İçeriğe git

İstanbul'da fotoğraf tamircisi

Recommended Posts

Başıma dün bir olay geldi ama ucuz atlattık. Adana da fotoğraf tamircisi aradım sensör temizliyormusunuz diye evet temizliyoruz dedi iyi getireyim dedim gittimbaktım her tarafta fotoğraf makineleri eski yeni bir sürü var vay be dedim iyi biri dedim işinin uzmanı elinde de bir makine var onu tamir ediyor ne kadara temizleyeceksiiz 30 tl dedi iyi dedim 1 saat sonra gelin alın dedi tamam dedim gittim yemek yedim geldim tamam dedi iyi sevindim çıktım test ettim baktım lekler var hala ya dedim lekler hala var dedim halla halla adam dedi göstersim fotoğrafı evet gerçekten var dedi. dur bir daha temizleyeyim dedi eline aldı bir bez gözlük camı silenlerden cımbız gibi birşeyle tuttu sensörü temizlemeye başladı sensörü temizlemek için de sensör kitlemeyi değilde bluub menusune getiriyor. görünce beynimden vurulmuşa döndüm ya dayı ne yapıyorsun sen böyle sensörmü temizlenir. biraz tartıştık parayıda gerialdım. Ayıpya bende 30 tl istiyor alet edevat var sandım hiçbirşeyi yok adam temizledim diye 30 tl alıyor. Korkuyorum sensörün camını çizmemiştir umarım kısmetse istanbula gidecem gitmişken şuraya uğrayayım güzel bir bakım yaptırayım.

https://maps.google.com/maps?saddr=Esenler+Otogar%C4%B1,+Alt%C4%B1ntepsi+Mh.,+Bayrampa%C5%9Fa%2F%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&daddr=B%C3%BCy%C3%BCkpostane+Cad.+No:1+Zafer+Han+Kat+2+Sirkeci&hl=tr&ie=UTF8&ll=41.027183,28.93095&spn=0.077571,0.154324&sll=41.027701,29.016781&sspn=0.07757,0.154324&geocode=FUA5cgIdUeW4ASHbAcN0x9CqdymnF0oHkrrKFDHbAcN0x9Cqdw%3BFYbTcQIdWh-6ASH9DcpKy_7LkCnPpJ226rnKFDH9DcpKy_7LkA&oq=esenler+Otogar%C4%B1,+%C4%B0stanbul,+T%C3%BCrkiye&t=h&mra=ls&z=13

buraya nasıl gidebilirim hangi dolmuş otobüs yada metro seferlerine binmem lazım. Esenlerden nasıl gidebilirim yada esenlere yakın bir foto tamircisi varmı sensör temizliği için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Başıma dün bir olay geldi ama ucuz atlattık. Adana da fotoğraf tamircisi aradım sensör temizliyormusunuz diye evet temizliyoruz dedi iyi getireyim dedim gittimbaktım her tarafta fotoğraf makineleri eski yeni bir sürü var vay be dedim iyi biri dedim işinin uzmanı elinde de bir makine var onu tamir ediyor ne kadara temizleyeceksiiz 30 tl dedi iyi dedim 1 saat sonra gelin alın dedi tamam dedim gittim yemek yedim geldim tamam dedi iyi sevindim çıktım test ettim baktım lekler var hala ya dedim lekler hala var dedim halla halla adam dedi göstersim fotoğrafı evet gerçekten var dedi. dur bir daha temizleyeyim dedi eline aldı bir bez gözlük camı silenlerden cımbız gibi birşeyle tuttu sensörü temizlemeye başladı sensörü temizlemek için de sensör kitlemeyi değilde bluub menusune getiriyor. görünce beynimden vurulmuşa döndüm ya dayı ne yapıyorsun sen böyle sensörmü temizlenir. biraz tartıştık parayıda gerialdım. Ayıpya bende 30 tl istiyor alet edevat var sandım hiçbirşeyi yok adam temizledim diye 30 tl alıyor. Korkuyorum sensörün camını çizmemiştir umarım kısmetse istanbula gidecem gitmişken şuraya uğrayayım güzel bir bakım yaptırayım.

https://maps.google....t=h&mra=ls&z=13

buraya nasıl gidebilirim hangi dolmuş otobüs yada metro seferlerine binmem lazım. Esenlerden nasıl gidebilirim yada esenlere yakın bir foto tamircisi varmı sensör temizliği için.

