İçeriğe git

Poz telafisi

Recommended Posts

D90 kullanıcısıyım. Fotoğrafları raw + jpeg olarak çekiyorum. D90 da + veya - pozlama talefasi kullandığım zaman raw ve jpegi olmak üzere tek fotoğraf çıkıyor. O anda hareketli bir şeyi çektiğim zaman poz telafisiz çekememiş oluyorum. Hareketli nesnelerde ya poz telafili yada telafisiz çekmek zorunda kalıyorum.

Poz telafili çektiğim zaman telafis ve telafili çekmesi için bir ayar mı var ? Yoksa telafili poz raw içine iki dosya içindemi yazılıyor. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş bilgi verebilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

raw zaten görünmez raw+jpegde telafıyı jepge uygular sadece cekecegın zaman telafıyı kapaman lazım ki raw çekıyorsanda telafı yapman gerekmez rawdan acarsın telafıyı.....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

D90 kullanıcısıyım. Fotoğrafları raw + jpeg olarak çekiyorum. D90 da + veya - pozlama talefasi kullandığım zaman raw ve jpegi olmak üzere tek fotoğraf çıkıyor. O anda hareketli bir şeyi çektiğim zaman poz telafisiz çekememiş oluyorum. Hareketli nesnelerde ya poz telafili yada telafisiz çekmek zorunda kalıyorum.

Poz telafili çektiğim zaman telafis ve telafili çekmesi için bir ayar mı var ? Yoksa telafili poz raw içine iki dosya içindemi yazılıyor. Bu konuda bilgisi olan bir arkadaş bilgi verebilir mi?

Eğer bahsettiğiniz poz telafisi ise + veya - poz telafisi ile RAW+JPG fotoğrafın bir ilgisi yok. Birisi fotoğraf çekim işlemi sonundaki elde edilecek dosya türünü diğeri ise fotoğraf çekilirken kameranın verdiği değere müdahale etmeyi ifade etmektedir.

Poz telafisi adı üzerinde P, S ve A modunda yapacağınız fotoğraf çekimleri için kameranın verdiği pozometrik değerleri + veya - yönde değiştirmeniz içindir. RAW+JPG çekildiği zaman telafilinin RAW+JPG'e etki etmesi konusunu yarın deneyip bildiririm.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

raw zaten görünmez raw+jpegde telafıyı jepge uygular sadece cekecegın zaman telafıyı kapaman lazım ki raw çekıyorsanda telafı yapman gerekmez rawdan acarsın telafıyı.....

Hafıza kartında kartında raw ve jpg olarak iki dosya çıkıyor demek istedim.

Bu arayışlar içine girmemin nedeni olan video :D

highlight.jpg

azpozlama.JPG

Yukardaki iki resim de modelin yüzünü doğru pozlasan arka taraftaki binalar yok oluyor. Arka binalar görünse modelin yüzü çok kararıyor. Modelin doğal fotoğrafını yakalamak istiyorsun ve konuşma esnasında çekme durumunda aynı şekilde durmasını isteyemezsin. Benzer durumlar farklı şekilde mutlaka gelecektir. Raw üzerinden photoshop ile tonlarını açarak oynamak yerine orjinal 2 fotoğraftaki doğru pozlanmış yerleri kullanmak daha çok isterim.

Poz telafisi yaparak çektiğim telafisiz ve poz telafili olarak tek çekimde yapabilirmiyim?

Raw içinde poz telafili ve telafisiz olarak iki değer bir den yazılıyor mu?

Bunun dışında poz telafisi deyipte internette araştırma yaptığımda daha çok karşıma HDR çıkıyor. Belirttiğim özellik HDR çekim özelliği olan makinalarda sadece olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O sahnede hem arkadaşın yüzü hem arkası çıksın istiyorsan 4 seçenek var:

- HDR çekmek

- 2. fotoğrafta flaş kullanmak

- 2. fotoğrafta sonradan yazılımla gölgeyi açmak

- 1. fotoğrafta parlak bölgelerdeki detayları yazılımla geri getirmeye çalışmak.

İlk iki maddeyi yaparsanız son iki maddeye gerek olmaz. En uygunu 2. yazdığım seçenek yani flaş kullanmak. HDR de olur belki de biraz uğraştırici.

