İçeriğe git

Siz Olsanız Hangi Modeli Alırdınız ?

Recommended Posts

Merhaba

ISO herşey demek değil. Meselaa bir DSLR var diyelim çok güzel çekiyor ama piyasada lens yok. Yada çok pahalı (canon ve nikon dışındakiler). Yada bir makine var teknoloji olarak eski kalmış ama iso olarak çok iyi gidip iso iyi diye o alınmaz. Yada siz foto mühabirsiniz diyelim (ki o zaman bu forumda soru sormaz bize ders veriyor olurdunuz :rolleyes: ) o zaman size çok hızlı bir makine gerekir saniyede kaç tane çekim yaptığı çok önemli olur. Yada makinenin çok yıpranıp kötü ortamlarda çalışılıyorsa mesela bar da çekimi yapılıyorsa çok ucuz ve sağlam makine gerekir D90 gibi. Gece çekimi çok seviyorum ev ortamında flash olmadan büyüklerimi çekecem denirse ISO önemli.

Belki çekimdeki Dynamic Range özeliğine bakılsa da olur ama nasıl bakacaz, Benim bildiğime göre (hatam varsa düzeltirseniz sevinirim) RAW çekip patlamış yada kararmış bir fotografı kurtarabiliyormuyum diye bakmak lazım ama onu da bir kaç makine de çekilmiş aynı yerin raw alıp bakacaz ki anlıyalım.

Ne çekeceğim nerede çekeceğim neye ihtiyacım var bakıp karar vermek lazım

Yada istediğim makineler birbirine çok yakın neye bakım denirse ISO bak denir :huh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iso başarımı son bakılacak özelliklerden olmalı. önce ergonomi, objektif çeşitliliği, bakaç boyutu, kullanım kolaylığı, fiyat, yaygınlık gibi faktörleri düşünmek lazım.

Bende bunu anlatmaya çalışıyorum...Bütün özellikler bir yana ISO bir yana diye düşünen arkadaşlar var...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar Arkadaşlar

Konu biraz farklı yönlere gitti. Bütçe yeterli olsa zaten direk gidip ''bana en iyisini ver'' derim. nikon d800 yada d7100 almak isterim fakat konuyu açarken yazdığım gibi bütçe sınırlı. sadece portre ve manzara odaklı fotograf çekmek istiyorum. özellikle uzun pozlama fotograf çekmeyi seviyorum ya d90 ve yanında 2 adet lens yada d7000 yanında 1 lens bu şekilde maksimum 1800 tl 2 el ürünlere bakıyorum.

Bu fiyat çerçevesinde fikirleriniz bekliyorum. 200-300 lira ekleyebilirim belki bütçeye başka modelde önerebilirsiniz ama tutupda d7100 yazmayın d800 yazmayın :)

İyi akşamlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alabilirsen D7000 al. Yaklaşık o fiyatlarda ikinci eli. Onun dışında D90 al derim. Sanırım o fiyatlarda Fullframe bir cihaz yok diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana birtane, ergonomik olmayan, objektif yonunden kisir, bakaç boyutu küçük, kullanimi vasat fakat ISO başarimi mükemmel bir fotoğraf makinesi markasi veya modeli söylermisiniz.

ISO başarımı mükemmel alet yok. Konumuz da en mukemmel ISO becerisine sahip aleti seçmek değil iki makine arasında karar vermek.

İyi olanlardan bakacı ufak olanlar: Nikon Dxxx ve Canon xxxD serisi. Ergonomi kişisel tercih. Bence iyi olmayanlar: D5100 ve D5200 çünkü tutarken 1 ya da iki parmağım boşta kalıyor. D90 ergonomide daha iyi ama algılayıcısı daha kötü. Sony A57 ve A58 ISO başarımı konusunda üst grupta ama Türkiye'de her şehirde objektif bulmak zor. Pentax da aynı şekilde. Sadece büyük şehirleri düşünmemek lazım. Sony Nex5n'in ISO becerisi de apsc grubunda iyi bir yerde, peki ne kadar ergonomik? Ya da objektif bulmak kolay mı? Seçeneklerin ne? Pentax K5 sözde yüksek ISO becerisi en iyi apsc gövde ve diger konularda da çok iyi. Peki neden yaygın değil? Odaklama sorunları sebep olabilir mi mesela?

