İçeriğe git

Nikon D800 incelemesi

Ertan Ozturk

Recommended Posts

Eline koluna sağlık :) Kolay ve anlaşılır anlatım diliyle harika olmuş gerçekten aradalarda güldürmeside cabası :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir siteye de aynısını yazdım, buraya alıntı yapayım:

İnceleme 3 sayfa. İkinci sayfayı okuyanların sayısı ilkini okuyanların 3'te biri, 3. sayfa ondan biraz daha az. Aslında blog sayfasını bu 3. sayfayı okumayı göze alanlar için canlı tutuyorum :D

Trustedreviews'da editörlük yapmış bir arkadaşıma bundan bahsettim, onlar da benzer şeyi yaşıyorlarmış. Dediğine göre DPReview'daki 10-15 sayfalık incelemelerin ilk 3 sayfası, fotoğraf karşılaştırmaları ve son sayfasının okunma oranı toplamı kalan sayfaların toplamının 5 katıymış.

İlginç, belki doktora tezi yapılması gerekiyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başka bir siteye de aynısını yazdım, buraya alıntı yapayım:

İnceleme 3 sayfa. İkinci sayfayı okuyanların sayısı ilkini okuyanların 3'te biri, 3. sayfa ondan biraz daha az. Aslında blog sayfasını bu 3. sayfayı okumayı göze alanlar için canlı tutuyorum :D

Trustedreviews'da editörlük yapmış bir arkadaşıma bundan bahsettim, onlar da benzer şeyi yaşıyorlarmış. Dediğine göre DPReview'daki 10-15 sayfalık incelemelerin ilk 3 sayfası, fotoğraf karşılaştırmaları ve son sayfasının okunma oranı toplamı kalan sayfaların toplamının 5 katıymış.

İlginç, belki doktora tezi yapılması gerekiyor :)

çok basit.

Ertan abi o değil de D800 alayım mı iyi mi sence?

Lafı uzatmanın, 3 sayfalık destan okumanın ne luzümu var. Forumda bulmuşum seni soruyorum direk. Sende iyi niyetinden 3-5 bişey karalayıp cevap vereceksin.

Aslında sorduğumuz soruların hepsinin yanıtı internette var. Sadece fotoğrafla değil en alakasız sorularımın cevabını bile internette bulunuyor.

Aslında bir bakıma belki yardımcı olarak insanları hazıra alıştırıyoruz. Ecnebilerde bu kavram pek yok, bilgilerini pek paynaşmazlar.

Gerçi forum/internet ortamları hariç internet dünyayı değiştirdi :blink:

Ben şahsen 1. sayfayı okudum. Biraz dinlenip okuduklarımı sindireyim 2 ve 3 e de niyetliyim.

Ancak gözlemlediğim ve eleştirmek istediğim bir durum var.

GİRİŞ

D700 ve 5DMarkII'yi karşılaştırdığım incelemede D700'le ilgili bayağı birşey anlatmıştım. Daha sonra Nikon'un özelleştirilebilir fonksiyonlarında da D700'ün detay ayarlarından bahsetmiştim (toplam 5-6 sayfa). O yazıların büyük çoğunluğu D800'e de uygulanabilir. Belki daha önce onları okumanız daha iyi olabilir.

Şu cümleyi kurdun ve benim gibi bir amatörü kaybettin. Kafa gidiyor çünkü onu mu okucam? Bunu mu?

İyide ben D800 okuyacaktım o amaçla geldim. Şimdi bunlar nereden çıktı :blink:

Tamam emeklemeden yürünemez ama her ne kadar güzel bir anlatım ile yazsan da son derece uzun yazıyorsun ve birçok işte "Ertan abi o değil de D800 alayım mı iyi mi sence?" diyen adamın gözünü korkutuyor düşüncesindeyim.

Bende amatörüm ama yazı ile gözüm özellikle şu aralar asla korkmaz. 35 günde 9. kitabımı devirmek üzereyim. Her kitap 350-450 sayfa arası, ortalama 400 sayfa desek günde 100 üzeri sayfa okuyorum ki günde 7 saat uyku, 12 saat iş-güç-yol vs harcayan biri olarak gayet iyi rakam sanırım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhancım sen okumayınca ben üzülmem merak etme :) Anlatmak istediğim şey şu: "D800 almalı mıyım? " sorusunun cevabı kolay değil. Bunu anlatmaya 10 sayfa da yetmez. Araba yükü para vereceğin aleti almadan önce bazı detayları çok iyi anlaman lazım. Örneğin canlı önizlemedeki bir-iki eksik bazıları için büyük dert. Ya da odak ve pozlama sistemindeki farklılıklar (1. sayfadan sonra bu farkları da anlattım).