Ek not: Bu fotoğraf geniş açıyla 1 metrenin altında çekilmiş galiba. 1.5 metrenin altında flaşli çekimlerde çok dikkatli olmak lazım çünkü flas bu mesafede genellikle aşırı güçlü olur.

Konunun raw ve jpeg'le ilişkisini hala anlamadım ama :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hafıza kartında kartında raw ve jpg olarak iki dosya çıkıyor demek istedim.

Bu arayışlar içine girmemin nedeni olan video :D

a>

a>

Yukardaki iki resim de modelin yüzünü doğru pozlasan arka taraftaki binalar yok oluyor. Arka binalar görünse modelin yüzü çok kararıyor. Modelin doğal fotoğrafını yakalamak istiyorsun ve konuşma esnasında çekme durumunda aynı şekilde durmasını isteyemezsin. Benzer durumlar farklı şekilde mutlaka gelecektir. Raw üzerinden photoshop ile tonlarını açarak oynamak yerine orjinal 2 fotoğraftaki doğru pozlanmış yerleri kullanmak daha çok isterim.

Poz telafisi yaparak çektiğim telafisiz ve poz telafili olarak tek çekimde yapabilirmiyim?

Raw içinde poz telafili ve telafisiz olarak iki değer bir den yazılıyor mu?

Bunun dışında poz telafisi deyipte internette araştırma yaptığımda daha çok karşıma HDR çıkıyor. Belirttiğim özellik HDR çekim özelliği olan makinalarda sadece olabilir mi?

Vallaha hala anlayamadık raw çekip tonlarla değişiklik yapabilirsin videoya bakmadım daha ama muhtemelen raw çekip shopda oynama yapmış o şekil olmus portre çekeceksen pozametren 0 da olup odak noktasını merkez yapıp varsa 50mm veya 85mm yada 18x105 mm az uzakdan hafif zoom yaptığında arkadaki binaları flu yapıp modeli ön planda tutabilirsin rahatcana bunun içinde telafı falan ayarı yapmana gerek kalmaz açık dıyafram kullanıp aperture modunu kullanman gerekir yapmak istediğin sanırım bu arka planı yok etmek..??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de; " S mdounda telafi yaptığında, Diyaframın değerinin artması ya da azalmasını, A modunda telafi yaptığında , Perdenin değerinin artması ya da azalmasını anlamıyorum bir türlü..Zaten telafi denilen şey; seçilen mod (S/A/P) dışındaki diğer bir değerin (A ise S, S ise A) değişmesine yarıyor ise neden bir de poz telafisi düğmesi adı altında bir seçenek daha icat etmişler ki??

A da isek S i değiştiririz, S te isek A yı değiştiririz..Aslında telafi daha başka bir şey, öyle değil mi?? Ben şöyle biliyorum: Poz telafisi, sensöre daha fazla enerji verilmesini sağlayarak, sensörü oluşturan piksellerin/hücrelerin oluşturduğu görüntüye müdahale edilmesi ..Oysa hakikaten söylendiği gibi; ben A da iken poz telafisi yaptığımda S in bir tık değiştiğini görüyorum ve ŞAŞIRIYORUM??

Nedir bu işin aslı??

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de; " S mdounda telafi yaptığında, Diyaframın değerinin artması ya da azalmasını, A modunda telafi yaptığında , Perdenin değerinin artması ya da azalmasını anlamıyorum bir türlü..Zaten telafi denilen şey; seçilen mod (S/A/P) dışındaki diğer bir değerin (A ise S, S ise A) değişmesine yarıyor ise neden bir de poz telafisi düğmesi adı altında bir seçenek daha icat etmişler ki??

A da isek S i değiştiririz, S te isek A yı değiştiririz..Aslında telafi daha başka bir şey, öyle değil mi?? Ben şöyle biliyorum: Poz telafisi, sensöre daha fazla enerji verilmesini sağlayarak, sensörü oluşturan piksellerin/hücrelerin oluşturduğu görüntüye müdahale edilmesi ..Oysa hakikaten söylendiği gibi; ben A da iken poz telafisi yaptığımda S in bir tık değiştiğini görüyorum ve ŞAŞIRIYORUM??

