İçeriğe git

Giriş seviyesi af motoru

Recommended Posts

Nikon'un giriş seviyelerinin gövdelerinde niye af motoru yok?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon tarihi ve kullandığı teknolojiler hakkında derin bilgisi olan insanlar var burada. Çok keyifli, bilgi yüklü yazılar ekleyeceklerini biliyorum buraya. Ama benim takip edebildiğim kadarıyla konu tamamiyle ekonomik ve son satın alma maliyeti ile alakalı. Yani gövde üzerinde AF motor maliyetini düşürüp, söz konusu maliyetleri daha ekonomik üretebildikleri lenslerin üzerine bindirmek, dolayısı ile son kullanıcı iÇin belirli bir denge sağlamaktı amaÇ. Bu satış taktiği amacına ulaştı mı, bu kadar elinde fotoğraf makinesi olan, bu işi bir şekilde kıyısından köşesinden yakalayan insanlara bakarak anlayabiliriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Orçun beyinde belirttiği gibi olay tamamen ekonomik. Gövdedeki AF motoru; Nikon'un AF teknolojisine geçtiği 1986 yılında AF fonksiyonunu gövdeden çıkan bir şaftla lensi döndürerek gerçekleştirmeyi uygun buldu. 1998 Yılından sonra AF-S yani bünyesinde AF motoru olan lensleri üretmeye başladı. Aslında bu tarihten sonra gövdeleri AF motorsuz üretebilirdi ama geriye doğru lens uyumluluğu söz konusu olduğunda Nikon 1 numara olduğu için bunu yapmadı. Bu ise her kameraya belli bir maliyet getiriyordu. Giriş seviyesi müşteri kitlesi yahu bu Nikonlar neden Canondan pahalı diye şikayet edip de Canon'u tercih etmeye başladığında Nikon radikal bir karar alarak giriş seviyesi tüketicilere hitap etmek için gövdelerinde AF motoru olmayan Nikon D40, D40x ve D60 modellerini piyasaya sürdü (Şimdiki D3200 ve D5200'ün ilk modelleri).

Bu arada bir açıklamayı gerekli görüyorum. En üst seviye kameralar hariç Canon ve Nikon'un aynı seviye kameraları arasında Nikon'un özelliklerinin fazlalığı yönünden bir üstünlüğü var ve durum fiyata yansıyor. Bu ise piyasada neden Canon Nikondan daha fazla satıldığını açıklıyor. Yani Nikon, Canon'a göre müşterisine daha fazla özelliği ona yatırım yapmak isteyenlere elbette fiyatına ekleyerek sunuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit hoca bu tarihçede çok gÜzel makaleye sahip, bulup okumanızda fayda var.

Canon'un dijital makinelerinin hiçbirinde AF motoru yok. Bundan dolayı Canon'un hangi modelini alırsanız alın mecburen "motorlu" lens almak zorundasınız: Yani atıyorum 1990'dan önce Üretilmiş hiçbir Canon marka lensi kullanamazsınız, çÜnkÜ bayoneti dahi uymaz, bundan dolayı lensi gövdeye takamazsınız.

Nikon'da giriş seviyesinde motor yok, tıpkı Canon gibi ama..... 1957 yılından bu yana Üretilmiş tÜm Nikon lensleri takabilir, kullanabilirsiniz, en fazla elle netleme, manuel diyafram yapma gibi (fotoğraf ustası iseniz) pÜf noktalarını bilmeniz yeterlidir.

İşte bu ve bunun gibi birkaç nedenden dolayı bir Canon, alırken ucuz, uzun vadede pahalıdır; bu sözÜm profesyonel seviye Canon modelleri için geçerli değildir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilgi için teşekkürler. Baya aydınlatıcı bilgi oldu. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ümit hoca bu tarihçede çok gÜzel makaleye sahip, bulup okumanızda fayda var.

Canon'un dijital makinelerinin hiçbirinde AF motoru yok. Bundan dolayı Canon'un hangi modelini alırsanız alın mecburen "motorlu" lens almak zorundasınız: Yani atıyorum 1990'dan önce Üretilmiş hiçbir Canon marka lensi kullanamazsınız, çÜnkÜ bayoneti dahi uymaz, bundan dolayı lensi gövdeye takamazsınız.

