İçeriğe git

Tamron 28-75 ve tokina 28 80 arasında kaldım.

Recommended Posts

Merhaba 1 ay kadar önce d700 aldım eski pentax kullanıcısıyım. Nikon markasına geçişle birlikte lens çokluğu ile karşılaştım. Lens tercih ederken önceliği tamron 28 75 verdim ama 2. elde istediğim fiyat ve temizlikte bulamadım.

Tokina 28 80 AF-X PRO F/2.8 lensi tamrona yakın bir fiyattan oldukça temiz ve tanıdığım birinden edinme şansına sahibim.

Lens hakkında çok bir bilgim yok çok sağlam bir yapısı olduğunu biliyorum ama önceliğim fotoğraf kalitesi o konuda pek bilgim yok internette tamron kadar ayrıntılı düzgün testlerde bulamadım.Lensleri kullanmış biri fikir verirse sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Tokina konusunda türkçe kaynak bulmak zor, çünkü TR de tanınan bir lens değil. Bunda ithalatçı firmaların kabahati büyük. Tamron'un bu modeli kötü bir lens değil fakat şahsi bir durum olarak benim gözümde vukuatlı bir marka. Tokina'nın bu serideki lenslerinde çok fazla varyasyon var, bunları daha önce bir forum başlığı altında paylaşmıştım, umarım o linki tekrar bulup sizinle paylaşabilirim.

özetle; 28-70 mm F2,6-2,8 versiyonu kendi konusunda en iyi olanı. Sonradan "SD" ibaresiyle üretilenlerden aynı keskinliği alamayanlar var. 28-80 mm F2,8 'nın da birden fazla versiyonu var ve bunlardan sadece bir tanesi için çok iyi yorumlar var.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Bende Tamron SP AF 28-75 mm F/2,8 XR Di LD Aspherical [iF] Macro lens var. Ve D600 ile kullanıyorum. Bende bir sorun yaratmadı. Tek şikayetim 28 mm de 2.8 de köşe kararması oluyor. body ayarıyla bile düzeltebiliyorsun olmadı photoshop gayet güzel düzeltiyor. Gerçi ben azıcık seviyorum da kararmaları ama var mı var. Ayrıca diğer lenslere göre biraz sesli ve netlemesi de yarım saniye kadar sürüyor. Başka lensler bilhasa nikonum muadileri daha hızlı. Göşelerde netlikten memnunum. Bu arada macro dese de bence tam makro değil. Sadece yakına netliyor (33 cm) 1:1 lens değil. (1:3.9)

Artıları

Hafif (dışı metal değil ama plastiği fena değil)

Fiyatı uygun.

http://www.hizlial.com/tamron-sp-af-28-75-mm-f-2-8-xr-di-ld-aspherical-if-macro-canon-uyumlu/03.011.5138.0056?adw=1&gclid=CMTs99OXgbcCFfLKtAodsj4AAg

Bence bu odak uzaklığında titreşim engelemeye gerek yok. 70-200 de gerekir muhtemelen o zaman da bu fiyatlar hayal oluyor :)

Benzer bir fiyata nikonun 2,8-4 lenslerini de alabilirsin

Bence bu mm lensi sıfır al. En çok kullanılan ve en çok darbe yiyen lensler bunlar. Bu nedenle çarpma sonrası farkedemiyeceğin bir odak kayması yada bozulma çook sonra aa bu net çekmiyor dedirtebilir.

70-200 öyle değim mesela o kadar çok kullanılmaz genelde çantada yatar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanıtlar için çok teşekkürler .

Mehmet bey Tokina 28 80 ler arasında en iyi versiyonun bu model (af-x pro) olduğu söyleniyor.28 80 lerin sv ve sd versiyonları oldukça kötüymüş. F2.6-2.8 ler var ama 900 tl fiyatı Lens eskide olunca kafada soru işaretleri uyanıyor.

Son sorum Batuhan bey ve mehmet bey tokinanın çil durumda ikinci elini 800 lira ya almak mı yoksa tamron mu sıfır almakmı sizce daha mantıklıdır ?

(Tokinayı alırsam aradaki farkla sigma 17 35 te almayı düşünüyorum)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Batuhan bey tokina birazda ondan kafama yatıyor satıcı 1 sene önce almış oldukça temiz kullanılmış . bütün kutu içeriyle satışta olcak elden alıcam bır çay ısmarlayarak pil testine sokup iyice inceliyeceğim. Olmadı sizin dediğiniz gibi sıfır tamron alıcam .

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben nikon ve Tamron haricinde bir lens detaylı kullanmadım. O nedenle şu bundan iyidir diyemiyorum. Neten araştırmaları ve araştırma için çekilmiş fotografları incelemiştim size de tavsiye ederim.