Bugün hayyamda bile öyle temizliyorlar merak etme cımbız ve güderi ile elleri hafiftir çizmezler ama sağlıklı değil tabikide çıkmıyor çünkü he hayyamda o işleme çoğu ücret almaz alanda a abi bişeler der o kadar evet bulb modunda yapacak zaten sensör temızlemeyı :) boşuna fevri davranmışın hayyamdada aynı tarz işlemler oluyor genelde kuru hava güderi cımbız az sıvı tekrar cımbız güderi odur yani :) tam olarak üsküdarda nazmi usta var sensör temızlemeye en son 50 mı ne alıyordu o senöru herkez temizleyemez basit değil :) otogardan bindiğin metro aksaraya kadar gelir orda inersin Yusuf paşa tramway istasyonuna geçersin paralel hemen ordan tramwaya binerekden sirkeciye gidersin indiğin gibi zaten hayyam pasajına varırsın hatta müsait olursam bende gelebilirim yanına..
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

neden ki adam sensör temizlenek için sensör kitleme menüsü koymuş ortan kitleyip temizlese daha iyi olmazmı adamtemizkediği aşamada makine pozlama yapıyor belkide ben son çektiğim fotoğrafta isoyu çok yüksek tuutum adam belkide 20 dakka uğraşacak snsörde okadar sıcak olacak ve o sıcağın üstüne alkol yada artık ne sıvı ise onu sürecek sakıncalı olmaz mı?

ya ben parasında değilim ama yaptığın iş deymesi lazım aldığın paraya bez sürmek bu kadar para mı tutar. Nikon özel servisinde birle adamlar 25 tl temziliyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Zülfü Merhaba;

Adana da üniversitede fotoğraf grubundan çok yakın arkadaşım Burak DURHASAN (0506 301 14 15) var. O da sensör temizliği yapıyor. Telefonunu benden adığını söyle ve birde ona temizlettir istersen. Yalnız önce temizlemeyi nasıl yaptığını sor ve senin istemediğin şekilde yapıyorsa hiç gitme. Şunu da söyleyeyim, senin D7000'deki lekeler güderi ile silindiği halde çıkmadığına göre büyük bir ihtimalle yağ lekesi. Onu arkadaşımın da temizleyebileceğini sanmıyorum. çünkü çoğu yağ lekesi kurumuş oluyor ve kuru bezle silme ile temizlenemiyor. Lekeler yap lekesi ise bunları temizleyen Sirkecide yer bilmiyorum. Hayyamdaki arkadaşımın 2. el olarak aldığı ve garantisi devam eden, sensöründe yağ lekesi olan bir kamerayı, arkadaşıma iyilik olsun diye Nikon servisine garanti kapsamında temizlemeye götürdüm ve onlar bile temizleyemedi ama haklarını yememek lazım. çünkü kapanmalarına 15 dakika kala gitmiştim. O nedenla uğraşmamış olabilirler.

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ZÜlfÜ Merhaba;

Adana da Üniversitede fotoğraf grubundan çok yakın arkadaşım Burak DURHASAN (0506 301 14 15) var. O da sensör temizliği yapıyor. Telefonunu benden adığını söyle ve birde ona temizlettir istersen. Yalnız önce temizlemeyi nasıl yaptığını sor ve senin istemediğin şekilde yapıyorsa hiç gitme. Şunu da söyleyeyim, senin D7000'deki lekeler gÜderi ile silindiği halde çıkmadığına göre bÜyÜk bir ihtimalle yağ lekesi. Onu arkadaşımın da temizleyebileceğini sanmıyorum. çÜnkÜ çoğu yağ lekesi kurumuş oluyor ve kuru bezle silme ile temizlenemiyor. Lekeler yap lekesi ise bunları temizleyen Sirkecide yer bilmiyorum. Hayyamdaki arkadaşımın 2. el olarak aldığı ve garantisi devam eden, sensörÜnde yağ lekesi olan bir kamerayı, arkadaşıma iyilik olsun diye Nikon servisine garanti kapsamında temizlemeye götÜrdÜm ve onlar bile temizleyemedi ama haklarını yememek lazım. çÜnkÜ kapanmalarına 15 dakika kala gitmiştim. O nedenla uğraşmamış olabilirler.

