İçeriğe git

D7000 PARANOYASI

Recommended Posts

merhaba arkadaşlaraşıma gelen bir olayda kısaca bahsedeceğim duruma göre ileride tüm detayları ile anlatabilirim .

şimdi konu şu;

12 nisan perşembe günü bir siteden ithalatçı firma (Türkiye) garantili Nikon D7000 sparişi verdim 2 gün sonra cuma ikindi vakti makina ben işte iken eve teslim etmişler ben kutuyu açtım birazda işim olduğu için sadece makina aparatlarını taktım hafta sonu piknik,çocukları sirke götür derken aklıma sensörde yağlanma yada tozlanma olayı aklıma geldi bir kontrol edeyim dedim tabi bu arada benim çekim sayım 1006 sayıyı bulmuş kontrol ettim evet 5 adet leke gördüm

Canım sıkıldı ama ben bu sorunu bilerek aldığım için çokta önemsemedim ama kurt düştü içime kutu içeriğini inceleyeyim dedim evet inceledim asıl can sıkıntım ozaman başladı makina seri nosu ile kutu üzerinde yazan seri no aynı değildi makinada ki seri no ile garanti belgesindeki seri no aynı ama kutu üzerindeki seri sadece bir rakamında yanlışlık vardıresime bakınca anlarsınız ne demek olduğumu objektif seri nosunda sorun yoktu

Bu konu hakkında siteye durumu anlattığım bir mesaj yazdım ertesi günü bana cevap olarak (İYİ GüNLER ZEKİ BEY,

üRüN İLE İLGİLİ MAİLLERİNİZİ DETAYLI OLARAK OKUDUK.. DURUMU GüN İçİNDE DETAYLI OLARAK TEL İLE GöRüŞüP SONUçLANDIRACAĞIZ.. üRüN İLE BİREBİR İLGİLENİP BU SORUNU GİDERECEĞİMİZE EMİN OLABİLİRSİNİZ.. MAİLİNİZE İSTİNADEN EDİNDİĞİMİZ BİLGİYE GöRE SAAT 16:30 DAN SONRA SİZİNLE İRTİBATA GEçECEĞİZ.. DURUM İLE İLGİLİ ŞİMDİDEN GöNLüNüZü FERAH TUTMANIZI VE BU PROBLEMİN çöZüLECEĞİNDEN EMİN OLMANIZI DİLİYORUZ…

SAYGILARIMIZLA) diye bir mesaj gönderdiler şimdilik biraz rahatladım

sitaden daha önceden kardeşimede canon 550D almıştım sorun çıkmamıştı gerçi ithalatçı firmaya ve siteye güveniyorum ama beni mağdur edeceklerini sanmıyorum ama bekleyip göreceğiz sizlerim sadace numaralarının değişik olmasının sebebi neden olabilir mağduriyetimi gidermezlerse neler önerirsiniz fikrinizi alayım dedim resimleri ağda yavaşlama olduğundan yükliyemedim sonra yükliyeceğim ama sonuç itibari ile

makina seri nosu ile garanti belgesi aynı 6484... ama kutu üzerindeki seri no da ise 6384...

daha sonra site ile görüştüm numaraların bu şekilde olmasının ithalatçı firmadan kaynaklandığını ama bir sorun olmadığını söylediler hatta eğer sensörde yağlanma leseki çıkarsa sorgusuz iade değiştiririz dediler biraz ikna oldum ama şimdi aklıma şu takıldı garanti belgesinde makinanın seri nosu yazılı ve makina ile aynı ama imza yok fakat sanayi bakanlığının nosu var ve geçerli

bu sorunlarıma sizlerde yorum yaparsanız teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sözkonusu makine ile bir raw çekip PS altında raw datasından makinenin kendi biosundaki seri nosunu okumanızı tavsiye ederim. Makinenin üzerine yapıştırılmış etiketteki seri nosunda bile sahtekarlık yapabiliyorlar, özellikle Canon markasında bu bolca var, çünkü kullanıcının kontrol etmesi biraz zor bu markada.

Bana göre sebep ne olursa olsun o makineyi ben iade ederim, hatta yaşadığım ülkede olsa olayı Nikon'a taşırım, bu olaydan dolayı da bazı hediyeler elde ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sözkonusu makine ile bir raw çekip PS altında raw datasından makinenin kendi biosundaki seri nosunu okumanızı tavsiye ederim. Makinenin üzerine yapıştırılmış etiketteki seri nosunda bile sahtekarlık yapabiliyorlar, özellikle Canon markasında bu bolca var, çünkü kullanıcının kontrol etmesi biraz zor bu markada.

