İçeriğe git

Vizoru Nasil Temizleye bilirim?

Recommended Posts

Merhaba Nikoncular benim Vizorumda icindeki aynada leke var lekeler 3-4 tane siyah noktacikli lekeler fotografa yansimiyor sadece resim cekerken vizordan bakdigimda bana mane oluyor Vizoru nasil temizleye bilirim? ben bu vidyodaki usulla yapa bilsem temizlene bilirmi?

vizoru sensor temizleme cubuqu ve sensor cleaner adli suy la temizlesem bir problem olmaz ?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vizörden gördüğün toz fotoğrafa etki etmez çünkü o sensörde değil focus screen denilen zımbırtının üzerindedir.

Senin dediğin ve videoda görüldüğü gibi.

Focus screen sensör ile alakalı bir durum değil, ağzımızın damak dediğimiz bölümü gibi oda yukarı kısımda beyaz bir plaka.

Onu bir bez, fırça vs ile hassas bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda toz arkada tarafına kaçabiliyor o sebepten bir pompa ile üflemekte fayda olabilir.

Hatta focus screen yerinden sökülebilir.

Youtube da "focus screen change" diye aratın eminim videolar bulacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Temizlemek istediğiniz focus screen denen yüzeyin de gerçekten hassas olduğunu, basit bir darbede çizilebildiğini unutmayın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vizörden gördüğün toz fotoğrafa etki etmez çünkü o sensörde değil focus screen denilen zımbırtının üzerindedir.

Senin dediğin ve videoda görüldüğü gibi.

Focus screen sensör ile alakalı bir durum değil, ağzımızın damak dediğimiz bölümü gibi oda yukarı kısımda beyaz bir plaka.

Onu bir bez, fırça vs ile hassas bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda toz arkada tarafına kaçabiliyor o sebepten bir pompa ile üflemekte fayda olabilir.

Hatta focus screen yerinden sökülebilir.

Youtube da "focus screen change" diye aratın eminim videolar bulacaksınız.

Gokhna bey ben o vidoya izlemisim ama ki risk edenmerem ele seye :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Temizlemek istediğiniz focus screen denen yüzeyin de gerçekten hassas olduğunu, basit bir darbede çizilebildiğini unutmayın.

Mehmet bey biliyorum onu :( ne qadar hava vursamda klizma ile cikmoyr toz gib seyler :(

Azerbyacandada ne nikonun servisi yok :( foto marketleri gezdim beni anliyan olmadi fotograf ustalarida diyollarki onu cikarsan gerek yenisi almalisin flan :(

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mehmet bey biliyorum onu :( ne qadar hava vursamda klizma ile cikmoyr toz gib seyler :(

Azerbyacandada ne nikonun servisi yok :( foto marketleri gezdim beni anliyan olmadi fotograf ustalarida diyollarki onu cikarsan gerek yenisi almalisin flan :(

toz nerde aynadamı focus screendemi vizörün içindemi ayayı temizlersin focusa sadece hava tut yumusak bir tabakadır dagılırsa değişmen gerekir kazayla ben orayı temizlemiştim çünkü hava kafidir.zaten vizör içindeyse hiç bulaşma sökülmesi gerekir bendede vardı vizördeydi kalsın dedim sonra gitti, o bırak kalsın vizörde ise. :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

toz nerde aynadamı focus screendemi vizörün içindemi ayayı temizlersin focusa sadece hava tut yumusak bir tabakadır dagılırsa değişmen gerekir kazayla ben orayı temizlemiştim çünkü hava kafidir.zaten vizör içindeyse hiç bulaşma sökülmesi gerekir bendede vardı vizördeydi kalsın dedim sonra gitti, o bırak kalsın vizörde ise. :)

bu videoda ki

yolla temizleye bilirim ama ki bu sensor ucun olan cubuqlarla ve suy la olurmu?
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=YiyfkrPXiPs

Focus screen kolay sökülüp takılan birşey ve söktüğünde gayet tabiki yerine takabilirsin.

Yenisini falan almana gerek yok. Video da da sökülüşü görülüyor.

Sensör temizlemek son derece basit birşeydir ancak dikkatli olmazsan sensörde hasara çiziğe yol açarsın.

Yeni sensör ise dünyanın parasıdır.

Focus screen de yine temizlenmesi son derece kolaydır. Zarar gördüğünde ise at, yenisini al.

Muhtemelen makinedeki en ucuz parçalardan birisidir. Yan sanayilerini bile bulabilirsin.

Nikon focus screen hiç araştırmadım ancak Pentax için yan sanayi focus screenler 20-30$ orjinalleri de 50$ ı geçmiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.youtube.com/watch?v=YiyfkrPXiPs

Focus screen kolay sökülüp takılan birşey ve söktüğünde gayet tabiki yerine takabilirsin.

Yenisini falan almana gerek yok. Video da da sökülüşü görülüyor.

Sensör temizlemek son derece basit birşeydir ancak dikkatli olmazsan sensörde hasara çiziğe yol açarsın.

Yeni sensör ise dünyanın parasıdır.

Focus screen de yine temizlenmesi son derece kolaydır. Zarar gördüğünde ise at, yenisini al.

Muhtemelen makinedeki en ucuz parçalardan birisidir. Yan sanayilerini bile bulabilirsin.

Nikon focus screen hiç araştırmadım ancak Pentax için yan sanayi focus screenler 20-30$ orjinalleri de 50$ ı geçmiyor.

bu videoda kolaylika cikiyor ben ne kadar ugrashdimsa cikmadi bende makine D3100

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

Merhaba Nikoncular benim Vizorumda icindeki aynada leke var lekeler 3-4 tane siyah noktacikli lekeler fotografa yansimiyor sadece resim cekerken vizordan bakdigimda bana mane oluyor Vizoru nasil temizleye bilirim? ben bu vidyodaki usulla yapa bilsem temizlene bilirmi?

vizoru sensor temizleme cubuqu ve sensor cleaner adli suy la temizlesem bir problem olmaz ?

bence en iyi temizleme solusyonu etil alkol ,qtip i (pamuk olani ) hafif alkol ile nemlendirip sendoru veya vizoru cok bastirmadan ileri geri hareketle temizledikten sonra yine hafif nemli sensor temizleyici ile supurme seklinde tek hareketle asagi cekerek silin zaten az nemli oldugu icin aninda kuruyor daha sonrada hava ile etraftaki tozlari alirsaniz sorun gidiyor ozellikle benim d7000 de sensorde yag tanecikleri olusuyor.ben bu sekilde hallettim, sanirim bu sorun d7000 in ana sorunu uretindeki dizayn hatasi veya yanlis yaglama vs..zaten nikon fiyatlarida dusurdu ben 1400 dola almistim yeni ciktiginda su anda 900 dolara dustu birde 18-105 lens dahil fiyati bu.kolay gelsin

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.