İçeriğe git

video konusunda yardım

Recommended Posts

Herkese merhabalar! Arkadaşlar sorunuma çare ararken bu siteyi buldum,anladığım kadarıyla burdaki herkes makineler konusunda bilgin,ben çok acemi birisiyim,sadece makineleri ve fotoğraf,video çekmeyi seviyorum,bana da yardımcı olursanız çok sevinirim ;)

Bana yarı profesyonel olduğu söylenen bir makine aldım,daha yeni öğrenmeye çalışıyorum,sorunumda şu; VİDEO çEKERKEN HERHANGİ BİŞEY YOK AMA VİDEOYU PC DEN OYNATIRKEN VİDEO GöRÜNTÜSÜ SÜREKLİ DURAKLAYIP DEVAM EDİYOR AMA SESİNDE HERHANGİ BİR DURMA YOK,BöYLE OLUNCA VİDEONUN SESİ VE SÜRESİ BİTİYOR AMA GöRÜNTÜ SEKMELİ OYNADIĞI İçİN 2-3 DAKİKA SONRA BİTİYOR,BU SORUNU NASIL AŞABİLİRİM? LÜTFEN YARDIMCI OLUN GÜZELİM MAKİNE ELİMDE KALACAK. CEVAPLARINIZI BEKLİYORUM

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinenin modelini öğrenebilir miyiz acaba?Sorunu da tam olarak anlayamadım açıkcası.Görüntü takılıp ses devam ediyor?Garip olmuş.Belki karşılaşan arkadaşlarımız vardır.Ama şu ifade ettiğiniz şekli ile sorunu algılayamadım tam olarak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

PC'nin gücü, HD başarımı/performansı, gerekli codeclerin doğruluğu gibi pek çok faktörden kaynaklanan bir sıkıntı sizinki. (Hafıza kartı üzerinden oynatmadığınızı varsayıyorum.)

VLC player isimli oynatıcıyı indirip sisteminize kurun, bununla bir deneyin. Sorun hala devam ediyorsa PC konusunda uzman birinden yardım alın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar Makinem Coolpix P510. sorun tam olarak şu; Video çekerken herhangi birşey belli olmuyor normal çekim yapıyor ama videoyu izlemeye çalıştığımızda görüntü sürekli 1 saniyelik donmalar yapıyor,yani sekerek oynatıyor görüntüyü ama seste herhangi bir sekme yok normal şekilde devam ediyor ve zamanında bitiyor ama görüntü doğal olarak sesten epey sonra bitiyor. Ayrıca VLC playeri indirdim ondada aynı sorun var,zaten sorun pc den olsa telefonların çektiği videoları oynatamaz dostum,sorun kesinlikle makinenin ayarlarından ama ben bir türlü anlayamadım,yardımcı olursanız çok sevinirim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar Makinem Coolpix P510. sorun tam olarak şu; Video çekerken herhangi birşey belli olmuyor normal çekim yapıyor ama videoyu izlemeye çalıştığımızda görüntü sürekli 1 saniyelik donmalar yapıyor,yani sekerek oynatıyor görüntüyü ama seste herhangi bir sekme yok normal şekilde devam ediyor ve zamanında bitiyor ama görüntü doğal olarak sesten epey sonra bitiyor. Ayrıca VLC playeri indirdim ondada aynı sorun var,zaten sorun pc den olsa telefonların çektiği videoları oynatamaz dostum,sorun kesinlikle makinenin ayarlarından ama ben bir türlü anlayamadım,yardımcı olursanız çok sevinirim

Siz zaten bilgisayar konusunda olaya hakimsiniz bu yazdığınız yazıya göre. çünkü cep telefonu ile çekilenleri gösterebilen bir bilgisayarın bunu da göstermesi gerektiğini savunuyorsunuz. Acaba bitrate konusunda da bu kadar engin bir bilgiye sahip misiniz?

