İçeriğe git

Nikon Yeni Fabrika

Recommended Posts

Nikon, Güneydoğu Asya’da bulunan Laos isimli ülkeye üretim fabrikası kuracağını açıkladı.

trans.gif

Giriş ve orta seviyede yer alan DSLR fotoğraf makinelerinin ve bazı değiştirilebilir objektiflerin üretiminin gerçekleştirileceği bu yeni fabrika 10.000 m2′lik alana kurulacak. Yaklaşık 800 kişinin çalışması beklenen yeni fabrikayla beraber Nikon, üretim tarafında önemli bir artış kaydetmiş olacak. Yeni fabrikayla beraber üretim kapasitesi önemli bir oranda artarken aynı zamanda maliyetlerin de azalacağı belirtiliyor.

Fabrikanın bu yıl içerisinde Ekim ayına kadar açılışının gerçekleşmesi bekleniyor. Yapım sürecinde hazırlanacak rakam ise 6.3 milyon dolar olarak belirtiliyor.

Nikon’un bu tarz bir adım atması, önümüzdeki dönemlerde giriş ve orta seviyedeki DSLR fotoğraf makinelerinin ucuzlaması sağlayabilir. çünkü yeni fabrikayla beraber üretim maliyetlerinin kısılması ve üretimin artması gibi durumlar söz konusu.

Nikon_Logo-610x242.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

6,3 milyon dolar az geldi bana..

O zaman bizde aramızda para toplayıp kuralım Nikon Türkiye fabrikasını...:) ürettiklerimizi de sadece Türkiye içinde satalım...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman bizde aramızda para toplayıp kuralım Nikon TÜrkiye fabrikasını... :) Ürettiklerimizi de sadece TÜrkiye içinde satalım... :)

eğer fabrika sadece tÜrkiye pazarına satış yapacaksa D7001 gibi MP3 çalarlı DSLR makineler Üretmeleri söz konusudur. Ben söyliyeyim de.... :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

eğer fabrika sadece tÜrkiye pazarına satış yapacaksa D7001 gibi MP3 çalarlı DSLR makineler Üretmeleri söz konusudur. Ben söyliyeyim de.... :D

Mantıklı dÜşÜnce satarda yani sadece mp3 yÜzÜnden kaç kişi alırbe nikon bile şaşırır. :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Geyik oluyor ama ne yapalım.:) Cep telefonu ve tablet pc özelliği olmazsa hatırım kalır vallahi...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzak doğuda herşey daha ucuz.

İşçilik ucuz, devlete vergiler az, yada yok, gider yok, hammadde sıkıntısı yok. Herşey üretime elverişli o sebeple 6.3milyon $ gibi bir paraya bu işi yapabilirler.

(Tabiki benim ki uzman görüşü değil, tahmin sadece. Bir fabrika kaça maal edilir bilmem)

Ancak bizde ve avrupa da vergiler yüksek, işçilikler yüksek, hammaddeler hep uzak noktalardan temin ediliyor, o oluyor, bu oluyor fiyatlar çok anormal şekilde artıyor.

BjK stad yapacak mesela 100-150milyon € dan bahsediliyor mesela...

6.3 milyon$ a son teknoloji fabrika... 10 katı büyüklüğünde teknoloji ile alakası olmayan içi boş bir beton yığını...

İşçiliği daha zor 6.3x10 desek bile 60milyon $ a mal edilmesi gereki düşüncesindeyim.

6.3 milyon $ çılgın bir para bir çok şey yapılabilir.

Rakamlar bize ufak geliyor çünkü bizde bu tarz işler anormal şekilde şişiriliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Uzak doğuda herşey daha ucuz.

İşçilik ucuz, devlete vergiler az, yada yok, gider yok, hammadde sıkıntısı yok. Herşey üretime elverişli o sebeple 6.3milyon $ gibi bir paraya bu işi yapabilirler.

(Tabiki benim ki uzman görüşü değil, tahmin sadece. Bir fabrika kaça maal edilir bilmem)

Ancak bizde ve avrupa da vergiler yüksek, işçilikler yüksek, hammaddeler hep uzak noktalardan temin ediliyor, o oluyor, bu oluyor fiyatlar çok anormal şekilde artıyor.

