İçeriğe git

En iyi Makro Lensler

Recommended Posts

Sigma 35 optik olarakda çok kaliteli diye biliyorum. Baya bir test fotoğraflarını görmüştüm çok güzel sonuçları var.

Ha dediğin gibi ne katar? belki 1-2 tık arttırır imaj kalitesini hepsi o.

Fantezi zaten benim ki, benim o lensi almam için ben bu işi biliyorum, kralını tanımam demem lazım. :D

Yoksa bir lense o kadar para vermem (tak gez tarzı bir lens için yani)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben tamron 90mm de karar kılınca cebimde kalan para + 35mm nikkoru satıp 50mm F1.4G veya D alacaktım.

Bir arkadaş 50mm en popüler ama en az kullanan lensdir dedi.

Haksızda değil :D

Bende 50mm e çok aşina hastası olduğum bir açı değil.

O sebepten bu düşünceden faz geçtim gibi.

35 i saklayıp yanına 50mm F1.8D alma düşüncesindeyim.

Ne zaman ki para lazım olur, başka bir iş için, lens için, body için... 35mm ve 50mm yangın anında ilk atılacak lensler olarak dursun köşede :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tamron 90mm i alamadim. Benim govde ile AF calismadi. D90da calisti bende tik yok :)

Kader kismet dedik isimize baktik. Kismet 750TL ye nikkor 105mm AF-D buldum. Fiziksel olarak gayet iyidi.

Ancak ici baya tozluydu. Abi ddim bunu ici cok pis?

-O da senin kismetin.

-Ha? Nası ya?

Onun disinda bir tane tamron 90 buldum ama ona da cok istediler eve elim bos donuyom :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yok abi lens, olsa neden almıyayım.

Sadece sıfır var oda 1000TL.

Ben ucuz etten yahni yapma derdindeyim :D

Bugün zaten 50mm F1.4G denedim arkadaştan. Tadı damağımda kaldı kafamı karıştırdı baya bi kerata :)

Ben şu 35mm F1.8G yi bir satayım iyice gözümden düştü.

O gözümden düştükçe Tamron 17-50 büyüyor müthiş bir lens. Bilmiyorum hepsimi böyle yoksa bendeki kopyamı böyle denk geldi ama FF almadığım müddetçe body i satarım lensi satmam o derece.

Ay başına kadar da pusuya yatayım.

Hiç bişey denk gelmezse 1000TL ye sıfır alıcam Tokinayı yapacak bişey yok.

Birde Mehmet abi veya Ertan abi şunu bana açıklarmısınız?

2hrn7dh.jpg

Tamron 90mm i araştırırken de bir yerde görmüştüm. 1:1 büyütmete yani lens en uzun hale geldiğinde F2.8 olmuyor, F5.6 oluyor yazıyordu.

Pentax dan bildiğim için öyle bişey mi olur ya, yanlış yazmışlar diyip geçtim.

Bugün lensi denerken fark ettim lens F3.5 in altına inmiyor.

Sonra lensi uzattıkça diyaframında sürekli büyüdüğünü 1:1 konumunda F5.6 olduğunu gördüm.

Şimdi baktım, Tokina 100mm de böyleymiş, Nikkor 105mm de böyleymiş.

Bunun sebebi nedir abi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Markalar Nikon'a lens yaparken daha küçük çaplı bu Nikon ağızlarından dolayı zorlanıyorlar; bunun sonucunda da sensöre yeterince ışık düşüremiyorlar.

Hep yazarım, bir Canon'a lens yapıp iyi performans elde eden Tamron/Sigma aynı şeyi Nikon'da yakalamakta zorlanır. çünkü ağız daha dardır, sensörün ağıza mesafesi daha farklıdır, o kısa mesafede o dar ağızdan yeterince ışığı yeterince keskinlikte sensöre düşürmek daha zordur.

1:1 büyütmeyi elde etmek için en arkadaki mercek sensörden bi hayli uzaklaşmak zorunda kalır, hesaplamanın mantığı budur zaten. Böyle olunca senin DX sensörüne düşürülebilen ışık miktarı da otomatikmen azalır. Yani bu çok doğal bir durumdur. Aynı şeyi bir full frame de daha az yaşarsın.