Bunların tersini söyliyim: D300, D300s, 50D, A700, A900, A850 ve A77. Hatta Nikon D3x. Bunların ISO başarımları en iyisi değil ama diğer konularda çok iyiler.

Daha örnek çok. Bu yüzden gövde seçiminde öncelik ISO başarımı olmamalı diyoruz. Yani "ISO becerisi iyi, demek ki herşeyi iyidir" dememek lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bana birtane, ergonomik olmayan, objektif yonunden kisir, bakaç boyutu küçük, kullanimi vasat fakat ISO başarimi mükemmel bir fotoğraf makinesi markasi veya modeli söylermisiniz.

Sony Nex 5N :D

Ergonomi bir DSLR göre -1

Objektif seçeneği DSLR ye göre sıfır

Bakaç yok!

Kullanımı vasat değil

ISO fazlası ile tatminkar.

Ancak genel kanı olarak sizle aynı fikirdeyim hocam. Eğer çok sanatsal fotoğraf çekmeyi beceremiyorsam, yani çektiğim bir fotoğrafta insanlara işte bu fotoğrafta şunu göstermek istedim .... gibi şeyler yapamıyorsam.

Yani sadece bir çiçek çekiyorsam, sadece bir gün batımı çekiyorsam, sadece bir kedi çekiyorsam en iyi görüntüyü veren kamerayı alırım.

Aksi taktirde en iyi kamerayı almaya gerek yok bir çok gerçek fotoğrafçı filmli makine ile de iş görüyor.

çok katı ve sert düşünüyor olabilirim ancak benim anlayışımda D90 2013 senesinde 1000TL+ edecek bir makine değil!

İyidir, güzeldir, ergonomikdir, efsanedir, yakışıklıdır ancak 1000TL+ lik değil!

Zaten elinizde Nikon makine olduğu için farklı makina önermek aslında fuzuli masraf ancak D90 o kadar para vereceğime;

Pentax K10D (500-600TL)

Pentax SMC 50mm F1.7 (100-200TL)

Tamron 17-50 veya 28-75 (600TL)

Pentax 55-200 (200TL)

Toplam maliyet 1600TL

Alacağınız sonuç; daha kaliteli imajlar ve çok daha büyük keyif.

Şöyle bir yerden para bulsam K10D + 50mm alıp kenara koyacağım dursun orada. Varlığı bile mutluluk verir :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konu nerden nereye geldi, d3 lerle d5000 ler kiyaslandi... Sunu soyliim, ayni segment ve fiyat araligindaki makiler arasinda kalirsam, image kalitesi iyi olani alirim. Varsin serce parmagim boşta kalsin.

Tabii ki bu da bir görüş.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sony Nex 5N :D

Ergonomi bir DSLR göre -1

Objektif seçeneği DSLR ye göre sıfır

Bakaç yok!

Kullanımı vasat değil

ISO fazlası ile tatminkar.

Ancak genel kanı olarak sizle aynı fikirdeyim hocam. Eğer çok sanatsal fotoğraf çekmeyi beceremiyorsam, yani çektiğim bir fotoğrafta insanlara işte bu fotoğrafta şunu göstermek istedim .... gibi şeyler yapamıyorsam.

Yani sadece bir çiçek çekiyorsam, sadece bir gün batımı çekiyorsam, sadece bir kedi çekiyorsam en iyi görüntüyü veren kamerayı alırım.

Aksi taktirde en iyi kamerayı almaya gerek yok bir çok gerçek fotoğrafçı filmli makine ile de iş görüyor.

çok katı ve sert düşünüyor olabilirim ancak benim anlayışımda D90 2013 senesinde 1000TL+ edecek bir makine değil!

İyidir, güzeldir, ergonomikdir, efsanedir, yakışıklıdır ancak 1000TL+ lik değil!