Kolay gelsin "dostum" !!!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Siz zaten bilgisayar konusunda olaya hakimsiniz bu yazdığınız yazıya göre. çünkü cep telefonu ile çekilenleri gösterebilen bir bilgisayarın bunu da göstermesi gerektiğini savunuyorsunuz. Acaba bitrate konusunda da bu kadar engin bir bilgiye sahip misiniz?

Kolay gelsin "dostum" !!!

Mehmet abiyaaa :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne oldu Gökhan? Yanlış bi şey mi yazdım?

Arkadaş bilgisayarının bu iş için yeterli olduğunu belirtmiş. Argüman olarak da cep telefonu görüntülerini işaret etmiş. VLC player'ı da denediğine göre codec sıkıntısı yok demektir. O halde benim tahminim tutmadı, yani bilgisayarda bir yetersizlik sözkonusu değil.

O halde arıza makinede olabilir diyor arkadaş (ayrıca dostum diyebilecek kadar samimiymişiz, acaba fotoğrafımda bu kadar genç mi görünüyorum?) . Ve bunun bir ayarla hallolabileceğini düşünüyor ama makineye hakim değil, bizden yardım istiyor. Makinelerde böyle bir ayar var mı Gökhan? Yani biraz kaydet, sonra bi durakla (bir tür pause), sonra yine kaydet ama devam etme artık, boşver görüntü kaydetmeyi, sadece sesi kaydet yeter.

Kimbilir, belki de hafıza kartı yeterli yazma hızına sahip değildir ama bu kez sesi kaydederken de aynı problemi yapması gerekir.

Demek ki kolay gelsin demekle haklıyım, değil mi Gökhan?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ne oldu Gökhan? Yanlış bi şey mi yazdım?

Arkadaş bilgisayarının bu iş için yeterli olduğunu belirtmiş. Argüman olarak da cep telefonu görüntülerini işaret etmiş. VLC player'ı da denediğine göre codec sıkıntısı yok demektir. O halde benim tahminim tutmadı, yani bilgisayarda bir yetersizlik sözkonusu değil.

O halde arıza makinede olabilir diyor arkadaş (ayrıca dostum diyebilecek kadar samimiymişiz, acaba fotoğrafımda bu kadar genç mi görünüyorum?) . Ve bunun bir ayarla hallolabileceğini düşünüyor ama makineye hakim değil, bizden yardım istiyor. Makinelerde böyle bir ayar var mı Gökhan? Yani biraz kaydet, sonra bi durakla (bir tür pause), sonra yine kaydet ama devam etme artık, boşver görüntü kaydetmeyi, sadece sesi kaydet yeter.

Kimbilir, belki de hafıza kartı yeterli yazma hızına sahip değildir ama bu kez sesi kaydederken de aynı problemi yapması gerekir.

Demek ki kolay gelsin demekle haklıyım, değil mi Gökhan?

Evet abi haklısın nasıl kolay gelcekse bu dediklerinden sonra. Acaba makinenin menü ayarlarında bitrate ayarımı var hani ayarı kısarakdan sesle görüntü birbirinede yetişir takılmazda olamazmı? :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet abi haklısın nasıl kolay gelcekse bu dediklerinden sonra. Acaba makinenin menü ayarlarında bitrate ayarımı var hani ayarı kısarakdan sesle görüntü birbirinede yetişir takılmazda olamazmı? :D

Makinelerde modele göre değişmekle birlikte bitrate bazında değil de çözünürlük rakamları verilerek seçilen farklı kalite seçenekleri var. örneğin 640x480, 720x570, 1200x750, 1920x1080 gibi. Ancak şartlar ne olursa olsun makine sahip olduğu çözünürlüğü "eğer bir arıza yoksa" normal olarak kaydeder. Tabii burda makinenin yazma hızına yeterli bir hafıza kartı kullanıldığını varsayıyoruz.

