İçeriğe git

POZLAMA MODLARI Hakkında Soru (num)

Beysan TAŞCI

Recommended Posts

-Nikon d5100 sahibiyim.Makinemi seviyor ve ona hakim olmaya (fırsat buldukça) çalışıyorum..

-Pozlama modlarının (ışığın ne şekilde ve nereden ölçüleceği) iyi bir fotoğraf için olmazsa olmaz olduğunu biliyorum.

-Nikon d5100 deki pozlama modları;

*Matrix (Genel ortalama)

*Merkez ağırlıklı (Merkez %70, diğer %30 ağırlıklı)

*Spot

Akşam yaptığım deneme şu şekilde gerçekleşti;

Makineyi tavana yönelttim ve salondaki tek ışık kaynağına(tasarruflu ampül), kadrajdaki 11 noktanın en sağındaki noktanın, ampül üzerine gelmesini sağladım.Diyafram ve ISO Sabit elbette.

üstte anlattığım uygulama her pozlama modunda geçerli ana ve sabit başlık olsun:

Şimdi;

1-) Pozlama modum Matrix iken

Kadrajdaki en sağ nokta yanan ampül üzerinde iken enstantane 1/250 veriyor,Açıyı hiç bozmadan seçili noktamı, bir soldakine taşıyorum, enstantane 1/40 veriyor,ilk noktama göre en soldakine taşıyorum (nikon d5100 lerde 11 nokta var) 1/20 veriyor.

SORU : Matrix modda, seçilen netleme/pozlama noktasından bağımsız olarak, tüm kadrajın ortalaması alınıyorsa eğer neden noktaların yeri değiştiğinde pozlama değerleri bu kadar farkediyor?? yani kadrajdaki genel ortalamayı veriyorsa eğer,neden ampülün üzerine gelen noktayı seçtiğimde bu esnada verilen enstantane değeri ile diğerleri arasında bu kadar büyük bir pozlama farkı oluşturuyor??

2-) Pozlama Merkez Ağırlıkta İken

Seçilen nokta, hangisi olursa olsun enstantane değeri hiç değişmiyor.(Seçilen noktamız bu esnada yanan ampül üzerindeyken de 1/40 veriyor,noktamızı orta nokta olarak seçdiğimizde de(bakış açısı aynı, makine sabit yani) 1/40 veriyor.

Benim buradan anladığım, bu modda, makine, yalnızca 11 kadrajın ortasında yer alan bölgeden okuma yapıyor ve bu esnada netleme/pozlama noktamızı kadrajdaki hangi nokta olarak seçersek seçelim, pozlama mevcut kadrajın ortasından yapıldığından enstantane değeri değişmiyor..

Tespitim doğru ise sorum yok smiley1.gif

3-) Spot Mod:

Bilindiği üzere nikon makineler, kadrajdaki noktaları aktif etsek de etmesek te (yani seçerek "kırmızı" yapsak ta yapmasak ta)pozlamanın ölçülmesini istediğimiz yere hangi noktayı getirirsek oradan okuma yapabiliyor.Deklanşöre de yarım basmamız gerekmiyor .(Ki çoğu kitapta, pozun okunabilmesi için önce noktayı seçmemiz ve sonra deklanşöre basmamız gerektiği yazılıdır ve yanlıştır, en azından nikonlarda bu tanımlama yanlıştır.)

Bu kısa nikon reklamından sonra smiley1.gif yine ampül üzerindeki noktamızdan ölçümü 1/4000 olarak (farka dikkat) alıyoruz, makineyi hiç oynatmadan , seçili noktamızı bir adım soldakine getiriyoruz pozlama 1/ 40 oluyor, en soldakine getirdiğimizde ise (ampül üzerinde olanın ters istikametindeki)1/4 oluyor.

Yani pozlamada doğrudan hangi noktamız aktifse,doğrudan o noktadan ölçüm alıyor, ki herhalde beklenen de bu olduğundan burada bir sorun gözükmüyor.

Bu tespitim de doğru ise eğer burada da bir sorum yok demektir smiley1.gif

Kısacası matrix modda bir terslik var ve ben ya yanlış öğrendim ya da anlamadığım birşeyler var..

Sıkılmadan okuduğunuz umuyor ve teşekkür ediyorum..