BjK stad yapacak mesela 100-150milyon € dan bahsediliyor mesela...

6.3 milyon$ a son teknoloji fabrika... 10 katı büyüklüğünde teknoloji ile alakası olmayan içi boş bir beton yığını...

İşçiliği daha zor 6.3x10 desek bile 60milyon $ a mal edilmesi gereki düşüncesindeyim.

6.3 milyon $ çılgın bir para bir çok şey yapılabilir.

Rakamlar bize ufak geliyor çünkü bizde bu tarz işler anormal şekilde şişiriliyor.

Hele oturduğumuz konutların en kaliteli malzemeler (armatür, yer döşemesi) kullanılmak şartıyla inşa edilmesi durumunda metrekare maliyeti 500 TL'yi bulmuyor bile. Evimin yakınlarında bir bina yapıldı daireler 55 metrekare (maliyeti 27,500 TL) 235.000 TL' ye satıyorlar. Alın size şişirme 10 kattan fazla. Şimdi müteahhitlik yapanların neden çok zengin olduklarını anlayabildiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

öyle hesaba dalarsak yandık.Kullandığın lensin maliyetide para tutmuyor o zaman oturdugun evede 200-300 bin nıye verıyorsun otur kendın kur tuglaları yap 50 bıne cıkar o ev.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 bın metre kare 6.3 mılyon dolar ? makıneler kac tane koycak tum dunyaya nasıl hıtap etcek 800 kişi çalışcak bir yıgın makıne olması gerekır o hesapda yanlışlık olabılır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 bın metre kare 6.3 mılyon dolar ? makıneler kac tane koycak tum dunyaya nasıl hıtap etcek 800 kişi çalışcak bir yıgın makıne olması gerekır o hesapda yanlışlık olabılır.

:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tip projelerin maliyetleri konusunda ben bilgili değilim Gökhan. Senin yazından da bu konularda bilgi sahibi olduğunu anladım :)

Şu kadarını biliyorum kendi çalıştığım işyerinden: çin'de 2,5 dolara malediyoruz, aynı mamülü Avrupa'da hem de NL'de değil çek'te yaptırırsak 15 dolara malediyoruz. Bu mamül Mediamarkt'ın standında 60 euroya satılıyor.

Gelişme çin'de alım gücünü artırınca artık aylık 40 dolara çalışacak işçi bulunamaz oldu; bu da gelecekte çin'in artık iyi bir ucuz alternatif olmayacağını gösteriyor. Belki de bu faktörden dolayı Nikon adını yeni öğrendiğimiz bu tür ülkelere yönelmeye başladı. Bunun seçiminde maliyete etki eden bütün faktörler (hammadde, işçilik maliyetleri, transport, stabilite, devamlılık, güvenlik) bir fizibiliteden geçmiştir. Anılan maliyet rakamı medyada yanlış yazılmış olabilir belki ama o coğrafyada rakamlar gerçekten çok alt seviyede.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hele oturduğumuz konutların en kaliteli malzemeler (armatÜr, yer döşemesi) kullanılmak şartıyla inşa edilmesi durumunda metrekare maliyeti 500 TL'yi bulmuyor bile. Evimin yakınlarında bir bina yapıldı daireler 55 metrekare (maliyeti 27,500 TL) 235.000 TL' ye satıyorlar. Alın size şişirme 10 kattan fazla. Şimdi mÜteahhitlik yapanların neden çok zengin olduklarını anlayabildiniz mi?

İnşaat işi farklı bişey zaten abi.

Ben hep derim Üretici, Ürettiği şeyden 2 kat kazanmıyorsa o adam dönemez.

Bizim evi 20 yıl önce çok komik paraya aldık.

Geçen senelerde evin arkasına AVM dikildi evin değeri 150 milyar oldu.

Şimdi AVM ninde karşı caddesine garip bir toplu konut yapılıyor bÜyÜk, AVM li, havuzlu mavuzlu.

1+1 leri 300 kÜsÜr milyardan satışa çıkmış ve bitmiş. 600 bin TL lik evler satılmış bitmiş.