Nedir bu işin aslı??

öyle çalışıyor çünkü abi poz telafisi yapmak şartda değil sadece JPEG çekimlerde telafi yapılır oda ikinci bir kare çeker makıne hangısı duzgun ıse o kullanılır ben raw çekıyorum sonradan telafı gerekıyorsa uyguluyorum zaten pozametre 0 ise telafiye gerek kalmıyor rawsa zaten hiç gerek yok şuana kadar raw cekdıgımden hıc telafı geregı duymadım pozametrem sıfırdır genelde kadraja gore eksı yada artı yaparım az bişey kalanınıda raw olduğu ıcın makıne ustunden çekım sonrası yaparım pozlama yaparken onla kafayı kurcalamam o yüzdende jpegle uğraşmıyorum. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben onu bunu bilmem :)

Bana kursta hocamın söylediği; " eğer iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız, en azından işin başında JPEG çekmeniz gerekir" şeklinde..Eğer, "nasıl olsa sonradan değiştiririm derseniz ve herşeyi ps ye bırakırsanız asla kendinizi geliştiremezsiniz.."

Ben hocalarımın sözünden çıkmam :) İstisnalar haricininde tabii ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla ben onu bunu bilmem :)

Bana kursta hocamın söylediği; " eğer iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız, en azından işin başında JPEG çekmeniz gerekir" şeklinde..Eğer, "nasıl olsa sonradan değiştiririm derseniz ve herşeyi ps ye bırakırsanız asla kendinizi geliştiremezsiniz.."

Ben hocalarımın sözünden çıkmam :) İstisnalar haricininde tabii ;)

işin başında JPEG çekmek mantığı şu makinenin işlemesine bakıp exiflere bakarakdan hımm bu böyle yapmış bunu vermiş demek bende böyle yaparsam bunu çıkartırım mantığıdır bence yanlışdır çünkü sadece ezber yaparsın ama başka fotocuların çektiği iyi fotolara bakarakdan exifleri az çok kapıp manuel modda çekerseniz sürekli değişiklik bu olmadı şunu denıyım şunuda şunuda derken zaten onları kapmış oluyorsnuz iyi bir keskınlık ve netlik için raw iyidir JPEG biraz cilalanmış hali hoca rawda cıcığını çıkartanlara demiş aslında shopa bir sokuyorlar adamın çektiğiyle alakası yok ben shopa karşıyım sadece normal renklerini veriyorum oda makıne üstünden verebiliyorum o kadar asla aşırı shopa karşıyım ben..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pozlama telafisi yaparsanız makine algılayıcıya daha fazla ya da daha az ışık düşürmeye çalışır. Bunun 3 yolu var:

- Perde hızı artar/azalır

- Diyafram artar/azalır

- ISO değeri artar/azalır (otomatik ISO açıksa)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık bir özellik buldum. BKT olarak buldum birşeyler. Tek seferde telafi çekemiyorsun. Ar arda çekim yapma durumunda kalıyorsun. Sanırım tek seferde poz telafili bir çekim yok şu anki teknolojide.^^(HDR çekim yapan makinelerin çalışma özelliğini bilmiyorum) Ama HDR çalışmak isteyen arkaşlar için güzel bir pratik yol olabilir. Pozlama değeri vermek için makinayı oynatma riski yok.

1) Tripod şart.

2)WB ( beyaz ayarı) için sizin ayarlamanızda fayda var. AUTO olmasın. yok ben ışık ayarını yapmakta zorlanıyorum ya da neyi seçeceğimi bilmiyorum diyorsanız, raw olarak çekim yapabilir, sonra ışığı koalyca ayarlayabilirsiniz icon_biggrin.gif

3) A modunda çekim yapmanızda fayda var. Ama ben ısrarla manuel modda çekmenizi tavsiye ediyorum. İşi öğrendikten sonra, isteyen tabii ki A modunda çekebilir.

4) Nikon d90 kullanıcı kılavuzu vardır elinizde diye umarak: Kitapçık 90. sayfada POZ DENGELEME anlatılıyor. Bunun 0 olmasına dikkat edelim. Kısaca makinenizin üst kısmında +/- yazan düğmeye basın. Muhtemelen zaten 0 olması lazım ama değilse kadrandan sıfıra getirin.