Nikon'da giriş seviyesinde motor yok, tıpkı Canon gibi ama..... 1957 yılından bu yana Üretilmiş tÜm Nikon lensleri takabilir, kullanabilirsiniz, en fazla elle netleme, manuel diyafram yapma gibi (fotoğraf ustası iseniz) pÜf noktalarını bilmeniz yeterlidir.

İşte bu ve bunun gibi birkaç nedenden dolayı bir Canon, alırken ucuz, uzun vadede pahalıdır; bu sözÜm profesyonel seviye Canon modelleri için geçerli değildir.

Üstat klavyene sağlık. Nikon'un gÜzelliğini ve ayrıcalığını görebiliyor musunuz? 56 Yıl önce Üretilmiş bir lensi bile biraz ustalıkla en yeni dijital kamerada kullanabilirsiniz. Sadece bu özelliği bile Nikon tercihimde önemli bir yere sahip. Diğer özelliklerini ve avantajlı yönlerini saymıyorum. Rakiplerine cevap olarak bu özelliği yeter de artar bile...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.kenrockwell.com/pentax/35mm/lenses/50mm-f17-smc-m.htm

Bu ve daha eskileri de Pentax'ın günümüzde çıkan tüm modellerinde çalışmaktadır (aynasızlar hariç). Yani bu özellik sadece Nikon'a özgü bir durum değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.kenrockwe...m-f17-smc-m.htm

Bu ve daha eskileri de Pentax'ın günümüzde çıkan tüm modellerinde çalışmaktadır (aynasızlar hariç). Yani bu özellik sadece Nikon'a özgü bir durum değil.

Daha önce Pentax'çıların farkını yazmıştım sana di mi Gökhan? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim marka takıntım yok. Ne hoşuma gidiyorsa, neyi kullanmak istersem imkanlar el verirse alır kullanırım.

Kimsenin fotoğrafını şunu bunuda eleştirmem ama özellikle ben ciddi anlamda amatörüm diyen kullanıcıların şöyle bir fotoğraflarına baktığımda Pentax kullanıcıları Nikon ve Canon kullanıcılarından daha becerikliler.

Pentax kullanıcısını daha bir zorluyor, iso-diyafram-shutter speed üçgenini nasıl kuracağını öğretiyor.

Şahsen Nikon da bunu hissetmiyorum, Canon sanırım daha da otomatik çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ya Gökhan, konunun içeriği Canon ve Nikon'daki AF motoru olayı. Sen yine de konuyu Pentax'a bağladın, benim demek istediğim buydu. Bu yüzden diyorum ya, Pentax'çılar farklı diye :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski objektif kullanmak avantaj değil bence. Canon'a 30$'lık adaptörlerle her objektif takılabiliyor. 450D ve 550D ile Pentax 50mm f1.7 kullanmıştım, şimdi 5DMarkIII'ün aynası çarpıyor diye kullanmıyorum. Ayrıca MarkIII için Nikon G objektifleri kullanabileceğim bir adaptör aldım, AF haricinde herşeyleri çalışıyor. Peki neden aldım? çünkü Canon'da 14-24mm f2.8 yok :lol: Ayrıca elimde birsürü Nikon objektif var, bunlar dururken Canon almıyım dedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bence önemli bir mevzu.

Ha bence MF lens kullanmak amelelik :D

Eğer MF gerektiren bir çekim söz konusu değilse MF kullanıp kasmanın bir anlamı yok çünkü adam AF sini yapmış ne uğraşacaksın...

Ancak eski manuel lenslerde güzel alternatifler, farklı tatlar, renkler var.

3 kuruşluk neyüdüğü belirsiz tenekeden bozma aparatlar yerine gövdenin direk desteklemesini tercih ederim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Iyi modeller için 50 $ veriyorsun bir kereligine, oldu bitti. 5 $ liklar da var ama onları alacak kadar zengin değilim :) Bir DSLR gövdesine ortalama 800-1500 $ arası yatırım yapıyorsun, 50 $ hiçbirşey değil. Ve Nikon'un harika objektifleri için değer :)

Pentax'in manuel objektifleri efsane deniyor da "hangileri mesela" dediğin zaman cevap şu: 50mmler var abi süper. Sonra... Şey var meşhur... Hani var ya... Ya var işte birsürü.

