İçeriğe git

Fotoğraf Çekerken Karşılaştığınız İlginç Olaylar...

Recommended Posts

Selamlar arkadaşlar,

Dslr alalı 2-3 hafta olmasına rağmen, çok ilginç diyaloglar yaşadım. 3 kere 18-55 kit lensim olmasına rağmen gazeteci zannedildim. :D

En ilginci de bu gece köprüden trafik fotoğrafı çekerken "intihar ediyorum, atlıyorum" diye bağıran vatandaştı. :D

O anda merak ettim ülkemiz insanları zaten malum hepimizde bi cinslik var. Sizin başınıza neler geldi? Eğleneceğimiz, stres atacağımız bir konu olsun istedim. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Selamlar arkadaşlar,

Dslr alalı 2-3 hafta olmasına rağmen, çok ilginç diyaloglar yaşadım. 3 kere 18-55 kit lensim olmasına rağmen gazeteci zannedildim. :D

En ilginci de bu gece köprüden trafik fotoğrafı çekerken "intihar ediyorum, atlıyorum" diye bağıran vatandaştı. :D

O anda merak ettim ülkemiz insanları zaten malum hepimizde bi cinslik var. Sizin başınıza neler geldi? Eğleneceğimiz, stres atacağımız bir konu olsun istedim. :D

Benim 24 yıldır fotoğraf çekerken ki yaşadığım sorun; Diyelim ki birinin yüz çehresini çok beğendim ve fotoğrafını çekmek için izin istedim. İşte bu kişilere neden fotoğraf çektiğimi anlatamıyorum. çünkü onların kafalarında sadece gazeteciler fotoğraf çekiyor. Bir insan, fotoğraf çekmekten keyif alamaz. öyle ya keyif sadece futbol maçından ve kahvehanede (şimdilerde facebookta) OKEY oynamakla alınabilir. Bu insanlara göre fotoğraf mutlaka para kazanmak için çekilir. Başka bir alternatif yoktur. Hatta birde içlerinden (yüzlerinden anlarsınız) size gülüp alay da ederler ve tavsiyelerde bulunurlar. Vah yavrum vahh, demek fotoğraf çekmekten keyif alıyorsun. Neden sende normal insanlar gibi futboldan zevk almıyorsun? Benim futbolla aram maalesef hiç yoktur. Hani Türkiyede bir ortama girmenin ve sohbet başlatmanın en güzel yolu futbol konuşmaktır ama bende futbol yok maalesef.

üniversite yıllarında neden fotoğrafımı veya fotoğraf çekiyorsun denilince öğrenciyim hoca istedi deyince; Hoca istediyse " yazık lan yardım edelim şu garibana " derlerdi ve ellerinden geldikçe fotoğraf çekmeme yardım ederlerdi. Hatta benim adıma beğendiğim yüz çehreleri olan etraftaki tanıdıklarından izin alırlardı. Bunların üzerinden yıllar geçti ve artık öğrencilik yıllarım çok gerilerde kaldı.

Bir de son zamanlarda enflasyondan mıdır yoksa insanlarımıza empoze edilen yükselen değerlerimizden PARA' nın etkisi midir bilinmez. Diyelim birinin fotoğrafını çekince yakındaki sosyal sorumluluk sahibi maydanoz hemen sazan gibi atlar. Abi ayıp be o kadar para kazanıyorsunuz bu işten şu garibana bir şeyler vermiyorsunuz. Gelde anlat aman boşver en güzeli biraz ingilizce biliyorsan turist taklidi yap. Hemen susarlar...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Antalyada oktoberfest düzenlenir, bilenler bilir. Benim türkiyede olduğum dönemde arkadaşlarımla orada buluştum. çok eğlenceli geniş çok uluslu bir grubun içine düştüm. Alkol ve müziğin etkisiyle insanlar çok eğleniyorlardı. söz konusu arkadaş grubunu pek tanımadığımdan kim kimdir pek çıkaramıyordum. eyse fotoğraf makinesini çıkarıp başladım fotoğraf çekmeye. insanlar pek eğleniyorlar, onlara fark ettirmeden fotoğraflarını yakalamaya çalışıyordum. Arkadaş çevresinden olmayanlar fotoğraflarını çektiğimi görünce fotoğrafları nereden alacaklarını sordular. ben de hemen çıkışta dedim. gece bol alkollü ve çok gülmeli bittiğinde çıkışta insanları gördüm, fotoğrafcı standında problem çıkarıyorlar nerede kardeşim bizim fotoğraflar diye. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Antalyada oktoberfest düzenlenir, bilenler bilir. Benim türkiyede olduğum dönemde arkadaşlarımla orada buluştum. çok eğlenceli geniş çok uluslu bir grubun içine düştüm. Alkol ve müziğin etkisiyle insanlar çok eğleniyorlardı. söz konusu arkadaş grubunu pek tanımadığımdan kim kimdir pek çıkaramıyordum. eyse fotoğraf makinesini çıkarıp başladım fotoğraf çekmeye. insanlar pek eğleniyorlar, onlara fark ettirmeden fotoğraflarını yakalamaya çalışıyordum. Arkadaş çevresinden olmayanlar fotoğraflarını çektiğimi görünce fotoğrafları nereden alacaklarını sordular. ben de hemen çıkışta dedim. gece bol alkollü ve çok gülmeli bittiğinde çıkışta insanları gördüm, fotoğrafcı standında problem çıkarıyorlar nerede kardeşim bizim fotoğraflar diye. :)

