İçeriğe git

D5100 Ekipman tavsiyesi

ufuk gurdal

Recommended Posts

Selamlar, Nikon sevgimi yaşayabileceğim ilk makineme kavuştum. D5100. Yanında 18-55 Nikkor ve 70-300 Sıgma Lenslerim var. Ancak hafıza kartı, tripod ve çanta konusunda fikirlerinize ihtiyacım var. Özellikle çanta ve tripod konusunda şuan için çok fazla para harcamak istemiyorum. Marka ve fiyatı cazip site Öneriniz olursa çok mutlu olurum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çanta lens sayına ve dışarı Çıkarken ne kadar lens taşımak istediğine göre değişir.

Lowerpro, Kata, Tarmac güzel markalar.

özellikle Tarmac ucuz ve güzel tasarımlı Çantalar yapıyor.

Kendi Tarmac Çantamı satıp lowerpro almıştım bu sabah yine Tarmac Çanta bakarken buldum kendimi :)

Tripod da yine kullanım alanın ve makine+lens kombinasyonuna göre seÇilmeli.

Bende yarı profesyonel 18x zoomlu makine vardı 100TL lik tripod almıştım iş görüyordu.

Sonra SLR ye girdim kitlens ile (kit den kastım 55-300 yada senin sigma 70-300 diye düşün) baktım olmuyor. Sallanıyor, hasas hareket edemiyorsun, kayıyor falan filan.

Sonra ekipmanı değiştirdim daha ağır kamera, daha ağır lensler (70-200 serileri) bu sefer tripod hiÇ tutamamaya başladı o ağırlı. Kendi kendine kayıyordu.

En sonunda paraya kıydım 300TL ye Sirui R2004 aldım.

En az 10kg yük kaldırıyor, boyu posu bana uyuyor. Ball head dediğimiz toplu kafası ve kaliteli malzemesi sayesinde milimetrik ayarlayıp sıfır oynama ile fotoğraf Çekebiliyorum.

Şimdi sana ne lazım?

Bu işin iÇine ne kadar gireceksin?

önce bunları belirlemen lazım.

Hafıza kartı olarak da Çok eksterm bir ürün almanıza gerek yok.

Benim D5100 üm olsa sıradan class 10 hafıza kartı alırdım.

Ancak biraz ileride makinemi değiştiririm, daha seri, daha yüksek MP li bir cihaz alabilirim diyorsanız

Şöyle bir ürün var kampanyada

http://www.hepsiburada.com/liste/toshiba-16gb-sdhc-exceria-type-hd-uhs1-class-10-okuma-yazma9030mbsn/productDetails.aspx?productId=ftflshexchdcls106g&categoryId=1100011

Fiyatı Çok uygun. Aynısının 8gb olanı da var.

Böyle kampanya varken şahsen Class10 yerine ben bunu alırdım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Media markette çok güzel tripotlar var tripot alacaksanız hassas davranmanız lazım tripotum olsun diye almayın ben aldım bir tripotum olsun diye biraz cimri davrandım şimdi işimiş görmüyor sadece uzaktan kumanda ile çektiğimde sorun olmuyor ama deklanşöre basınca bazen netlikte problem oluyor dik kadraja aldığınızda da sorun çıkarmaması gerek güzel birşey alın bir seferde alın size güven vermesi gerek tripotunn

çanta meselesi ise Sizin ekipmana bağlı iki tane obejtifiniz bir bodyniz bir tripotunuz birde flash düşüneceksek sırt çantası en iyisi ama sadece objektif ve body diyeceksek omuz çantalarına bakın güzel birşey bulacaksınız ama size tavsiyem daime ileri dönük alışveriş yapın yani işimi şu anda görüyor yeter demeyin. Sonra pişman olabilirsiniz. DX.com bakın ucuz ve güzel şeyler var

Objektif alırken sizin body de af motoru yok ona göre objektif alın. Yani objektifte af motoru olan bir objektif tercih ediniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar, Nikon sevgimi yaşayabileceğim ilk makineme kavuştum. D5100. Yanında 18-55 Nikkor ve 70-300 Sıgma Lenslerim var. Ancak hafıza kartı, tripod ve çanta konusunda fikirlerinize ihtiyacım var. Özellikle çanta ve tripod konusunda şuan için çok fazla para harcamak istemiyorum. Marka ve fiyatı cazip site Öneriniz olursa çok mutlu olurum.

