İçeriğe git

Siz Olsanız Hangi Modeli Alırdınız ?

Recommended Posts

Selamlar Arkadaşlar

fotografı makina çekmez fotografçı çeker biliyorum fakat ileride satmak açısından da fazla zorlanmak istemediğim için popüler bir gövde almak istiyorum... ilk makinam d80 sonraki makinam d90 dı bunun doğrultusunda şu anda almam gereken makina d7000 midir.

aslında d90 satmak istemiyordum sadece maddi sıkıntıdan dolayı sattım geçen yıl, d90 sizce hala alınabilir bir makinamıdır. d7000 nedense hiç almak içimden gelmiyor yağ sıçratma vs.

canon a geçsemmi diye bir düşünce bozukluğuna kapıldım ve gidip 600d ile deneme atışı yaptım resmen üvey evlat gibi geldi plastik ağırlığı yok ele oturmuyor denklanşör sesi iğrenç vs. ve aklımdan kesinlikle çıkardım canon'u

şimdi d7000 - 18-105 midir yoksa d90 - 18-105 - 50mm mi alınmalı

ayrıca zahmet olmazsa d90nın ikinci el fiyatları hakkında bilgi verebilirmisiz ikinci el almayı düşünüyorum sahibinden üzerinden baktım kimisi sıfır d90 - 18-105 i 1800 liraya satıyor kimisi ikinci eli o fiyata satıyor. kazıklanmakta istemiyorum refurbished ürünlerede para vermemek lazım :)

Aklınıza önerebileceğiniz başka model gelirse lütfen yazın. tabi d7100 alabilecek kadar bir bütçem de yok :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güvenilir bir yerden d7000 temiz bir şey daha iyi olur. Bildiğim kadarıyla d7000 lerin bir serisinde öyle bir sorun vardı ve toplatıldı. Ama tek tük spotlarda olabilir. Spottan alıken d7000 için yağ güvencesi isteyerek al. Forumda bir çok d7000 kullanıcısı var. Hiç şikayet etmiyorlar. Ustalar daha iyi cevap vereceklerdir. Onların dediklerine de bak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300s Kullandığın makinalardan sonra bu olmalı. Aynı segmentte dolaşmaktansa bir basamak çıkmanda fayda var.

d300s aklıma gelmedi değil hocam fakat d7000 ile arasında çok bir fark olduğunu zannetmiyorum 'aa' diyebilecek kadar. Yada ben bilmiyorum.

aslında kafama birde pentax girdi benim fotograf çekme alanım sadece manzara fotografları üzerine pentax hiç kullanıp denemedim ama çekilmiş fotolara baktım keskinliği hoşuma gitmedi değil. Ama pentax ticari olarak elden çıkartmak zor. o aklımı kurcalıyor

pentax ın modellerinide pek bilmiyorum d90 veya d7000 nin pantax daki eşdeğer modeli hangisidir ve pentax hakkında görüşleriniz neler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende d7000 kullanıyorum bu sensörde toz oldumu millet yağ diyor d7000 güzel bir makine eğer bütçeniz varsa bir üst seviyeye geçin mesela d300 yada ff bir body d700 yoksa d7000 yada d7100

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir çok inceleme ve kullanıcı derki D7000 in imaj kalitesi D300s den iyi.

Bu benim için tercih sebebi oldu.

D7000 düşünülürken D90 gibi yontma taş devrinden kalan makine neden düşünülür? Onuda anlamakda güçlük çekiyorum.

Tamam D90 güzel makine lafım yok ama yeni makine alacaksam, D7000 e param yetiyorsa D90 da ne o la ki?

Bu öyle sanıyorum ki sadece Türkiye de olan bir durum zira kaç yıllık makine sıfır olarak 2000-2500TL civarına satılıyor. Şaka gibi!

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir çok inceleme ve kullanıcı derki D7000 in imaj kalitesi D300s den iyi.

Bu benim için tercih sebebi oldu.

D7000 düşünülürken D90 gibi yontma taş devrinden kalan makine neden düşünülür? Onuda anlamakda güçlük çekiyorum.

Tamam D90 güzel makine lafım yok ama yeni makine alacaksam, D7000 e param yetiyorsa D90 da ne o la ki?

Bu öyle sanıyorum ki sadece Türkiye de olan bir durum zira kaç yıllık makine sıfır olarak 2000-2500TL civarına satılıyor. Şaka gibi!

D7000 tabiki güzel alet ona laf yok fakat bu yağ sıçratma olayı şehir efsanesimidir.

Kimisi derki 6 ile başlayan seri sorunlu kimisi derki 8 ile başlayan seri bunun aslı astarı nedir forumda bayağı bir şeyler yazılmış konu ile ilgili araştırdım biraz ama açıkçası pekte inanmadım şehir efsanesi olsa neden nikon geri çağırsın

nikon d7000 bu foruma yazmadan önce kafamda yoktu ama şu anda girdi 15 gün kendime araştırma süresi verdim

yurtdışı ve türkiye fiyatları nasıl sahibindin de baktım D7000 e saçma sapan fiyat politikası var sanki yeni çıkmış bir makina.