Selamlar,

yok abi yağ onlar ama çıkmıyor hayyamdada yapamazlar nazmi usta ancak temizler birde ben :D :D ama şimdi sana temizlerim dersem zÜlfÜ yalan demiş olurum çok tilt bir olay çÜnkÜ 2 saatimi harcadım ayakda banyoda bide baya bir uyuz durum gÜderiyle belli bir yere kadar çıkartıyorlar bazıları sıvı koyuyor hayyamda sonra siliyor çok değilse leke çıkar f 25 de ancak görÜrsÜn kapsamlı temızleme benım yaptım gibi oluyor oda ancak ya kendın yapacan yada nazmı ustaya gıdecen bayılacan. Yok temizlik bulb modunda yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

yok abi yağ onlar ama çıkmıyor hayyamdada yapamazlar nazmi usta ancak temizler birde ben :D :D ama şimdi sana temizlerim dersem zÜlfÜ yalan demiş olurum çok tilt bir olay çÜnkÜ 2 saatimi harcadım ayakda banyoda bide baya bir uyuz durum gÜderiyle belli bir yere kadar çıkartıyorlar bazıları sıvı koyuyor hayyamda sonra siliyor çok değilse leke çıkar f 25 de ancak görÜrsÜn kapsamlı temızleme benım yaptım gibi oluyor oda ancak ya kendın yapacan yada nazmı ustaya gıdecen bayılacan. Yok temizlik bulb modunda yapılıyor.

Gökhan Merhaba;

Nazmi ustanın İzmire taşınacağını Gökhan YAZICI yazmıştı. Emin misin? bu Nazmi usta halen İstanbulda?

Selamlar,

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gökhan Merhaba;

Nazmi ustanın İzmire taşınacağını Gökhan YAZICI yazmıştı. Emin misin? bu Nazmi usta halen İstanbulda?

Selamlar,

Değilim abi en son ÜskÜdardaki halini biliyorum oda birkaç ay öncesine kadar öyleyse gitmiş olabilir arayıp sormak lazım telefonla abi.. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

Yani koskoca İstanbulda D7000 deki yağ sorununu çözen tek ustayı da İzmir'e kaptırdık, öyle mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu bulb modunda temizlik işi benim kafama hiç yatmadı. İlk kez duyuyorum ve sakıncalı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bulb modun da olması sensör sıcak olur kullanılan sıvı çabuk uçuşması için olabilir mi ? bana da çok mantıksız geliyor esasında

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu bulb modunda temizlik işi benim kafama hiç yatmadı. İlk kez duyuyorum ve sakıncalı bir yöntem olduğunu düşünüyorum.

iyide abi bulb modu haricinde başka nerde kalkıyorki canondaki gibi sensör temizliği diebirşey yokki sensör kitlemede ayn kaldırıp perde yine kapalı diye bılıyorum son guncelleme fw de varmı bılmıyorum ama ben görmedim hiç ve hangi temizletmeye gittiysem bulba alıyor birde deklanşöre basılı tutuyor ben kumanda ile yapıyorum deklanşör bir kaçsa elinde perdeyi kıracak..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sensör temizleme modu vardır ordan temizlenir yani bulb modunda sensörmü temizlenirmiş!

Ayrıca temizlik yönteminde farklı bir durum yok, gayet normal.

Al eline bezi yardır, 2 de hava tut üfle püfle oldu sana temizlik.

Normalde bir tarafı yapışkanlı süngerimsi şeyler var onla temizleniyor ancak pek kişide olan bişey değil.

Tabi bunlar toz için. Kurumuş yağ lekesi ha diye çıkmaz.

Nazmi Usta İzmir'e taşındı.

Ancak yağ konusunda onun yapabileceği bişey varmı? Orasını bilmem.

Onda da altı üstü tozdan arındırılmış bir oda ve kapalı bir kutu var sensör temizliği yapabilmesi için.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bulb modun da olması sensör sıcak olur kullanılan sıvı çabuk uçuşması için olabilir mi ? bana da çok mantıksız geliyor esasında

olabilirde..ama o sıvı zaten zaten çabuk uçucu kalcanı sanmam ben bulbda yapıyordum temizliği ayna kaldırma modunu ters anladım iki tane ayna modu var çekim yaparken normalde varmış mod sensör için birde bunda denerim belkide bulbda çabuk uçtuğu için 2 saat uğraştım temizlemek için :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba ,

Daha önce ÜskÜdar'da olan Nazmi KILIÇER ( Elitel Servis ) şimdilerde bildiğim kadarıyla Balikesir'e taşınmış İzmir değil.

