İçeriğe git

d7000 af hakkında soru

cuneyt sahin

Recommended Posts

selamlar

nikon d7000 de bulunan af sistemi ile ilgili bir sorum olacak.AF-A modunda iken seçebileceğimiz af seçenekleri 3d,39nokta,auto ve bölgesel alanlar bildiğiniz gibi.sorum bölgesel alanları seçtiğimiz zaman örneğin 9noktada af seçtik ve bölge olarakta ekranın orta kısmını seçtik.deklanşöre bastığımda bu 9 noktasal bölgede değilde tek bir noktasal bölgeye af yapıyor.ve o noktasal bölgeyide ok tuşlarıyla istediğim yere getirebiliyorum yani 9noktasal bölgeyi kulanmıyor tekbir noktasal bölgeyi kullanıyor.o tek noktada hareketli.aynı AF-S tek nokta odak sisteminde gibi çalışıyormuş gibi oluyor.sanırım menuden bir ayarı sonucu böyle oldu.

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yarım deklanşör yapınca af noktaları kırmızı kırmızı yanması lazım öncelıkle bır makıneyı resetle sonra af-a komutunda istediğin nokta oranlarını yap alır..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

selamlar

nikon d7000 de bulunan af sistemi ile ilgili bir sorum olacak.AF-A modunda iken seçebileceğimiz af seçenekleri 3d,39nokta,auto ve bölgesel alanlar bildiğiniz gibi.sorum bölgesel alanları seçtiğimiz zaman örneğin 9noktada af seçtik ve bölge olarakta ekranın orta kısmını seçtik.deklanşöre bastığımda bu 9 noktasal bölgede değilde tek bir noktasal bölgeye af yapıyor.ve o noktasal bölgeyide ok tuşlarıyla istediğim yere getirebiliyorum yani 9noktasal bölgeyi kulanmıyor tekbir noktasal bölgeyi kullanıyor.o tek noktada hareketli.aynı AF-S tek nokta odak sisteminde gibi çalışıyormuş gibi oluyor.sanırım menuden bir ayarı sonucu böyle oldu.

Teşekkürler.

Cüneyt Bey, Merhaba;

http://www.uatumen.b...tik-netlik.html 'den alıntıyı aşağıya kopyaladım.

DİNAMİK AF ALAN MODU (DYNAMIC AF AREA MODE)

Nikon’ da “Dinamik†Canon’da ise “Genişletilmiş Netlik Noktası†denilen bu modda vizörde gördüğünüz netlik noktalarından birini seçiyorsunuz ve kamera bu istediğiniz noktaya başlangıçta netlik yapıyor. Yani başlangıçta tek noktaya netlik yapılyor ve eğer konunuz hareket ederse; Kameranız seçtiğiniz netlik noktasının çevresindeki netlik noktalarından faydalanarak, konunuzun hareketini izler ve konunuza olan netliği korur. Bu sırada kameranızı konunuzun hızına uygun şekilde hareket ettirerek konunuzu başlangıçta seçtiğiniz netlik noktalarına mümkün olduğu kadar yakın olduğuna emin olmaya çalışırsınız. Dinamik alan netleme sistemi kuşlar gibi hızlı hareket eden konularda kullanmak için çok iyidir. çünkü kuşları uçarken netlemek çok zordur. Yüksek model DSLR kameralarda tüm netlik noktalarından seçtiğiniz bir grubu bu tür çekimler için kullanma şansınız vardır. örneğin Nikon D7000 modelinde Dinamik netlik modunda netlik noktalarını 9, 21 ve 39 adet gruplara bölerek kullanmak mümkün olmaktadır. Eğer fotoğrafını çekeceğiniz konuyu kadrajın ufak bir parçasında izlemek istiyorsanız Dinamik AF modunu 9 tane netlik noktasına, tüm karede izlemek istiyorsanız o zaman Dinamik AF modunu 39 tane netlik noktasını izleme fonksiyonuna ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafı inceleyin.

post-1809-0-37619500-1363557085_thumb.jp

Sorunuzun cevabı oldu mu?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gökhan ve ümit alper bey ikinizide teşekkürler öncelikle.

ümit bey maalesef bu şekilde çalışmıyor.yani bölgesel izleme gerçekleşmiyor sadece tek nokta sabit olarak kalıyor.

gökhan bey resetleme işlemi nasıl yapılıyor bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.

