İçeriğe git

Sualtı kılıfı

Recommended Posts

Merhaba. Sualtı fotoğrafları çekmek istiyorum. Hangi kılıfı önerirsiniz?

Şöyle ekonomik kılıfları kullananlarınız var mı, güvenilir midir?

http://www.sahibinde...03284995/detay/

http://www.sanalpazar.com/Slr-F.makinasi-Su-Alti-Kilifi-tum-Modellerle-Uyumlu__isp5183971

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu baktıklarınız yurtdışı sitelerinde maxımum 10 dolarlık kılıflar ve 3-5 metreye kadar dayanabilir ve çokta sağlıklı değil.Daha derinlere inmek isterseniz hausing case kullanmak gerekir onlarında 2. elleri türkiyede 300 tl civarı sıfırları 600 tl civarı..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

20 M demek ekstra 2 atmosfer basıncı demek. Yani senin makinana cm kare ye 2 kilo basınç demek. O torbada iğne ucu kadar delik olsa makinene ve lensine güle güle dersin. Ki 20 M derinlikte delik olmasa bile basınçtan dolayı makinen elinin içinde kırılacaktır. Bunu engelemek için sert plastikten kılıflar var. Fiyatları da makinenin body fiyatının iki katı kadar. Hadi abartım diyelim body kadar. Profesyonel olarak dalış ile uğraşıyorum. Daldırdığım bir ekipte bir arkadaş çok pahalı bir makinesi çok pahalı bir kılıf içinde dalarken kapağın bir yerinde muhtelmelen saç teli kalmış ve içine baya bir su aldı. Makineyi kurtaramadılar. Her bir yeri su geçirmesin diye iyice temizlenir ve slikon macun sıkılır ki su girmesin.

örnek kılıf linki

http://www.bhphotovideo.com/c/product/586297-REG/Ikelite_6809_1_6809_1_iTTL_Housing_f.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

20 M demek ekstra 2 atmosfer basıncı demek. Yani senin makinana cm kare ye 2 kilo basınç demek. O torbada iğne ucu kadar delik olsa makinene ve lensine güle güle dersin. Ki 20 M derinlikte delik olmasa bile basınçtan dolayı makinen elinin içinde kırılacaktır. Bunu engelemek için sert plastikten kılıflar var. Fiyatları da makinenin body fiyatının iki katı kadar. Hadi abartım diyelim body kadar. Profesyonel olarak dalış ile uğraşıyorum. Daldırdığım bir ekipte bir arkadaş çok pahalı bir makinesi çok pahalı bir kılıf içinde dalarken kapağın bir yerinde muhtelmelen saç teli kalmış ve içine baya bir su aldı. Makineyi kurtaramadılar. Her bir yeri su geçirmesin diye iyice temizlenir ve slikon macun sıkılır ki su girmesin.

örnek kılıf linki

http://www.bhphotovi..._Housing_f.html

20mt derinlikte çelikten yapılan kamera kırılırken muhtemelen pleksiden yapılmış kutu nasıl kırılmayacak?

Bunun sonucunu görmek isterdim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplar için teşekkürler. Tüpsüz dalıyorum, 20 mt ye ineceğimi sanmıyorum. :) Genellikle 5 metre, max 10 metre olur derinlik. Sert plastik kılıflar tuzlu pro iş yapmayacağım için o kadar para ayırmayı düşünmüyorum.

Doğru, bir kıl bile kalırsa içeri su alır ve makine mefta. Temizliğe dikkat edersem 5-10m için kullanılabilir mi acaba bu "poşet"ler? :) Kullanan var mı forumda?

(20m ye kadar kullanılabilir yazmışlar da ilanda. :/ )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cevaplar için teşekkürler. Tüpsüz dalıyorum, 20 mt ye ineceğimi sanmıyorum. :) Genellikle 5 metre, max 10 metre olur derinlik. Sert plastik kılıflar tuzlu pro iş yapmayacağım için o kadar para ayırmayı düşünmüyorum.

Doğru, bir kıl bile kalırsa içeri su alır ve makine mefta. Temizliğe dikkat edersem 5-10m için kullanılabilir mi acaba bu "poşet"ler? :) Kullanan var mı forumda?

(20m ye kadar kullanılabilir yazmışlar da ilanda. :/ )

3 metreye kjadar o kılıflar ama ben olsam o makıneye sokmam o kılıfla.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüpsüz dalacaksanız buna uygun makinalar var. 10 M kadar dayanabiliyor. DSLR değil kompak makinalar. Onlardan alıp kullanabilirsin. Hatta bir çin sitesinde maske üstüne takılan kamera görmüştüm. Kafa üstünde düğmeye basıp çekipor. Eğer DSLR var ise sert kılıf olmadan suya sokmanı tavsiye etmiyorum.

