İçeriğe git

E.V. hakkında

Nirvanarchy

Recommended Posts

Merhaba. Bu E.V. sisteminin çalışma prensibini merak ediyorum. Bu sistem D-ligthing gibi çekim sonrası rötuş mu yapıyor, yoksa ISO gibi çekim öncesi fotoğrafa doğrudan etkisi mi oluyor? Işığı nasıl ayarlıyor acaba bu E.V.?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi a yada s modunda fotoğraf çektiğinde makine yni estantene göre diyaframı ayarla yada diyaframa göre estanteneyi otomatik ayarla dediğinde body n ona göre foto çeker. Şimdi sen + yada - pozlama yaptın yani + 1 ev yada -1 ev yaptın makinen ona göre stop yapar diğer bir deyişle işte mesela makinen f/5,5 estantene 1/160 ise 1/160 ya aşağı çekrsin yada yukarı çekersin. tabi - yada + da estantene değişeceği için fotoğrafında da ışık oranı farklı çıkacaktır çok açarsan ışık çok girer fotoğraf parlak çıkar yada çok kısarsan ışık az girer fotoğraf karanlık çıkar. Dilim ve bildiğim kadarıyla anlatmaya çalıştım.

burda videoya bakarsan daha iyi olabilir.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A veya S modunu hiç kullanmıyorum. M ye göre konuşalım.

E.V. nin yaptığı şeyin diyafram açmak veya shutter hızı ayarlamak olduğunu sanmıyorum. öyle olsa çok gereksiz olurdu zaten o ayarlar elimizde çünkü.

Bi de diyelim f min. 3,5e kadar indim, enstantane 30 sn yaptım bu durumda zaten max ışık alıyorum değil mi. peki bunun üstüne EV +5 yaparsam ne olacak, nereden alacak +5 ışığı? diyafram ve shutterden alamayacağına göre başka bi iş var. Iso gibi sensöre etki eden bi şey mi, yoksa bi rötuş çeşidi mi bu EV. Pozlamayı teknik olarak nasıl "telafi" ediyor bilen eden? :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuelde yapamazsın zaten. Bende başta senin gibi düşünüyordum ama gökhan abi den bende öğrendim. eğer artı 5 dersen bu sefer perde daha fazla açık kalacak o zaman daha çok ışık girecek içeri maksimum ışık girme olayı 1/30 ışık geliyor ama 1/8 daha çok ışık girer içeri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

A veya S modunu hiç kullanmıyorum. M ye göre konuşalım.

E.V. nin yaptığı şeyin diyafram açmak veya shutter hızı ayarlamak olduğunu sanmıyorum. öyle olsa çok gereksiz olurdu zaten o ayarlar elimizde çünkü.

Bi de diyelim f min. 3,5e kadar indim, enstantane 30 sn yaptım bu durumda zaten max ışık alıyorum değil mi. peki bunun üstüne EV +5 yaparsam ne olacak, nereden alacak +5 ışığı? diyafram ve shutterden alamayacağına göre başka bi iş var. Iso gibi sensöre etki eden bi şey mi, yoksa bi rötuş çeşidi mi bu EV. Pozlamayı teknik olarak nasıl "telafi" ediyor bilen eden? :)

Hayrinin verdiği linklerde açıklama var zülfünün dedikleride doğru.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sorularınızın neredeyse aynıları benim de aklıma takılmıştı.Sordum elbette.Aldığım yanıtlar ve netice aşağıdaki linkte..Yardımcı olacağını umuyorum:

http://www.nikonturk.com/konu/1306-poz-telafisi/page__fromsearch__1

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

EV - Tamamen bir düz mantıla çalışıyor cevapları okuduk'ca hayran kaldığım kısım bu kadar şeyi nasıl uydurup kılıf yapmanız :) tebrikler yani.

Sadece şöyle düşünün makinanın pozometresi çekim yaparken lens'i dogrulttugunuz yerde bir ölçüm yapar ve ordanın STABİL ışık değerine göre oldugunuz moda göre diyafram veya estantene değerini alır.

EV ise makina herzaman ortamdan aldıgı STABİL değerin nasıl olması istediğinize değiştirmenizi sağlıyor. örnek vermek gerekirse -2 yaptıgınızda Siz makinaya her yaptıgın STABİL ölçümün 2 stop altında çekim yap görevi veriyorsunuz.. makina bazen bunun için estantene veya diyafram düşmez fotoğrafdaki pozlamaya göre fotoğraf yazarken içinden kendide ayarlar unutmayın..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.