İçeriğe git

D7000 PARANOYASI

Recommended Posts

MERHABA ARKADAŞLAR. YAKLAŞIK 3 AY ÖNCE HAYYAMDAN SPOT VE SIFIR OLARAK D7000 ALDIM. SONRA MALUM SORUNLAR BAŞLADI. SENSÖRDE YAĞLANMA VB. TAMİRE GÖNDERDİM ALDIĞIM YERE. 2 GÜN SONRA MAKİNE GELDİ. BU SEFER DİKKATİMİ MAKİNENİN İÇİNDEN GELEN HAFİF TIKIRTI SESİ

VE VİZÖRDEN BAKILDIĞINDA TAM KARENİN ORTASINDA ŞEFFAF DAİRE YANİ (HARELEŞME) DİKKATİMİ ÇEKTİ. MEKİNEYİ TEKRAR GÖNDERDİM. MAKİNENİN SIFIRINI İSTEDİM ARAYA TANIDIK KOYDUM FİLAN, MAKİNENİN YENİSİNİ VERMEYE RAZI OLDULAR. KAPAKLARINI YİNE AYNI BIRAKIP GÖVDENİN İÇ KISMINI DEĞİŞECEĞİZ DEDİLER, KABUL ETMEDİM. SONRA İKNA OLDULAR DÜN YENİ MAKİNA GÖNDRDİLER AMA ORJİNAL KUTUSUNDA DEĞİLDİ. BAKTIĞIMDA SERİ NUMARASI FARKLIYDI VE İLK ÇEKİMİ YAPTIĞIMDA ÇEKİM NO BİRDİ AMA MAKİNEYİ HAFİF SALLADIĞINDA SANKİ SENSÖR SALLANIYORMUŞ GİBİ HALA TIKIRTI SESİ VAR VE VİZÖRDEN BAKILINCA HALA HARELEŞME GÖZÜKÜYOR. BENİM SORUM. SIFIR D7000 DE BUNLAR ORMAL Mİ ACABA. BANA ACİL CEVAP YAZARSANIZ SEVİNİRİM. ÇÜNKÜ ONA GÖRE BİR TAVIR ALACAĞIM FİRMAYA. TEŞEKKÜRLER.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz insanın sogutucu ve kötü şeyler ancak takırtı dedıgınız tam anlamıyla nerden gelıyor nasıl bir sestir bunlar önemli insanın ıcı bir sefer kötü oldugu zaman normal birşeyde kötü gibi gelebilir ona dikkat etmeniz gerekiyor..

Çekim yapıp fotoğraf adından gelen seri numrasına pek aldanmayın bu sıfırlanabilir bir değerdir.

Birtane fotoğraf Çekin ve Sitemizde bulunan Shutter sayısı ögrenme programı ile bir değerlere bakınız..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MERHABA. SES TAM OLARAK İÇERİDEN GELİYOR. DAHA ÖNCE GÖNDERMİŞ OLDUĞUM MAKİNEDE DE VARDI BUNDA DA VAR. YANİ SENSÖRDEN OLABİLİR BELKİ DE İÇ MEKANİZMANIN HERHANGİ BİR YERİNDE. NORMALDE BİR FOTOĞRAF MEKİNESİNDEN SES GELİR Mİ? BU ARADA ''CHEK SHUTTER COUNT'' SİTESİNDEN BAKTIĞIMDA ÇEKİLMİŞ DOKUZUNCU FOTOĞRAF OLARAK GÖZÜKÜYOR. BENDE GÖZÜKEN YANİ FOTOĞRAF NUMARASI OLARAK DSC_0006. BU FARKIN BİR ÖNEMİ VAR MI?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HARE OLAYI. VİZÖRDEN BAKINCA GÖRÜNTÜNÜN TAM ORTA KISMINDA HEMEN HEMEN NETLEME KUTUCUĞU KADAR YUVARLAK ŞEFFAF BİR DAİRE GÖZKÜYOR ÇOK NET DEĞİL YANSIMAYA BENZER BİRŞEY AMA YANSIMA DEĞİL. HATTA DAHA ÖNCEKİ MAKİNEDE FOTOĞRAFTA DA ÇIKMIŞTI. DAHA ÖNCEKİNDEN BİR ÖRNEK YÜKLEYEYİM BİRAZDAN

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üst prizma veya aynada olan bir lekedir o dedıgınız kısım tam olarak anlamadım ama anladıgım kadarı ile..

Shutter sayısına gelince arada fark var sız cekmedıysenız ve sıfırlama yapmadıysanız. Önceden test için 3 kare çekilmiştir gibi gÖzÜkÜyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

MAALESEF FOTOĞRAF YÜKLEYEMİYORUM . BOYUTU NE KADAR DEĞİŞSEM DE TOO SHORT POST DİYOR. şansızlık dizboyu :)

ALDIĞIM YER ŞÖYLE SÖYLÜYOR MAKİNE SIFIR BİR SORUN YOK. ARTIK İSTEMEZSENİZ GÖNDERİN PARANIZI İADE EDELİM DİYORLAR AMA SES KONUSUNDA HALA İKNA DEĞİLİM. D7000 KULLANAN ARKADAŞLARDAN DA BU KONUDA CEVAP BEKLİYORUM. BANA BİR ELEKTRONİK ALETİN İÇİNDEN TAKIRTI YA DA BUNA BENZER SES GELMESİ NORMAL GELMİYOR.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir leke değil D7000 lerde olan birşey. Çok belirgin değil. Koyu ve ışıklı ortamlara da dikkatinizi ya Çeker ya Çekmez.

Bende ilk 80-200 lensi alıp loş ortamda denerken dikkatimi Çekmişti lense özel bişey sandım ama sonra fark ettim ki tüm lenslerde Çıkıyor.