NOT : Bu sorunun aynısını başka bir siteye de yazdığımdan ve bu metni oradan alıp buraya kopyaladığımdan metin böyle çıktı.özür dilerim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yazıyı komple seçip yazı font rengini siyah yapmanız geriyor.

-Nikon d5100 sahibiyim.Makinemi seviyor ve ona hakim olmaya (fırsat buldukça) çalışıyorum..

-Pozlama modlarının (ışığın ne şekilde ve nereden ölçüleceği) iyi bir fotoğraf için olmazsa olmaz olduğunu biliyorum.

-Nikon d5100 deki pozlama modları;

*Matrix (Genel ortalama)

*Merkez ağırlıklı (Merkez %70, diğer %30 ağırlıklı)

*Spot

Akşam yaptığım deneme şu şekilde gerçekleşti;

Makineyi tavana yönelttim ve salondaki tek ışık kaynağına(tasarruflu ampül), kadrajdaki 11 noktanın en sağındaki noktanın, ampül üzerine gelmesini sağladım.Diyafram ve ISO Sabit elbette.

üstte anlattığım uygulama her pozlama modunda geçerli ana ve sabit başlık olsun:

Şimdi;

1-) Pozlama modum Matrix iken

Kadrajdaki en sağ nokta yanan ampül üzerinde iken enstantane 1/250 veriyor,Açıyı hiç bozmadan seçili noktamı, bir soldakine taşıyorum, enstantane 1/40 veriyor,ilk noktama göre en soldakine taşıyorum (nikon d5100 lerde 11 nokta var) 1/20 veriyor.

SORU : Matrix modda, seçilen netleme/pozlama noktasından bağımsız olarak, tüm kadrajın ortalaması alınıyorsa eğer neden noktaların yeri değiştiğinde pozlama değerleri bu kadar farkediyor?? yani kadrajdaki genel ortalamayı veriyorsa eğer,neden ampülün üzerine gelen noktayı seçtiğimde bu esnada verilen enstantane değeri ile diğerleri arasında bu kadar büyük bir pozlama farkı oluşturuyor??

2-) Pozlama Merkez Ağırlıkta İken

Seçilen nokta, hangisi olursa olsun enstantane değeri hiç değişmiyor.(Seçilen noktamız bu esnada yanan ampül üzerindeyken de 1/40 veriyor,noktamızı orta nokta olarak seçdiğimizde de(bakış açısı aynı, makine sabit yani) 1/40 veriyor.

Benim buradan anladığım, bu modda, makine, yalnızca 11 kadrajın ortasında yer alan bölgeden okuma yapıyor ve bu esnada netleme/pozlama noktamızı kadrajdaki hangi nokta olarak seçersek seçelim, pozlama mevcut kadrajın ortasından yapıldığından enstantane değeri değişmiyor..

Tespitim doğru ise sorum yok smiley1.gif

3-) Spot Mod:

Bilindiği üzere nikon makineler, kadrajdaki noktaları aktif etsek de etmesek te (yani seçerek "kırmızı" yapsak ta yapmasak ta)pozlamanın ölçülmesini istediğimiz yere hangi noktayı getirirsek oradan okuma yapabiliyor.Deklanşöre de yarım basmamız gerekmiyor .(Ki çoğu kitapta, pozun okunabilmesi için önce noktayı seçmemiz ve sonra deklanşöre basmamız gerektiği yazılıdır ve yanlıştır, en azından nikonlarda bu tanımlama yanlıştır.)

Bu kısa nikon reklamından sonra smiley1.gif yine ampül üzerindeki noktamızdan ölçümü 1/4000 olarak (farka dikkat) alıyoruz, makineyi hiç oynatmadan , seçili noktamızı bir adım soldakine getiriyoruz pozlama 1/ 40 oluyor, en soldakine getirdiğimizde ise (ampül üzerinde olanın ters istikametindeki)1/4 oluyor.

Yani pozlamada doğrudan hangi noktamız aktifse,doğrudan o noktadan ölçüm alıyor, ki herhalde beklenen de bu olduğundan burada bir sorun gözükmüyor.

Bu tespitim de doğru ise eğer burada da bir sorum yok demektir smiley1.gif

Kısacası matrix modda bir terslik var ve ben ya yanlış öğrendim ya da anlamadığım birşeyler var..

Sıkılmadan okuduğunuz umuyor ve teşekkür ediyorum..