D700 pekçok durumda yeter. Onu geç, D7000 bile çoğu durumda yeterli.

Bir keresinde bir ülkenin ulaştırma bakan yardımcısı alakasız bir partide "yolun kilometresi ne kadara mal olur?" diye sormuştu. Cevabım "5-25 milyon arası değişir ama sen 12 al" olmuştu. Hangi kalite? Kac şerit? Güzergah? Kaç kavşak? vs.. Evet, cevap karışık ama yatırım miktarı 500 milyon Euro olunca detaylar önemli :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O yazıyı okumazsam ben üzülürüm abi, birazdan 2 ye de başlıyorum :D

D800 alayım mı sorusunu zaten ben kendim için sormadım, ben bir takım şeyleri araştırmadan, ucundan kıyısından bilgi birikim sahibi olmadan soru sormam.

Ancak tipik forum kullanıcıları bu soruyu soracak.

Yarın öbürgün bir konu açılacak D800 hakkında ne düşünüyorsunuz? Böyle böyle diyorlar, sizin fikriniz ne?

Senden sadece bir link gelecek, yorum içermeyen.

Tekrar sana bir soru gelecek.

Sonuç olarak D800 alayım mı? :blink:

İşte o bakan yardımcısı bu sitede abi. O sitede, orada burada her tarafta :D

Ben bi D7000 için değil 10 sayfa onlarca sayfa ingilizce döküman okudum. D800 alacak olsam oooo :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre D800'ün müşterisi "D800 alayım mı?" diye sormaz. Çünkü o zaten belli bir seviyedeki fotoğrafÇıdır.

Bunu sorsa sorsa parası bol bir "meraklı" sorar. O, zaten siz alma deseniz de, nedenlerini aÇıklasanız da yine de satın alacaktır.

İşte bu satın almadan sonra siz yandınız, Çünkü sizin anlattıklarınızdan sonra bu makineyi tanıdığınızı bilecek ve her defasında makine hakkında size sorular yöneltecektir :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana göre D800'ün müşterisi "D800 alayım mı?" diye sormaz. Çünkü o zaten belli bir seviyedeki fotoğrafÇıdır.

Bu söylemine Çok fazla katılmayacağım abi Çünkü;

Kim ne kadar kriz mriz arkasına saklansa da insanlarda Çılgın bir alım gücü var.

Avrupa'da Hollanda'da eminim durum böyle değildir Çünkü 20 sene önceki Amsterdam 'da yaşayan Marc 'ın gelir gideri 3 aşağı 5 yukarı 2013 yılında da aynı orantıda.

Ancak İstanbul'da yaşayan Ahmet'in Mehmet'in durumu böyle değil. Para bir anda geldiğinden saldırıyor :)

En basit örneği ben.

20 sene önce Çocukluk fotoğraflarımı sadece Almanya'dan gelen halamın fotoğraf makinaları ile Çekilmiştir. Çünkü o zamanlar para yoktu, fotoğraf makinemiz yoktu zaruri ihtiyaÇlarımızı karşılıyorduk.

Aradan 20 yıl geÇti şimdi o lensi beğenmiyorum CA var, bu lensi beğenmiyorum AF si yavaş diye burun kıvırıyorum.

Bu sebepten Türkiye'de az bir miktar ne aldığını bilen olsada, Çok sayıda parayı Çok buldum saÇacak yer arıyorum diyen insan var.

Neyse sosyal konulara girip konuyu dağıtmayalım. Ben D800 Page 2 diyeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu söylemine Çok fazla katılmayacağım abi Çünkü;

Kim ne kadar kriz mriz arkasına saklansa da insanlarda Çılgın bir alım gücü var Katılıyorum, yazdığımla örtüşüyor.