çanta lowe pro, sandisk extreme hafıza kartı,manfrotto tripoduda kısa süre kullandım memnun kaldım tripodda biraz daha detaya girebilirsin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

https://www.vatanbil...EPRO&sb=20&sk=0

Vatandan haftasonu alırsan baya iyi fiyata geliyor. Bende 170 aw var. 70-300 objektif takılıyken çantaya rahatlıkla koyabiliyorum. 2 tane de onjektif yanımda taşıyabiliyorum. Şehir dışına giderken bir gözüne şarj cihazını bir gözüne objektif koyuyorum. İlerde harici bir flaş alır isem onuda rahatlıkla yanımda taşıyabileceğim. AW olanlarda alttan bir branda tarzı bir kılıf çıkıyor ve onunla yağmurlu günlerde çantanı koruyabiliyorsun.

a>

çantayı alır iken kumaş içinde tabaka olmasına dikkat et. çarpma düşme durumumnda bir nebze makinanı korusun ve yağmura karşı da koruyabileceğin bir şey olsun. Böyle korunuyor diye de yağmur altında taşıma ama. ^^ Ben yağmur olduğunda kılıfı geçirip çeketimin içinde taşıyorum. ^^

a>

Eğer sürekli fotoğraf çekmeye bisiklet ile gidecek isen. Bence en iyisi sırt çantalılara bak. Sonra iki tane çanta sorunu çıkartmasın. Şu anda bu sorun ile karşı karşıyayım bende. Bisiklet üstünde bu tarz çantalar rahat olmuyor :(

En güzeli sırt çantaları. Omuz askılılar çok rahatsız ediyor. Sürekli bir taraftan baskı yapıyor. En güzeli sırf çantalı olanlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerileriniz için çok çok teşekkür ederim; genellikle bisiklet kullandığım için ve de en az +1 lens taşıyacağım için sırt çantası olacak. Tripotum ise dayanıklı olmalı çünkü, genellikle arazi, gÖl ve deniz kenarı gibi yerlerde kullanacağım. GÖkhan ustanın hafıza kartı Öneriside süper( http://www.hepsibura...egoryId=1100011 ).

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

okumadan daha çok yazma hızına ihtiyacın olacak verdiğin linkdeki kartın yazması 30mb. http://www.hepsibura...efview%3dlister bunun 32 gb lini kullanıyorum ben.

şimdi inceleyince anladım.

Sandisk Extreme U1 16 Gb Class 10 Hafıza Kartı

Şuan en hesaplı ve işe yarar kart bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şimdi inceleyince anladım.

Sandisk Extreme U1 16 Gb Class 10 Hafıza Kartı

Şuan en hesaplı ve işe yarar kart bu.

Almışken 32 lik al yada iki slotun varsa 2 16 gb al

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Almışken 32 lik al yada iki slotun varsa 2 16 gb al

http://www.vatanbilgisayar.com/Haf%C4%B1za%20Kart%C4%B1/lexar-lsd16gctbeu400-16-gb-hafiza-karti-uhs-i-class-10/productdetails.aspx?I_ID=60475 şu ürünün farkı nedir. önerdiğinde 45 mb olayını anladım peki bu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bunun gibi düşün olayı http://www.hepsibura...efview%3dlister

Vallahi çözemedim olayı; birinde yazma hızını baz alıyoruz onu anladım 30 mb/s, 45 mb/s vb., diğerinde 200x, 400x olayını anlamadım.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vallahi çözemedim olayı; birinde yazma hızını baz alıyoruz onu anladım 30 mb/s, 45 mb/s vb., diğerinde 200x, 400x olayını anlamadım.

oda o markaya has yazma hızını yazmış işte maksat kafa ütülemek 200x muhtemelen 20 mb tır

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

oda o markaya has yazma hızını yazmış işte maksat kafa ütülemek 200x muhtemelen 20 mb tır

Ok ben SANDISK alıyorum olayıma bakıyorum. Sağolasın kafanı ütüledim bu arada :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ufuk Bey, abicim, kardeşim, hocam...

Benim D5100 üm olsa sıradan class 10 hafıza kartı alırdım.

D5100 için öyle abartı bir hafıza kartı almanıza gerek yok. Eğer makinenizi değiştirmek gibi düşünceniz varsa 400x lik kartlardan alın.

Ben o örneiği sadece fiyatı uygun olduğu için verdim (yada fiyatı uygun sandım diyelim).

Yoksa 200TL ye de SD kart var ancak size bişey katmayacak emin olun.

