İçeriğe git

POZLAMA MODLARI Hakkında Soru (num)

Beysan TAŞCI

Recommended Posts

"Matrixe kafa tutacak" diye dÜşÜnmezdim ben. Orjinal Nikon matrix yönteminde sahnenin tamamı analiz ediliyordu, Canon'daki Evaluative ölçÜm yöntemindeyse sahnenin tamamı analiz ediliyordu ama odaklanan noktadaki ışık da ölçÜme dahil ediliyordu. Şimdi D7000'le beraber Nikonlar'da da odak noktasındaki ışık dikkate alınıyor. Yani bir bakıma Nikon Canon'u izliyor gibi, ama gene de sahneyi ölçmekle pozlama değerine karar vermek farklı.

Bence ÜstÜn olan sistem yok, sadece elindeki aletin nasıl çalıştığını anlamak önemli.

Yani şunu diyebilirmiyiz D7000 bu konuda en iyilerden denebilecek bir sisteme sahip.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Tam olarak ne demek istediğini anlayamadım Ümit abi.

Yani bahsettiğin gibi ortamı analiz edip hafızasındaki 30-40bin fotoğrafa karşılaştıran bir sistem varmı ki?

Benim merak ettiğim Canon larda matrix e kafa tutacak bir sistem varmı?

Ayrıca bence eklediğin fotoğraf kolay bir fotoğraf yani makine için.

Ben çok daha zorlarını denediğimden hÜsran yaşıyordum :D

O yÜzden kareyi 2 kez çekiyordum birinde gök yÜzÜnden ölçÜm alıyor, birinde karanlık noktadan.

Bildiğim kadarıyla tÜm Nikon kameraların hafızalarında (bÜyÜk bir ihtimalle Canon ve diğerlerinde de) daha önce hiç karşılaşılmayan bir durumun fotoğrafı çekilirken, kamera eğer ölçÜmde bir tereddÜt yaşarsa, hafızasındaki 30-40 bin kare fotoğraflarla, çekilecek kareyi karşılaştırarak en doğru pozlamaya karar veriyor. Nikondaki Scene Recognition System (sahne tanıma sistemi) bu işi Üstleniyor. Bu sistemle ilgili detaylı bilgi için (http://uatumen.blogspot.com/2011/12/nikon-scene-recognition-system-nedir-ne.html)

Ertan hocanın belirttiği Canonlardaki matrix ölçÜmÜn karşılığı olan Evelatuve sisteminin kullandığı ölçÜm tekniği netleme noktasındaki ışığı da dikkate almak zaman içinde Nikon tarafından kopya edilmiş olabilir ama tÜm markalar zaten birbirlerinden ufak tefek alıntı yapabiliyorlar.

Eklediğim fotoğraf benim için zor değildi ama kameraya nasıl geldi bilmiyorum..:)

Senin denemelerde gökyÜzÜnde ışığın patladığı ve yeryÜzÜnde karanlıkta kalan yerleri aynı karede buluşturmak istiyorsun ve bu nedenle istediğin sonucu elde edemiyorsun sanırım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Evet, dediğiniz gibi epeydir forumda yokum ancak bunun nedeni küçük bir operasyon geçirmiş olmamdır.

Hayatın kıymetini bilmek lazım, ne zaman ve nasıl avuçlarımızın arasından kayıp gideceği hiç belli olmayan nazlı bir kuş gibi hayat..

Bir süre sonra yeniden görüşmek üzere..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bugün sizi var ettiğini düşündüğünüz, "hayatımın anlamı" dediğiniz hiçbirşey öldükten sonra kalmayacak. Farkında değiliz bazı şeylerin ne yazık ki.

Sabah sabah duygusallaştım bak gördün mü :) Çok geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Merhaba arkadaşlar

(Öncelikle Beysan bey için geçmiş olsun dileklerimi bildirmek isterim. Allah acil şifalar versin.)