18-105 ile d7000 ne kadar eder şu anda ve nerden ucuza bulabilirim d90 1200 lira ise d7000 mantıken 1700 - 1800 civarımıdır ikinci elleri

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

düşünürseniz sıfır ayarında d7000 18-105 kit lensiyle beraber satmaktayım.200-300 shutter civarındadır ev içinde bi kaç kez kullandım.d600 aldığım için satıyorum.çanta ve 16gb hafıza kartı da hediyedir.fiyat

2000 tl dir.gerçekten sıfır gibidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle şehir efsanesi değil gerçek bir kusurdur.

O seri ile başlayan, bu seri ile başlayan nette sayısız bilgi var. Ne kadar güvenilir tartışılır.

D7000 alın.

Sıfır TR garantili > ikinci el TR garantili > ikinci el, kullanılmış, test edilmiş spot.

Alım sıranız bu olsun. En garantisi ve uygunu 2.el garantili almak.

Yada sağlam bir adam bulacaksınız. 2.el 10.000 shuter civarı, yağlanma problemi yaşamamamış bir makine alacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nikon D90, 7000 ve 7100 aynı sınıfta olan makineler. Ben de bir D90 kullanıcısıyım ama bu sınıfta bir başka makine almak saçma olur. Benimde değişim düşüncem var ama bunu D600 ile yapmayı düşünüyorum. Bence sınıf atlayarak bütçenize en uygun makineyi almalısınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

sınıf takıntısını bir yana bırakırsak, imaj kalitesini ön plana çıkarırsak D7000 serisi öne çıkar. kim nederse desin makineler iki sınıfa ayrılır. 1)Crop faktörlü 2)full frame.

Bende bu düşüncedeyim. Siz ustalar kadar pek bilgim yok 1 yıldır fotograf merakım var fakat, D7000 ile d300s arasında hissedilir en büyük fark gövde kalitesi diye düşünüyorum sizler gibi.

d7000 üzerinde yoğunlaştım yanlız 18-105 lens benim işimi görmüyor manzara için ucuz bir geniş açı lensi ve 50mm 1.8d alsam gerçi tamron 17-50 hem geniş açı hem portre uygun yazılmış bazı forumlarda.

Ve d7000 hayyam fiyatı hakkında bilginiz varmıdır. ikinci elleri konusunda. kit lensi ile birlikte temiz 5,000 shutter civarı bir makinanın olması gereken fiyat çıkış yılı ile hesaplandığında 1700 civarı olması gerekir neden bu kadar uçuk fiyatlar var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D300 ve d300s in govdesi disinda d7000 den ustun hicbir yani yoktur, hatta eksik yanlari vardir.

Hem yatayda hem dikeyde çalışan odak noktası D7000de 9 adet D300de 15 adettir.

Odak noktası D7000de 39 D300de 51 adettir.D300 ün sensörü daha büyüktür...

Nasıl olurda gövde haricinde üstün bir özelliği yok dersiniz??

D7000 in video ve ıso avantajı var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

fjgrux.jpg

Büyük sensörden kasıt 0,2mm lik büyüklük ise, eminim aramızda kimse o 0,2mm in yaratacağı farkı sezemeyecektir.

Çünkü o derece hassas gözlere sahip değiliz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Bekleyip D7200 almayı önereyim ortalık iyice karışsın. D7200 de D600 kadar çözünürlük var :)

11 noktadan sonra 39 baya farkediyor ama 39 dan 51 çok farketmez.

Bence iso en önemlisi. Sonra çözünürlük. Tabi bu devirde de D700 almayın. Gerçi D700 de çekilen fotograflar hala çook güzel. üstelik vizöründen bakınca profosyönel makine neymiş anlıyorsunuz.

Bir de full frame alıp artık lens kalitesini artırmak lazım. Body bir yere kadar götürür gerisini lens ile gitmeniz lazım. FX lensler ikinci elde hem ucuz hem daha kolay bulunuyor ve daha kaliteli. Sıfır da pahalı ama.

Ben de biraz karıştırabildiysem kafaları ne mutlu bana :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cabir bey, nikon d300 veya d300s teknolojik olarak d7000 in gerisindedir gerek sensör gerekse işleyiş olarak yaşlidir. Sizin sadece ISO dediğiniz 3 harfli basit kelime, fotografta herşey anlamina gelir çoğu zaman. Selamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

D7000 ISO olarak D300s neredeyse iki katı. Ve D700 iso da D7000 iki katı. İSO ne olabilir değil iso ne olursa fotograf bozulmaz önemli olan bu.

