İçeriğe git

Çiçek Fotoğrafı Çekimi - Video Ders

Kemal Öztürk Turkoy

Recommended Posts

• 1 yıl sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 6 ay sonra...

hep fotograf makinesini bizim titrettiğimiz düşünüldüğü için tripod çözümü yapılıyor. biz tripod kullanıyorsak ve çekeceğimiz çiçek rüzgardan sallanıyorsa o zaman ne yapcaz. herhalde bu sorunun cevabı "FLAŞ"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

anlamıyorum ya. sürekli tripod kablo deklanşör falan deyip fotoğraf çekmeyi işkence haline getiriyorlar. bırakın tripodu yahu. hayattan zevk alın. tripodla gezerken ne o çiçekten ne de çektiğinden tad alırsın..

hiç çiçeğin kompozisyonundan tohuma netlenmesi gerektiğinden bahsedilmemiş.lale gül gibi çiçekler neden tepeden çekilmez, papatya tarzı çiçekler neden tepeden çekilmeli bunların cevabı yok..

buyrun burada tripodsuz polarize filtresiz ve uzaktan kumandasız fotolarım.

http://www.flickr.co...ak/10796544664/

http://www.flickr.co...in/photostream/

http://www.flickr.co...rak/8754423859/

http://www.flickr.co...rak/8755568150/

http://www.flickr.co...rak/8627285012/

http://www.flickr.co...in/photostream/

sorularınız varsa sece seve yardımcı olurum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burak, senin örnekler gerçek makro değil. Ciddi makro çekimlerinde el titremesini yok edemezsin, bu yüzden gerçek makrocular üçayaksız gezmez. 18-105mm VR ile elde çekim yaparsın elbette, ama makro olmaz. Ben de Tamron 24-70mm f2.8 VC ve Canon 24-105mm f4 L IS ile senin çektiğin benzeri fotoğraflar çekiyorum elde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tripodsuz, kumandasız çekilmesi pek mümkün olmayan örnek bir fotoğraf.

GKN_3269.jpg

Şöyle çekilebilirdi, iso200 değilde 6400 veya 12800 falan kullanılabilirdi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burak, senin örnekler gerçek makro değil. Ciddi makro çekimlerinde el titremesini yok edemezsin, bu yüzden gerçek makrocular üçayaksız gezmez. 18-105mm VR ile elde çekim yaparsın elbette, ama makro olmaz. Ben de Tamron 24-70mm f2.8 VC ve Canon 24-105mm f4 L IS ile senin çektiğin benzeri fotoğraflar çekiyorum elde.

değerli dostum başlık da video da konu da, çiçek çekimi.. makro demedim ben de zaten. ben çiçek fotolarımı çoğunlukla kit lens ile çektim 18-55 ve 18-105 ile. makro lens bile lazım değil hattızatında.

18-55 d3100 ile çektiklerim:

http://www.flickr.co...rak/7118278343/

http://www.flickr.co...rak/7119318429/

çiçek fotosu eğitim videosunda net alandan çiçek tiplerinden bahsedilmemiş.mesela karahindiba çekmek neden zordur lale neden tepeden çekilmemeli.kompozisyon nasıl oluşturulmalı, çiçek fotosunda net alan kullanımı vs vs..makro için özellikle yüksek odaklı lens varsa tripod şart ama başlık çiçek fotosu.. buna da tripod gerekmez..

bu videoyu izleyecek vatandaşı güzel çiçek çekmek için dünya para verip tripod ve makro lens almaya itmemek lazım..en temel giriş seviyesi bile yeter. unutmayın çiçeği çekecem diye tripodla sırt çantası ile vs uğraşırken çiçeği koklamayı unutmamak lazım..

alınmayın ama her durumda tripod diyeni tripodla dövesim geliyor.. geçen de bir arkadalş ay fotosuna tripod diyor ben gerek yok diyorum, e git de çek gel dedi. sanki yalan söylüyorum çektim geldim , aaa oluyormuş diyor. e olur tabi. tripod dediğin uzun pozlama dışında gereksiz bir merettir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

alınmayın ama her durumda tripod diyeni tripodla dövesim geliyor.. geçen de bir arkadalş ay fotosuna tripod diyor ben gerek yok diyorum, e git de çek gel dedi. sanki yalan söylüyorum çektim geldim , aaa oluyormuş diyor. e olur tabi. tripod dediğin uzun pozlama dışında gereksiz bir merettir.