Selamlar arkadaşlar,

hahahahhaha koptumya :D çok şükür benzer bişe yaşamadım daha..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başımdan geçen ilginç bir olayi anlatmak istiyorum sizlere yaklaşık 6 sene önce bir mekanda ekspres çekim yapiyorumdum içkili ve yemekli bir organizasyondu en sevdigimden hem yemek ye hem iç hemde üstüne para kazan neyse kafalari kiyak bir grupdan en babalari kasila kasila bana seslenir oğlum fotocu gel bakalim bi diye biraz ayar oldum ama neyse dedim cek bakalim bi bizi söyle güzelce der adamida pek sevmedimdimistim zaten biraz burun kıvırdım ya kac paraysa verecez gel cek deyince hemen kostum :) cünkü planlarim vardı 3 kare fotografini çektim ve makaranin bitmesini beklemeden gönderdim baskiya fotograflar geldi gittim masa büyür abi dedim 3 fotograf 100TL dedim :):) biraz bozuldu masadada agir abi rajon kesiyo ya mecbur aldi resimleri mosmor oldu kaldi.....ozamanlar benim yövmiyem 20TL fotografları 2,5 TL ye satıyorduk...Neymiş büyük konusmucakmıssın

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim başıma gelen komik bir hikayeyi anlatayım.

İki gün önce bir düğünde çekim yapıyorum. Flash bir arkadaşa verdim Slave mode da yandan patlatıp gölge alıyorum. O arada diskolarda flash gibi bir ışık sürekli yanıp sönüyor ya o başladı. Benim flash başladı cevap verip yanıp sönmeye. Mode da değiştiremiyorum. alet patlamak ile meşgul. Elinde selektör yapan bir flash ile uğraşıp duruyorum. Ben kapatana kadar alahtan ışık kapandı. bu arada flash ve içindeki pil baya ısındı. Ben yanacak derken yırtık. Döndüm baktım tüm salon bana bakıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim başıma gelen komik bir hikayeyi anlatayım.

İki gün önce bir düğünde çekim yapıyorum. Flash bir arkadaşa verdim Slave mode da yandan patlatıp gölge alıyorum. O arada diskolarda flash gibi bir ışık sürekli yanıp sönüyor ya o başladı. Benim flash başladı cevap verip yanıp sönmeye. Mode da değiştiremiyorum. alet patlamak ile meşgul. Elinde selektör yapan bir flash ile uğraşıp duruyorum. Ben kapatana kadar alahtan ışık kapandı. bu arada flash ve içindeki pil baya ısındı. Ben yanacak derken yırtık. Döndüm baktım tüm salon bana bakıyor.

hahaha kötü bir durum olsa gerek :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim başımdan geçen küçük olay ise galatada köprü pozlarken o esnada 3-4 kız telefonla kendi fotolarını çekiyorlardı kızın bana yaklaşıp telefonu uzatıp "photo" demesi koparmıştı beni turist zanletmişler. :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende tavşan çekecektim izin istedim tavşanlar üşümüş bir seyyar satıcı tabi çekebilirsiniz dedi. çantadan çıkartınca makineyi aman abi dur ne yapıyorsun beni işimden mi edeceksin dedi ya ne oldu sen gazetecisin bizi gazeteye mi vereceksin deyince yok ben gazeteci değilim dedim de öyle çektim fotoğrafı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha henüz lise öğrencisi olduğum için her fotoğrafını çektiğim kişi(özellikle kızlar)fotoğrafa bakıcam diye deyim yerindeyse makinenin üstüne atlıyor. Hatta makine boynumda asılı, beraber bakarken kaşla göz arasında silenler bile oluyor.Sokağa çıktığımda üzerime dikilen gözler ise cabası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Beni en çok rahatsız eden ise 17 yaşında olduğum için makineyi sanki hava atmak için almışım gibi davrananlar. Bu yaşlarda kimse fotoğrafçılıkla ilgilenemez diye bir şey var sanki