"Ancak kesinlikle fotoğrafa etki eden bir durum değil."

Sizinki fotoğrafa etki ediyorsa farklı bişey olabilir.

Olayı tam anlayamıyanlar; eski manuel lensler iÇin özel focus screenler olurduya onu andıran bişey ama Çok Çok daha ufak.

Gündüzleri fark bile edilmiyor.

Takırtı VR den geliyor olmasın?

Benim makineyi hiÇ sallamadım gerÇi ama VR gürültü yapar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba. Ses gövdeden geliyor. Lensi çıkartıp da gövdeyi hafifçe salladığım da iç mekanizma gevşekmiş gibi sallantı sesi gibi tıkır tıkır yani oynayan bir nesne sesi gbi, gevşeklik hissi verir gibi. Başka türlü tanımlayamayacağım :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elimde D7000 olmadığı için konuya burnumu sokmak istemedim ama yine de belki faydası olur diye tahminlerimi yazayım:

- Gövdenin üzerinden lens çıkarıldığında lense giren fokus motoru şaftı boşa çıkar, bazı gövdelerde bu şaft metale değerek ses yapabilir.

- Bazı modellerde bulunan sensör temizleme mekanizması nihayetinde bir mekanik aksamdır. Yapmış olduğu iş sensörü titreterek tozların düşmesini sağlamaktır. Bu mekanizma bazı modellerde ses yapabilir, bana göre normal bir durumdur.

- Gözden sıklıkla kaçan bir durum ise boyun askısının bağlandığı noktalardaki metal kulakçıklardır. Bunlar çok kolay ses yapmaktadır.

- Yine bir diğer nokta ise aynanın sesidir. Her ne kadar yaylı ve kesin pozisyonlu bir mekanizma olsa bile bazı modellerde sallantıdan dolayı ses yapabilir.

Bulunduğunuz şehirde bir D7000 sahibi bulup aynı testi beraberce yapmak şu an için en hızlı yoldur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinede bir tıkırtı var ama gayet sıradan birşey.

Bugüne kadar fark etmedim, bugünden sonrada eyvah bu niye tıkırdıyor diyeceğim bişey değil kesinlikle.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

HARE OLAYI. VİZÖRDEN BAKINCA GÖRüNTüNüN TAM ORTA KISMINDA HEMEN HEMEN NETLEME KUTUCUĞU KADAR YUVARLAK ŞEFFAF BİR DAİRE GÖZKüYOR ÇOK NET DEĞİL YANSIMAYA BENZER BİRŞEY AMA YANSIMA DEĞİL. HATTA DAHA ÖNCEKİ MAKİNEDE FOTOĞRAFTA DA ÇIKMIŞTI. DAHA ÖNCEKİNDEN BİR ÖRNEK YüKLEYEYİM BİRAZDAN

Fotoğrafa yansımıyorsa hare o zaman prizmadan kaynaklanıyor olabilir temizlenme yada tamir sırasında prizmaya dokunulmuşdur ondan olabilir tamirci sÖyler onu.Fotolarda Çıkıyorsa farklı bir şey..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ASLINDA ŞÜPHELENDİĞİM BİRŞEY VAR FOTOĞRAF MAKİNESİ ORJİNAL KUTUSUNDA DEĞİLDİ VE ALDIĞIM YER DAHA ÖNCE SIFIRINI VERİRİZ AMA ŞU ŞEKİLDE VERİRİZ DEDİ; MAKİNANIN KABUK KISMI AYNI KALIR İÇ KISMINI DEĞİŞİRİZ. YANİ SERİ NUMARASI ESKİ MAKİNA GİBİ OLUR AMA İÇ KISMI YENİ MAKİNA OLUR DEDİLER. BEN KABUL ETMEDİM . SONRA ONLARDA DAHA SONRA TAM ANLAMIYLA YENİ GÖNDERMEYİ KABUL ETTİLER AMA DİYORUM YİNE BÖYLE BİRŞEY YAPILMIŞ OLABİLİR Mİ. SONUÇTA ORJİNAL KUTUSUNDAN ÇIKARTMIŞLARDI. SHUTERINA BAKINCA 3 EZ ÇEKİM YAPILDIĞI GÖRÜNÜYOR SERİ NUMARASI DA FARKLI. AFA YEDİRTECEK GİBİ

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Shutter sayısının kaydedildiği yer epromdur, yani makinenin PCBA'sı. Dolayısıyla siz o PCBA'yı değiştirdiğinizde makine artık shutter olarak sıfır PCBA'nın verisini size gösterecektir. Bilemiyorum, kafam almıyor bu saatten sonra bazı şeyleri.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Shutter sayısının kaydedildiği yer epromdur, yani makinenin PCBA'sı. Dolayısıyla siz o PCBA'yı değiştirdiğinizde makine artık shutter olarak sıfır PCBA'nın verisini size gösterecektir. Bilemiyorum, kafam almıyor bu saatten sonra bazı şeyleri.

hayırdır abi ? imza falan gitmiş vs...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Peki Mehmet bey, bu PCBA nın sıfırlanması mümkün mü? (önceden elektronik Km. göstergeli araçların Km. si ile oynanamaz denirdi ama şimdi en kolay onunla oynuyorlar :) ). Sadece bilgi için sordum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektronik dünyasında da herşey zamanla olur (çok ender şeyler imkansızdır).

Ancak herşeye rağmen ben olayda biraz hüsnü kuruntu görüyorum :)

Aslında yıllar önce bir bilgisayar mühendisi şöyle demişti. "Bir şey digital olarak yapılıyorsa, her zaman bozulabilir, değiştirilebilir. Sorun sadece zaman/maliyet sorunudur." Bu yazdıklarınız bu cümlenin halen geçerli olduğunu doğruluyor.... mu ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.