İçeriğe git

Recommended Posts

Tayland daki nikon servisi denize düşmüş bir 17-35 F2.8 If-ED lensi kaynatarak düzeltmiş. Lens deniz suyunun getirdiği pas nedeni ile bozulmuş. Sanırım bir kaç parça değiştirmişler. Sonra da kalan pas ve tuzu kaynatıp uzaklaştırmışlar.

http://nikonrumors.com/2013/03/17/nikon-repair-center-saves-a-lens-damaged-by-salt-water-by-boiling-it.aspx/

http://www.dpreview.com/news/2013/03/18/Seawater-damaged-Nikon-lens-fixed-by-boiling-at-Taiwan-service-center

Tayland da katıldığım bir gezide bir arkadaş iphone denize düşürmüştü. İlk bilinen tatlı suya telefonu koyup bekletme ve sonra princ içinde bekletme yapmıştık. Bir gün sonra servise götürdüğümüzde alet kurtarılamaz demişlerdi. Oradakilerin önerisi denize düşen bir elektronik eşyayı hemen tatlı suya koyun ve bize tatlı suyun içinde getirin olmuştu. Suyun içinde değil sudan çıkınca hava alınca paslanıyormuş içerisindeki metal.

Lensimde toz var deyip kaynatırsanız ve beklenmedik bir sonuç çıkarsa sorumlluk almam peşinen söyliyeyim :)

post-2575-0-01452900-1367488508_thumb.jp

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başıma aynen yazdıgın gibi olay geldi :) benimle denize giren iPhone'u aynen kavanoz içinde su ile beraber arkadaşa götürdüm sonucta telefonu 1 gün sonra kullanmaya devam ettim :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başıma aynen yazdıgın gibi olay geldi :) benimle denize giren iPhone'u aynen kavanoz içinde su ile beraber arkadaşa gÖtürdüm sonucta telefonu 1 gün sonra kullanmaya devam ettim :)

nasıl yani pirinç falan koymadan suyun içinde gÖtürdün çalışır halde yada çalışırken kapandı sonra kullanmaya başladın gÖrülen işlem nedir telefon üstünde arkadaşın neler yaptıki telefona?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Lensimi ikinci el almıştım mikropları ölsün diye hemen kaynar suya atıyorum. Sonucunu ayazarım mutlaka. :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tatlı suda oksitlenme çok çok yavaş gerçekleşir.

Suya düşen telefonun pilini çıkartarak tatlı suya atın 3 gün sonrada tamirciye su içinde götürdüğünüzde (tamircinin ekipmanı varsa) tamir edilir.

Tabi bunlar ihtimal.

çalışan telefon suya düştüğünde direk kısa devre olup bir yerlerini yakma ihtimalide oldukça yüksektir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tatlı su oksitlenme yapmaz çok uzun zamanlarda bile mantk olarak baktıgında pas ve oksit için hava yani oksijen gereklidir bunlar suyun içinde olan birşey için zaten olmayacak birşeydir.

Suyun içinde götürerek bunu engelliyorsun ve sudan çıktıgı zaman teknik olarak düzgün bir şekilde kurutma işlemi yapılıyor. Diğer arıza kısmına gelince zaten ilk su darbesini yani denize düştügü gibi kısa devre oluyor. Büyük bir olasılıkla güç entegresi yanar bunu değişmesi ile güzel bir kurutma ile telefon kurtuluyor..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tatlı su oksitlenme yapmaz çok uzun zamanlarda bile mantk olarak baktıgında pas ve oksit için hava yani oksijen gereklidir bunlar suyun içinde olan birşey için zaten olmayacak birşeydir.

Suyun içinde gÖtürerek bunu engelliyorsun ve sudan çıktıgı zaman teknik olarak düzgün bir şekilde kurutma işlemi yapılıyor. Diğer arıza kısmına gelince zaten ilk su darbesini yani denize düştügü gibi kısa devre oluyor. Büyük bir olasılıkla güç entegresi yanar bunu değişmesi ile güzel bir kurutma ile telefon kurtuluyor..