D7000 yeni aldım tam olarak hakim değilim.Ancak bu sorun güncelleme yaptıktan sonra oldu.(güncelleme yaptıktan sonra bazı ayarlar ile oyamıştım bundan olabilirmi.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ümit bey maalesef bu şekilde çalışmıyor.yani bölgesel izleme gerçekleşmiyor sadece tek nokta sabit olarak kalıyor.

gökhan bey resetleme işlemini bilmiyodum biraz araştırdım ve buldum şuan deneyemiyorum akşama deneyeceğim

D7000 yeni aldım tam olarak hakim değilim.Ancak bu sorun güncelleme yaptıktan sonra oldu.(güncelleme yaptıktan sonra bazı ayarlar ile oyamıştım bundan olabilirmi.)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

AF-A modunu bilmiyorum, AF-C modunda 9, 39 veya 3d secersen soyle calisiyor: Sen ilk odaklanacak noktayi seciyorsun, sonra makine o noktaya odaklayip noktanin etrafindaki noktalarla objeyi takip etmeye calisiyor. 9 noktada sectigin noktanin etrafindaki 9 noktayi kullanarak takip ediyor, 39 nokta ve 3D'de butun 39 noktayi kullaniyor. D800'de ek olarak 21 nokta da secebiliyorsun.

Auto secersen makine ilk odak noktasina karar verip tum AF noktalarini kullanip takip etmeye calisiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gökhan bey resetleme işlemi nasıl yapılıyor bilmiyorum yardım ederseniz sevinirim.

üstte kırmızı şekilde format yazar solda bide iso dugmesının orda format yazar kırmızı o ıkı tusa basıulı tut 20 sanıye kadar sıtede kullanma kılavuzu mevcut formatan onra duzelır o ayarlarıyla oynadıgın ıcınde olmusdur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

AF-A modunu bilmiyorum, AF-C modunda 9, 39 veya 3d secersen soyle calisiyor: Sen ilk odaklanacak noktayi seciyorsun, sonra makine o noktaya odaklayip noktanin etrafindaki noktalarla objeyi takip etmeye calisiyor. 9 noktada sectigin noktanin etrafindaki 9 noktayi kullanarak takip ediyor, 39 nokta ve 3D'de butun 39 noktayi kullaniyor. D800'de ek olarak 21 nokta da secebiliyorsun.

Auto secersen makine ilk odak noktasina karar verip tum AF noktalarini kullanip takip etmeye calisiyor.

af-a ( Auto focus all) modu abi af-c sürekli servo af s tek nokta odaklı focus..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

af-a ( Auto focus all) modu abi af-c sürekli servo af s tek nokta odaklı focus..

Ne olduğunu biliyorum da kullanmadım :) Yani o modda 9-39-3D odak sistemi nasıl çalışır bilemiyorum demek istedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada belki de sorulacak sorulardan biri şu:

Neden netleme yapılacak "nokta sayısını" kullanıcıya bırakır ki üreticiler?? Yani demem o ki; üretici bizi, kullanılacak "netleme alanında" seçilebilecek nokta sayısı konusunda (9 noktadan mı oluşsun, 31 noktadan mı oluşsun) neden özgür bırakıyor?? Kafamız daha bir karışsın diye mi?? Yap tümünü birden aktif, olsun bitsin..Ne farkediyor 9 nokta ile 21 noktayı aktif etmemiz arasında, pil tasarrufu mu?? Var mıdır bunun makul bir izahı sayın bilenler:-)

Sevgi ve saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

beysan bey örneğin bir portre çekeceksiniz ve sadece yüz kısmında odaklanmak istiyorsunuz 9 noktayı seçip kullanmak daha kolay bölge seçimi oluşturur.buna ne gerek var tek nokta seçerim hemde istediğim yere odaklanır diyebilirsiniz.tek bir nokta küçük bir alanı kapsadığı için af hızında sorun yaşanıyor.bu sistem daha çok hareketli cisimleri çekerken kullanılıyor.bkz canon 5d mark2 sadece 9 af noktası her biri crossda olsa bu tür durumlarda zayıf kaldığını biliyorum.

sorun çözümü için tavsiyelerinizi deniyorum.teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burada belki de sorulacak sorulardan biri şu:

Neden netleme yapılacak "nokta sayısını" kullanıcıya bırakır ki üreticiler?? Yani demem o ki; üretici bizi, kullanılacak "netleme alanında" seçilebilecek nokta sayısı konusunda (9 noktadan mı oluşsun, 31 noktadan mı oluşsun) neden özgür bırakıyor?? Kafamız daha bir karışsın diye mi?? Yap tümünü birden aktif, olsun bitsin..Ne farkediyor 9 nokta ile 21 noktayı aktif etmemiz arasında, pil tasarrufu mu?? Var mıdır bunun makul bir izahı sayın bilenler:-)

Sevgi ve saygılarımla..

Yani Cüneyt beyin dediği gibi abi aşağıda tek nokta yada tek objeyi netlemek diğer planı yok etmek gibi netleme hız bakımından portreler bakımından..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sayın Öztürk,

Yazdıklarınızın takipçisiyim, hatta şu d800 incelemeini bile baştan sona okudum.Evet d800 üm yok ama nikonum var ve sizi okurken çok şey Öğrendiğimi düşünüyorum..Aslında verdiğiniz linki de okumuştum, uyarı üzerine bir kez daha okuyunca mevzuyu daha iyi anladım..Teşekkür ederim.. :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.