Internette arama yapmadan kafadan 5 kaliteli Pentax "manuel" objektif sayan adamı alnından öperim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tartışma sanırım hiç bitmeyecek:-))

"Neden nikonun giriş seviye gövdelerinde focus motoru yok??"

Bu soru nedense yalnızca nikon için soruluyor..Canon için sorulmadığından ya da şöyle söyleleyim; canon kelimesi bu tür bir soru içerisinde hiç yer almadığından,bu tür başlıkları ya da konuları okurken insanların hafızalarına hep aynı şey kazınıyor muhtemelen: Demek ki canonun giriş seviyelerinde bu motor var..

Bu, bilerek ya da bilmeyerek (ki bence bilerek) yapılan ve canon lehine çalışan müthiş bir propaganda aslında..Zaten nikon markası, hayatımda yer almaya başladığımdan beri gördüğüm şey şu: Nikon, ülkemiz piyasasına gereken önemi vermemiş ve reklam yaparak/dergi ve forumları besleyerek kendisini yeterince tanıtmamış..Bu esnada ise canon ve taraftarları müthiş bir yol katetmiş..Umuyorum ki bu açığı kapatır nikon, en azından biz tüketiciler açısından piyasaya bir rekabet gelmesi her açıdan yararlı olacaktır..

Sevgilerimle..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her markanın avantajı ve dezavantajları var. Bunları söylemek lazım. Kaldı ki artık piyasa AFS objektif dolu. Dezavantaj sadece eski objektiflerle. Fotoğraf hobisine yeni başlayan biri bundan korkmamalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eski objektif kullanmak avantaj değil bence. Canon'a 30$'lık adaptörlerle her objektif takılabiliyor. 450D ve 550D ile Pentax 50mm f1.7 kullanmıştım, şimdi 5DMarkIII'ün aynası çarpıyor diye kullanmıyorum. Ayrıca MarkIII için Nikon G objektifleri kullanabileceğim bir adaptör aldım, AF haricinde herşeyleri çalışıyor. Peki neden aldım? çünkü Canon'da 14-24mm f2.8 yok :lol: Ayrıca elimde birsürü Nikon objektif var, bunlar dururken Canon almıyım dedim.

Hocam senin ekipmanlar gerçekten çok ilginç. Canon'dan Nikon'a, Sony'den Olympus'a ne ararsan var misali zaten. Olayın teknik yönüne hakim biri olarak bazı Canon modellerinden vazgeçemediğini bloğundaki yazılarda görsem de son yıllarda Nikon markası biraz daha fazlalaştı sanırım senin çeyizde.

Hocam bu 14-24 mm aralığı Canon'da neden yok sence? çünkü nette bunu hep görüyorum, Nikkor 14-24 mm yi kullanabilmek adına fabrikasyon üretilmiş adaptör var.

Ve bir Canon lensi Nikon'da kullanabilmek için el (yapımı olmamak kaydıyla) yapılmış bir adaptör var mı diye çok merak ediyorum?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hocam senin ekipmanlar gerçekten çok ilginç. Canon'dan Nikon'a, Sony'den Olympus'a ne ararsan var misali zaten. Olayın teknik yönüne hakim biri olarak bazı Canon modellerinden vazgeçemediğini bloğundaki yazılarda görsem de son yıllarda Nikon markası biraz daha fazlalaştı sanırım senin çeyizde.

Hocam bu 14-24 mm aralığı Canon'da neden yok sence? çünkü nette bunu hep görüyorum, Nikkor 14-24 mm yi kullanabilmek adına fabrikasyon üretilmiş adaptör var.

Ve bir Canon lensi Nikon'da kullanabilmek için el (yapımı olmamak kaydıyla) yapılmış bir adaptör var mı diye çok merak ediyorum?