Hafıza kartına 20-30TLye alın, cebinizde kalacak 20-30TL yi de tripod bütçenize ayırın o sizin fotoğraf kalitenize direk etki eden bir ekipman.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tripod alırken mutlaka deneyin ve ne için alacağınıza çok iyi karar verin Genelde bütçe-ağırlığı-kalite ve sağlamlığı arasında size en uygun olanını seçmeniz lazım.Bu yönden bakınca çok güzel carbon tripodlar var ama ağırlık azalınca fiyat artıyor.Uygun ve sağlam olarak petrix 3001 fena değildir.Uzun soluklu birşey almak istersen ya tripod için acele etme,araştır ve para biriktir.Tripod alırken açık alanda rüzgarlı havada,toprak üstünde veya kaya üstünde durması gerektiğini de unutmayın.Hafif lenslerle birçok tripod sağlam durur.Ağır bir lens almayı düşünürseniz elinizde ki tripod iş görmeyebilir.

SD kart alırken yazma hızı önemli, class 10 yeter bence,bütçe çok ise işin sonu yok :)

çanta için mevcut malzeme (lensler,flash,laptop..v.s) ve taşıma durumuna göre görerek almak lazım.

Bence bu üçü arasında en çok para yatırılması gereken tripoddur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D5100 için öyle abartı bir hafıza kartı almanıza gerek yok. Eğer makinenizi değiştirmek gibi düşünceniz varsa 400x lik kartlardan alın.

Ben o örneiği sadece fiyatı uygun olduğu için verdim (yada fiyatı uygun sandım diyelim).

Hafıza kartına 20-30TLye alın, cebinizde kalacak 20-30TL yi de tripod bütçenize ayırın o sizin fotoğraf kalitenize direk etki eden bir ekipman.

http://www.dr.com.tr/Elektronik/Sandisk-8Gb-Sd-Kart-45Mb-S-Extreme-SDSDX-008G-X46-SD-Bellek//Foto-Kamera/Hafiza-Kartlari/urunno=0000000407474 Bu linkte güzel bir indirimli kart buldum ve siparişini verdim. 8 gb şimdilik bana yeter. Yenilerini ekleriz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Fiyat Çok uygun görÜnÜyor. Biraz daha bakınıp tripodla aradan Çıkarmam lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada D7000 imiz var diye ezmeyelim lütfen :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tripod alırken mutlaka deneyin ve ne için alacağınıza çok iyi karar verin Genelde bütçe-ağırlığı-kalite ve sağlamlığı arasında size en uygun olanını seçmeniz lazım.Bu yÖnden bakınca çok güzel carbon tripodlar var ama ağırlık azalınca fiyat artıyor.Uygun ve sağlam olarak petrix 3001 fena değildir.Uzun soluklu birşey almak istersen ya tripod için acele etme,araştır ve para biriktir.Tripod alırken açık alanda rüzgarlı havada,toprak üstünde veya kaya üstünde durması gerektiğini de unutmayın.Hafif lenslerle birçok tripod sağlam durur.Ağır bir lens almayı düşünürseniz elinizde ki tripod iş gÖrmeyebilir.

SD kart alırken yazma hızı Önemli, class 10 yeter bence,bütçe çok ise işin sonu yok :)

çanta için mevcut malzeme (lensler,flash,laptop..v.s) ve taşıma durumuna gÖre gÖrerek almak lazım.

Bence bu üçü arasında en çok para yatırılması gereken tripoddur.

Tripodu kesin sağlam birşey almalıyım. çünki doğal ortamlarla haşır neşirim. Makinemi yerde yuvarlanırken gÖrmek istemem. Ancak çok geniş bir dünya. Makine seçerken bile bu kadar zorlanmıyor insan. En iyisi tripodu internetten değilde, gidip mağazadan almak sanırım. Yoksa beceremiyeceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada D7000 imiz var diye ezmeyelim lütfen :)

D7000 içinde çok eksterm bir ürün almanıza gerek yok ki.

Heleki JPEG çekiyorsanız hiç yok.

Ben böyle bir kampanya buldum Lexar'ın x400 lük 16gb kamapanlı ürününü aldım.

Yoksa o güne kadar piyasada 20TL ye satılan düz class 10 hafıza kartı kullanıyordum.

çok kötü bir kart kullanmadığınız taktirde, D5100 müş, D7000 miş hafıza kartı çok önemli bir etken değil.

çanta alırken tripod koyma yeri varmı?

Buna bakın, önemli bir özelliktir.

Ayrıca tripod olarak sirui markasını bir araştırın derim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.