Suda oksijen olmasaydı balık diye bir canlı olmazdı hocam :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Suda oksijen olmasaydı balık diye bir canlı olmazdı hocam :D

Balık nefes alıp veriyor yani suda'ki havayı zaten kullanıyor :) Elektorik şeya böyle birşeyi yok sadece direk hava'ya maruz kalmaması bozmuyor :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Paslanma bir yanma olayıdır. Bunun için sizin de dediğiniz gibi oksijene ve metale ihtiyaç vardır. Tuz ise nemi üzerinde barındırarak metaller arasında küflenmeye yol açar, oldukça da iletken bir hal alır. Bu iletkenliği bir tür kısa devre gibi düşünün, çiplerin bacaklarına, hatlarına dizayn dışı lehimlenmiş çok düşük omajlı dirençler olarak düşünün. Besleme voltajını verdiğiniz anda olabilecekleri tahmin edersiniz.

Bu noktada tatlı su sözkonusu tuzun çözülmesine, orada kuruyup kalmasına, küflenme oluşmasına engel olmaktadır. Bana göre yöntem doğrudur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Balık nefes alıp veriyor yani suda'ki havayı zaten kullanıyor :) Elektorik şeya bÖyle birşeyi yok sadece direk hava'ya maruz kalmaması bozmuyor :)

Çok müthiş tecrübelerim olmasda 11 senelik elektronikÇiyim.

Pasın hangi durumlarda ortamlarda olacağını bilirim.

Zaten benim itirazım sudan Çıkmış cihazı suda bekletmek değil, bunda bende hem fikirim.

Sizin suda oksijen yoktur teziniz.

Suda oksijen vardır, olmasa balık diye oksijen ile yaşan bir canlı olmazdı.

Google'a "su iÇindeki elementler" yazdım.

Görsellerde 1. çıkan sonuç;

fenveteknolojidunyasi_d1_su_molekul.jpg

Genellikle ilk okul fen bilimleri dersinde Öğrendiğimiz şekilde H2O

Uzun lafın kısası suda oksijen vardır.

Bunun deneyini telefonuzu 1lt iÇme suyunun iÇine atıp bir kaÇ ay bekledikten sonrada gÖrebilirsiniz.

Tatlı suda etkileşim tuzlu suya oranla Çok daha yavaş ilerler sadece.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Benim tezimde suda kimya olarak veya büyük bir araştırma yaparak oksijen yoktur değil :) zaten böyle bir tezimde yok.

Ancak su içinde duran bir elektorik eşya ve board sudan başka bir kısımda hava ile kuruma gibi işleme girmediği için tatlı suda oldugu halde durabilmesidir..

Hava almaması gibi ettigim terimde bundan kasıttır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu değiştirip gerilimi azaltayım :rolleyes: Gerilim dediğime bakmayın işin şakasındayım.

Bir petrol türevi sıvı vardı ismini unutum. Hiç pas yapmıyor ve metaldeki suyu cisimden uzaklaştırıyordu. Sanırım sudan daha hafif olduğu içindi.

Ayrıca iletken olmadığı için her türlü elektronik cihazı içine atın cihaz çalışıyor ve temizleniyordu. Geçenlerde televizyonda filan da gördüm. Adı neydi yav hu?

İşte bu tür sıvılar ile temizlemek en iyisi belki. Eskiden CD romlar çok çabuk bozulurdu. Toz filan olurdu. Saf alkol döker fırça ile temizlerdik hemen çalışırdı. Bu arada CD okuyucular bir dünya paraydı. Bu arada saf alkol yerine votka dökerseniz bozuk yapış yapış bir elektronik cihazınız olur.

Sensör temizlemek için de saf metilalkol kulanılıyormuş. tabi çok az ve özel malzemeler ile. Kulak pamuğuna rakı damlatıp sensör temizlemiyelim lütfen.

Konuyu kaynatım dimi pardon :unsure:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sıkıntı yok zaten herkes hem fikir konuda.