Zaten elinizde Nikon makine olduğu için farklı makina önermek aslında fuzuli masraf ancak D90 o kadar para vereceğime;

Pentax K10D (500-600TL)

Pentax SMC 50mm F1.7 (100-200TL)

Tamron 17-50 veya 28-75 (600TL)

Pentax 55-200 (200TL)

Toplam maliyet 1600TL

Alacağınız sonuç; daha kaliteli imajlar ve çok daha büyük keyif.

Şöyle bir yerden para bulsam K10D + 50mm alıp kenara koyacağım dursun orada. Varlığı bile mutluluk verir :D

Selamlar Gökhan

Konuda bir önceki sayfada yazmıştım pentax'ın keskinliği çok hoşuma gidiyor diye manzara fotografları için özellikle dediğin çok mantıklı fakat pentax modelleri hakkında açıkçası bildiğim hiçbir şey yok. Nikon d90 veya Nikon d7000 eşit pentax da k-5 midir.

Pentax satmak zor lens bulmak zor popüler değil vs. bir ton yazı var Bunlar beni korkutmuyor değil ama çekilmiş fotolara bakıncada keskinliği adamı cezbediyor. Tabi fotografı çeken kişide bitiyor marifet ama ya sadece pentax kullananlar fotograf çekmyi biliyor. Yada pentax çektiriyor fotograf. :)

bu arada nikon d90 için bende en fazla 1200 lira eder görüşündeyim çünkü canon un 550d 600d 650d sine çok rahat meydan okuyan bir efsana Drogba gibi düşün yaşlı ama pili bitmemiş :)

Nikon d7000 için ederi ve piyasa fiyatı nedir. tabi k-5 ve biraz diğer pentax modellerinede baktım biraz sahibinden de kısır bir makina heralde pek alıp satmak isteyen yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D90 = K10D / K20D

D7000 = K5

Kişisel görüşüm ve deneyimlerim D90 < K20D

Eski bir K20D kullanıcısı olarak D90 ı rakip olarak bile görmem :D

K20D gerek ergonomi olsun, gerek imaj kalitesi olarak D90 dan bence iyi.

D90 da ürün yalpazesi daha geniş aslında geniş değil ama bulunabilirlik ele alınınca daha geniş + AF daha başarılı + olaya profesyonel gözle bakınca flaş ve diğer aksesuar çeşitliliği uyumu bakımdan daha iyi.

Ancak ben amatörüm, manuel flaş kullanıyorum, AF arada zorlasada kabul görüyordu.

En önemlisi imaj kalitesi muhteşem.

K10D ki CCD sensörü ile dezavantajlarına göre K20D den iyi tarafları da yok değil.

Pentax zor satılır. Yalan.

K20D + sigma30mm + tamron 70-200 + pentax 18-55 WR + Pentax 50mm f1.7

10 günümü almadı satılması.

Şuan Nikon 35mm f1.8G satıyorum herkesin yere göre sığdıramadığı lens.

Soran yok desem yeridir...

Her şeyin bir ederi, satılacağı zaman vardır, onlar bir araya gelirse anında satılır.

Ha Pentax alırsan lens bulmak bir sıkıntıdır o bir doğru, her dönem her lens piyasada olmaz (2.el).

Orası biraz şansa bakıyor.

Pentax ın kesinliği... bilemiyorum bence arada çok büyük fark yok.

D7000 sanki bir adım ilerde gibi K20D den.

Şöyle bişey var Pentax ın RAW ını al oyna oyna bozamıyorsun, fotoğraf bütünlüğünü kaybetmiyor ama Nikon öyle değil. Ne yaptığını bilmiyorsan kolayca kaliteyi bozuyorsun bende daha yeni yeni alıştım Nikon RAW larına.

Pentax kullanıcısının daha düzgün fotoğraf çekmesinin bana göre tek sebebi makineleri kullanmak zor. Otomatik modları beş para etmez, genelde fotoğrafa senin müdehale etmen gerekirki bu seni zorlasada aslında sana olayı öğretiyor.