Bitrate olayı videonun kalitesini belirleyen, saniyedeki görüntünün ne kadar bilgi içerdiğini anlatmaya yarayan, yükseldikçe de videonun daha fazla yer kaplamasına sebep olan bir birim. Ne kadar yoğunsa pc'ye düşen yük de o kadar ağır oluyor. Bundan dolayı her bilgisayar her videonun üstesinden gelemeyebiliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Makinelerde modele göre değişmekle birlikte bitrate bazında değil de çözünürlük rakamları verilerek seçilen farklı kalite seçenekleri var. örneğin 640x480, 720x570, 1200x750, 1920x1080 gibi. Ancak şartlar ne olursa olsun makine sahip olduğu çözünürlüğü "eğer bir arıza yoksa" normal olarak kaydeder. Tabii burda makinenin yazma hızına yeterli bir hafıza kartı kullanıldığını varsayıyoruz.

Bitrate olayı videonun kalitesini belirleyen, saniyedeki görüntünün ne kadar bilgi içerdiğini anlatmaya yarayan, yükseldikçe de videonun daha fazla yer kaplamasına sebep olan bir birim. Ne kadar yoğunsa pc'ye düşen yük de o kadar ağır oluyor. Bundan dolayı her bilgisayar her videonun üstesinden gelemeyebiliyor.

Yani bu arkadaşda kalite seçeneklerini düşürerekden deneme yapabilir olmadı hafıza kartını değişdirerekden deniyebilir. Diye düşünüyorum. Pc ile ilgili codeci,programları pcnin hızını falan onları katmadan tabi bir denemesinde fayda var. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yani bu arkadaşda kalite seçeneklerini düşürerekden deneme yapabilir olmadı hafıza kartını değişdirerekden deniyebilir. Diye düşünüyorum. Pc ile ilgili codeci,programları pcnin hızını falan onları katmadan tabi bir denemesinde fayda var. :D

Gökhan, makinenin video kalitesini düşürerek çekim yapacaksam neden o makineyi satın aldım o zaman?

Yani bu şu demek oluyor: Arabam fazla benzin yakmasın diye 5'inci vitesle 60 -70 km süratle otobanda gitmek istiyorum (ya da mevcut lastiklerim 80 km üzerindeki süratlerde aracı yolda tutamıyor!). Halbuki bir binek aracın trafik kurallarına göre (en azından bütün Avrupa'da bu kural böyle) otobana girerken sahip olması gereken minimum sürat 80 km dir. çünkü bu süratten daha düşük bir süratle otobana girersen trafiği aksatırsın, arkadan gelen tırlar seni dümdüz eder, çünkü onlar ülkeye göre değişiklik göstermekle birlikte 80-90 km hızla gidiyorlar.

Şimdi burda benim cevabım problemin nerede olduğuyla ilgili, dolayısıyla tavsiyem de o yönde. Adama git video kalitesini ve ekran boyutun düşür, o zaman çalışır dersem yanlış olur. Tıpkı bir D800 alıp sonra 36 mp yerine 12 mp olarak fotoğraf çekmek gibi.

Bundan dolayı sorunun bilgisayarında ya da hafıza kartında olduğunu tahmin ediyorum sahip olduğum tecrübeye göre. Ancak günümüzde insanlar internetten bilgiye çok kolay ulaşınca bu şekilde verdiğimiz cevaplara da kayıtsız kalabiliyorlar. Maalesef internetin kötülüklerinden biri de bu işte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KLite Codec kitini kurup Media Player Classic'ten oynatmayı dene bir de.

İnşallah pc'ye çekip seyrediyorsundur. Makineyi pc'ye bağlayıp denersen de takılma yapabilir.

P510 .mov mu çekiyordu? .mov ise Apple'dan Quick Time player çek bir de onunla dene.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

KLite Codec kitini kurup Media Player Classic'ten oynatmayı dene bir de.

İnşallah pc'ye çekip seyrediyorsundur. Makineyi pc'ye bağlayıp denersen de takılma yapabilir.

P510 .mov mu çekiyordu? .mov ise Apple'dan Quick Time player çek bir de onunla dene.

yok artık abi pcye bağlayıpda izlemez herhalde :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.