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende ilk merak duydugumda 16-17 yaşındaydım tabi o zamanlar kompakt makinem vardı..Esas genç yaşta yapınca kıymeti oluyor bence çünkü fotoğraf bir yerde sanatsa bir yerde de hatıraları kaydetmektir. Denklanşöre ne kadar erken ve ne kadar çok basarsan kendinden geleceğe o kadar fazla şey taşımış olursun..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kırsal yerlerde kötü oluyor. Millet yabancısın diye zaten bakıyor üstüne bir de makine var ise gazeteci diye bakıyorlar. Sürekli hangi gazetecimisin hangi gazetede çıkacak diye soruyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sizin de dediğiniz gibi fotoğraf dünyasına erken adım attığım için mutluyum. Dijital dönemde olmanın avantajlarını da kullanmak cabası.Küçükken filmli makinemiz vardı hala da durur.Deklanşöre basmaya çekinirdik ve anında görme şansımız olmazdı ama o filmin bitip fotoğrafçıya götürülmesiyle oluşan merakla başlamıştı fotoğraf sevdam. Şimdi ise dilediğimce deklanşöre basıp anında görebilmek ve müdahale edebilmek insanın kendini geliştirmesini hızlandırıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaşadığım ülkede sadece Türk'lerden duyduğum "kaç megapixel o?" sorusuna öylesine ayar oluyorum ki! "çok megapixel, nerene lazım" diyesim geliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Metroda ayarlarını kontrol etmek için makineyi çıkartığında karşımdaki adam. Modeli kaç onun diye sordu. Modelini söyledikten sonra dijitallere bir türlü alışamadım analog kullanıyorum derken biraz muhabbet ettik. Daha çok yurtdışındayım çanakkale için bir çalışma yapıyoruz onun için geldim diye. Metrodan inerken İsim ve Soyadını almıştım. Vedat Açıkalın. Nette biraz araştırdım ve farklı bir dünyadaki insanlarla tanışmanın bir mutluluğunu hissettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bundan iki yıl önce memleketim olan Nallıhan da elimde makinam çarşıda gezerken yaşlı bir esnaf amcamız seslendi delikanlı baksana diye bende yanına gidip buyur amca dedim , gazetecimisin ? diye sordu bende hayır diye cevap verdim , neden diye sordum eğer gazeteciysen önemli bir husus vardı onu anlatacaktim dedi , gerçekten merak ettim konuyu ancak amcayi kandırmak istemediğin icin soramadim da :)

Ayrıca Mehmet beyinde bahsettigi kaç mp o ? sorusu benide çok sinirlendiriyor çoğu zaman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yaşadığım ülkede sadece Türk'lerden duyduğum "kaç megapixel o?" sorusuna öylesine ayar oluyorum ki! "çok megapixel, nerene lazım" diyesim geliyor.

hala soranlar varmıya burdakiler yok gibi abi orayamı göç ettiler naptılar :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bi de kaç zoom var Gökhan, ayrıca vereceğin rakamı X olarak tamamlaman gerek. Kale arkasından diğer kaleciyi vesikalık alamıyorsan seni fotoğrafçı yerine koymuyor amcam. Zoruma giden bunu bizim insanımızın yapması, Hollandalılar bu noktada çok saygılılar. Senin profesyonel ya da hobi fotoğrafçı olmanın onlar için bir önemi yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bi de kaç zoom var Gökhan, ayrıca vereceğin rakamı X olarak tamamlaman gerek. Kale arkasından diğer kaleciyi vesikalık alamıyorsan seni fotoğrafçı yerine koymuyor amcam. Zoruma giden bunu bizim insanımızın yapması, Hollandalılar bu noktada çok saygılılar. Senin profesyonel ya da hobi fotoğrafçı olmanın onlar için bir önemi yok.

kaç zoom :D :D burdakiler oraya gelmiş kesin ufakken bende çok sormuşdum öyle kaç mp bu kaç zoomu var vayyy iyiymiş derdim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

x zoom deyince hene şu canonla sonynin milleti söğüşlemek için çıkartıklar 50x muhabbetleri geldi aklıma. Hele bir de o makineleri dslr ile karşılaştırmıyorlar mı. Cinnet geçirtirler. DSLR de 50x zoom hayal bir kere o yüzden DSLR-Lite alınmalı diyenler bile var. Bir de insanımızın oradaki yorumları okuyup araştırıp alma gibi yuhları da yok. önlerine test fotolarını koyuyoruz. Onlar bize firmanın çektiği fotoğrafları.

hepsiendusukisoile.jpg

O para o cihaza yazık. Tutturmuşlar DSLR zengin işi 5-6.000 TL para bayılman lazım yoksa fotoğraf çekemezsin numu 50x ile 1500 TL ye yapıyorum diye hava atıyorlar. Neyse 50x muhabbeti can sıkıcı bir muhabbet. Bir japon atasözü var. "Tecrübe, bir ahmahı bile aklıllandırı." Kazıklandıklarını anladıklarında oturur ağlarlar mı yoksa kafalarını taşlaramı vurur ne yapar beni ilgilendirmez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Bana da bır düğünde garson kaç model diye sordu. Dxxx filan dedim. yok yok yılını soruyorum dedi. Araba gibi 98 model Şahin birde 2008 nıkonum var diyecem bundan sonra.

Zoom diyorlar 75 mm diyorum ooo iyimiz diyorlar. Sonra biz geçen şu modeli aldık diyorlar ooo sizinki daha iyiymiş deyince gülen yüzle ayrılıyor insanlar.

Gençler iyi ama gelip teknik özelliklerini soran bilgili birileri denk gelebiliyor.

Bi de bizde de buna benzer var bir ayarlarmısın bizimki iyi çekmiyor diyen de oldu . Canon bu tür durumlarda çok elime alıp ayarlarını değiştirdim. Canının alt seviye DSLR menüsü çok zor. Üst seviyeler nikona yaklaşıyor canonda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.