O sebepten bende Pentax kullanıcılarının Nikon ve Canon culardan daha iyi fotoğraf çektiğini düşünüyorum yada daha iyi çekmeyi biliyorlar diyeyim.

Pentax da makine sırası

K10D \ K20D \ K7 \ K5

K10D CCD dir. 500TL lik bir kamera için çılgın bir imaj kalitesi vardır.

K20D fiyat performans canavarıdır.

K7 bence Pentax ın çıkarttığı en iyi gövdedir (son 4-8 sene içinde). AF si düzgün, WB si düzgün, iso iyileştircem diye imaj kalitesinden ödün vermeyen ender makinelerdendir.

K5 = D7000 teknik olarak AF başarısı az biraz daha başarısızdır onun dışında çok bir eksiklik yada fazlası yok bir amatör için.

Pentax ile Nikon arasında birde en sevdiğim yada özlediğim fark şuydu.

Pentax da bir fotoğraf çekersin, ekranda bakarsın, "olmadı lan galiba... Karanlık mı çıktı ya, renklerde iyi değil galiba??"

Eve gelirsin PC den bakarsın, "OHAAAA! süperlen bu!!!"

Nikon da bir fotoğraf çekersin, ekrandan bakarsın, "(bıyık altından pis bir gülümseme)"

Eve gelirsin PC den bakarsın "(bune lan :blink: )"

Nikon kullanıcısı, Nikon ekipmanı olan birine Pentax, yada Canon, yada Sony, yada diğerlerinden al demek saçma bir tavsiye olur.

Ancak açık bir şekilde söylüyorum ben 1200TL ye D90 alacağıma Pentax K10D + Tamron 17-50 alırım toplamı 1200TL olur.

Hatta Pentax değil Samsung GX10 alırım o 50-100TL daha ucuz ve Pentax'ın birebir aynısı sadece menülerde üzerinden Samsung yazıyor B)

Tabiki bu söylediklerim seninde benim gibi bir amatör olduğunu düşünerekten dile getiriyorum.

Ben kendimi geliştircem, fotoğrafçılığı öğrencem, fotoğrafçı olucam falan gibi düşüncelerin varsa Nikon dan şaşma.

Son olarak sen niye Pentax kullanmıyorsun dersen ben nerdeyse 3 sene falan kullandım K5 alacaktım artık farklı bişeyler kullanmam gerektiğini düşündüm.

Benim marka takıntım yok. Hobim bu!

Sürekli Nikon Pentax kullanmak beni bayıyorsa neden Canon almıyayım?

Ki D7000 den önce çok Mark II için gittim geldim yani şuan şu satırları NikonTürk değilde CanonTürk de de yazıyor olabilirdim :D

Sadece FX gövde aldığımda ona yakışacak lensler almaya bütçem yetmeyeceği için DX e devam.

Ancak bundan sonra DX gövdeye para vereceğimi sanmıyorum zira D700 ün fiyatı git gide düşüyor B)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D90 = K10D / K20D

D7000 = K5

Kişisel görüşüm ve deneyimlerim D90 < K20D

Eski bir K20D kullanıcısı olarak D90 ı rakip olarak bile görmem :D

K20D gerek ergonomi olsun, gerek imaj kalitesi olarak D90 dan bence iyi.

D90 da ürün yalpazesi daha geniş aslında geniş değil ama bulunabilirlik ele alınınca daha geniş + AF daha başarılı + olaya profesyonel gözle bakınca flaş ve diğer aksesuar çeşitliliği uyumu bakımdan daha iyi.

Ancak ben amatörüm, manuel flaş kullanıyorum, AF arada zorlasada kabul görüyordu.

En önemlisi imaj kalitesi muhteşem.

K10D ki CCD sensörü ile dezavantajlarına göre K20D den iyi tarafları da yok değil.

Pentax zor satılır. Yalan.

K20D + sigma30mm + tamron 70-200 + pentax 18-55 WR + Pentax 50mm f1.7

10 günümü almadı satılması.

Her şeyin bir ederi, satılacağı zaman vardır, onlar bir araya gelirse anında satılır.