Hımm düşündürücü.. :D :D :D :D :D :D Gerçekden ertan abinin çeyiz bir tuhaf valla bakıyorum kafam karışıyor. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aslında D700'den sonra Nikon objektifler yavaş yavaş çoğaldı ama 5DMarkII bana hep daha yakın geldi. Sonra 5DMarkII'yi kayınçoya kaptırdım, D700 de İstanbul'da kalınca uzun süre NEX-5N ve Canon G1x'le kaldım. NEX için Nikon adaptörü aldıktan sonra 3 tane Nikon objektif aldım (D700 ve NEX'te ortak kullanabilmek için) ve 2 Canon objektif sattım. Şu anda elimde en çok Nikon var ve m4/3 objektif var.

Nikon'un 14-24mm'si başka hiçbir markada yok zaten. Kendi 14mm, 18 ve 20mmlerinden bile daha iyi. O kadar geniş açıda benim bildiğim ona yetişen iki objektif var: Canon 14mm f2.8L II ve Zeiss 15mm (belki Zeiss daha iyi, bilemiyorum). Canon'un 16-35mm'si iyi olsa da Nikon'a hiçbir diyaframda yetişemiyor. Bu yüzden http://www.bhphotovideo.com/c/product/724050-REG/Novoflex_EOSNIK_NT_EOS_NIK_NT_Lens_Adapter_for.html gibi adaptörler alıp Canon'unda 14-24mm alan çok. Ben de bunu aldım zaten. Bu sene ya da 2014 içinde Canon da bir 14-24mm çıkaracak diyorlar. Canon objektifini Nikon'da kullanan var mi bilmiyorum, mümkün mü onu da bilmiyorum. Esasında şu anda iki sistem de çok yeterli. 14-24 gibi özel aletler haricinde değiş tokuş yapmaya gerek yok. Canon'un Nikon'da olmayan çok objektifi yok zaten:

1- Yeni 24-70mm f2.8 L II mükemmel

2- Canon TS-Eler Nikon'un PC-Elerinin üç gömlek üstü

3- Balık gözü konusunda Canon piyasanın en iyisi (ve Nikon en kötülerden)

Bunlar dışında EF objektiflerin benzeri zaten Nikon'da var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Iyi modeller için 50 $ veriyorsun bir kereligine, oldu bitti. 5 $ liklar da var ama onları alacak kadar zengin değilim :) Bir DSLR gövdesine ortalama 800-1500 $ arası yatırım yapıyorsun, 50 $ hiçbirşey değil. Ve Nikon'un harika objektifleri için değer :)

Pentax'in manuel objektifleri efsane deniyor da "hangileri mesela" dediğin zaman cevap şu: 50mmler var abi süper. Sonra... Şey var meşhur... Hani var ya... Ya var işte birsürü.

Internette arama yapmadan kafadan 5 kaliteli Pentax "manuel" objektif sayan adamı alnından öperim.

Abi Pentax'ın eski efsanelerini çözmek için öncelikle Efsane kelimesinin anlamını bilmemiz lazım.

Türk Dil Kurumu Sözlüğü;

1-İsim, edebiyat Eski çağlardan beri söylenegelen, olağanüstü varlıkları, olayları konu edinen hayalî hikâye, söylence

Bir lense efsane demek için önce o lensi ortadan kaldırıp yok etmek lazım :D

Ben 50mm F1.7 yi kullandım gerçekten çok iyi lens, efsane lafını hak ediyor.

28mm F2.8 kullandım oda oldukça başarılı ama bence efsane lafını hak etmiyor.

Onların dışında millet sayar o efsane, bu efsane ancak işte hepsi şehir efsanesi. İnternetten Ahmet'den Mehmet'den duyulan sözler.

Benim cebimdeki 20TL, yarın gelebilme ihtimali olan 100TL den daha kıymetlidir.

Şu linkteki tüm Pentax lensler birer efsanedir.

http://www.pentaxforums.com/lensreviews/category-SMC-Pentax-Lenses.html

50mm olanları hariç, görmedim, duymadım, kullananı dahi işitmedim.

Geçenlerde de pentaxtürkiye sitesinde böyle bir muhabbette arkadaşlar Pentax şöyle efsane, böyle efsane

Şu lens varmı? 1960 üretimi bu var.

Bu lens varmı 1975 üretimi bu var.

O varmı? bu var.

Bu varmı? şu var.

Her soruya bir cevap...

Peki 85mm F1.4 gibi bir lens şuan almak istesem varmı? Ses yok.

Benim bildiğim Türkiye de 2 kişide var bu lens.