5) Sahneyi ayarlayın.

hdr.jpg

6) Şimdi basamaklama- Bracketing ( bizim makinede BKT düğmesi) gerekli. ön tarafta bkt düğmesi var. Ona basın ve 3F, 2.0 a ayarlayın. 92. sayfada bulabilirsiniz.

7) Şimdi tripod varsa, üç defa arka arkaya basın ve üç fotoğraf çekin. İsterseniz uzaktan kumanda kullanın ki daha harika sonuçlar elde edin. Ya da zamanlayıcı kullanabilirsiniz benim gibi. Zamanlayıcıya ayarlarsanız, 3 defa aralıklarla basın ve çekmesini bekleyin icon_smile.gif Sayfa 64 lütfen icon_smile.gif çekim modu düğmesi, AF düğmesinin yanındadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Nedir bu işin aslı??

Beysan Abi Merhaba;

üsküdar sahilde dün fotoğraf çekiyordum. Bir kızcağız elindeki Canon 60D ile geldi ve kamerayı herkese veremiyorum, bir fotoğrafımızı çekebilir misiniz dedi? Geçtiler karşıma poz veriyorlar. Arka planda kız kulesi var ama en önemlisi güneş tam arkalarından geliyor ve yüzleri gölgede kalıyor. Kızcağıza poz telafisi düğmesinin nerede olduğunu sordum. Kız, o nedir ve ne işe yarar diye sordu. Dedim ki çekim modunuz A; Yani siz kameraya bir diyafram değeri vereceksiniz ve kamera ise ona uygun gelecek perde hızını hesaplayacak ve size vizörde bildirecek, sizde deklanşöre basmak suretiyle fotoğrafı çekeceksiniz ama kamera ışığın tersten geldiğini ve fotoğrafını çekeceğiniz konudaki insan yüzlerinin gölge nedeniyle daha koyu çıkacağını elbette bilip sizi uyaramayacaktır. Bunu bilecek kişi sizsiniz. Bunu yapmanın da flaşla çekim ve fotoşop da (Image/Adjustments/Shadows/Highlights) düzeltme harici POZ TELAFİSİ dışında bir çözümü bildiğim kadarıyla yoktur. öğretici olması açısından önce kameranın verdiği değerlerde fotoğraflarını çektim ve bu arada kız poz telafisi menüsünü buldu. Işık arkadan geldiği için yüzlerindeki detayların sensöre ulaşması için 2 stop + yönde poz telafisi yaptım ve öyle çektim. Kızcağıza, bir poz telafisiz birde 2 stop + poz telafili çekimi gösterdim ve farkı gayet açıktı. Teşekkür edip gittiler.

Anlayabildiniz mi?

Bu arada Mehmet hocamızın kulakları çınlasın. Bazı DSLR kamera almak isteyen arkadaşlara; Siz ayarsız bas çek kameralar kullandığınız için DSLR kameraların çektiği fotoğrafları beğenmeyebilirsiniz. çünkü DSLR kameralarda her şeyi fotoğrafçı düşünmek zorunda ama bas çek kameralarda her şeyi kamera sizin yerinize düşünüyor. Hatta bazı kamera modellerinde; Kamera ışığın tersten geldiğini anlıyor ve konunun daha koyu çıkmasını engellemek için otomatik olarak poz telafisini yapıyor. Bu nedenlerden dolayı siz ayarsız bas çek bir kamera alın dediğinde; Tavsiye isteyen arkadaşların birçoğu Mehmet hocaya kızıyorlardı ama aslında bu tavsiye ile ne anlatmak istediğini anlamanız için bu açıklamayı yaptım. Mehmet hocaya çok teşekkürler ve selamlar

İyi Akşamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaklaşık bir özellik buldum. BKT olarak buldum birşeyler. Tek seferde telafi çekemiyorsun. Ar arda çekim yapma durumunda kalıyorsun. Sanırım tek seferde poz telafili bir çekim yok şu anki teknolojide.^^(HDR çekim yapan makinelerin çalışma özelliğini bilmiyorum) Ama HDR çalışmak isteyen arkaşlar için güzel bir pratik yol olabilir. Pozlama değeri vermek için makinayı oynatma riski yok.