NOT : Bu sorunun aynısını başka bir siteye de yazdığımdan ve bu metni oradan alıp buraya kopyaladığımdan metin böyle çıktı.özür dilerim..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla başdan sona okudum matrix modu daha önce duydum ama nerden nasıl sokulur bilmiyorum onuda ben sorayım nerden geçiliyr matrix moda ve tam olarak işlevi nedir? Yarım deklanşör olayı mantıklıdı odak noktasını rahat seçmeni saglar ve kıtlmeyı yapar çekersin. Işığa göre makine otomatık algılıyor veriyor enstantaneyi demekki diğer şekilde ışığı daha öz görüyor algılıyor cihaz ona göre düşürüyor enstantaneyi..Gerekli açıklamaları üstadlardan bekliyelim bende merak ettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

halkboyleistiyor.blogspot.com/2013/03/nikon-d800-incelemesi-3.html

Burada D800'deki ölçüm yöntemlerini anlatmıştım. D7000 ve sonraki gövdelerde ölçüm sistemi aynı. D7000'den önce çıkan gövdelerde (d700, d3 vs.. dahil) matriks yöntemi biraz farklı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Öztürk,

Bugün bir kez daha baktım kitapçığına..Matrix Ölçüm için, kadrajın genel ortalaması alınır diyor ve başka birşey demiyor..Oysa pek çok yerde arkadaşlar nikonun matrix Ölçüm yÖnteminde, evet kadrajın ortalaması alınır ama seçilen netleme noktasının çevresindeki (çevresi deniyor, kadrajın tamamının ortalaması değil) ortalama esastır deniyor..Nedir bunun sırrı??

Selamlarımla..

Hani şunu sorarsanız bana , cevabım yoktur baştan sÖyleyeyim:-)) Herşey tamam da bir bu nokta mı kaldı karanlıkta ??

Ama insan bilmek istiyor işte..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Öztürk,

Bugün bir kez daha baktım kitapçığına..Matrix Ölçüm için, kadrajın genel ortalaması alınır diyor ve başka birşey demiyor..Oysa pek çok yerde arkadaşlar nikonun matrix Ölçüm yÖnteminde, evet kadrajın ortalaması alınır ama seçilen netleme noktasının çevresindeki (çevresi deniyor, kadrajın tamamının ortalaması değil) ortalama esastır deniyor..Nedir bunun sırrı??

Selamlarımla..

Hani şunu sorarsanız bana , cevabım yoktur baştan sÖyleyeyim:-)) Herşey tamam da bir bu nokta mı kaldı karanlıkta ??

Ama insan bilmek istiyor işte..

Abi yukardaki şemada açıklama mevcut zaten ben tam çerçeve kullanıyorum bunu ama diğer modlarıda portre çekimlerinde kullanmak çok daha iyi olur gibi duruyor sanki ama daha çok 3d modu tavsiye edilmiş otomatık olarak..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Gökhan,

Sizin makinenin matrix açıklaması ile benimki farklı.Bunun haricinde sizinkinde de görüleceği üzere; "makine karenin büyük bir bölümünü ölçer" diyor.Ne demekse! Oysa bana söylenen (forumlarda ve yukarıda Sn.öZTüRK tarafından) karenin büyük bölümü ya da bende yazdığı gibi, kadrajın tamamının ortalaması şeklinde değil, uygulamanın, seçilen netleme noktası civarının esas alınarak kadrajın genel ortalamasının alındığı şeklinde..Hangisi doğru bilmiyorum, bu bir mesele mi bunu da blmiyorum, bildiğim tek şey, işin aslının ne olduğu:-))

Selamlarımla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Gökhan,

Sizin makinenin matrix açıklaması ile benimki farklı.Bunun haricinde sizinkinde de görüleceği üzere; "makine karenin büyük bir bölümünü ölçer" diyor.Ne demekse! Oysa bana söylenen (forumlarda ve yukarıda Sn.öZTüRK tarafından) karenin büyük bölümü ya da bende yazdığı gibi, kadrajın tamamının ortalaması şeklinde değil, uygulamanın, seçilen netleme noktası civarının esas alınarak kadrajın genel ortalamasının alındığı şeklinde..Hangisi doğru bilmiyorum, bu bir mesele mi bunu da blmiyorum, bildiğim tek şey, işin aslının ne olduğu:-))

Selamlarımla..