Muhit Alibeyköy :)

Ve işin komik tarafı evler piyasada yok. Alan çevrilmiş, bir odalık bir satış ofisi açılmış olay orada bitmiş. Daha inşaata kazma vurulmadı :D

Bu satış politikası buna tamam derim. Adam 3 e mal etti, 6ya satıyor tamam anlarım.

Ancak bizde abartmada var. Yani 3e mal edilecek şey 20ye yapacağız deniyor.

TT Arena stadı teknolojiden uzak bir beton yığını bilmem kaç milyon € ya yapıldı.

BjK stadı keza öyle...

3. köprÜ bilmem kaç milyar € olacakmış...

Adam koca teknoloji fabrikası 6.3milyon$ kurcam diyor.

1-2 sene önce Kazakistan da mı ne teknolojik bir stayum yapılmıştı. 20-30.000 kişilik.

Dışarısı bilmem kaç derece olursa olsun stadın için 22C de falan kalıyor. Stadın herbir tarafı değişiyor falan filan.. 20 kÜsÜr milyon € toplam maliyeti vardı.

Bizde dÜz beton yığınları 100 milyon € dan kapıyı açıyor.

Benim kafamın basmadığı husus bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu tip projelerin maliyetleri konusunda ben bilgili değilim Gökhan. Senin yazından da bu konularda bilgi sahibi olduğunu anladım :)

Şu kadarını biliyorum kendi çalıştığım işyerinden: çin'de 2,5 dolara malediyoruz, aynı mamülü Avrupa'da hem de NL'de değil çek'te yaptırırsak 15 dolara malediyoruz. Bu mamül Mediamarkt'ın standında 60 euroya satılıyor.

Gelişme çin'de alım gücünü artırınca artık aylık 40 dolara çalışacak işçi bulunamaz oldu; bu da gelecekte çin'in artık iyi bir ucuz alternatif olmayacağını gösteriyor. Belki de bu faktörden dolayı Nikon adını yeni öğrendiğimiz bu tür ülkelere yönelmeye başladı. Bunun seçiminde maliyete etki eden bütün faktörler (hammadde, işçilik maliyetleri, transport, stabilite, devamlılık, güvenlik) bir fizibiliteden geçmiştir. Anılan maliyet rakamı medyada yanlış yazılmış olabilir belki ama o coğrafyada rakamlar gerçekten çok alt seviyede.

Abi ona eyvallah zaten onu bılmıcek kadar odun değilim :D o makineler nerden gelecek? ben çinde bir kıytırık makıne sordum dunya para dedıler buraya getırtmesı ayrı bır dert.ben üretim asamasını degıl kurulumunu soruyorum kara bınayı dikdin 10 bın metre kareye az makıne koycaksan nıye o kadar buyuttun artı 800 kişi çalışacak o ucret yınede bana az geldı.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6.3 milyon$ çok çılgın bir para Gökhan.

Bakma bizim çevremizde milyon € lar uçuştuğundan küçük geliyor.

Doğru yerde 6.3 milyon ile bir fabrikadan fazlası bile kurulur.

Nikon'un bence çin'den uzaklaşması iyi olur. Herkes de ön yargı var.

+ çin halkının refah seviyesi her geçen gün artıyor. Mehmet Abi'nin dediği gibi ayda 40$ a işçi falan en azından benim duyduğum yok.

çinli bir arkadaşım var onla çok yazıştım ettim. Ayda 40$ a işçi muhabetini yıllar önce olan bir olay diye dile getiriyor. Şuan yasal olarak böyle bişey olmasının imkanı yok diyor.

Teknik olarak ikimizde aynı işi yapıyoruz ve neredeyse yıllık geliri benim ki kadar iyi.

Aramızdaki en büyük fark ben 2+1 bir evde yaşarken o tek odalı bir ev daha doğrusu oda da kalıyor :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6.3 milyon$ çok çılgın bir para Gökhan.

Bakma bizim çevremizde milyon € lar uçuştuğundan küçük geliyor.

Doğru yerde 6.3 milyon ile bir fabrikadan fazlası bile kurulur.