Onunda ayarları var 2-3 yada farklı modlarda kullanablıyorsun trıpod ıle sabıt manzara cekımlerınde kullanılabılır hdr için güzel bir olay ama ben hiç kullanmadım işi raw ile bitiriyorum. :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Tümen,

Örnek için teşekkür ederim.Ancak..

1-) +2 Poz telafisi yaptığınızda parlak olan arka plan daha çok parlamadı mı??

2-) Daha da Önemlisi; poz telafisi yaptığınızda eğer diyafram modunda iseniz perdeyi, perde modunda iseniz diyaframı ayarladıysa makine, o zaman bizde doğrudan makinenin ayarladıklarını yapardık ve onun adı da, poz telafisi olmazdı da, mesela perdeye müdahale ettim ya da diyaframı 1 durak kıstım/açtım olurdu..

Yani demem o ki, poz telafisi diye yaptığımız şey aslında diyaframa ya da perdeye müdahale ise (S te isek A ya , A da isek S e müdahale ise) poz telafisi ne yapıyor da pozumuzun biraz daha parlak ya da koyu çıkmasını sağlıyor?? Yani makineye yaptığı mekanik müdahale nedir??

Saygılarımla..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Tümen,

2-) Daha da Önemlisi; poz telafisi yaptığınızda eğer diyafram modunda iseniz perdeyi, perde modunda iseniz diyaframı ayarladıysa makine, o zaman bizde doğrudan makinenin ayarladıklarını yapardık ve onun adı da, poz telafisi olmazdı da, mesela perdeye müdahale ettim ya da diyaframı 1 durak kıstım/açtım olurdu..

Yani demem o ki, poz telafisi diye yaptığımız şey aslında diyaframa ya da perdeye müdahale ise (S te isek A ya , A da isek S e müdahale ise) poz telafisi ne yapıyor da pozumuzun biraz daha parlak ya da koyu çıkmasını sağlıyor?? Yani makineye yaptığı mekanik müdahale nedir??

Saygılarımla..

Diyafram yada enstantanenin vermediği değerler vardır bazen makinenın low der ve manuel modda değilseniz makıne bu modlarda değer veremez - yada + gÖsterecektir ve low diğcekdir işde bu anda poz telafisini devreye sokarsın yada iso ile oynarsın pozun doğru çıkmasını sağlarsın ışığın az olduğu genelde manzara çekimlerinde kullanımı uygundur.O yüzden manuel mod diye diretirler kurslarda hocalar çünkü telafi olayını manuel modda kendin yapabiliriyorsun az çok hesap yapabiliyorsan yani makıne bazen s,a,p modunda kararını veremez o esnada sıyır diye telafi modu var. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Tümen, Örnek için teşekkür ederim.Ancak.. 1-) +2 Poz telafisi yaptığınızda parlak olan arka plan daha çok parlamadı mı?? 2-) Daha da Önemlisi; poz telafisi yaptığınızda eğer diyafram modunda iseniz perdeyi, perde modunda iseniz diyaframı ayarladıysa makine, o zaman bizde doğrudan makinenin ayarladıklarını yapardık ve onun adı da, poz telafisi olmazdı da, mesela perdeye müdahale ettim ya da diyaframı 1 durak kıstım/açtım olurdu.. Yani demem o ki, poz telafisi diye yaptığımız şey aslında diyaframa ya da perdeye müdahale ise (S te isek A ya , A da isek S e müdahale ise) poz telafisi ne yapıyor da pozumuzun biraz daha parlak ya da koyu çıkmasını sağlıyor?? Yani makineye yaptığı mekanik müdahale nedir?? Saygılarımla..

Arka taraf daha çok parlaması Önemli değil. Filmleri birbirleriyle birleştiriyorsun bÖylece karanlık yerleri açık poz ile telafi ediyorsun arka tarafı ellemiyorsun.

02,30 dan itibaren seyrede bilirieniz rahatlıkla anlaşılacaktır.