Sanmıyorum farklı olsun abi muhtemelen aynıdır bakma bunlar farklı yazdıklarınıya aynı gorevı yapıyorlardır he belki işleyıs kalıte farklıdır belki ama aynı mantıkla çalışır bence yukardaki fotodaki açıklama gayet güzel ben otomatıkte kullanıyorum genel cekım yaptığım için ama portrelerde dıger modlar cok mantıklı gibi. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D90'daki matriks ölçüm yöntemi odak noktalarına dikkat etmez, sadece tüm sahneyi ölçer. d7000 ve sonraki gövdelerde tüm sahne ölçüldükten sonra odak noktalarındaki ışık da ölçülür ve pozlama odaktaki ölçüme daha fazla ağırlık vererek belirlenir. Hele sahnede bir yüz varsa makine % 90 o yüzü göre pozlama yapar. d5100 nasıl tam bilmiyorum belki d90'daki sistem vardır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Valla başdan sona okudum matrix modu daha önce duydum ama nerden nasıl sokulur bilmiyorum onuda ben sorayım nerden geçiliyr matrix moda ve tam olarak işlevi nedir? Yarım deklanşör olayı mantıklıdı odak noktasını rahat seçmeni saglar ve kıtlmeyı yapar çekersin. Işığa göre makine otomatık algılıyor veriyor enstantaneyi demekki diğer şekilde ışığı daha öz görüyor algılıyor cihaz ona göre düşürüyor enstantaneyi..Gerekli açıklamaları üstadlardan bekliyelim bende merak ettim.

Matrisi makinanın üst tarafında bulunan dijital ekranın hemen önündeki kırmızı format yazısının önündeki tuşa basarak sağ el başparmağın karşılık geldiği tekeri çevirerek ayarlıyorsun.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D90'daki matriks ölçüm yöntemi odak noktalarına dikkat etmez, sadece tüm sahneyi ölçer. d7000 ve sonraki gövdelerde tüm sahne ölçüldükten sonra odak noktalarındaki ışık da ölçülür ve pozlama odaktaki ölçüme daha fazla ağırlık vererek belirlenir. Hele sahnede bir yüz varsa makine % 90 o yüzü göre pozlama yapar. d5100 nasıl tam bilmiyorum belki d90'daki sistem vardır.

Ertan Hocam,

Yukarıda D7000 ve sonrası gövdelerde de D800 ve D4' deki ölçüm sisteminin kullanıldığını yazmışsın. D5100' de D7000' den sonra piyasaya çıktığına göre matrix sistem ışığı ölçerken seçilen odak noktasını da dikkate alıyor sanırım. çünkü Beysan abinin yazdığı bilgi bunu teyit ediyor.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D5100'de eski matrix sistemi kullanılmış olabilir emin değilim.

Beysan abinin yaptığı denemede yazdıklarından çıkardığım sonuca göre D5100' de de, D800 ve D4 (D7000 de dahil) de kullanılan yeni matrix sistemi kullanılmış gibi. çünkü Beysan abinin denemesi şöyle;

Kadrajdaki en sağ nokta yanan ampül üzerinde iken enstantane 1/250 veriyor. Açıyı hiç bozmadan seçili noktamı, bir soldakine taşıyorum, enstantane 1/40 veriyor. İlk noktama göre en soldakine taşıyorum (nikon d5100 lerde 11 nokta var) 1/20 veriyor.

Bu denemeden çıkardığım sonuç ise D5100 de kullanılan matrix ölçüm sistemi blogunuzda yazdığınız D800' ün matrix ölçüm sistemi ile uyuşuyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beysan abi bayadır forumda yok.

Konuda hayli eski zaten.

Benim merak ettiğim bu işte matrix ölçüm sisteminden daha iyisi yokmudur?

Misal ben geçtiğimiz sene Pentax K20D ile Rize de bir dağı çekerken gök yüzü aşırı parlak, gölgede kalan dağ ise kapkaranlık çıkardı yani fotoğraf tek kelime ile evlere şenlik çıkardı.

Tabi bunda biraz benim cahilliğim biraz makinenin kazmalığı etkendi.

Bu sene ise D7000 ile çektiğim kareler Pentax a göre çok daha iyi ama beklenen düzeyde mi? Değil.

Tabi bunda yine benim acemiliğim veya belkide imkansızı istemem de etkendir ama...

Uzun lafın kısası daha iyi ölçüm sistemi yokmu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Beysan abi bayadır forumda yok.