Benim önerim full frame ikinci el D700 alıp madi durumun iyileşince aldığına yakın bir fiyata satıp D600 geçersin.

ISO ne demek çok güzel bir fotograf çektim deyip eve gelince noktaları görüp kahrolmak demek :)

http://www.dxomark.c.../(brand3)/Nikon

biraz da gönül işi hangisi hoşuna giderse

post-2575-0-37986400-1367007510_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

dxomark tan baktımda 600D - 650D - D90 iso karşılaştırması yaptım. D90 bariz olarak üstünlüğü var. ^^

edit : kiyas.la dan bakınca neden farkettirdiği ortaya çıktı.

çok daha büyük tekil pixel boyutu : 30.5 µm² vs 18.5 µm² - Tek bir pixelin µm2 cinsinden boyutunu ifade eder. Daha büyük pixel, özellikle yüksek ISO değerlerinde daha iyi fotoğraf demektir. Nikon D90 modelinde %65 daha büyük pixeller mevcut

Daha büyük sensör : 23.6x15.8 mm APS-C vs 22.3x14.9 mm - APS-C Daha büyük sensör, daha fazla ışık alanı ve bu da daha kaliteli fotoğraf demektir. Nikon D90 modelinde %12 daha büyük sensör alanı mevcut

Daha kaliteli vizör : Pentaprism vs Pentamirror - Pentaprism vizörler Pentamirror vizörlere göre göze daha iyi ışık sağlar, yüksek çözünürlükte görüntü verirler ve daha kaliteli malzemeden yapılırlar. Pro seviyesinde kameralarda genellikle pentaprism vizör kullanılmaktadır.

D90'ı almamandaki en büyük etken Pentaprism vizörl olmuştu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar Arkadaşlar

fotografı makina çekmez fotografçı çeker biliyorum fakat ileride satmak açısından da fazla zorlanmak istemediğim için popüler bir gövde almak istiyorum... ilk makinam d80 sonraki makinam d90 dı bunun doğrultusunda şu anda almam gereken makina d7000 midir.

aslında d90 satmak istemiyordum sadece maddi sıkıntıdan dolayı sattım geçen yıl, d90 sizce hala alınabilir bir makinamıdır. d7000 nedense hiç almak içimden gelmiyor yağ sıçratma vs.

canon a geçsemmi diye bir düşünce bozukluğuna kapıldım ve gidip 600d ile deneme atışı yaptım resmen üvey evlat gibi geldi plastik ağırlığı yok ele oturmuyor denklanşör sesi iğrenç vs. ve aklımdan kesinlikle çıkardım canon'u

şimdi d7000 - 18-105 midir yoksa d90 - 18-105 - 50mm mi alınmalı

ayrıca zahmet olmazsa d90nın ikinci el fiyatları hakkında bilgi verebilirmisiz ikinci el almayı düşünüyorum sahibinden üzerinden baktım kimisi sıfır d90 - 18-105 i 1800 liraya satıyor kimisi ikinci eli o fiyata satıyor. kazıklanmakta istemiyorum refurbished ürünlerede para vermemek lazım :)

Aklınıza önerebileceğiniz başka model gelirse lütfen yazın. tabi d7100 alabilecek kadar bir bütçem de yok :)

D90 hala kendi yerini korumaktadır. Kullandığın ve bildiğin bir makina olduğu için onu bi kenarda tut. D90+50 mm lensle kullanıyorum. WB kelvin değerlerinde kullanırsan ortaya çok güzel sonuçlar çıkıyor. Ama d90 da 50 mm tam uyumlu değil düşük ISO değerlerinde netliği yakalamak çok zor. ISO 400 ve üstünde gayet başarılı bunun nedenini açıkçası bende bilmiyorum.

Senin gibi bende d7000'e ısınamadım. Bende arayış içerisindeyim benim sana tavsiye edeceğim 2 model var. Birisi D300s diğeride d700 dür. Bu iki modelde 50 mm objektifle tam tamına uyumlu olup harika sonuçlar çıkarmaktadır. Alacağın makinayı kullanım amacında önemli model çekimleri, dış çekimler, manzara, portre yada keyfe keder bi kullanım içinmi düşünüyorsun bu önemli bir kavram. Dış çekimler için D90 basit kalıyor artık ama normal kullanım için hala ideal bir makinadır... Kısacası kullanım alanına ve bütçene uygun bir body ve lens almanı öneririm. Son karar senin...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden sadece ISO yu cımbızla çekip alıyorsunuz arkadaşlar...Fotoğraf çekmek ısodan mı ibaret ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden sadece ISO yu cımbızla Çekip alıyorsunuz arkadaşlar...Fotoğraf Çekmek ısodan mı ibaret ?

ISO tabiki tek başına olmaz ama önemli bir değerdir. Bak mesala bende D90+50mm düşük ISO netliği etkiliyor.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.