Mehmet abi gibi deneyimli abilerimiz her ikisi de aynı makinede deng gelmiş ve kullanmış olup size yol gösterebilirler.

Ben sizin yerinizde olsaydım madem test etme ihtimaliniz var şu şekilde test ederdim. Gazete kağıdı gibi ince ince düz bir hat şeklinde yazıların olduğu bir yere lensi doğrultup çekim yapıp sonrada büyütür her yerde yazılar düz mü kayma var mı ve yazılar okunuyor mu diye kontrol ederim. Ayrıca bokem yapıp lekelerin etrafında renk kayması nasıl diye bakardım. Mesela elektirik direğini uzaktan çektiniz ve yukarısı güzel ama aşağı kısmı direk etrafı çok fazla morarıyor mu?

çekin büyütün bakın kısaca.

İnsanlar genelde hayata yedikleri kazıklardan tecrübe edinir be bilgili kişiler olurlar. Benim ilk arabam beyaz bir şahindi taksi çıkmasıymış. çok uğraştırdı. Neyse zarar etmeden satım. Sonra gene bir kötü araba denk geldi gene zarar etmeden satım derken benden alan akrabam sahte çek ile arabayı kaptırdı. Bende para değil de kötü arabanın verdiği vicdan yarası kaldı.

Gene araba alacak olsam temiz bulsam alırım ama aynı paraya benzer işi yapan sıfır bulsam riske girmem.

Hayırlısı diyelim size şimdiden.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba

Ben nikon ve Tamron haricinde bir lens detaylı kullanmadım. O nedenle şu bundan iyidir diyemiyorum. Neten araştırmaları ve araştırma için çekilmiş fotografları incelemiştim size de tavsiye ederim.

Mehmet abi gibi deneyimli abilerimiz her ikisi de aynı makinede deng gelmiş ve kullanmış olup size yol gösterebilirler.

Ben sizin yerinizde olsaydım madem test etme ihtimaliniz var şu şekilde test ederdim. Gazete kağıdı gibi ince ince düz bir hat şeklinde yazıların olduğu bir yere lensi doğrultup çekim yapıp sonrada büyütür her yerde yazılar düz mü kayma var mı ve yazılar okunuyor mu diye kontrol ederim. Ayrıca bokem yapıp lekelerin etrafında renk kayması nasıl diye bakardım. Mesela elektirik direğini uzaktan çektiniz ve yukarısı güzel ama aşağı kısmı direk etrafı çok fazla morarıyor mu?

çekin büyütün bakın kısaca.

İnsanlar genelde hayata yedikleri kazıklardan tecrübe edinir be bilgili kişiler olurlar. Benim ilk arabam beyaz bir şahindi taksi çıkmasıymış. çok uğraştırdı. Neyse zarar etmeden satım. Sonra gene bir kötü araba denk geldi gene zarar etmeden satım derken benden alan akrabam sahte çek ile arabayı kaptırdı. Bende para değil de kötü arabanın verdiği vicdan yarası kaldı.

Gene araba alacak olsam temiz bulsam alırım ama aynı paraya benzer işi yapan sıfır bulsam riske girmem.

Hayırlısı diyelim size şimdiden.

Test yöntemleri için teşekkürler aklıma gelmezdi. Sıfır tabi ki her zaman avantaj insanın kafası rahat ediyor ama işin içine bütçe olayı girince 2. ele mecburen yöneliyor. çok yardımcı oldunuz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben K20D + Sigma 105m kombinasyonunu kullanıyordum.

Şimdi D7000 + Sigma 70mm kombinasyonum var ve büyülenmiş durumdayım :D

Tabi körük olayı farklı bir fantezi. Aslında benim gibi evde ipe b.ka makro çeken için çok uygun da abi çok yorucu oluyor, normal 1:1 den şaşmamak en kolayı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sende sohbete katıl

Önce yorumunu yaz sonra üye ol. Eğer bir hesabınız varsa, hesabınızla göndermek için şimdi oturum açın

Misafir
Bu konuyu yanıtla

×   Yapıştırdığınız içerik biçimlendirme içeriyor.   Biçimlendirmeyi Temizle

Only 75 emoji are allowed.

×   Eklediğiniz Link Otomatik Olarak Embed Çevrilmiştir..   Sadece yazı link haline çevir

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Editörü Temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Kullanım Şartları Gizlilik Politikası Bu web sitesini daha iyi hale getirmeye yardımcı olmak için cihazınıza çerezler yerleştirdik. Çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz, aksi takdirde devam etmek için tamam olduğunuzu varsayacağız.