İçeriğe git

Lens Seçimi...

Recommended Posts

Merhaba..

Bir süredir fotografla amatör olarak ilgileniyorum. 2008 yılında D40 ile başlayarak fotograf macerasına atıldım. 2011 civarı ise çok az kullanılmış nispeten uygun fiyatlı bir D80 edindim. (D40'ı alırken D80 aklımda kalmıştı.:) )

Kendime bir set hazırlama planlarım var ( işin maddi tarafı yüzünden geniş zaman içinde ) o yüzden birkaç sorum olacak.

1 - Elimde 18-105VR var bu lensi bırakıp 16-85VR'ye geçiş yapsam bana ne kadar artısı olur. Açıkcası benim beklentim biraz keskinlik ve renk dolgunluğu

2 - Daha önce 60mm Nano kaplamalı micro lens kullandım. Hedefimde 105mmVR var. Birgün mutlaka çantama ekleyeceğim. Tabi 105VR çantama girene kadar makro merakımı 40mm micro ile gidersem nasıl olur? Aynı zaman portre çekmek içinde kullanabilir miyim ?

3 - Zoom lens olarak ne önerirsiniz. Daha önce 55-200 ve 70-300 kullandım açıkcası çok tat vermedi. Bunların dışında tavsiye edebileceğiniz lens var mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

16-85mm DX serisinin en iyi objektifi bence, ama 18-105mm'den geçmeye değer mi bilemiyorum. 18-105mm + 100-150TL ile geçebilirsin, daha üzerine para vermezdim.

Makro objektifi makro için mi portre için mi istiyorsun? 40mm ürün fotoğrafı gibi şeyler için uygun (saat, biblo, mücevher, yemek-pasta vs..) ama ciddi makro için en az 60mm öneririm.

Telefotoda kullandıkların VR'lı versiyonları mıydı? VR özelliği olan Nikon telefoto objektifler çok iyidir. Memnun olmadığın şeyler neydi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

%70 Portre %30 Makro diyelim. 40mm micro'nun benim istediğim gibi detay çekemeceğini tahmin ediyorum. O yüzden 2. soru benim en çok kafamı karıştıran konuydu. ya ileride 105(yada başka bir iyi makro lens) alana kadar 40mm ile oyalanacaktım. yada alana kadar sabredip sadece 35 veya 50 mm ile idare edecektim.

Telefoto olarak kullandıklarım VR'li değildi. Belkide bu yüzden çok memnun kalmadım. biraz detay problemleri yaşadım. büyük ihtimal ışık koşullarından dolayı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

40mm sonuçta makro objektif, iyi detay verir ama portre için uygun değil ve makro için çekeceğin şeye aşırı yaklaşman gerekiyor.

VR istemezsen Sigma 70mm f2.8 makro da bakabilirsin. DX makineler için portreye de uygun ve makro için çok iyi. 105mm DX gövdelerde portre için biraz uzun kaçıyor bazen.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım portre için en uygun seçim 35mm olacak.

60mm microda da fazla yaklaşma problemini yaşadım o yüzden 105mm almak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hep derim 10mm ile de portre çekilir.

Ancak 10mm ile çekilecek kadar çekilir.

Mehmet Abi 'nin daha önce eklediği bir fotoğraf vardı.

Screen-shot-2011-11-13-at-5.49.05-PM-700x325.png

Buna bir göz atın ondan sonra 35 ile ben portre çekeceğim diyin derim.

Makro olarakda 40mm makro bence keyif verecek bir açı değil, cisimlere çok yaklaşmanız gerekiyor.

50mm bile makroda bence kurtarmıyor. 60-70 hatta daha üstü...

Ancak Sigma 70mm özellikle Pentax dünyasında nam salmış bir efsanedir, keza Nikon da da böyle iyi olduğu şüphesiz + APSc bir gövdede portre fotoğrafları için çok çok ideal bir açı.

Ama en nihayetinde o bir makro, en düşük diyafram F2.8.

Bir 85mm F1.8 veya F1.4 gibi fotoğraf çekebilir mi? Asla.

Portre diyince benim aklıma F2 nin altı lensler geliyor.

Dip not: Tamron 60mm F2 micro lens var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fotograf açılmadı. Birkaç yerde okuduğum kadarıyla 35mm 1.8 lensi çok tavsiye ediyorlardı o yüzden 35mm demiştim..:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

18-105'ten 16-85'e geçmek gereksiz midir ? Bu konuyuda netleştirirsek benim için iyi olacak..Fİyat olarak nerdeyse iki katı fark var.Üzerine 300-400 TL eklemem gerekiyor. Bunu yapmak ne kadar mantıklı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.