Avrupa'da Hollanda'da eminim durum böyle değildir Çünkü 20 sene önceki Amsterdam 'da yaşayan Marc 'ın gelir gideri 3 aşağı 5 yukarı 2013 yılında da aynı orantıda Hayır, yanılıyorsunuz, Avrupa artık TR'nin 20 yıl önceki haline dönüş yolunda, TR ise Avrupanın 20 yıl önceki haline benzeme yolunda! Avrupalılar müthiş politik oynuyorlar ve iÇlerinde bulundukları bu berbat durumu en az 3 yıldır hiÇ Çaktırmıyorlar, maalesef EU dışındaki diğer ülkeler de bunu yiyor!

Ancak İstanbul'da yaşayan Ahmet'in Mehmet'in durumu böyle değil. Para bir anda geldiğinden saldırıyor :)

En basit örneği ben.

20 sene önce Çocukluk fotoğraflarımı sadece Almanya'dan gelen halamın fotoğraf makinaları ile Çekilmiştir. Çünkü o zamanlar para yoktu, fotoğraf makinemiz yoktu zaruri ihtiyaÇlarımızı karşılıyorduk.

Aradan 20 yıl geÇti şimdi o lensi beğenmiyorum CA var, bu lensi beğenmiyorum AF si yavaş diye burun kıvırıyorum.

Bu sebepten Türkiye'de az bir miktar ne aldığını bilen olsada, Çok sayıda parayı Çok buldum saÇacak yer arıyorum diyen insan var. E bu benim yazdığımın aynısı Gökhan. Kasap yağı Çok bulunca misali işte :)

Neyse sosyal konulara girip konuyu dağıtmayalım. Ben D800 Page 2 diyeyim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Arkadaşlar Nikon D800 incelemesinin ilk 3 sayfasını yayınladım. İlk sayfası aşağıda (diğerlerine linkler yazının sonunda).

http://halkboyleisti...celemesi-1.html

Vatana millete hayırlı olsun.

Ertan Bey, Merhaba;

İncelemenizi okumak biraz zaman aldı ama bitirdim nihayet. Ellerinize sağlık. Dinamik alanda netlik izlemeyle ilgili bir sorum olacak ama belki benim gibi merak edenler olabilir diye sorumu burada sormayı uygun gördüm. Sorum Dinamik alan modunda 9, 21 ve 51 nokta ve netlik modu AF-C yaparak hareketli bir cismi çektiğimizi düşünürsek; D800 başlangıçta verdiğimiz netlik noktasını izlediğini örneğin cisim hareket edip komşu AF noktasına geçtiğinde netliği başlangıçta seçtiğimiz noktadan buraya kaydırarak kullanıcıya bak cismi izliyorum diye bilgi veriyor mu yoksa izliyor ama izlediğini netlik noktasıyla belli etmiyor mu?

Aynı sorum D700 içinde geçerli

Cevaplarsanız sevinirim.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ertan Bey, Merhaba;

İncelemenizi okumak biraz zaman aldı ama bitirdim nihayet. Ellerinize sağlık. Dinamik alanda netlik izlemeyle ilgili bir sorum olacak ama belki benim gibi merak edenler olabilir diye sorumu burada sormayı uygun gördÜm. Sorum Dinamik alan modunda 9, 21 ve 51 nokta ve netlik modu AF-C yaparak hareketli bir cismi çektiğimizi dÜşÜnÜrsek; D800 başlangıçta verdiğimiz netlik noktasını izlediğini örneğin cisim hareket edip komşu AF noktasına geçtiğinde netliği başlangıçta seçtiğimiz noktadan buraya kaydırarak kullanıcıya bak cismi izliyorum diye bilgi veriyor mu yoksa izliyor ama izlediğini netlik noktasıyla belli etmiyor mu?

Aynı sorum D700 içinde geçerli

Cevaplarsanız sevinirim.

Selamlar,

Evet odak noktasının gezdiğini görebiliyorsun. Hatırladığım kadarıyla D700'de de görebiliyorsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer yanlış anlamadıysam bunu bir D5100 gibi giriş seviyeleri de zaten yapıyor; 3D trackingden bahsetmiyor musunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eğer yanlış anlamadıysam bunu bir D5100 gibi giriş seviyeleri de zaten yapıyor; 3D trackingden bahsetmiyor musunuz?

Evet evet bizim d5100 de yapıyor bunu..netliğin diğer noktalara geçişi/gezişi açıkça görülebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Hayır üstadım. Ben 3D izlemeyi değil. Dinamik alan modunda 9,21 ve 51 noktayı kastetmiştim. 3D izlemede evet hareketi takip ettiğini görebiliyoruz ama bunu Dinamik alan modunda 3D hariç yapabiliyor mu diye sormuştum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır Üstadım. Ben 3D izlemeyi değil. Dinamik alan modunda 9,21 ve 51 noktayı kastetmiştim. 3D izlemede evet hareketi takip ettiğini görebiliyoruz ama bunu Dinamik alan modunda 3D hariç yapabiliyor mu diye sormuştum.