Batuhan hocam maddenin ismi aklına gelmezse bildiğimiz rafine yağ da işini görür.

Eskiden insanların böyle fantezileri olurdu :D

http://www.izlesene.com/video/sivi-yagli-bilgisayar-kasasi/146067

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuyu değiştirip gerilimi azaltayım :rolleyes: Gerilim dediğime bakmayın işin şakasındayım.

Bir petrol türevi sıvı vardı ismini unutum. Hiç pas yapmıyor ve metaldeki suyu cisimden uzaklaştırıyordu. Sanırım sudan daha hafif olduğu içindi.

Ayrıca iletken olmadığı için her türlü elektronik cihazı içine atın cihaz çalışıyor ve temizleniyordu. Geçenlerde televizyonda filan da gördüm. Adı neydi yav hu?

İşte bu tür sıvılar ile temizlemek en iyisi belki. Eskiden CD romlar çok çabuk bozulurdu. Toz filan olurdu. Saf alkol döker fırça ile temizlerdik hemen çalışırdı. Bu arada CD okuyucular bir dünya paraydı. Bu arada saf alkol yerine votka dökerseniz bozuk yapış yapış bir elektronik cihazınız olur.

Sensör temizlemek için de saf metilalkol kulanılıyormuş. tabi çok az ve özel malzemeler ile. Kulak pamuğuna rakı damlatıp sensör temizlemiyelim lütfen.

Konuyu kaynatım dimi pardon :unsure:

wd-40 olabilirmi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Suda hava vardir.Ama moleküler şekilde sudaki havayı insan soluyabilirmi?Hayır. Yani yukardaki kemalin ilk cevabında zaten dışardan gelen insanın soluduğu moleküler olmayan gaz halindeki hava buda cihaza geldiğinde oksitlenmeye sebep oluyor.Yani Kemal zaten suda hava yoktur dememiştir.Kimyasal olarak suda hava olduğunu lakin ilk okul çocuklarıda biliyor.Bu durumda Kemalinde ilk mesajında bunu yazmasıda gerekmiyor.Bunu bilmeyen bir adam zaten o tarz bir yorum yapamazdı.Yani yapılan yukarıdaki yorumlar saçma. Kimse alınmasın saçmalamışınız boşuna gerginliğin gereği yok sakin olun arkadaşlar. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Suda oksijen var, ve metal suda paslanır. Ama iki günde paslanmaz :) Suya soktuğun metali çıkarıp güzelce kurularsan (tüm suyu alırsan) da paslanmaz (ya da paslanması yavaşlar). Galiba "su içinde tut" demeleri bu yüzden, yani kurutana kadar paslanmayı yavaşlatması için.

Denediğim birşey değil. Bir makinem ya da objektifim suya düşse o telaşla ne yaparım onu da kestiremiyorum :)

Bu arada bu kaynatma işini yapanlar resmi Nikon servisi değildi diye hatırlıyorum. Hayyam'dakiler gibi bir firmaymış.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Halen bu tartışmayı yaptığımıza şaşırıyorum.

Suyun içinde oksijen vardır arkadaş, bunu lamı cimi yok.

Rüzgarın varlığını hissediliyormu?

Aranızda hiç atom gören varmı?

Sudaki oksijeni insan oğlu soluyabiliyor olsaydı emin olun o oksijenin tümünü emer, tüm okyanus canlılarının ölmesine sebep olurduk zaten :D

Deniz suyunda da oksijen vardır, tatlı suda da oksijen vardır, dere suyunda da oksijen vardır, şaşal suda da oksijen vardır.

Ancak bir insanın hava alabileceği derece oksijen bulunmamaktadır.

Biz soluyamıyoruz diye oksijen yoktur diyemeyiz.

Atmosferdeki oksijen oranı kat ve kat fazla olduğundan zaten bir balığı su dışına çıkarttıığnızdan fazla oksijenden boğularak ölür.

Sonuç olarak suya atılmış metal parçası P A S L A N I R, ancak tuzlu deniz suyuna nazaran paslanma hızı çok daha yavaş gelişir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.