İçeriğe git

Hangi Macro Lens

Recommended Posts

Merhaba

Yarı değerli parlak taş, düğme gibi objelerin katalok çekimini yapmak istiyorum. D600 ve Tamron 28-75 mm F/2,8 objektifim var. Henüz 70-200 bir lensim yok. Elimdeki lens objeler için yeterli gelmedi.

Böyle küçük objelerin katalok çekimleri hangi lensler ile yapılır?

Bana ne önerirsiniz ?

Normalde planım 70-200 f 2.8 bir lens almak ama şu anda bu lense ayıracak bütçem yok. Belki işden aldığım parayla bu lensi alacağım.

Bu işi kurtaracak ucuz yolu bir lens de alabilirim. Belki Hayam da ikinci al alırım.

Tatilerde de yanımda taşımak için 18-200 makro bir lens alsam tamron f 3.5-5 filan işi kurtarabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

105mm işini görecektir. Prime Lens kullanırsan çok daha iyi olur. Lens seçiminden daha çok sıkıntı duyacağın bir kısım ise objelerdeki parlamalara hükmetmeye çalışman olacak yada yok etmeye çalışman. Şahsen 200 mm kullanıyorum bu tür çekimlerde tabi fiyat açısından sana tavsiye edemem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

katalog çekimi, stüdyo ortamı için 105mm e gerek yok.

60mm macro lens işinizi fazlasıyla görecektir.

Studyo ortamından bahseden olmamış lakin bahsedilmiş olsa bile 60mm bu iş için önermem.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba bendeki Lens de 75 mm ve işimi göremedi. Zoom olarak en yakın 33 cm netleyebiliyordu. Fatih bey acaba siz hangi lensi kulanıyorsunuz ve en yakın netlediği mesafe nedir ? Net de baktığımda 1.5 metreye de netleyene zoom diyorlar. Ama benim 30-40 cm gibi bir yakın mesafeye netlemeye ihtiyacım var. Lens de 105 üstü yeterli olur diye anlıyorum. Çekeceğim taşlar öyle büyük değil. pirinÇ tanesinden gömlek düğmesi büyüklüğünde taşları Çekeceğim. Parlamayı önlemek iÇin ışık Çadırı kuracağım. İlk başta bir ustadan temin edeceğim, ileriki günlerde aydıngerden kendim yaparım muhtemelen. Parlama önemli bir önce Çektirdikleri arkadaş direk flaşı karşıdan patlatmış taşa. Taş da parlamış ve pek beli olmuyor. Bir de bez bir masa örtüsünün üstüne koymuş Çekmiş. Masa örtüsünün danteli beli ama taş parlak beli değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öyle ufak cisimler için 60mm daha uygun. 60mm ile alan derinliği biraz daha fazla oluyor ve çok uzaklaşmana gerek kalmıyor. 30-40cm diyorsan tam bilemiyorum tabi, Öyle ufak cisimler için bana uzak gibi geldi o mesafe.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikkor 60mm iş görür, Tamron 60mm iş görür.

50mm iş görür, 35mm iş görür. 70mm iş görür.

önemli olan 1:1 büyütme veren makro lens.

105mm bu işin babası ama o daha çok sokakta börtü böcek çekenlere hitap ediyor.

Kapalı alanda ürün çekimleri için 35-50-60mm gibi makro lar daha iyi seçenekler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Studyo ortamından bahseden olmamış lakin bahsedilmiş olsa bile 60mm bu iş için Önermem.

"Yarı değerli parlak taş, düğme gibi objelerin katalok çekimini yapmak istiyorum"

bu tip objelerden bahsedilince insanın aklına stüdyo çekimi yada kapalı alanda, ışık çadırı gibi yerler geliyor. 60mm macroyu neden Önermiyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neyi ne kadar denediniz ne işler cıkardınız bilemem ama sağdan soldan okuduğunuzdan daha cok deneyimlerden tavsiye istiyorsanız daha memnun kaldığım sonuçlara dayanarak tavsiye ettiğim lenstir. Tercih sizlere kalmıştır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba bendeki Lens de 75 mm ve işimi göremedi. Zoom olarak en yakın 33 cm netleyebiliyordu. Fatih bey acaba siz hangi lensi kulanıyorsunuz ve en yakın netlediği mesafe nedir ? Net de baktığımda 1.5 metreye de netleyene zoom diyorlar. Ama benim 30-40 cm gibi bir yakın mesafeye netlemeye ihtiyacım var. Lens de 105 üstü yeterli olur diye anlıyorum. Çekeceğim taşlar öyle büyük değil. pirinÇ tanesinden gömlek düğmesi büyüklüğünde taşları Çekeceğim. Parlamayı önlemek iÇin ışık Çadırı kuracağım. İlk başta bir ustadan temin edeceğim, ileriki günlerde aydıngerden kendim yaparım muhtemelen. Parlama önemli bir önce Çektirdikleri arkadaş direk flaşı karşıdan patlatmış taşa. Taş da parlamış ve pek beli olmuyor. Bir de bez bir masa örtüsünün üstüne koymuş Çekmiş. Masa örtüsünün danteli beli ama taş parlak beli değil.

Batuhan ben 200mm kullanıyorum şuan, netlik mesafem hemen hemen 48.7cm. Ne istediğini biliyorsan sana tavsiyem gidip alacağın lensi kendi makinanda deneyip isteğine cevap veren objektifi alman.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.