Sert kılıflar nasıl işe yarar diye akılara soru işareti var ise şu örneği vereyim. Yumurtayı herkes kırabilir dimi? Ama yumurtayı yandan değil de en üsten ve en altan avcunun içine alıp bastırırsanız kimse kıramaz. DSLR makineler yere düşerse diye sağlam yapılıyor. herhangi bir düğmesine yada ekranına sert bir şekilde dengesiz bastırırsanız cıt diye bir ses duyarsınız. Yumurtanın yanını tavaya vurarak kırılması gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Link verdiğim ilandakilerden daha kaliteli olan bir tane baktım (dicapac wps10) max 5m diyor. 10, 10+m likler sert plastik olanlar sanırım.

Wps10 ile çekilmiş fotoları inceledim renkler hoşuma gitmedi. Vazgeçiyorum sualtı işinden :/

Yorumlar için teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tüpsüz dalacaksanız buna uygun makinalar var. 10 M kadar dayanabiliyor. DSLR değil kompak makinalar. Onlardan alıp kullanabilirsin. Hatta bir çin sitesinde maske üstüne takılan kamera görmüştüm. Kafa üstünde düğmeye basıp çekipor. Eğer DSLR var ise sert kılıf olmadan suya sokmanı tavsiye etmiyorum.

Sert kılıflar nasıl işe yarar diye akılara soru işareti var ise şu örneği vereyim. Yumurtayı herkes kırabilir dimi? Ama yumurtayı yandan değil de en üsten ve en altan avcunun içine alıp bastırırsanız kimse kıramaz. DSLR makineler yere düşerse diye sağlam yapılıyor. herhangi bir düğmesine yada ekranına sert bir şekilde dengesiz bastırırsanız cıt diye bir ses duyarsınız. Yumurtanın yanını tavaya vurarak kırılması gibi.

Bahsettiğiniz şeyi tahmin ediyorum. Fizik bilgim ileri olmasada basit fiziğim baya iyidir.

Ancak makinelerin 20mt sudaki basınca dayanamaması bence pek olası değil.

Tabiki bilisem bir dayanağım yok. Sadece tahmin ancak metal gövdeden ıvırzıvırdan yapılan, toza, suya dayanıklı bir gövde çok rahat bir şekilde 20mt deki basınca dayanır.

Yani çıt diye kırılacağı, düğmenin basınçla yerinde fırlayacağı bana pek olası görünmüyor.

Ancak hep diyorum fotoğraf makinelerinde günümüz teknolojisinin 5de hatta 50 de 1 i kullanılmıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bunu kullanan kimse yok^^

Okuduğum reviewdeki çekimler kötüymüş. Başka incelemelerde DiCAPac WP-S10 ile çekilen fotolar gayet makul. Kullanıcıların büyük çoğunluğu memnun, güvenli bi aletmiş. Benim için sıkıntısı max 5m olması.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Su altı ayrı bir dünya ve bu dünyada Batuhan beyin dediği gibi her 10 m bir atmosfer basınç demek yani siz bu dünyaya girdiğinizde kaya ,ot gibi sabit nesneler ve deniz tavşanı gibi yavaş hareket eden hayvanları çekmek istediğinizde bahsettiğiniz kılıflar işinizi denilenlere göre yapacaktır.Ben olsam slr değil kompakt bir makineyi bile sokmak istemem çünkü bu ürünleri kullanmadım ama sınırlı bir zaman da ve derinlikte kullanmanız gerekecek.Kaliteli housingler de bile kıl,kum v.b nedenlerle su sızması sonucu makinenizi kaybedebilirsiniz.Nefesinize güvenip çok iyi kamufle olup agaşona yatarsanız ,ışığıda doğru açıda denk getirebilirseniz belki güzel bir kare elde edebilirsiniz.Yoksa ben olsam fotoğraf çekmek için tüplü dalışı tercih ederdim....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Foto için genellikle üç metre civarında olurum ışık hüzmeleri kabarcık veya sualtı vesikalık :P çekmek için kullanıcam alırsam. Hayvanat çekmeyi düşünmüyorum sualtında, tüpsüz kasar :)

Bu poşetleri kullananlar genellikle memnun okuduğum kadarıyla. Anahar kelime "genellikle" :) Kullananların 10da 1i su kaçırmış. Diğerleri defalarca kullanmış sorunsuzca. En ufak bi hata puf gitti dslr. Riskli iş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba. Sualtı fotoğrafları çekmek istiyorum. Hangi kılıfı önerirsiniz?

Şöyle ekonomik kılıfları kullananlarınız var mı, güvenilir midir?

http://www.sahibinde...03284995/detay/

http://www.sanalpaza...mlu__isp5183971

aynı kılıflar ebay da kargo dahil 8 dolar civarında http://www.ebay.com/itm/Waterproof-Underwater-Housing-Case-Dry-Bag-for-Nikon-D90-D7000-/121060584390?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2fc5ebc6

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 10 ay sonra...