Bana göre sebep ne olursa olsun o makineyi ben iade ederim, hatta yaşadığım ülkede olsa olayı Nikon'a taşırım, bu olaydan dolayı da bazı hediyeler elde ederim.

raw datasından seri no okuma konusunu biraz daha detaylı açıklıyabilirmisin rica etsem
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfır, garantili ürünün kutusu ve ürünün seri numarasının farklı olması kabul edilebilir bişey değil.

Saçmalık.

Hangi siteden aldınız acaba?

Bizde öğrenelim de ona göre hareket edelim.

Photostop ile çektiğiniz bir RAW dosyasını açın.

File/File Info yu açın.

Karşınıza çıkan pencere de üstteki sekmelerde "Camera Data" gelin.

Seri no ve bir takım çekim ayarlarınız çıkacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

mehmet kardeş raw formatında seri nosuna baktım numara makina üzerindeki numara ile aynı garanti belgesindeki numarada aynı sadece kutu zerindeki noda 648 değilde 638 le başlayor orda

arkaşaşlar site ismini vermede henüz erken diye düşünüyorum çünki telefonla konuştum ikna oldum hatta başka arkadaşlarlada konuştum güvenilir diye yorum aldım hep mayısın 13 ünde istanbula gideceğim orada bizzat görüşeceğim makinayı başka yerlerede göstereceğim eğer bir sakınca varsa ki sita ozaman birebir değişim garantisi verdi yok eğer sözlerinde durmazlarsa zaten bir çok forum sitesinde üyeliğim var oralarda zaten açıklarım saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000'de leke sorunu vardır doğrudur ama pek sorun yaşatmıyor. Birde d7000 çok hassas bir makine en küçük tozu bile algılıyor yüksek F değerlerinde. Ben genelde F8 yapıyorum fotoğraflar lekesiz ve net oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

barbaros bey merhabalar. D7000 ile ilgili sorunlarınız devam ediyor mu acaba? Ben de Bursa'danım ve geçen X firmadn Karfo garantili D7000 aldım ve yağlanma probleminden dolayı iade ettim. Daha doğrusu aldığım firma bana teşhir ürünü gönderilmiş. Büyük ihtimal eski üretim olduğundan dolayı. Şimdi tekrar sipariş ettim ve cihaz yarın elimde olacak. D7000 bir kere kullandım mı başka makine açıkçası tatmin etmedi. Umarım aynı sorun ile karşılaşmam.

İade ettiğim D7000 f22 diyafram açıklığı ile gökyüzü resmi: http://imageshack.us/photo/my-images/43/nn77.jpg/ Bariz 4 - 5 nokta haricinde sol ve sağ üst köşede belli belirsiz lekelenmeler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Az önce makinemi test ettim. 18-55 lens ile f32 değerine getirdim. Hem 18 ile hemde 55 ile gökyüzü çekimleri yaptım herhangi bir leke göremedim. Kontrolü doğrumu yapmışım acaba ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Az önce makinemi test ettim. 18-55 lens ile f32 değerine getirdim. Hem 18 ile hemde 55 ile gökyüzü çekimleri yaptım herhangi bir leke göremedim. Kontrolü doğrumu yapmışım acaba ?

Ben şöyle yapıyorum. çektiğim fotoğrafı PS (fotoşop) programında Otomatik Kontrast vererek kontrol ediyorum. Kontrast veya Otomatik kontrast vermek olası lekeleri ortaya çıkarıyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

f32 de gökyüzü çekip hiç leke görmemek enterasan bir durum. Bu kadar yüksek f değerlerinde her makinada az veya çok toz lekesi vardır diye düşünüyorum.

Bu kadar Yüksek f değerlerini kim kullanıyor normalde on da merak ediyorum.Normal diyafram aralıklarında barz bir leke görülmüyorsa çok test vs yapıp kafayı takmamak lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.linux.gen...im/DSC_0754.jpg

http://www.linux.gen...im/DSC_0754.NEF

Hocam f25 ile manuel ayarlarla çekildi. Gökyüzü olduğu için açıkçası netlemeyi yapabildim mi bilemiyorum. üst kısımda bir tane leke gördüm açıkcası kafam bulandı yorumlarınızı almak istiyorum. Makineyi geçen ay popüler bir foto alışveriş sitesinden Karfo garantili aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam f25 ile manuel ayarlarla çekildi. Gökyüzü olduğu için açıkçası netlemeyi yapabildim mi bilemiyorum. üst kısımda bir tane leke gördüm açıkcası kafam bulandı yorumlarınızı almak istiyorum. Makineyi geçen ay popüler bir foto alışveriş sitesinden Karfo garantili aldım.

