İçeriğe git

NİKON 7000 de netleme nasıl yapılmalıdır

ahmet arff42

Recommended Posts

merhaba sevgili arkadaşlar nikon d7000 de netleme sorunu yaşıyorum ...garantiye yolladım back focus sorunu olduğu sölediler..daha net ve kesgin görüntüler için nikon d 7000 de nasıl bir netleme yöntemi seçmeliyim 39 netleme noktasıda açık mı olmalı matris mölcüm nasıl olmalı ....şimdiden teşekkürler...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba sevgili arkadaşlar nikon d7000 de netleme sorunu yaşıyorum ...garantiye yolladım back focus sorunu olduğu sölediler..daha net ve kesgin görüntüler için nikon d 7000 de nasıl bir netleme yöntemi seçmeliyim 39 netleme noktasıda açık mı olmalı matris mölcüm nasıl olmalı ....şimdiden teşekkürler...

çekeceğin kompozisyona görede netleme noktan değişir onu sen ayarlıcaksın 39 nokta seçersin o hangi noktada durur makınenın algısıyla ılgılı bır durum ıstedın noktaya tut o noktayı gorecek zaten gordunde sende goreceksın tamamsa basacan cekecen netleme nokta sayını teke kadar ındırebılırsın portre cekımlerınde back focus olayı ılk serılerde oldugu soylendı cok sukur bıze rastlamadı garantısı varsa problem yok degısırler komple sonrası kolay makıne zaten yapıyor gerekenı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

1-) Kameranızda Back Focus problemini teşhis eden Nikon yetkili servisi mi?

2-) Kameranızı hangi yıl ve nereden aldınız?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Merhaba arkadaşlar ,

bende yeni bir nikon d7000 kullanıcısıyım çok fazlasıyla acemi olmamla birlikte sizin yardımlarınızı bekliyorum.

gündüz fotoğraf çekerken hiç bir sıkıntı yaşamıyorum,

fakat akşam manzara fotoğrafı çekmek istediğimde bir türlü ayarları tutturamıyorum :(

tripodsuz elde çekim denedim,elimin en ufak kıpırdaması bile resmin netlemesinde sıkıntı yaratıyor ..

Başlangıç olarak ne şekilde ayar yapmalıyım ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gece çekimde genelde pozlama uzun olur sanırsam otomatik moda çekim yapıyorsunuz otomatik çekim de estantene uzun tutuyor ki gece çekimleri net çıksın. Yani hiç bir sorun yok normaldir. Bu back focus olyı nasıl oluyor örnek fotoğraf yükleyebilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

gece çekimi için tripot şart yoksa net fotoğraf çekemezsiniz ışığa göre ertan. Ve diyaf. Ayarlıyor ondan m modu kullanmaya bakın mesela odak uzaklığına te netlemek istediğiniz alan derinliğine göre bir diyafram seçin örnek f5 ve 8 arası ertantene de ışığa göre bir seçim yapın telefon ile giriyorum akşam yazarım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Scene modunda gece manzarasına alıyorum bunun haricinde herhangi bir ayar yapmam gerekir mi şimdilik basitçe başlangıç çekimi için. ?

Burcu Hanım, Merhaba;

Işığın bol olduğu gündüz saatlerinde işlem kolaydır ama gece çekimi başlı başına bir olaydır. Gece çekimlerinin olmazsa olmazı iyi bir sehpadır (tripod, üç ayak). Sonra yapmanız gereken; Perde hızı, diyafram, ISO üçlüsünün fotoğraf etkilerini ve çekim modlarını iyice öğrenmenizdir. Gece otomatik modda çekimden çok kameraya siz hükmederek neyi vurgulamak istiyorsanız ona göre S, A veya M modlarından birini kullanın.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İlginiz için teşekkür ederim.

Haftasonu sizin yazınızı görmeden önce, makinayı kurcalarken ISO değerlerinle oynayarak ve M modunu kullanarak çekimler yaptım diğerine göre çok daha iyi oldu.

Şimdi sizin tavsiyelerinizi deneyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

İlginiz için teşekkür ederim.

Haftasonu sizin yazınızı görmeden önce, makinayı kurcalarken ISO değerlerinle oynayarak ve M modunu kullanarak çekimler yaptım diğerine göre çok daha iyi oldu.

Şimdi sizin tavsiyelerinizi deneyeceğim.

Aklınıza takılanlar olursa mutlaka yazın...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba,

makinamın herhangi bir filtresi yok , UV filtre almam gerektiğini söylüyorlar nasıl birşey tercih etmeliyim.

(alacağım filtrenin fiyatı ne kadar olmalı orjinal olmayan ve uygun filtreyi seçemeyebilirim sizden yardım bekliyorum. 18-105 lens )

bilgi veya link paylaşımı yapabilirmisiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burcu hanım,

biraz mantık geliştirelim, görüntü ışığın yansımasıyle oluşur. bu görüntü objektifin içinden geçerek algılıyacıya düşerken bir sürü mecek ve camdan geçer, makinenizin içinde dijital bir kopya oluşur. Ne kadar az mercek ne kadar az cam elemandan geçerse ışık o kadar kalitesini kaybeder. siz objektifinizin önüne bir cam element takmak ister misiniz bu durumda?

fotoğraf pahalı bir uğraştır. 15-20 dolara alacağınız bir UV filitrenin pencere canımdan farkı var mıdır sizce?

Ulturaviole ışınları deniz seviyesinde etkilerini kaybeder, dağ tırmanışı yapacaksanız tamam onun için 400 dolarlık filtreler var. Dağ tırmanışı yapacak mısını?

Derler ki UV filitre lens camını korur. ama ben lensime ve makineme özen göstererek gerekli korumayı sağlarım. ha benim gibi sakar biriyseniz parasoley korumaya yetmiyorsa sizce UV filitre diye satılan camlar korunmaya ne kadar yardımcı olur?

Size iyi günler dilerim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

objektifi çarptığınızda uv kırılıp objektifin en üstteki elementini de çizebilir bunu da unutmayalım

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

valla ben bu işte çok çok acemiyim, lensi korumak gerek almalısın dediler bende o yüzden siz gibi bilenlere danışıpta hareket etmek boşa para harcamamak için soruyprum gerçekten bu bir ihtiyaç mı diye?

Evet filtre içeri giren ışığı azaltır. Özellikle 15-20 TL olanları ama kaliteli filtreler kullanmak bence Özellikle yeni başlayan arkadaşlar için gerekli. Neden? çünkü lens üzerindeki bir tozu, meraklı bir arkadaşınızın yada bir yakınınızın parmak dokunuşlarıyla temizlemek istemesinden, tozdan, deniz yolculuğunda güvertede fotoğraf çekerken aşırı rüzgarlı havalarda denizin tuzlu su taneciklerinden, istemeyerek lensi bir cisme çarptığınızda (Parasoley de korur ama kÖtü şeyler daima kusursuz bir şekilde denk gelir ve parasoleye çarpacağına gider lensinizin merceğine çarpar) lensinizi korumak için bence KALİTELİ bir UV veya Polarize filtre alınmalıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit bey önerdiğiniz filtrelerle ilgili link paylaşabilirmisiniz.

nereden alınmalı hangileri kalitelidir pek bilemiyorum.

Merhaba;

Benim bildiğim kadarıyla B&W filtre gayet başarılı.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit bey önerdiğiniz filtrelerle ilgili link paylaşabilirmisiniz.

nereden alınmalı hangileri kalitelidir pek bilemiyorum.

Bulabildiğim kinkler

Hepsiburda.com

fotografium.com

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.