Nikon'un bence çin'den uzaklaşması iyi olur. Herkes de ön yargı var.

+ çin halkının refah seviyesi her geçen gün artıyor. Mehmet Abi'nin dediği gibi ayda 40$ a işçi falan en azından benim duyduğum yok.

çinli bir arkadaşım var onla çok yazıştım ettim. Ayda 40$ a işçi muhabetini yıllar önce olan bir olay diye dile getiriyor. Şuan yasal olarak böyle bişey olmasının imkanı yok diyor.

Teknik olarak ikimizde aynı işi yapıyoruz ve neredeyse yıllık geliri benim ki kadar iyi.

Aramızdaki en büyük fark ben 2+1 bir evde yaşarken o tek odalı bir ev daha doğrusu oda da kalıyor :blink:

çolgın bir para doğru teknoloji devi ve tekloji ürünleri üretim tesisi için içinin mimarisi makıneler vs vs bir kısmını anca adam üçtane montaj tezaghı koymucak herhalde dimi yani. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Adamların yapacakları şey büyük bir ihtimalle montaj. Yani üretilmiş yarı mamüller gelecek ve montajı yapıldıktan sonra stoklanacak. 10 Bin metrekare alanı çoğu yarı mamül ve bitmiş mamül stok alanı olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

öyle hesaba dalarsak yandık.Kullandığın lensin maliyetide para tutmuyor o zaman oturdugun evede 200-300 bin nıye verıyorsun otur kendın kur tuglaları yap 50 bıne cıkar o ev.

Evet 50 bine çıkar ama sen onunla nasıl uğraşacaksın. Bir kere tek yani müstakil ev yapman lazım. Apartman yaptırmaya gücün yetmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Adamların yapacakları şey bÜyÜk bir ihtimalle montaj. Yani Üretilmiş yarı mamÜller gelecek ve montajı yapıldıktan sonra stoklanacak. 10 Bin metrekare alanı çoğu yarı mamÜl ve bitmiş mamÜl stok alanı olacaktır.

Dslr uretımı falan dıyor abı nekadar yarı montajlı gelebılırkı dslr uretımı ordan oraya ordan naklıye vs vs tuhaf dedın gıbı bende dusundum ama dslr uretım falan dıyınce şaşırdım zor o paralara kanımca..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit hocaya katılıyorum. Bu Ülkede şu anda mevcut bir SMD fabrikası var mı bilmiyorum. 800 işçi demek montajda kullanılacak insan gÜcÜ demek. Makineler belli bir noktaya kadar robotlar tarafından montajı yapılabiliyor ama bazı safhalarda mecburen insan eline ihtiyaç var. Bence de Malezya, Hong-Kong gibi SMD noktalarında gerekli modÜllerin Üretimi yapılıp yani yÜksek teknojinin olmazsa olmazları bu tÜr "hightech" noktalarda halledilip montaj aşaması için bu yeni Ülke seçilecek. Kimbilir, belki de bu noktada "komple hazır bir mamÜl" ve "yedek parça" gibi terimlerin gÜmrÜkleme kurallarından dolayı da kar edilip maliyet dÜşÜrÜlecek.

Taiwan seli ve Japon depremi sonrasında alternatif arayışlarının sonucu olarak görÜyorum bunları ben.

Bekleyip görelim bakalım, sonuçta son kullanıcıya daha uygun fiyatlı ekipmanlar sunulacak diye seviniriz inşaallah. Bırakın inşaatı, makineyi kaça maledeceklerini onlar hesaplasınlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çalıştığım firma ağırlıklı olarak endüstriyel otomasyon işleri yapıyor.

Fabrikalara üretim hatları kuruyor, revizyonlar vs yapıyor.

Tamamı ile youtube vs sitelerde görmüş olduğumuz lens, gövde vs üretim fabrikalarındaki teknoloji para tutmayacak bir teknoloji olduğunu söyleyebilirim.

Kaldı ki o fabrikada tam olarak ne yapılacak? Onu da tam olarak bilmiyoruz. Haber'in kaynağı nedir? Çevirmen kimdir? Yazılanlar ne kadar doğru?

Varsayımlar üzerine Çok konuştuk.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.