Konuda hayli eski zaten.

Benim merak ettiğim bu işte matrix ölçüm sisteminden daha iyisi yokmudur?

Misal ben geçtiğimiz sene Pentax K20D ile Rize de bir dağı çekerken gök yüzü aşırı parlak, gölgede kalan dağ ise kapkaranlık çıkardı yani fotoğraf tek kelime ile evlere şenlik çıkardı.

Tabi bunda biraz benim cahilliğim biraz makinenin kazmalığı etkendi.

Bu sene ise D7000 ile çektiğim kareler Pentax a göre çok daha iyi ama beklenen düzeyde mi? Değil.

Tabi bunda yine benim acemiliğim veya belkide imkansızı istemem de etkendir ama...

Uzun lafın kısası daha iyi ölçüm sistemi yokmu?

önce biraz tarihçe; Dünya üzerinde ilk matrix ölçüm sistemli kamera, 1983-1989 yılları arasında üretilen Nikon'un en güzel gövdelerinden biri olan Nikon FA'dır. O zamanlar kullanılan sistem kareyi 5 parçaya bölerek, buralara düşen ışığın ortalamasını alarak pozometrik değer veriyordu. Hatta dikey kadrajdaki ölçümü yatay kadraja göre daha kötüydü. En son D4 ve D800' de kullanılan matrix ölçüm sisteminde ise 91.000 pixel RGB sensör kullanılmıştır. Matrixden önce Merkez ağırlıklı ölçüm sistemi kullanıyorduk ve ben halen çoğu durumda kullanıyorum. Ekte merkez ağırlıklı ölçüm sistemi kullanılarak çektiğim bir fotoğraf yer almaktadır.

post-1809-0-59412700-1379961983_thumb.jp

Matrix ölçümden daha iyi bir sistem yokmu ile ilgili soruna gelince; Kareyi mümkün olduğunca fazla pikselli sensörlerle ışık yönünden analiz ederek, daha önce hiç karşılaşılmayan bir durumda, hafızasına yerleştirilmiş 30-40 bin tane fotoğrafla karşılaştırarak perde hızı ve diyaframa karar veren sistem en mantıklısıdır. Burada fotoğraflanacak konunun kamera tarafından renkli algılanması da ölçüm doğruluğunu arttıran bir etkendir. Flaşlı ölçümde ise konu ve kamera arasındaki uzaklık bilgisi de bu sistemin olmazsa olmazıdır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım Ümit abi.

Yani bahsettiğin gibi ortamı analiz edip hafızasındaki 30-40bin fotoğrafa karşılaştıran bir sistem varmı ki?

Benim merak ettiğim Canon larda matrix e kafa tutacak bir sistem varmı?

Ayrıca bence eklediğin fotoğraf kolay bir fotoğraf yani makine için.

Ben çok daha zorlarını denediğimden hÜsran yaşıyordum :D

O yÜzden kareyi 2 kez çekiyordum birinde gök yÜzÜnden ölçÜm alıyor, birinde karanlık noktadan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım Ümit abi.

Yani bahsettiğin gibi ortamı analiz edip hafızasındaki 30-40bin fotoğrafa karşılaştıran bir sistem varmı ki?

Benim merak ettiğim Canon larda matrix e kafa tutacak bir sistem varmı?

Ayrıca bence eklediğin fotoğraf kolay bir fotoğraf yani makine için.

Ben çok daha zorlarını denediğimden hÜsran yaşıyordum :D

O yÜzden kareyi 2 kez çekiyordum birinde gök yÜzÜnden ölçÜm alıyor, birinde karanlık noktadan.

"Matrixe kafa tutacak" diye dÜşÜnmezdim ben. Orjinal Nikon matrix yönteminde sahnenin tamamı analiz ediliyordu, Canon'daki Evaluative ölçÜm yöntemindeyse sahnenin tamamı analiz ediliyordu ama odaklanan noktadaki ışık da ölçÜme dahil ediliyordu. Şimdi D7000'le beraber Nikonlar'da da odak noktasındaki ışık dikkate alınıyor. Yani bir bakıma Nikon Canon'u izliyor gibi, ama gene de sahneyi ölçmekle pozlama değerine karar vermek farklı.

Bence ÜstÜn olan sistem yok, sadece elindeki aletin nasıl çalıştığını anlamak önemli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.