İçeriğe git

Deneyimli D7000 kullanıcılarından yardım.

halilce

Recommended Posts

D7000 kullanıcısıyım. Manuel modda yeni çekmeye başladım ama bir sorunum var. Manuel modda iken Diyafram , Enstantane , ISO ayarlarını yapıyorum ve objektif üzerindeki düğmeyi ve gövdedeki AF düğmesini M konumuna aldığımda makine netleme yapmıyor. Bir akadaşım (D5100 kullanıcısı ) bu düğmeleri M konumuna almadığını söyledi. Acaba hangisi doğru? Ya da bilmediğimiz başka bir ayar mı var.

Bu konuda fikir verebilecek arkadaş var mı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

D7000 kullanıcısıyım. Manuel modda yeni çekmeye başladım ama bir sorunum var. Manuel modda iken Diyafram , Enstantane , ISO ayarlarını yapıyorum ve objektif üzerindeki düğmeyi ve gövdedeki AF düğmesini M konumuna aldığımda makine netleme yapmıyor. Bir akadaşım (D5100 kullanıcısı ) bu düğmeleri M konumuna almadığını söyledi. Acaba hangisi doğru? Ya da bilmediğimiz başka bir ayar mı var.

Bu konuda fikir verebilecek arkadaş var mı?

m konumuna almıcaksın manuel netlemeye geçer a konumunda duracak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel mod da çekim demek Gövdeyi manuel kumanda etmek ile aynı şey değil :)

Manuel mod.

Diyafram öncelikli mod

Enstantene öncelikli mod vs..

çekim modunu M konumuna getirin ve yine - İSo/Enstantene/Diyafram ayarınızı yaparak çekimlerinize devam edin.

Af butonu Açıkta kalsın.

Arkadaşınızın gövdesinde AF motoru olmadığı için o açıp/kapatmıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Manuel mod da çekim demek Gövdeyi manuel kumanda etmek ile aynı şey değil :)

Manuel mod.

Diyafram öncelikli mod

Enstantene öncelikli mod vs..

çekim modunu M konumuna getirin ve yine - İSo/Enstantene/Diyafram ayarınızı yaparak çekimlerinize devam edin.

Af butonu Açıkta kalsın.

Arkadaşınızın gövdesinde AF motoru olmadığı için o açıp/kapatmıyor

Teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

M konumunda netleme manuel olur yandaki af düğmesini on konumuna alırsan her modda otomatik netleme yani af yapar

bu arada bahsettiğin manuel çekmek yani mod tekeri ise yandaki af on olacak ama diğer ayarları sen manuel yapacaksın ok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

d7000 ile alakalı değil bu yardım edeceğimiz konu. Manuel modda fotoğraf çekmek demek sadece estantene diyafram iso ayarlarıdır. Netleme olayı ise ayrı bir konu. Mesela kimi objektiflerin üstünde af motoru yoktur ve gövdenin af motoruyla netleme yapar ve bu objektifleri sizin arkadaşın d5100 de otomatik netleme yapma imkanı yoktur. Gövde de ki af manuel moda alırsanız otomatik netleme yapmaz. aynı keza objektifin üstünde de af yi manuele alırsanız yine netlemeyi elle yapmak zorunda kalırsınız tamamen size kalmış bir olay. Eğer vaktiniz bol ise manuele alıp kendiniz netleme yaparsınız ama vaktiniz az ise otomatik netlemeye alıp hemen fotoğraflarınızı çekebilirsiniz. Tabi fokus netlemesinide objektifin üstünde yapıyorsun. Diğer ayarlaırı ise deklanşörün öündeki ve arkasındaki tekerleklerden yapıyorsun.Umarım yardımcı olmuşumdur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.