0 532 404 88 88

elitelservis@gmail.com

nazmikilicer@nazmikilicer.com

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bi dakka abi boşverin Nazmi ustayı.

Recep Yazıcı Rize :D

Rize Pazar dan Recep Yazıcı olma ihtimaliniz yok değil mi :D

Rize pazar değil ama Çayeli :) İkamet İstanbul.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Pazar da bizim akraba varda Recep Yazıcı, dedim Recep abi fotoğrafçılığa mı başladı :D

Bende Pazarlıyım ama ikamet Istanbul Eyüp.

Bilet tarihi kesinleştirmeye çalışıyorum köye gitmek için :rolleyes:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Benim sensör de de toz olmuştu. aldığım yere Hayama götürdüm (Odak foto). Burada başka bir dükanda biz temizletiriz dedi. Mustafa abile ile gitik bakabilirmiyim nasıl temizliyorsunuz diye gitiğimiz servisdeki adam yok göstermeyiz dedi. Neyse temizledi baktım hala üstünde kirler duruyor. Mustafa abi biz bunu nikon servisine götürelim dedi. Bir gün sonra servise giti geldi ve sensör tertemiz. Çok ufak kösede iki nokta kalmış o da kadı kızında olur.

Ya usta birine bir yere vermek lazım ya da kendin alet alıp temizleyeceksin. İstanbul da işimiz kolay ama uzaktaki arkadaşların işi zor. Biz Turk halkı ne yapabileceğimizi ve ne yapamıyacağımızı karıştırıyoruz hep. Aletim yok yapamam demek ayıp değil.

Bu arada benim lekeler yağ değil tozmuş. Yağ Çıkartmak daha zormuş. Bir de seri Çekimde daha fazla yap sıÇrıyormuş. Bilginize

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce sensör temizliği ile iligili birden fazla link paylaşmıştım, şu an hangi forum başlığı altında olduğunu aramaya vaktim müsait değil. Sensör temizliği öyle bir çöpün ucuna güderi sararak, sensöre baskı uygulayarak, bulb moduna alıp yapılmaz. Her işte olduğu gibi elektroniğin de bir takım kuralları, sınırları vardır, hata kabul etmez. En başından, bir ESD kavramından bi haber tamircilerin makineyi bulb moduna alıp o anda hangi iso'da olduğu belli olmayan makinenin sensöre gönderdiği voltajın etkisini hesaplayabileceklerini sanmıyorum. özetle, sensör öyle temizlenmez. Sensör temizliğinde methanol denen ve elektronikte bolca kullanılan bir tür methil alkol kullanılmaktadır. Bunun özelliği çok çabuk uçuyor olmasıdır, bundan dolayı sensöre normal çalışma şartlarındaki voltajın gelip ısınmasına gerek yoktur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ümit abi adamın gudermidir neyse o temiz değil ki toz bırakıyor. Lekler yer değiştiriyor ilk çektiği fotoğrafta baktım temiz değil dediğimde tekrar temizleyince zaten o an gördÜm bir daha fotoçekince lekelerfarklı noktalara kaydı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Forum Editörü

ümit abi adamın gudermidir neyse o temiz değil ki toz bırakıyor. Lekler yer değiştiriyor ilk çektiği fotoğrafta baktım temiz değil dediğimde tekrar temizleyince zaten o an gördüm bir daha fotoçekince lekelerfarklı noktalara kaydı.

Her işte olduğu gibi bu işi de bilimsel yöntemlerle yapan tamirci maalesef yok piyasada. Gördüğüm tüm tamirciler aynı yöntemi kullanıyor maalesef...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Her işte olduğu gibi bu işi de bilimsel yöntemlerle yapan tamirci maalesef yok piyasada. GördÜğÜm tÜm tamirciler aynı yöntemi kullanıyor maalesef...

Litfen abi ben bilimsel temizliyorum :D Hatta ilk denemede içine o cam bezlerinden soktum tÜylÜ olan cinslerinden çektiğim pozu sorma harita gibiydi :D :D sonra bilimsel yaptım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.