Ha Pentax alırsan lens bulmak bir sıkıntıdır o bir doğru, her dönem her lens piyasada olmaz (2.el).

Orası biraz şansa bakıyor.

Pentax ın kesinliği... bilemiyorum bence arada çok büyük fark yok.

D7000 sanki bir adım ilerde gibi K20D den.

Şöyle bişey var Pentax ın RAW ını al oyna oyna bozamıyorsun, fotoğraf bütünlüğünü kaybetmiyor ama Nikon öyle değil. Ne yaptığını bilmiyorsan kolayca kaliteyi bozuyorsun bende daha yeni yeni alıştım Nikon RAW larına.

Pentax kullanıcısının daha düzgün fotoğraf çekmesinin bana göre tek sebebi makineleri kullanmak zor. Otomatik modları beş para etmez, genelde fotoğrafa senin müdehale etmen gerekirki bu seni zorlasada aslında sana olayı öğretiyor.

O sebepten bende Pentax kullanıcılarının Nikon ve Canon culardan daha iyi fotoğraf çektiğini düşünüyorum yada daha iyi çekmeyi biliyorlar diyeyim.

Pentax da makine sırası

K10D \ K20D \ K7 \ K5

K10D CCD dir. 500TL lik bir kamera için çılgın bir imaj kalitesi vardır.

K20D fiyat performans canavarıdır.

K7 bence Pentax ın çıkarttığı en iyi gövdedir (son 4-8 sene içinde). AF si düzgün, WB si düzgün, iso iyileştircem diye imaj kalitesinden ödün vermeyen ender makinelerdendir.

K5 = D7000 teknik olarak AF başarısı az biraz daha başarısızdır onun dışında çok bir eksiklik yada fazlası yok bir amatör için.

Pentax ile Nikon arasında birde en sevdiğim yada özlediğim fark şuydu.

Pentax da bir fotoğraf çekersin, ekranda bakarsın, "olmadı lan galiba... Karanlık mı çıktı ya, renklerde iyi değil galiba??"

Eve gelirsin PC den bakarsın, "OHAAAA! süperlen bu!!!"

Nikon da bir fotoğraf çekersin, ekrandan bakarsın, "(bıyık altından pis bir gülümseme)"

Eve gelirsin PC den bakarsın "(bune lan :blink: )"

Nikon kullanıcısı, Nikon ekipmanı olan birine Pentax, yada Canon, yada Sony, yada diğerlerinden al demek saçma bir tavsiye olur.

Ancak açık bir şekilde söylüyorum ben 1200TL ye D90 alacağıma Pentax K10D + Tamron 17-50 alırım toplamı 1200TL olur.

Hatta Pentax değil Samsung GX10 alırım o 50-100TL daha ucuz ve Pentax'ın birebir aynısı sadece menülerde üzerinden Samsung yazıyor B)

Tabiki bu söylediklerim seninde benim gibi bir amatör olduğunu düşünerekten dile getiriyorum.

Ben kendimi geliştircem, fotoğrafçılığı öğrencem, fotoğrafçı olucam falan gibi düşüncelerin varsa Nikon dan şaşma.

Son olarak sen niye Pentax kullanmıyorsun dersen ben nerdeyse 3 sene falan kullandım K5 alacaktım artık farklı bişeyler kullanmam gerektiğini düşündüm.

Benim marka takıntım yok. Hobim bu!

Sürekli Nikon Pentax kullanmak beni bayıyorsa neden Canon almıyayım?

Ki D7000 den önce çok Mark II için gittim geldim yani şuan şu satırları NikonTürk değilde CanonTürk de de yazıyor olabilirdim :D

Sadece FX gövde aldığımda ona yakışacak lensler almaya bütçem yetmeyeceği için DX e devam.

Ancak bundan sonra DX gövdeye para vereceğimi sanmıyorum zira D700 ün fiyatı git gide düşüyor B)

Cevap için çok teşekkür ederim. Gerçekten eskik olduğum bir konuda benim için çok aydınlatıcı bir yazı.

Şu anda K20D ve k-5 araşıtmaya başlıyorum. Fiyatlarının uygun olması da artı bir avantaj.