Söz konusu üç ayakla kovalanan vatandaş benim sanırım, ay fotoğrafı için "tripod" şart diyen... :) Konuyu saptırmadan hemen cevap vermek gerekirse, De yedibin beyin bahsettiği laubalilikte değildi dediğim. Kendisine aşırı yüklenildiği konusunda endişe edip sonunda özel mesaj attım kendisine ve konuyu izah ettim. O zaman kendisi lütfedip açıkladı durumu ve anladım ki, kendisi ile çalışma prensibi konusunda farklarımız var. Ben fotoğrafın fotoğraf makinesi ile çekilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. sonuçta Photoshop ile müdahale edilerek kurtarılacak ise o deklanşöre basmama tarafıyım. En sonunda kendisi ile anlaştığımızı düşünürken beni "tripod" ile kovalamasına mana veremedim.

- Orçun Edipoğlu tarafından düzenlendi
Kullanıcının talebi üzerine gerçek ismi ile takma isimi değiştirilmiştir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

estafirullah sizi kovalamak değil amacım. her yerde karşıma tripodla çekmelisin önerisi çıkıyor. konuyu kişiselleştirmeye çalışmıyorum. fotoğraf zevk almak için yapılır dağ bayır tripod gezdirmek manasız. çook büyük oranda tripod kullanmaya gerek yok. bu videoda da çiçek için tripod dendi ki teorimi haklı çıkardı.. konunun bütününe kızıyorum, şahsınıza değil.

elimizdeki ekipmanı doğru kullanırsak çok güzel işler çıkar. bir tek harici flaş al diyene kızmam onun dışında lens al tripod al ıvır al zıvır al diyene kızarım..ha tripod lazım mı tabii ki. şelale, yıldız vs gibi uzun pozlamalarda.

buna rağmen ben bazı yıldız fotolarımı arabanın üzerine yatırıp çekmişliğim de vardır.

şahsınıza karşı kırıcı olmak istemedim aslında.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dağ bayıra tripodsuz çıkıp fotoğraf nasıl çekiyorsunuz?

Ben geçen sene dağa çıktığımda bırakın fotoğraf çekebilmeyi, makineyi tripoda bağlayamıyordum yorgunluktan.

Bu halde nasıl fotoğraf çekebileceksiniz elde?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tripodu almayınca yorulmuyor insan. bi deneyin, seveceksiniz.

yok havalı görüneyim diye sırt çantası flaş yedek pil tripod şemsiye yansıtıcı götürmek isteyenler varsa saygı duyarım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yok havalı görüneyim diye sırt çantası flaş yedek pil tripod şemsiye yansıtıcı götürmek isteyenler varsa saygı duyarım..

Şimdi ortaya şöyle bir durum çıkıyor; Yanında üçayak taşıyan, yedek pil ve flaş bulunduran, belki çantasında fazladan filtre bulunduran kişi, bunu havam olsun diye taşıyor? Sizin dediğiniz birazda 400 metre engelli koşucusunun, engelleri atlamak yerine altından geçmesi gibi bir durum olmuyor mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi ortaya şöyle bir durum çıkıyor; Yanında üçayak taşıyan, yedek pil ve flaş bulunduran, belki çantasında fazladan filtre bulunduran kişi, bunu havam olsun diye taşıyor? Sizin dediğiniz birazda 400 metre engelli koşucusunun, engelleri atlamak yerine altından geçmesi gibi bir durum olmuyor mu?

yok siz o dağa bayıra sırtımda engel taşıyayım sonra üzerinden atlayayım demek istiyorsunuz daha çok. engele hiç gerek yok diyorum ben. ama dağda böcek bulur 150mm makro lens ile böcek çekerim derseniz o zaman tripod lazım. ama manzara veya çiçek için gerek yok demeye çalışıyorum. bu kadar kasmanızı da anlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kasmak da değil aslında, bence ekipman taşımak ile alakalı düşüncenizi anlayabilmek için sordum. bence sınırını aşan bir cümle olmuş "yok havalı görüneyim diye sırt çantası flaş yedek pil tripod şemsiye yansıtıcı götürmek isteyenler varsa saygı duyarım.."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, özetleyeyim ve konu kapansın:

1) 18-105mm VR, 18-55mm VR gibi standar objektiflerle iyi ışıkta standart çiçek çekimleri (çok yakın olmayanlar) için üçayağa genelde gerek olmaz çünkü VR ve yüksek perde hızı titreşimi engeller. Burak'ın verdiği örneklerdeki perde hızına bakınca üçayağa gerek olmadığı anlaşılıyor.

2) Herhangi bir makro çekimi için üçayak kullanmak önerilen bir yöntemdir. 1:3, 1:2, 1:1 çekimlerde VR/IS sistemleri titreşimi genellikle engelleyemez. Elimdeki Canon 100mm f2.8 L IS 1:1 çekimlerde 1-1,5 durak arası avantaj sağlıyor ama gene de ciddi çekimlerdeki mikro titreşimlerin önüne geçmek için üçayak gerekli.

3) Yanında sırt çantası flaş yedek pil üçayak taşıyanlar havalı görünmek için taşımazlar.

4) Tripod değil üçayak.

Selamlar.

Ertan

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu olay biraz kişiden kişiye değişir, birazda ne yaptığın ile alakalı.

Yılın 340 günü arkasının üstünde oturan birini 2500rakımlı bir dağın tepesine çıkartın bakalım bırakın fotoğraf çekmeyi, o tripodun bağlantı zımbırtısını makineye takabiliyormu??

Birde atıyorum boynumda D800 + 24-70 dururken elimdeki 300TL lik metal parçası ile kime artislik yapıcam in cin top oynayan Allah ın dağında o da farklı bir düşünce çeşidi.

Sizin zamanınız olabilir, çektiğiniz kötü bir fotoğrafı tekrar çekme şansınız olabilir. Benim yok, ben senede 15 gün izinde doya doya fotoğraf çekebiliyorum ve çektiğim kötü bir fotoğrafın tekrarını çekebilmem için tam olarak 365 gün daha beklemem gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar, özetleyeyim ve konu kapansın:

1) 18-105mm VR, 18-55mm VR gibi standar objektiflerle iyi ışıkta standart çiçek çekimleri (çok yakın olmayanlar) için üçayağa genelde gerek olmaz çünkü VR ve yüksek perde hızı titreşimi engeller. Burak'ın verdiği örneklerdeki perde hızına bakınca üçayağa gerek olmadığı anlaşılıyor.

2) Herhangi bir makro çekimi için üçayak kullanmak önerilen bir yöntemdir. 1:3, 1:2, 1:1 çekimlerde VR/IS sistemleri titreşimi genellikle engelleyemez. Elimdeki Canon 100mm f2.8 L IS 1:1 çekimlerde 1-1,5 durak arası avantaj sağlıyor ama gene de ciddi çekimlerdeki mikro titreşimlerin önüne geçmek için üçayak gerekli.

3) Yanında sırt çantası flaş yedek pil üçayak taşıyanlar havalı görünmek için taşımazlar.

4) Tripod değil üçayak.

Selamlar.

Ertan

ertan hocam siz öztürertsizin değil mi? saygılar :)

ilave edecek olursam titreşim engelleyici aslında başa bela bir illettir. bizatihi kendisi bir titreşim nedenidir. elle çekimlerdeki şiddetli salınımı mikro düzeye indirir ve mikro düzeyde resme etki eder.bu da bize titreşim ya da sürüklenme gibi değil de keskinlik kaybı gibi görünür. özellikle geniş açı çekimlerde bunu anlayamayız ama mesela makro çekim gibi beyin cerrahisi kıvamında icraat isteyen işlerde mutlaka ama mutlaka uzak durulmalıdır. o zaman da makineyi sabitlemek şarttır.

benim taa en başından anlatmaya çalıştığım şeyi tekrar söyleyip kendi adıma kapatayım: her duruma tripodla çekseydiniz lafından uzak duralım..tripodsuz da hayat güzel..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.