Bu dicapac veya benzeri esnek kılıfları alacak olanlara tavsiyem, bir daha düşünün. 2 kez kullandım sorun çıkarmadı 3.sünde su girdi ve d5100üm telef oldu. Kılıf delik mi acaba dedim ve kurutup boş olarak tekrar daldırdım, bu sefer su almadı. Tam kapatamamışım. Sıkı sıkı kapattım deseniz de kapatamamış olabiliyorsunuz dslr banyo yapıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu dicapac veya benzeri esnek kılıfları alacak olanlara tavsiyem, bir daha düşünün. 2 kez kullandım sorun çıkarmadı 3.sünde su girdi ve d5100üm telef oldu. Kılıf delik mi acaba dedim ve kurutup boş olarak tekrar daldırdım, bu sefer su almadı. Tam kapatamamışım. Sıkı sıkı kapattım deseniz de kapatamamış olabiliyorsunuz dslr banyo yapıyor.

Geçmiş olsun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklı çıkmak beni üzdü :(

Arkadaşlar eğer 60 70 $ aletler iş yapsaydı binlerce dolarlık malzemeler nasıl satılırdı ?

Daha önce anlatıp gözünüzü korkutmamak için bazı detayları vermemiştim. Şimdi keşke verseydim diyorum.

Bu arada binlerce dolarlık malzeme alsanız bile iyi bir çekim yapmak için gri kart yada beyaz kart ile dalmanız gerek. suyun için beyaz ayarı için çok kötü. Kart ile anca ayar yaparsanız kurtarırsınız. Ayrıca suda ilk 5 m sonra görünen ışık içindeki kırmızı hemen kaybolur. Yani kıpkırmızı bir mercanı sanki dal parçası gibi görürsünüz. Tabi fotografta da bu şekilde çıkar. çözümü ek ışık ve flash. Flash da suyun içinde patlatırsanız sadece bulanıklık çekersiniz. çünkü suda çok miktarda partikül var. çözümü flashı lensden en az yarım metre uzakta patlatmak. İşte tüm bunları toplasan binlerce dolar eder. Kendinize ait bir firmanız vyada yılda 100 bin TL üstü geliriniz yok ise su altı fotografçılığı size hobi olarak lüks kaçar. Yongnuo alıp suya inemiyorsunuz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Haklı çıkmak beni üzdü :(

Arkadaşlar eğer 60 70 $ aletler iş yapsaydı binlerce dolarlık malzemeler nasıl satılırdı ?

Daha önce anlatıp gözünüzü korkutmamak için bazı detayları vermemiştim. Şimdi keşke verseydim diyorum.

Bu arada binlerce dolarlık malzeme alsanız bile iyi bir çekim yapmak için gri kart yada beyaz kart ile dalmanız gerek. suyun için beyaz ayarı için çok kötü. Kart ile anca ayar yaparsanız kurtarırsınız. Ayrıca suda ilk 5 m sonra görünen ışık içindeki kırmızı hemen kaybolur. Yani kıpkırmızı bir mercanı sanki dal parçası gibi görürsünüz. Tabi fotografta da bu şekilde çıkar. çözümü ek ışık ve flash. Flash da suyun içinde patlatırsanız sadece bulanıklık çekersiniz. çünkü suda çok miktarda partikül var. çözümü flashı lensden en az yarım metre uzakta patlatmak. İşte tüm bunları toplasan binlerce dolar eder. Kendinize ait bir firmanız vyada yılda 100 bin TL üstü geliriniz yok ise su altı fotografçılığı size hobi olarak lüks kaçar. Yongnuo alıp suya inemiyorsunuz :)

60 70 $ aletler iş yapsaydı binlerce dolarlık malzemeler nasıl satılırdı ?

60 70 $ alet iş yapıyor. bkz http://www.flickr.com/groups/dicapac/

binlerce dolarlık malzemeler nasıl satılırdı ?

maaşım ayda $20.000 olsa düşünmeden onlardan alırdım, satılır yani her türlü.

alete kullanıcı hatasından dolayı (iyi kapatamadım) su girdi. çok iyi bir şekilde kapattığımı sanmıştım oysa. :/

yani alet iş görüyor ama riskli. o nedenle bunlardan almayı düşünen olursa riski iyi düşünsün. güneşli günde, 2m derinde çalışmayı düşündüğüm için kırmızıda büyük sıkıntı olacağını sanmıyorum.

belki 2.el ucuz bi dslr filan alıp tekrar çekerim. önce 100 kere boş olarak daldırıp suyun hiç girmediğine emin olmam lazım.

veya o fiyata su altı kompakt makineler var o da olabilir. risksiz en azından. yaza daha var bakalım kısfmet.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.