Bu konu (Poz Ölçümü) bir süredir benim de gündemimde bir konu ve dolayısıyla ikinci/ayrı bir başlık açmaktansa buradan devam etmek istedim.

Sorum şu;

- Matris Ölçüm (Matrix metering)

- Renkli matris Ölçüm (Color matrix metering)

- 3D renkli matris Ölçüm (3D color matrix metering)

- 3D renkli matris Ölçüm III (3D color matrix metering III)

Yukarıda 4 ayrı ibare var. Bunların birbirlerinden farkı nedir bilmiyorum. Bildiğim şu ki, makine (D800)' nin menüsünden "matris Ölçümü" diye bir seçenek var, ve ben bunu seçiyorum çoğunlukla. Bunun dışında ayrıca 3D renkli matris Ölçüm/yada 3D renkli matris III gibi bir seçenek bulamadım. Oysa, -bir çoğunuzun da bildiği gibi- şu linkte: http://imaging.nikon.com/lineup/dslr/d800/sample01.htm D800' le çekilmiş bütün resimler hep "3D color matrix metering III" modunda çekilmiş. Ve ben makinemde bu ayarı bulamadım/yapamadım, Özellikle "renkli" ve "3D" hatta "III" (versiyon 3 gibi :) ) kısımları nasıl oluyor çÖzemedim, delircem valla!. Zira istediğim netlikte fotoğraf çekemiyorum hala ve işin sırrının burada yattğını düşünüyorum. (Karacahil sınıfındayım hala :) )

Şaka şaka.. Karacahil derken, :) temel kavramlar ve temel seviye fotoğraf eğitimi aldığımı belirtiyim. (belki seviyeme gÖre cevap vermek isteyen arkadaşlar olur diye, bÖyle bir not düşme gereği gÖrdüm. Yoksa sizlerin yanında elbette hala Karacahilim.)

Teşekkür ederim katkılarınız için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Merhaba arkadaşlar

(Öncelikle Beysan bey için geçmiş olsun dileklerimi bildirmek isterim. Allah acil şifalar versin.)

Bu konu (Poz Ölçümü) bir süredir benim de gündemimde bir konu ve dolayısıyla ikinci/ayrı bir başlık açmaktansa buradan devam etmek istedim.

Sorum şu;

- Matris Ölçüm (Matrix metering)

- Renkli matris Ölçüm (Color matrix metering)

- 3D renkli matris Ölçüm (3D color matrix metering)

- 3D renkli matris Ölçüm III (3D color matrix metering III)

Yukarıda 4 ayrı ibare var. Bunların birbirlerinden farkı nedir bilmiyorum. Bildiğim şu ki, makine (D800)' nin menüsünden "matris Ölçümü" diye bir seçenek var, ve ben bunu seçiyorum çoğunlukla. Bunun dışında ayrıca 3D renkli matris Ölçüm/yada 3D renkli matris III gibi bir seçenek bulamadım. Oysa, -bir çoğunuzun da bildiği gibi- şu linkte: http://imaging.nikon...00/sample01.htm D800' le çekilmiş bütün resimler hep "3D color matrix metering III" modunda çekilmiş. Ve ben makinemde bu ayarı bulamadım/yapamadım, Özellikle "renkli" ve "3D" hatta "III" (versiyon 3 gibi :) ) kısımları nasıl oluyor çÖzemedim, delircem valla!. Zira istediğim netlikte fotoğraf çekemiyorum hala ve işin sırrının burada yattğını düşünüyorum. (Karacahil sınıfındayım hala :) )

Şaka şaka.. Karacahil derken, :) temel kavramlar ve temel seviye fotoğraf eğitimi aldığımı belirtiyim. (belki seviyeme gÖre cevap vermek isteyen arkadaşlar olur diye, bÖyle bir not düşme gereği gÖrdüm. Yoksa sizlerin yanında elbette hala Karacahilim.)

Teşekkür ederim katkılarınız için.

Umarım işinize yarar.

http://uatumen.blogspot.com.tr/2012/06/matrix-olcum-sistemin-gelisimi.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.