Ebay da 2-3 satılık ilanı vardır o da açısal olarak çok popüler olduğundan yani.

Yani ne bileyim 20mm F4 efsanesini alayım desen mümkün değil bulamazsın.

Pentax 'ın en büyük eksikliği bu. Benim ayrılma sebeplerimden biriside bu zaten.

Aslında var olan ancak sadece şehir efsanesine dönen piyasa bulması mümkün olmayan, bulunan da enderliği yüzünden astronomik fiyatlara çıkmış lensler.

Ha birde M42 lensleri Pentax için üretildiğini sanıp benimseyen arkadaşlar var onlarda farklı bir boyut elbette :D

Sonuç olarak Pentax'ı seviyorum. Yavaş yavaş Nikon'a da kanım ısınmaya başladı.

Ancak ikiside babamın oğlu değil x marka çıkar, bende kalite daha ucuz, bende şu şöyle, bu böyle der anında satarım :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Bu tartışma sanırım hiç bitmeyecek:-))

"Neden nikonun giriş seviye gövdelerinde focus motoru yok??"

Bu soru nedense yalnızca nikon için soruluyor..Canon için sorulmadığından ya da şöyle söyleleyim; canon kelimesi bu tür bir soru içerisinde hiç yer almadığından,bu tür başlıkları ya da konuları okurken insanların hafızalarına hep aynı şey kazınıyor muhtemelen: Demek ki canonun giriş seviyelerinde bu motor var..

Bu, bilerek ya da bilmeyerek (ki bence bilerek) yapılan ve canon lehine çalışan müthiş bir propaganda aslında..Zaten nikon markası, hayatımda yer almaya başladığımdan beri gördüğüm şey şu: Nikon, ülkemiz piyasasına gereken önemi vermemiş ve reklam yaparak/dergi ve forumları besleyerek kendisini yeterince tanıtmamış..Bu esnada ise canon ve taraftarları müthiş bir yol katetmiş..Umuyorum ki bu açığı kapatır nikon, en azından biz tüketiciler açısından piyasaya bir rekabet gelmesi her açıdan yararlı olacaktır..

Sevgilerimle..

Beysan Abi, Merhaba;

Canon'un Türkiye piyasasında çok satmasının 2 nedeni var bana göre;

1-) Nikon'un ve Canon'un aynı sınıf kameralarını kıyasladığınızda özellik bakımından Nikon daha üstün. Bu üstünlük elbette fiyata da yansıyor. Ucuz arayan Canon'a gidiyor.

2-) İstanbulda Fotoğraf kursu veren çoğu yerin eğitmenleri Canon kullanıcısı ve öğrencilere Canon tavsiye ediyorlar. Fiyatta ucuz olunca elbette millet Canon'a yöneliyor.

Nikon markasının Nikon severlere ve kullanıcılara ilgisizliği ayrı bir konu. Nikon D7000'nin ilk serilerinde görülen sensör yağlanması konusunda forumlarda o kadar yazıldı çizildi; Türkiye Nikon bir açıklama yapmadı. çünkü kendi sattığı Garantili ürünlerde bir sorun çıkarsa gerekli işlemi yapıyordu ama Türkiye içinde satılan spot D7000'ler konusu vardı ki en çok yağlanma şikayetinin geldiği yer burasıydı. Bana göre Nikon Türkiye; Bunu Japonya Nikon'a bildirmeli ve Nikon'un Türkiyedeki spot D7000'lerdeki sensör yağlanma problemini Japonlara anlatmalıydı ama yapmadı. Neden? çünkü spotlar D7000'ler Amerika ve Avrupadan geliyordu ama problem çıktığında Nikon markası zarar görüyordu.

Şimdi D7000 alacak insanlar bu sensör yağlanması sorunu nedeniyle Canon markasına yönelirse ki bence yerden göğe kadar haklılar; O zaman Nikon markası daha az satılan ve imajı zedelenen bir firma olmaya devam edecektir.

Ben eminim ki Japonlar, eğer Türkiyede sensör yağlanması sorunlu kamera olduğunu bilseler mutlaka bir şeyler yaparlardı.

Kusura bakmayın AF motoru, sensör yağlanması sorununa dönüştü.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.