KÖprünün altının karanlık kalmasını istemiyor ama gÖk yüzüde var. KÖprünün altını net çıkmasını sağlar ise gÖkyüzü çok açık renkte olacak. GÖkyüzünü doğru pozlar ise bu seferde kÖprünün altını karanlık kalacak. Burada poz telafisi ile iki fotoğraf çekip bunları birleştiriyor ve kÖprünün de altı net olacak şekilde bir fotoğraf elde ediyor. Benim arayışım tek çekimde bu iki fotoğrafı alabilirmiyim olayıydı. Sonuçta hareketli nesnelerde var. ^^ Elimdeki seçenekerler poz telafi ayarı ve BKT seçeneği olmak üzere iki seçenek bulunmakta. ^^

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sn.Tümen,

Saygılarımla..

Merhaba;

1-) Evet parladı aksi durumu zaten fizik kurallarına aykırı (fotoğraf aslında sanatsal fotoğrafın çekilmesinin uygun olmadığı Öğlen saatlerinde çekildi)

2-) Poz telafisini fotoğrafçı çekilecek konu için kameranın pozometresinin yanılabileceğini Önceki tecrübelerine gÖre ÖngÖrerek pozlamaya + veya - yÖnde müdahale etmesidir ki filmli zamanlarda çok Önemliydi. çünkü o zamanlar fotoğrafı çekerken bir hata yaptığınızı ancak banyo ve baskıda gÖrebiliyordunuz ve telafi etme şansınız yoktu. Bu nedenle fotoğrafçı emin olmadığı durumlarda poz telafisini basamaklama (Bracketing) yÖntemini kullanarak işini şansa bırakmazdı. Yani şimdiki gibi çek kontrol et olmadı hadi bir daha çek yoktu.

Poz telafisi ne yapıyor. Öncelikle poz telafisini ışığın karedeki dağılımının dengesiz olduğu durumda kullandığımızı belirtelim. Yani fotoğraf karesine bakıp; Şu noktada ışık az veya fazla hükmü verip ona gÖre poz telafisini kullanıyoruz.

Poz telafisinin yaptığı mekanik müdahale;

Benim Örnekte; Kamera A modunda pozometreik değerler f16, 1/250 fotoğrafı çektim ve baktım ki kişilerin yüzleri koyu çıkmış ve belli değil.O zaman kameraya dedim ki + 2 stop (1/200 bu bir 1/160 bu iki stop) Perde hızını mekanik olarak düşür ki sensÖr daha fazla ışık alsın ve sensÖre karedeki arkadaşların yüzlerinden daha fazla detay ulaşsın.

Kameranın mekanik olarak yaptığı müdahale değerleri (A' da iseniz S'e S' de iseniz A'ya) sizin + veya - poz telafisi tercihinize gÖre arttırıp, azaltmaktır.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu akşam çözdüm olayı Sn.TüMEN..

Ama bana hiçkimse böyle açıklamadı ki :D

Ben hep diyordum ki; Madem poz telafisi düğmesi vasıtasıyla ben eğer "A" modundaysan perde hızını, eğer "S" modundaysam diyaframı değiştiriyorum, o zaman neden bu poz telafisi düğmesine ihtiyaç duyayım ki, doğrudan ben yaparım bunu ...

İyi de Beysan, sen A modunda iken makine, perde hızını otomatik belirliyor , sen nasıl poz telafisi amacıyla perde hızına müdahale edeceksin ki, ancak manuel moda geçip perdeyi değiştirmen gerekir bu da zaman kaybına yol açar, bu nedenle üreticiler poz telafisi düğmesi icat etmişler..

Diyen olmadı ki :rolleyes: oldu da belki de ben duymak istediklerimi duymuş da olabilirim tabii :D

Not: Bu kadar "kör gözüne gözüne" yazmamın sebebi, benden başka okuyacak olanlar da olursa eğer, anlamakta benim gibi zorluk çekmesinler diyedir..

Sevgi ve saygılarımla..Bir daha da poz telafisi üzerine sorum olmayacak, emin olabilirsiniz.. ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Ben hep diyordum ki; Madem poz telafisi düğmesi vasıtasıyla ben eğer "A" modundaysan perde hızını, eğer "S" modundaysam diyaframı değiştiriyorum, o zaman neden bu poz telafisi düğmesine ihtiyaç duyayım ki, doğrudan ben yaparım bunu ...