Dinamik alan modlarında (9, 21 ve 51) takip etmiyor pardon ben soruyu yanlış anladım. Sadece 3D Tracking modunda takip ediyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hayır Üstadım. Ben 3D izlemeyi değil. Dinamik alan modunda 9,21 ve 51 noktayı kastetmiştim. 3D izlemede evet hareketi takip ettiğini görebiliyoruz ama bunu Dinamik alan modunda 3D hariç yapabiliyor mu diye sormuştum.

Yapmasına gerek varmıki abi zaten? O alanlar içine girdiğinde netlemeyi yapmış oluyor zaten yanlışmıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yapmasına gerek varmıki abi zaten? O alanlar içine girdiğinde netlemeyi yapmış oluyor zaten yanlışmıyım?

Gökhan Merhaba;

Diyelim ki, bir yarışta fotoğraf çekiyorsun, bağlangıçta araca netlik yaptın ve araç kıvrımlı yollardan geçerek yani vizöründe yer değiştirerek ilerliyor. Eğer Dinamik alan AF modunu seçmişsen; Kamera ilk netlik noktasından sonra araç başka netlik noktalarına geçtiği zaman komşu netlik noktalarıyla ona olan netliği takip ediyor ama ekranda göstermiyor. Bu durum ise birçok yeni kullanıcının kafasının karışmasına neden oluyor. Düşün, netliği başlangıçta arabanın sağ ön kapı açma koluna yaptın ama araç hareketli olduğu için sen kamerayı hareket ettirip aracı vizörünün (kadrajının) dışına çıkarmamaya çalışarak izliyorsun ve netlik noktandan netliğin korunduğunu anlayamıyorsun ama kamera netliği koruyor. D7100' ün digitutordaki videosunda sanki gösteriyor gibi hatırladığım ve D800 ile aynı netleme sistemini kullandığı için Ertan beyden bu konuda bilgi almak istemiştim.

Bu arada digitutorda daha önce hareketli görüntü ve sesli anlatım varken şu anda sadece yazıyla açıklama var. Acaba başka bir digitutor mu var? yoksa benim bilgisayarımda mı bir problem var?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Dinamik alan modlarında (9, 21 ve 51) takip etmiyor pardon ben soruyu yanlış anladım. Sadece 3D Tracking modunda takip ediyor.

Teşekkürler Ertan bey. Takip etmiyor derken, o zaman Dinamik Alan AF modunda; Başlangıçta seçtiğimiz AF noktasından sonra cisim yer değiştirdiğinde diyelim ki cisim, başlangıç noktasından 5 netlik noktası sağdaki noktaya geldi. Netlik noktamız 5 nokta solda kaldı. Bu durumda eğer kamera netliği takip etmezse, cismin son pozisyonundaki netliği kaçırmaz mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O durumda takip edemiyor evet. Objenin seçilen bölge içinde olması lazım ya da ayrılsa bile kısa zamanda dönmesi lazım.

4 ve 5. sayfaları ekledim. 5. sayfada karşılaştırma örnekleri var. 5DMarkIII ile karşılaştırma 6. sayfaya kaldı.

Ayrıca 1. sayfanın başına "İçindekiler" ekledim. bu şekilde daha okunabilir oldu.

4. sayfa: http://halkboyleisti...celemesi-4.html

5. sayfa: http://halkboyleisti...celemesi-5.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazınız (diğerlerinde olduğu gibi), çok güzel olmuş. Önemli noktaları kaçırmamak adına bir kaç kez daha okumak gerekecek sanırım. Elinize sağlık...

Ufak bir sorum olacak AF-ON + DeklanşÖr sisteminin sağlayacağı faydalar hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çektiğin objeyle arana sürekli birşeyler giriyorsa AF-ON Çok faydalı. Bir kere AF-ON ile odak yap, sonra sadece deklanşörden fotoğraf Çek. Bir yere odaklayıp sonra kadrajı değiştirerek Çekerken de faydalı. KullandıkÇa yeni faydalarını sen de anlayacaksın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.