaleleri oku hep. Fotoğrafları incele ne kadar değerler kullanmış hangi açıdan çekmiş nasıl objektif kullanmış bunları tahmin et. ^^

Turan Bey, Merhaba;

Yazdıklarınızın arasına bazı açıklamalar ekledim ve MANUEL POZLANDIRMAYI detaylı açıkladım. Umarım faydası olur.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Turan Bey, Merhaba;

Yazdıklarınızın arasına bazı açıklamalar ekledim ve MANUEL POZLANDIRMAYI detaylı açıkladım. Umarım faydası olur.

Selamlar,

A: Aperture: Diyafram öncelikli mod ve S:Shutter veya Speed yani Perde hızını gösyeren modları mı kastediyorsunuz? Evet

Manuel modda çekeceğiniz konuya göre perde hızını ve diyafram değerini kameraya siz verirsiniz. VizörÜn altında sağ tarafta pozometrenin sizi; IŞIK AZ YADA FAZLA DİYE yönlendirdiği ortasında 0 (sıfır) olan sol tarafta ışık az olunca kademeli olarak çizgi sayısı artan EKSİ (-) İŞARETİ ve sağ tarafta ise ışık fazla olunca yine kademeli artan ARTI (+) İŞARETLERİ vardır. Diyelim ki Perde hızını 1/250 ve diyaframı da f16 seçtiniz ve konuya netlik yaptınız. Sonra sol taraftaki pozometreye bakıyorunuz ki - yönde ve III (3 tane çizgi) yanıyor. Bunun anlamı çekeceğiniz konu için 3 stop ışık yetersiz. Ne yapmanız gerekir? BURASI çOK öNEMLİ; KONUDAN İSTEDİĞİMİZ SONUCA GöRE SADECE DİYAFRAM YADA PERDE HIZINDAN BİRİNİN DEĞERİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ. Diyelim ki hareketli bir konu çekiyorsanız perde hızı yerine diyaframı 3 stop azaltarak (f14 bu bir, f13 bu iki ve f11 bu Üç f11 değerini kullanıyoruz, perde hızı 1/250) mÜdahale edebilirsiniz yada tam tersi netliğin önemli olduğu bir konuysa o zaman perde hızını 3 stop dÜşÜrerek (1/200 bu bir, 1/160 bu iki ve 1/125 bu Üç 1/125 perde hızını kullanıyoruz ve diyafram f16) mÜdahale etmeniz gerekir. Bu seçenekten birini yaptığınız zaman vizörÜn sağındaki pozometrede ne - nede + yöne kaymaz ortadaki 0 değeri görÜnÜr. Bunun anlamı; O anda çekeceğiniz kadraj ve konu için ışık ölçÜmÜnÜz tamam demektir.

Bu çok işime yaradı. Arayıp durduğum bir konuydu. TeşekkÜrler. SÜrekli araştırıp bulamadım bir çok soruyu bir anda cevaplamışsınız.

Derken kamerada mı pozometre yok demek istediniz? Hayır. Ama pozometreyi bu şekilde kullanılabileceğini bilmiyordum. Bir şekilde kameranın pozometresini nasıl kullanabilirim diye araştırıyordum. Verdiğiniz bilgiler sayesinde artık öğrendim. TeşekkÜrler. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A: Aperture: Diyafram öncelikli mod ve S:Shutter veya Speed yani Perde hızını gösyeren modları mı kastediyorsunuz? Evet

Manuel modda çekeceğiniz konuya göre perde hızını ve diyafram değerini kameraya siz verirsiniz. VizörÜn altında sağ tarafta pozometrenin sizi; IŞIK AZ YADA FAZLA DİYE yönlendirdiği ortasında 0 (sıfır) olan sol tarafta ışık az olunca kademeli olarak çizgi sayısı artan EKSİ (-) İŞARETİ ve sağ tarafta ise ışık fazla olunca yine kademeli artan ARTI (+) İŞARETLERİ vardır. Diyelim ki Perde hızını 1/250 ve diyaframı da f16 seçtiniz ve konuya netlik yaptınız. Sonra sol taraftaki pozometreye bakıyorunuz ki - yönde ve III (3 tane çizgi) yanıyor. Bunun anlamı çekeceğiniz konu için 3 stop ışık yetersiz. Ne yapmanız gerekir? BURASI çOK öNEMLİ; KONUDAN İSTEDİĞİMİZ SONUCA GöRE SADECE DİYAFRAM YADA PERDE HIZINDAN BİRİNİN DEĞERİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ. Diyelim ki hareketli bir konu çekiyorsanız perde hızı yerine diyaframı 3 stop azaltarak (f14 bu bir, f13 bu iki ve f11 bu Üç f11 değerini kullanıyoruz, perde hızı 1/250) mÜdahale edebilirsiniz yada tam tersi netliğin önemli olduğu bir konuysa o zaman perde hızını 3 stop dÜşÜrerek (1/200 bu bir, 1/160 bu iki ve 1/125 bu Üç 1/125 perde hızını kullanıyoruz ve diyafram f16) mÜdahale etmeniz gerekir. Bu seçenekten birini yaptığınız zaman vizörÜn sağındaki pozometrede ne - nede + yöne kaymaz ortadaki 0 değeri görÜnÜr. Bunun anlamı; O anda çekeceğiniz kadraj ve konu için ışık ölçÜmÜnÜz tamam demektir.