D7000 çok hassas bir makine. F22 ve üstü değerlerde bende çok daha fazla leke çıkıyor. En küçük kurumuş su zerresi,toz gibi birşey varsa lensin üstünde fotoğrafta çıkıveriyor. Bazen nemde yapabiliyor makine hatta. örneği yaşadığım şehir Trabzon çok nemli bir yer ve makinesinde leke oluşmayan fotoğrafçı yok neredeyse. Başlarda çok takardım ama şimdi photoshop ile hallediyorum 2 dakikada.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada bence morelinizi bozmayın normal bir durum ama nefte keskinlik ve bazı değerleri artırınca hafif gözüken tozlarınızıda belirginleştirdim nerde ne var görün diye.Bu sizin çekiminiz; (30'a yakın leke saydım. Benim makinemde aynı. Bence çok kafaya takmayın. Phtoshop gibi programlarda 2 dakikalık işi var.

qzwpm.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000'deki bilindik bu yağ lekeleri için çok fazla kasmanın kullanıcıya faydası yok, hatta zararı var. Sonuçta perde mekanizmasındaki fazlalık yağın bitme süresi belli, bunu değiştiremiyorsunuz. Belli bir çekim sayısı sonra bu fazlalık yağ atılmış oluyor ve sorun tekrarlanmıyor. Siz bu süreyi 10 kez sensör temizleyerek de geçirebilirsiniz 2 kez de. Normal şartlarda da F/16 değerinin üzerine çıkmıyorsunuz, sadece makro merakınız varsa bu kez net alan derinliğinden dolayı F/22 ve üzerine çıkarsınız.

O halde?

Mesleğimin vermiş olduğu yatkınlıkla küçük arızalar, sensör temizliği gibi işleri kendim yapıyorum. İşim gereği birden fazla gövde kullanıyorum ve her birinin sensöründe bir yerlerde kalmış toz tanecikleri kesinlikle var. Sözkonusu tozlanma çok rahatsız edici seviyede ise sensör temizliği zahmetine girerim, aksi halde hiç dokunmam, çünkü PS üzerinde iki darbe ile rahatlıkla bertaraf edilebilen bu tozcuklar için temizlik zahmetine girilmez. Ha bu arada, hakkıyla sensör temizliği yapabilmek için ortamın uygun olması gerekir, cleanbeach gibi mesela. Yani siz ne kadar temizlerseniz temizleyin, ne kadar sallarsanız sallayın, sonuçta son damla yine düşüyor o sensöre :) Bunu engellemek için tozsuz ortamı sağlamak gerekiyor.

özetle, kedi bi yerini görmüş, ne büyük yaram varmış misali bu toz-yağ konusu çok büyütmeden yolunuza devam edin. Fotoğrafçılığı öğrenmeye harcayın zamanınızı, üreticilerin ayıplarını çözmeye değil. İnanın daha kazançlı çıkarsınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bazı özel sebepler dışında normal bir insan zaten F16 nın üstüne çıkmaz.

Eğer F16 ya kadar leke falan yoksa kafa yormayın zaten.

F25 de leke mi çıktı (F25 e niye çıkıyorsunuz oda ayrı bir konu!) Mehmet Abi nin dediği gibi PS ile 3 tıklamaya bakar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün elime geçen D7000, shutter yaklaşık 40 :)

http://j1308.hizliresim.com/1d/2/r0mlp.jpg

gece olduğundan bu zeminde çektim. Zemin normalde kar beyaz ve diğer D7000 de bariz lekeler meydndaydı. Bunda da sanki 2 tane belli belirsiz leke var ama böyle kalacaksa asla ne servise gönderirim ne de değişim talep ederim :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim shutter da o seviyelerde. F22 ile 2-3 leke varla yok arası gibi belli olmuyor bile ki bizim için f22 hayal. Makro ilgi alanım değil. Göreceğim en büyük değer f12 - f14 arası. Bazı programlarda düz kar beyaz zeminde keskinlik verince gerçekten çok iğrenç bir görüntü meydana çıkıyor kabul ama bu fotoğrafımızı ne kadar etkiler ki? @Mehmet Köse beyin dediği gibi bu yağ elbet kendini atıp bitirecek. Hatta KARFO çoğu makineleri 3000 - 5000 shutter yapıp fazla yağı bitirip temizleyip öyle teslim ediyormuş diye bir kaç forumda okudum. Ben kafama takmıyorum. Normal çekimlerimde (düğün için kır çekimi ve stüdyo vesikalık + stüdyo fotoğrafları) asla karşıma çıkmayacak bu ufak tefek şeyler için canımı sıkmıyorum :) Herkese bol fotoğraflı günler dilerim.

Not: Yanlış bilgilerim veya hatalı bildirimlerim olduysa siz üstadlarımın affına sığınıyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.