Peki; benim sana sorum şu o zaman: 1:1 büyütme istediğin bir çekimde F11'in altında bir diyaframla çalışır mısın?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim sitede anlatmıştım lens seçimiyle ilgili yazıda. Objektiflerin diyaftam değerleri hep sonsuza odakta hesaplanır. Odaklanan yer yaklaştıkça diyafram değeri düşer. Normal objektiflerde bu değişim farkedilmez ama makro objektifler çok yakına odakladigi için diyafram değeri değişir. Normal birşey.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Markalar Nikon'a lens yaparken daha küçük çaplı bu Nikon ağızlarından dolayı zorlanıyorlar; bunun sonucunda da sensöre yeterince ışık düşüremiyorlar.

Hep yazarım, bir Canon'a lens yapıp iyi performans elde eden Tamron/Sigma aynı şeyi Nikon'da yakalamakta zorlanır. çünkü ağız daha dardır, sensörün ağıza mesafesi daha farklıdır, o kısa mesafede o dar ağızdan yeterince ışığı yeterince keskinlikte sensöre düşürmek daha zordur.

1:1 büyütmeyi elde etmek için en arkadaki mercek sensörden bi hayli uzaklaşmak zorunda kalır, hesaplamanın mantığı budur zaten. Böyle olunca senin DX sensörüne düşürülebilen ışık miktarı da otomatikmen azalır. Yani bu çok doğal bir durumdur. Aynı şeyi bir full frame de daha az yaşarsın.

Peki; benim sana sorum şu o zaman: 1:1 büyütme istediğin bir çekimde F11'in altında bir diyaframla çalışır mısın?

Benim sitede anlatmıştım lens seçimiyle ilgili yazıda. Objektiflerin diyaftam değerleri hep sonsuza odakta hesaplanır. Odaklanan yer yaklaştıkça diyafram değeri düşer. Normal objektiflerde bu değişim farkedilmez ama makro objektifler çok yakına odakladigi için diyafram değeri değişir. Normal birşey.

Ertan abi konu dışı olarak fisheye lens severmisin bilmiyorum ama donanımhaber de belki görmüşsündür.

Jimi diye bir arkadaş var Murat.

Dün onla dolaştık Nex6 + Samyang 8mm F2.8 fisheye.

Abi yok böyle keyifli bişey. Manyak bir görüş alanı var.

Sony mount ucuzmuş ama nikon değil. Dün eve geldim direk ona baktım kaç para diye 900TL falan sıfır, ikinci elde bulamadım. Bulsamda 600Tl den ucuza olmaz onunda keyfi çıkmaz :D

Birde 120$ a Sigma 30mm F2.8 aldı.

Oda fiyatına göre çok keskin bir lens.

Ben benim Tamron 17-50 ye süper diyordum ama belki ondan bile keskin 120$ lık lens.

Biz Pentax çıyız abi :D

Biz 1:1 de F2.8 i gören adamlarız :D

Tamam Tamron Sigma vs Nikon un küçük mount una uygun yapamıyor olmuyor diyelim.

Diyelim demesine de yukarıdaki grafik Nikkor 105mm AF-D nin incelemesinden alınma yani oda 1:1 de F2.8 olmuyor.

Birde kafamın basmadığı diğer bir nokta 1:1 de maximum F5.6 Minimum F64

F64 nedir arkadaş 64e kadar çıkan diyafram mı var :blink:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

FF dönemde yapılmış 105 mm AFD lensi günün APSC sensörlü makinada denersen bu normal. Tak onu bi full frame makineye bak ne oluyor.

İkincisi lenslerin spec tablolarında zaten 1:1 de en düşük verebileceği diyafram belirtilmiştir.

Pentax'taki lenslerde en öndeki lenslerin çapının küçüklüğünden mount/sensör mesafesi hakkında zaten bilgi edinebilirsin, yani fiziksel durumu farklı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman bu durum AF-s 105 dışında alabileceğim tüm lenslerde böyle olacak.

Bu şartlar altında sırasıyla;

Nikkor AF-D 105mm > Tokina 100mm > Sigma 105mm

Aranmaktadır. Görenlerin insanlık namına bildirmeleri rica olunur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sen hiç makro tarzı çekim yaptın mı (1:1 veya 1:2)? Ben F8'den aşağı inemedim, çünkü net alan çok daralıyor, mecburen diyaframa yükleniyorsun.

Neden bunu bu kadar sorun ediyorsun anlamakta zorlanıyorum. Diyelim ki F2,8'e indi, ne olacak, neresi artacak, nereden kar edeceksin? Daha hızlı mı netleyecek?