Ben nikonda malesef kursa vs gitmeye fırsat bulamadığım için otomatik mod kullanıyordum. Portre modu. manzara modu vs. Yada hemen eş dost facebook için fotomu çek dediğinde otomatik te çekip yolluyordum :)

nikondan kolay kolay vazgeçmem diyordum fakat apple gibi saçma fiyat politikası vazgeçmem için bir neden d7000 hala 2300 sıfırı ikinci eli 2000 ise bu kadar saçmalık olamaz.

Gerçi hayyam fiyatları hakkında pek bilgim yok. Mayısın sonuna kadar bekliycem. önceliğim nikon d7000 - pentax k-5 - pentax k20d - nikon d90 gibi

k20d veya d90 alırsam lens yatırımı yaparım. Ayrıca Nikon alırsam kit ile almayı pek düşünmüyorum. 18-105 sadece çık gez lensi gibi. Manzara ve portre kullanımı için 2 lens almak daha mantıklı. ( yandaki ilan senca nasıl sahibinden ilan no: 122210845 )

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben 20.000 de K20D + 18-55 i 850TL ye mi ne satmıştım eylül-ekim gibiydi sanırım.

Adam 50mm F1.9 demişte hangi F1.9? Ben duymadım böyle bir lens.

Takumar falansa boş ver gitsin 50mm F1.7 varken farklı fantezi aramaya gerek yok.

Fiyatı bence pahalı ama makine 4000 bin bile değil, o sebepten pahalı.

K10D ve K20D sağlam makinedir mekanik ömrü 300.000 bin civarı. Rivayet 500.000 görenler varmış.

10-20 bin bence tertemiz makine demektir Pentax için illaki 3000 aramaya gerek yok.

Ancak şunu yinede unutma marka değiştirmek çok zordur.

Ben ilk DSLR yi elime aldığımdan beri otomatik hiç birşey kullanmamışdır. Bana bile deli gibi zor geldi Pentax dan Nikon'a geçmek.

Lens söküp takmak bile ters yöne çevrilerek yapılıyor

Tek seferde bir lensi doğru yöne söküp taktığım görülmemiştir :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfırı da uygun fiyatlı o lensin aslında, en büyük sebep o :) Artık üretilmese daha kolay satarsın.

K10D ve K20D sağlam makinedir mekanik ömrü 300.000 bin civarı. Rivayet 500.000 görenler varmış.

Bunu diyeni gördüm ama hiçbir teknik belge görmedim. Gene bilindik Pentax efsanelerinden olmasın :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıfırı da uygun fiyatlı o lensin aslında, en büyük sebep o :) Artık üretilmese daha kolay satarsın.

TR de bu lens nedense pahalı.

Geçen Bursa'dan biri getirmiş (adetli) 500TL ye sıfır satıyordu.

Türkiye de en ucuz 35mm i ben satıyordum adam beni baltaladı ama helal olsun 50-100TL kar ile mal satıyor adam, taktir ettim.

O sebepten bende fiyatımı 450TL ye çektim ama sitedeki ilanı düzenleyemediğim için 475TL olarak kaldı :blink:

Bunu diyeni gördüm ama hiçbir teknik belge görmedim. Gene bilindik Pentax efsanelerinden olmasın :)

Pentaxforumda 100.000 deviren adamlar bizzat okudum, hatta PhotoME den görüntüleri vardı gördüm yani ama 300.000 çekeni bizzat görmedim. Sadece kulaktan kulağa dolanan şehir efsanesidir.

Ancak dünya üzerinde kaç tane makine 100.000 i geçiyor ki?

Benim D7000 150.000 ömürlü ben 10.000 de aldım en fazla 30-40 binde satıcam 100.000 bir amatör için komik bir rakam bence :)

Tamam eskiden çok pahalıymış, makine bu kadar bol değilmiş bir aldınmı 3-5-10 sene kullanılırmış ama günümüz dünyasında bir makine 1 senede eskiyor, üstüne 3738183 yeni model çıkınca insanın gözü anında dışarı kaçıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.