İyi de Beysan, sen A modunda iken makine, perde hızını otomatik belirliyor , sen nasıl poz telafisi amacıyla perde hızına müdahale edeceksin ki, ancak manuel moda geçip perdeyi değiştirmen gerekir bu da zaman kaybına yol açar, bu nedenle üreticiler poz telafisi düğmesi icat etmişler..

Diyen olmadı ki :rolleyes: oldu da belki de ben duymak istediklerimi duymuş da olabilirim tabii :D

Not: Bu kadar "kör gözüne gözüne" yazmamın sebebi, benden başka okuyacak olanlar da olursa eğer, anlamakta benim gibi zorluk çekmesinler diyedir..

Sevgi ve saygılarımla..Bir daha da poz telafisi üzerine sorum olmayacak, emin olabilirsiniz.. ;)

İlahi Beysan Abi..:)

En baştan beri POZ TELAFİSİ' nin P, S ve A gibi otomatik modlarda olduğunu yazıyoruz..:) Otomatik modda (A ve S) ise kamera sizin belirlediğiniz değerin karşılığı olan değeri kendisi otomatik olarak belirliyor ve şu noktada ışık az veya fazla olmuş. Eğer buna müdahale etmezsem fotoğraf istendiği gibi çıkmaz diye düşünemiyor (Bu arada birçok yeni nesil ayarsız bas çek kamera özellikle yüz tanıma özellikli olanları, ters ışık gibi arka plandan gelen fazlaca ışığın kamerayı yanılttığı insan portreleri çekerken kendisi otomatik olarak + poz telafisi yapabiliyor) ve bunu düşünmek de elbette biz fotoğrafçılara kalıyor.

Saygılarımla,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bad Request

Your browser sent a request that this server could not understand.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request. Apache/2 Server at localhost Port 80

abi zaten önceki mesajlarda yazıldı bu :) hatta dedim bazı durumlarda makine eksi pozlama verecek a yada s modunda enstantane yada dıyafram low uyarısı verecek makıne bu gıbı durumlarda saglıklı ayar veremez işte telafıyı devreye sokarsın o gıbı durumlarda yada manuele gecersın hersey sendedır istediğini yazarsın işte kursda hocalar bu sebeplerden dolayı manuel diyor. :) bunların hepsi yazıldı aslında önceki mesajlarda..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sn.Gökhan ve Tümen,

"Diyen olmadı ki :rolleyes: oldu da belki de ben duymak istediklerimi duymuş da olabilirim tabii :D" dememin sebebi de bu işte ya zaten.. :rolleyes:

Yine başka sorularda buluşmak üzere..(Bir gün de şu fotoğrafcılıkta telif meselesini tartışmak isterim aslında..Hani bir gün sokaktaki herhangi birinin HABERSİZCE çektiğimiz ve bize göre sıradan bir fotoğrafı, fotoğrafı çekilen kişi tarafından, "benim bunca yıllık itibarım ayaklar altına alınmış, toplum içine çıkamadım" filan denilerek mahkemeye gidilse ve o kişi de aslında son derece sıradan bir sade VATANDAŞ olsa mesela, ne olur o mahkemeden çıkacak sonuç..Gibi..)

Sağlıcakla kalın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Sn.Gökhan ve Tümen,

"Diyen olmadı ki :rolleyes: oldu da belki de ben duymak istediklerimi duymuş da olabilirim tabii :D" dememin sebebi de bu işte ya zaten.. :rolleyes:

Yine başka sorularda buluşmak üzere..(Bir gün de şu fotoğrafcılıkta telif meselesini tartışmak isterim aslında..Hani bir gün sokaktaki herhangi birinin HABERSİZCE çektiğimiz ve bize göre sıradan bir fotoğrafı, fotoğrafı çekilen kişi tarafından, "benim bunca yıllık itibarım ayaklar altına alınmış, toplum içine çıkamadım" filan denilerek mahkemeye gidilse ve o kişi de aslında son derece sıradan bir sade VATANDAŞ olsa mesela, ne olur o mahkemeden çıkacak sonuç..Gibi..)

Sağlıcakla kalın..

Konuyu açın da biz de yazalım o zaman Beysan abi...:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.