Bu çok işime yaradı. Arayıp durduğum bir konuydu. TeşekkÜrler. SÜrekli araştırıp bulamadım bir çok soruyu bir anda cevaplamışsınız.

Derken kamerada mı pozometre yok demek istediniz? Hayır. Ama pozometreyi bu şekilde kullanılabileceğini bilmiyordum. Bir şekilde kameranın pozometresini nasıl kullanabilirim diye araştırıyordum. Verdiğiniz bilgiler sayesinde artık öğrendim. TeşekkÜrler. ^^

Hep 0 pozun normal olduğunu gösterir çok karanlık ortamda bunu artıya çıkarabilirsin kompozisyona göre yada bkt özelliği olması lazım d90 da bilemıyorum varmı o modda artı eksi 3 poza kadar çekım yapar makne otomatık o pozalardan kafana yatanı saklarsın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hep 0 pozun normal olduğunu gösterir çok karanlık ortamda bunu artıya çıkarabilirsin kompozisyona göre yada bkt özelliği olması lazım d90 da bilemıyorum varmı o modda artı eksi 3 poza kadar çekım yapar makne otomatık o pozalardan kafana yatanı saklarsın..

D90 nın objetif kilit tuşunu hemen üstünde onun üstünde de flaş için bir tuş var. Kullanma klavuzu şu anda ebook olarak var. Bilgisayardan okumak sıkıntılı olsa da devam ediyorum. :) Bir iki güne kadar tüm sayfaların çıktısını getirecek arkadaş ^^ O zaman üstünede not olarak sürekli okurum. Bir de not defteri aldım ona sürekli notla alıyorum. ^^

Beyaz ışık ayarını dün öğrenmiştim. Işık ölçüm Yöntemleri (Pozometre Modları) şimdi öğrendim. Oda ince bir detay oldu şimdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D90 nın objetif kilit tuşunu hemen üstünde onun üstünde de flaş için bir tuş var. Kullanma klavuzu şu anda ebook olarak var. Bilgisayardan okumak sıkıntılı olsa da devam ediyorum. :) Bir iki güne kadar tüm sayfaların çıktısını getirecek arkadaş ^^ O zaman üstünede not olarak sürekli okurum. Bir de not defteri aldım ona sürekli notla alıyorum. ^^

Beyaz ışık ayarını dün öğrenmiştim. Işık ölçüm Yöntemleri (Pozometre Modları) şimdi öğrendim. Oda ince bir detay oldu şimdi.

İnce detay dediğin en önemli nokta fotonun doğuşu onlarda belli oluyor :) kitapçık bir yere kadar netteki videoları izlersen çok daha iyi olur toplamda 40 vıdeo ızledım hepsını orda anlatıyor birde kursa gittinmi temel eğitim sorun kalkıyor. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Turan Bey,

Rica ederim. Başka sorularınız olursa yazın lÜtfen.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Nikon D90' da ve hatta eski filmli kameralarda bile Bracketing (BKT) özelliği var. Hatta bence BKT özelliği aslında filmli kameralar için gerekli bir özelliktir. çünkü o zamanlar çekilen kareyi hemen görüp pozlama hatası varsa düzeltilemediği için çoğu zamanda BKT yapılmak durumunda kalınıyordu. Şimdilerde fotoğrafı çek, kontrol et ve olmadıysa tekrar çek.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu anda makineye tam olarak hakim olmak istiyorum. Normal de kullanma klavuzu okumam ama bu cihaz için gerekli görünüyor.

Fotoğrafçılık üzerine dergiler baya yararlı oluyor. Ayrıca nette bir çok makale ve video baya yararlı oluyor. National Geographic Fotoğraf Okulunu buldum o da baya yararlı oluyor.

Fotoğraf kursu olarak İzmir Halk üniversitesi veya İFOD (izmir fotoğraf sanat derneği) den birine gitmeyi düşünüyorum.

Verdiğiniz değerli bilgiler için tekrardan teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.