Bu lensle portre çeksen bile o insan kafasını 1:1'e sığdıramıyacağın için lens otomatikmen F2,8'e zaten düşecek. İzah et bana lütfen, nedir senin istediğin bir makro lenste F2,8 iken 1:1 büyütme oranıyla?

Ekteki fotoğraf D3+Tokina 100 mm ile çekildi. 1/250, F/4, Iso800, -0,7 poz telafisi, diyafram öncelikli, matrix ölçüm.

Dikkat et, bu karede 1:1 büyütme yok, objeye o kadar yaklaşırsam kedinin saedce burun kısmı görülürdü. Bu kadarlık bir büyütmede bile F4 ile net alan bu kadar sığ iken, senin F2,8'inde bıyıklardan başka net olan bir kısım kalabilir miydi?

post-1343-0-72568300-1365961084_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Takıldığım bir husus yok be abi. Olayın sebebini anlamaya çalışıyordum.

Birtek Nikon da duydum çünkü bu olayı.

1:1 makro da tabiki F8 altına pek inilmez ancak bazen egzantirik şeylerde F2.8 altı bile aranır.

Tamamı ile fantezi işi.

Misal;

10h1ymr.jpg

Bit kadar bişeyin, sadece bit kadar bişeyini almak istediğinde işte 1:1 de F2.8 aranır.

Yoksa kedi çekeceksem makro niye kullanayım :D

Tabi kediyi kobay olarak kullanmıyorsam ^_^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende Tamron AF 70-300mm F/4-5.6 Di LD Macro 1:2 lens var. Fiyatı uygun diye almıştım; fena değil. Tabi titreşim azaltma özelliği yok ama yine de uygun zaman ve ışık altında güzel iş görüyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Bey,

Neden close-up düşünmüyorsun??

Not : Bu alımın sonucunu merakla bekliyorum..Kim bilir; nikon 70-300 vr den sonra sıra belki macro lense gelir..Kısmet :)

Beysan Bey makro dünyası farklı bir dünya. Close-up ile olacak iş değil.

Bende süper yaptığım, yapabildiğimden değil elbet ama zaman yok. Olsa sürekli ormanlarda börtü böcük avında olurdum :)

Benim amacım böyle kareler yakalayabilmek.

http://500px.com/search?utf8=%E2%9C%93&q=macro

Gerçi bunlar çok uç örnekler bir çoğu sadece tek bir lens kullanarak çekilmemiş, arka planda dünya kadar ekipman var.

Ve malesef böyle fotoğrafları closeup filtreler ile çekmek mümkün değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

:)

500px de gerçekten ben fotoğrafçıyım diyen adam sayısı hayli fazla.

Nikkor 60mm AF-D sıfır TR garantili

750TL ye satıyorlar sahibinden.com da ilgilenen varsa bir baksın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu fotoğrafları, görmemek, görmekten daha iyi. Varolan tüm motivasyonum kayboluyor açıkçası..

Kesinlikle doğru.

:)

500px de gerçekten ben fotoğrafçıyım diyen adam sayısı hayli fazla.

Sinir bozucu ve ilham verici bir yer.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alacağım para var. Onu alsam Nikkor 50mm f/1,8D yi alacam. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İkinci el alın, 200TL den fazla bir kuruş para vermeyin.

Ararsanız 175TL ye bile satılıyor.

Ben 175TL ayarlardım sonra F1.4 aklıma düşünce ona yöneldim.

Makro lens olarak süreli olarak Tokina 100mm aklımda vardı ancak bana maliyeti 1000TL olacaktı.

Sigma 70mm + Nikon 50mm F1.4D nin toplam maliyeti 1000TL oldu :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lens çok başarılı!

GKN_2459.jpg

Renkler doğrumu emin değilim. Benim monitör böyle çiçek falan çekince yoğun renklerde kendinden geçiyor çok aşırı doygun gösteriyor o sebepten tam olarak ne yaptığımıda anlayamıyorum.

Fotoğraf 1:1 büyütmede üstelik F2.8 de çekildi grin.gif

Buda F2.8 de iken %100 crop

100.jpg

1:1 de evet F2.8 bir işe yaramaz teknik olarak ama işte böyle bit kadar bişeyi çekip arka planı renk cümbüşü yapmak için aranıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.